dev cpp(c++)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
arkadaşler herkese merhaba. gelecek sene için c++ dersi alacağım. ama zaten bölüm zor olduğu için şimdiden az çok bilgim olsun diye araştırıyorum. fakat hiçbirşey bulamadım daha. eğer aramızda nerden nasıl öğrenebileceğimi bilen varsa paylaşırsa sevinirim. şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci
Scudo

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Abdullah Hakkı
Nerden nasıl bulabileceğin hakkında bilgim var :) Unutmassam akşama yazarım şimdi okula gitmem gerekiyor, hatırlat:)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@sadana

abi teşekkür ederim tam bakamadım şimdi okuldayım ama galiba indirilmesini kurulumunu programın içeriğini ne işe yaradığını anlatıyo ama bana kodlar felan lazım. genede teşekkür ederim :)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Tam olarak ne aradığını anlamadım kod deyince kafam karıştı, şimdi sen sıfırda mı öğrenmek istiyorsun yoksa ben gibi bilgin varmı :) Bu iki duruma göre araştırma yapmam lazım, bana tam olarak ne istediğini söyle sana kaynağını söyliyeyim :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@Ali Menemen
alicim şimdi şoyle oluyo proğramı biliyorum ama içerik olarak bilmiyorum. yani bu proğrama ne girersem ne verir hesabı çaktınmı :) yani bunun eğitimiyle ilgili olan herşeyi bilmek istiyorum:) sana güveniyorum hadi bakim.

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Abdullah Hakkı
Bana güvenmekle iyi ettin:), C yi kapsayan çok paradigmalı dildir. Ama her C, C++ yı kapsamıyor. Sanırım senin demek istediğin kısım şu:

Bu gibi kodların ne anlama geldiği
PHP:
#include<iostream.h>
#include<conio.h>
#include<algorithm>

template <class T>

void swap (T& a, T& b);
 {
 }

Rogue Wave Standard C++ Library User's Guide and Tutorial
const N=6;

main ()

{
int i,j;
int temp;
int number[N];

for (i=0;i<N;i++)
{
 cout<<" enter " <<i<< "  number :"<<endl;
 cin >>number[i];
 cout<<endl;
}

for (i=0;i<N-1;i++)
for (j=i+1;j<N;j++)
if (number [i]<number [j])
{
temp=number[i];
number[i]=number[j];
number[j]=temp;
swap(number[i],number[j];
}
for (i=0;i<N;i++)
cout<<number[i]<<" ";
getch();

}

/*ilk.c: ilk C programi */

#include <stdio.h>
main()
{
printf("İlk C programımız!\n");
}

#include <stdio.h> # include deyimi programda eklenecek olan başlık dosyasını işaret eder.
Örnekte verdiğim başlık dosyası (header file)stdio.h dosyasıdır.

#include <stdio.h> ifadesi ise stdio.h dosyasının derleme işlemine dahil edileceğini anlatır.

main() Özel bir fonksiyondur.Ana program bu dosyada saklanıyor anlamındadır.Programın yürütülmesine
bu fonksiyondan başlanır.Yani her C programında bir adet main() olmalıdır.

printf() Standart kütüphane bulunan ekrana formatlı bilgi yazdırma fonksiyonudur.
stdio.h dosyası bu fonksiyonu kullanmak için program başına ilave edilmiştir.

printf() kullanım şekilleri aşağıdaki gibidir..

Kullanım şekli Ekranda Yazılacak İfade

printf("Element = Aluminyum"); < > Element = Aluminyum
printf("Atom Numarası = %d",13); < > Atom Numarası = 13
printf("Yoğunluk = %f g/cm3",2.7); < > Yoğunluk = 2.7
printf("Erime Noktası = %f derece",660.32); < > Erime Noktası = 660.32 derece

Standart Başlık dosyaları:
assert.h
ctype.h
ermo.h
float.h
limits.h
locale.h
math.h
setjmp.h
signal.h
stdorg.h
stddef.h
stdio.h
stdlib.h
string.h
time.h

Undefined reference to _printf şeklinde bir hata ile karşılaşılırsa sebebi printf() fonksiyonu
kullanılmadan önce stdio.h başlık dosyası programın başına getirilmemiş anlamındadır.Derlenirken
bu hata mesajı ile karşılaşırız..

