Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Detaylı Tur Haritası Oluşturmak için Alternatifler?

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Fatih Kibar tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Kibar

Fatih Kibar Hayallerinin peşinden koş!

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Önümüz yaz ayı ve eminim bir çok arkadaş turlara çıkacaktır dolayısıyla şimdiden eksiklerin, gezilecek yerleri, kamp ve harita detaylarını çıkarmakla meşgulsünüzdür zira çok meşakatli bir iş olduğundan dolayı 1 ay öncesinden başlayabilmekte bu gibi hazırlıklar.

Ben detaylı harita kapsamında köy yollarını ve orman yollarını dahi gösterebilen bir büyük harita bulamadım ya da gittiğim yerlerde yoktu. Harita Genel Komutanlığı bünyesinde olan haritaları da herkes alamıyor dolayısıyla bu duruma bir çözüm üretmek adına MapmyRide ya da Google Maps sitelerinden parça parça rotayı haritalarda çizip istediğim yakınlığa (zoom) getirerek PrintScreen aldıktan sonra Paint programında birleştiriyorum ancak böyle yapabiliyorum ve rakım değerleri de olmuyor maalesef bu durumda.

Tura çıkmış deneyimli arkadaşlar ya da çıkma hazırlığında olanlar bu sorunla nasıl başa çıkabileceğiz yardımcı olur musunuz rica etsem alternatif üretirsek yararlı olabileceği düşüncesindeyim, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden.

tahirkaya bunu beğendi.
  2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Harita Genel Komutanlığından 1/250.000 ve daha küçük ölçekli haritaları alabiliyorsunuz.
    Şurada bilgileri verilmiş.. Sizin işinizi muhtemelen 1/1.000.000 ölçekli bir harita görecektir ama yine de bir bakmak lazım..

Bir de geçeceğiniz yerlerdeki belediyeleri arayıp halihazır veya tematik harita isteyebilirsiniz.. Her yerde bu mümkün olmayabilir ama mümkün olan yerlerde çok işinize yarar..

esener bunu beğendi.
  3. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Edip bey teşekkür ederim. Verdiğiniz linkten 7. sırada ki Fiziki harita 1/1 000 000 ölçekli olana bir bakmak gerek.

4. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ömer Fatin ve tahirkaya bunu beğendi.
  5. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Peki edit ve harita basım olarak nasıl bir süreç izliyorsunuz?

6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    site tüm edit seçeneklerini sunuyor, kaydettiğiniz bir rotayı daha sonra istediğiniz gibi editleyebiirsiniz. ayrıca rotanızı dışarıyada export edebilirsiniz.
    Print hususunda eğer ücretli üyeliğe geçerseniz çok güzel print seçenekleri sunuyor, ama ben ücretli üye olmadığım için ekran görüntüsü alıp print ediyorum. Yaklaşık 1 buçuk yıldır rotalarımı mapmyride ile çıkarıyorum, başka bir program ya da siteye ihtiyaç duymadım.

esener, tahirkaya ve Ozan Yılmaz bunu beğendi.
  7. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir mapmyride tavsiyesi de benden :) Ayrıca eğer android ios.. telefonunuz var ise gps entegresi ile yaptığınız yolu, hızı vs mapmyride'ın uygulamasıyla görebilirsiniz :)

8. Şevket Şahin

Şevket Şahin Aktif Üye

Seviye:
    Atlas Dergisi'nin 2012 yılında verdiği defter şeklinde 1/250 bin ölçekli Türkiye Karayolları Atlası, ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Sahaflarda vardır sanırım.

9. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Mapmyride sitesini bende kullanıyorum ve dediğiniz gibi görüntü alıp print edebilirim diye düşündüm. Biraz külfetli oluyor ama en azından kişiye özel olmuş oluyor.

10. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ne yazık ki ios ve android değil symbian kullanıyorum :) Mapmyride beklentileri karşılıyor insan biraz doyumsuz olunca hazıra konmak istiyor işte tur kitapları ya da detaylı harita :) İlginiz için teşekkürler.

Ozan Yılmaz bunu beğendi.
  11. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Şevket abi Atlas dergisini araştıracağım. Bugün Mep medya ile görüştüm "Adım adım Türkiye" 2013 güncellenmiş yayını varmış telefonda ki bayan 60 TL dedi ama yerimize gelip kitabı inceleme fırsatınız olur ayrıca fiyatta da yardımcı oluyoruz dediler kafama yattı aslında.

İstediğim şeyleri de fazlasıyla karşılayacak cinsten tanıtımı şu şekilde;

Türkiye'de konusunun en çok satan kitabı. Köy Köy Türkiye Yol Atlası’nın bilgiler eklenmiş ve güncellenmiş yeni halidir.