Kaynak Kod Derlenmesi:

Ms-Dos ,Windows platformunda ;

Microsoft C cl ilk.c
Borland Turbo C tcc ilk.c
Borland C bcc ilk.c
Zortec C ztc ilk.c
GCC(GNU Compiler collection for Windows) gcc ilk.c - o ilk.exe

Bu şekilde bazılarının anlamlarını yazdım. İlk programı yazarken şunu girmen gerekir:

PHP:
// ilk1.cpp 
// Ekrana "Bu benim ilk programım" yazdırıyoruz 
#include <iostream.h> 

int main() 
{  
         cout << "Bu benim ilk programım"; 

return 0;                
}

"//" işaretini açıklama satırlarında kullan. C++ derleyicisi bu notasyonla başlayan satırı kesinlikle okumaz. Bununla birlikte daha uzun cümlelerin olursa bunları da " /* */ " notasyonunun içinde yazacaksın. C `nin tüm özelliklerini C++ içerir. Ama yinede " // " yi kullanacağız.

#include <iostream.h> : Bu C++ da bulunan kütüphane dosyasını çağırmaya yarıyor. iostream.h kütüphanesindeki hazır olan " cout " fonksiyonunu çağırır. Buda fazla kod yazmana engel oluyor. .h ile biten dosyalar kütüphane dosyalarıdır. C++ da ki hazır kütüphanelerde bir çok hazır fonksiyonlar var.

Daha sonraki satır her C++ programında mutlaka bulunması gereken bir satırdır. Her C++ programında main() fonksiyonu olmak zorundadır; bu fonksiyonun önünde ise o fonksiyonun gönderdiği değişkenin veri tipi olmalıdır

Bir sonraki satırda C++ fonksiyonlar ve kod blokları " { } " parantezleri arasında bulunmalıdır. Main de bir fonksiyon ise onun içindeki kodlar doğal olarak { } parantezleri arasındadır.

Program derlenip çalıştırıldığında ise ( Turbo C++ 3.1 kullanıyorsanız ctrl+f9 kısa yoluyla programı çalıştırabilirsiniz (Run) ) karşımıza "Bu benim ilk programım" yazısı çıkacaktır. İşte bu yazıyı ekrana veren komut da iostream.h kütüphanesindeki cout fonksiyonudur.

Önemli bir nokta ise C++ dilinde her satır ifadenin sonuna " ; " koymak zorundayız. Bundan farklı olarak #include satırlarının ve bir kaç farklı satırın arkasına " ; " gelmez.

Return 0 : programımızın (aynı zamanda main fonksiyonumuzun) çıkış noktasıdır. Eğer return ile 0 değeri dönderirsek programımızın güvenle çıktığını işletim sistemine bildirmiş oluruz. Bu sayede güvenle programın çalıştığını görürüsün.

En basit şekilde yazmaya çalıştım umarım anlarsın :)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@Ali Menemen

güzeel :) peki bunları internettenmi öğrendin yoksa bi kitap felanmı? asıl kaynak nedir nerden bulunur :)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Abdullah Hakkı
Ben bunların hepsinin bir arada olduğu yeri bulamadım. Ama parça parça çok rahat bulabilirsin. Püf noktası olarak elektrik-elektronik ile ilgili forumlarda Programlama bölümü olur orda bütün programlama dilleri mevcut. Onlardan isteğine uygun bulabilirsin. Ben bunla pek uğraşmıyorum şu anlık kendimi PIC öğrenmeye verdim üniversiteye kada onu geliştirmem lazım. Bizim bölümde otomasyon ve otomatik kumanda çok önemli o yüzden logic ede önem veriyorum. Şİmdilik bu kadar beni izlemeye devam edin :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
(link)

hadi buda benden olsun. daha incelemedim ama akşam bakacam inş. :)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Abdullah Hakkı
Çağatay Çebi yi unutmuşum bak o adam C ile ilgili dersler yazıyordu onu hemen incele çok güzel dersleri var.