1/400.000 ölçekli en güncel köy yolu detaylı Kara yolu Haritası. 81 İl, 870 ilçe, 2618 belde, 34804 köy, 400.000 km Yol

- Resimli ve grafikli tarihi, turistik yerler rehberi
    - İllerin yüz ölçümleri, yükseklikleri
    - İlçe ilçe nüfusları
    - İlçelerin il merkezine uzaklıkları
    - İl merkezleri – İlçeler – Beldeler – Köyler
    - Otoyollar – Köy Yolları
    - Tren Yolları – Deniz Yolları
    - Sınır Kapıları – Hava alanları
    - Limanlar – Marinalar
    - Antik Kentler – Ören Yerleri
    - Müzeler
    - Tarihi ibadethaneler
    - Hanlar – Hamamlar – Kaleler – Köprüler
    - Milli Parklar – Kayak Merkezleri
    - Kaplıcalar – Ilıcalar – Şelaleler – Mağaralar
    - Adım Adım tüm Türkiye…
    - Büyük Kentlerin ve Turistik Yerleşimlerin Şehir Planları

12. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Aşağıdaki linkte istediğiniz gibi olmasa da siyasi fiziki haritalar mevcut. Bunları copy centerlardan büyük boyutlarda çıktısını alabilirsiniz.

TIKLAYIN

esener bunu beğendi.
  13. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisikletçiler için detaylı olmasa da otomobil sürücüleri için yararlı bir kaynak faydalı olabilecek nitelikte ilginiz için teşekkürler.

14. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hocam mapmyride'de hazır haritalar bölümünde çizmiş olduğunuz birçok haritayı gördüm :)

Bu harita kitap şeklindedir. Bana pek pratik gelmedi.

15. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evet kitap şeklinde belki sürüş esnasında bakamayız fakat kısa molalar eşliğinde bakılabilir diye düşünüyorum hem gezilecek yerler vb. çok şeyi de barındırdığı için. Bakalım artık tur zamanı yaklaştıkça kafamda bir şeyler şekillenecek olmadı herkesin yaptığı gibi MapmyRide'den görüntü alıp print edebilirim.

16. Şevket Şahin

Şevket Şahin Aktif Üye

Seviye:
    Eğer sadece yollar için birşey bakıyorsanız, kitapçılarda satılan pek çok harita işinizi görecektir. Rotanız boyunca gezilecek görülecek yerler için de birşeyler bakıyorsanız "Adım adım Türkiye" kitabı için o kadar para vermeye değeceğini sanmıyorum.Güzel kitap genel bilgiler var fakat yeterince ayrıntılı olduğunu düşünmüyorum.( Belki de ben fazla ayrıntıcıyım :D ).Ayrıca bisiklet kullanıcısı olarak o kitabın ciddi derecede ağır olduğunu söyleyeyim.
    Mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler için de birşeyler arıyorsanız o ilin ya da ilçenin valilik, kaymakamlık ve belediye internet sitelerini ziyaret edin. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın o şehire yönelik hazırladığı siteleri ziyaret edin.Biliyorsunuzdur ancak bilmeyenler için örnek bir link vereyim.
    Mesela Eskişehir için http://www.eskisehirkulturturizm.gov.tr

ihtiyar bunu beğendi.
  17. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Şevket abi önerini dikkate alacağım kitapçıları hafta sonu bir gezmek istiyorum. Aslında ayrıntıcısınız tam tersini söylemeniz gerekmekte çünkü bende çok ayrıntıcı ve detaycıyım bir şey alacaksam bir çok kez araştırır detaya inerim ya da bir şey alacaksam noksansız pürüzsüz olsun isterim zira kitapta bunlardan birisi :) Ağırlık konusunu da düşünmemiştim. Verdiğiniz KTB ve Şehire ait web siteleri de iş görür nitelikte zaten. Ekonomik olarak düşünürsek sanırım MapmyRide'den rota çizip görüntü alarak print almayı düşünüyorum gezilecek görülecek yerleri de artık KTB sitesinden derlerim diye düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler Şevket abi. Çıkarmadılar şöyle Bisikletçiler için bir harita bizim neyimiz eksik otobil sürücülerinden üstelik havayı da kirletmiyoruz :)

18. Volkan Aykul

Volkan Aykul Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    http://www.openstreetmap.org/

Burada kendi haritanızı oluşturabiliyorsunuz kayıt yaptıktan sonra. Şahsen yaptım. Çünkü bu Wikipedia gibi ücretsiz ve evrenseldir.

esener ve OsmanBayraktutan bunu beğendi.
  19. Fatih Kibar

Adı:
    Fatih K.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim kardeşim güzel bir alternatif bilmiyordum bu siteyi hemen bir üyelik aldım test olarak bir rota çizeceğim. Wiki gibiyse harika diyebilirim.

Edit: Çözemedim ben bunu :) Aslında çözdüm sayılır tools kutusu yanda fakat zoom yaptığımda parseller bozuluyor göremiyorum il, ilçe, bucak, köyleri. Hatalı mı kullandım acaba :/

Volkan Aykul bunu beğendi.
  20. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynı tekniği yaptım. Harita çok net çıkmıyor.

Mep medya'nın bölgelere göre haritası var. Ege-Akdeniz-Marmara bölgeleri gibi. Üstelik 10 lira civarında. Alınıp gidona takılan harita kılıflarıyla kullanılabilir.