Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Depresyonu İlaçsız Yenin

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında delqn.izkrenov tarafından paylaşıldı.

1. delqn.izkrenov

delqn.izkrenov Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    FİYATLARIN DÜŞMESİNİ FIRSAT BİLİP TEK ÇAREYİ İLAÇLARDA ARAMAYIN.BAKIN RUH HALİNİZİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN NE GİBİ DOĞAL ÇARELER BULUNUYOR.

İLAÇ:BALIK VE KURUYEMİŞ
    Faydası:Protein açısından zengin olan bu besinler,aynı zamanda beyninizi koruyan ve ruhsal dalgalanmaları engelleyen omega-3 ve omega-6 deposu.Dahası,kuruyemiş ve balık sinir sisteminizi yumuşatan magnezyuma da ev sahipliği yapıyor.Stres altındayken tükettiğiniz karbonhidrat içeren abur cuburlar ise tam tersi yönde bir işlev görüyor.Bizden söylemesi.
    DOZ:Bir avuç dolusu kuruyemiş ve haftada 2 porsiyon balık(tercihen somon gibi en düşük civa seviyesine sahip soğuk su balıkları).
    ALTERNATİF:Gerçek kaynaklara ulaşmak her zaman daha iyi olsa da,mönüyü açtığınızda balık yerine biftek ısmarlama konusunda kendinizi frenleyemiyorsanız,balık yağı(günlük 2.000-3.000mg)ve magnezyum (günlük 400-600 mg)takviyesi alabilirsiniz.

İLAÇ:B KOMPLEKS VİTAMİNİ
    FAYDASI:Beyniniz B vitaminlerini(özellikle de B6 ve B12'yi)serotonin ve depamin gibi nörotransmitterlerin sentezi için kullanılır.Bunlar ise ruh halinizi etkileyen en kritik kimyasallardır.Tabağınızı tam tahıllar,muz,yumurta ve lifli yeşilliklerle doldurmanız önemli,ancak doğru karışımı elde etmek için uzmanlar B kompleks vitaminleri öneriyor.
    DOZ:Sabah ve öğreden sonra almak üzere günde 2 adet B kompleks vitamini (B6,B12 ve folik asit içeren).

ALTERNATİF:Yeteri kadar B vitamini almanıza rağmen kendinizi hala depresif hissediyorsanız,nörolojik sağlınız için önemli olan D vitamini yeteri kadar almıyor olabilirsiniz.Takviye gerekir gerekmediğini öğrenmek için doktorunuzdan test yapmasını isteyebilirsiniz.

İLAÇ:KONUŞMA TERAPİSİ
    FAYDASI:Pennsylvania Üniversitesi'nin araştırmaları gösteriyor ki,bilişsel - davranış terapisi (temel olarak problemleriniz hakkında konuşmak ve çözüm için hedef koymak)depresyonu yenmekte antidepresanlar kadar etkili.Üstelik bu terapilere ömür boyu mahkum olmak zorunda da değilsiniz:Araştırmalara göre sorunlarını konuşan ,sadece ilaç alanlara göre daha az sıklıkla kötüye doğru gidiş gösteriyor.
    DOZ:Her hafta bir seans.
    ALTERNATİF:Kağıt ve kalem.Duygu ve düşüncelerinizi sözcüklerle döktüğünüz zaman ruh haliniz daha kolay düzeliyor.Başucunda günlük tutmak konusunda isteksizseniz,bilgisayar da aynı işlevi görecektir.

İLAÇ:KOŞMAK
    FAYDASI:Kardiyo egzersizleri sırasında,hipofiz beziniz beyniniz acı reseptörlerini körleştirmekle kalmaz,bir yandan da uyuşturucu bir ilaç gibi çalışarak canlanmanızı sağlayan endorfin salgılar.Üstelik aktivite ne kadar yoğun olursa,endorfin de o kadar çok salgılanır.
    DOZ:Haftada 3-5 gün 30 dakika.
    ALTERNATİFYoga zihinsel bir temizlenme sağlayabilse de,buradaki kilit nokta ter atmak.Eğer eklemleriniz koşmayı kaldıramıyorsa,kondisyon bisikleti ya da kürek makinelerini deneyebilirsiniz.

STRESLİ ALANLARDA ALDIĞINIZ KARBONHİDRATLAR SİNİR SİSTEMİNİZİ DAHA DA ZORLUYOR.

İŞ HAYATINDA MÜKEMMEL OLMAK İÇİN KENDİNİZİ ZORLAMAK DEPRESYONUN EN BÜYÜK DAVETÇİSİ

KAYNAK:
    YAKIN PLAN:SAĞLIK

ŞUBAT 2010 MEN'S HEALTH

2. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok sağolun.. ihtiyaç duyduğum bir dönemdeyim.. denicem bunları..

güzel paylaşım için tekrar teşekkürler.

sadana ve delqn.izkrenov bunu beğendi.
  3. Burak Yılmaz

Burak Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    zaten ne varsa doğal yöntemlerde var...

Faydalı bilgiler,Teşekkür ederim ara ara buhran basıyo benide :D

delqn.izkrenov ve tolgayalcin bunu beğendi.
  4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Ben de teşekkür ederim. Bu aralar adını koyamadığım bir sıkıntı içindeyim. Bunları de denemek lazım...

delqn.izkrenov bunu beğendi.
  5. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Ben kişisel düşüncemi söylemek istiyorum.Gçenlerde anlamı psikiyatriste gönderdik ve öncesinde tlf da ben konuştum.Doktora direk olarak ilacın adını verdim ve kısa bir açıklam yaptı.Detavide ilacı insanlar tamamen geçecekmiş gibi kullanıyor.Ama 3-5 bilemedn 6 saat sonra sıkıntı ve sitres aynı boyutda hatta artma durumuda var.Çünki sinir sisteminiz tamamen değişime uğruyor.
    İlaç kullanmamanızı tavsiye ederim.dedi.Bence en güzel ilaç aile desteği.
    Çareyi orada arayın.Kafadan silin.Bir şekilde başaracağınıza inanın.İlaçla değil tabi ,manevi destekle..SAğlıklı bir yaşam diliyorum.Paylaşım için tşk ler.

tolgayalcin ve delqn.izkrenov bunu beğendi.
  6. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    çOK FAYDALI BİLGİLER AMA BU KONU SAĞLIK KISMINDA OLMASI GEREKMEZ Mİ* pAYLAŞIM FAYDALI UMARIM FAYDASI OLUR.kANKİ...::d

7. oorhanozen

oorhanozen Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Grçekten çokfaydalı bilgilendirme kalemine sağlık.

8. delqn.izkrenov

delqn.izkrenov Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    %99 Katılıyorum...

Teşekkürler

9. delqn.izkrenov

delqn.izkrenov Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Önemli bir konu olduğunu düşünürekten bu bölümde payşmak istedim ...

Teşekkürler

sadana bunu beğendi.
  10. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Evet konun burada olması daha fazla kişinin görmesine en büyük etgen.Umarım bu konulara gerekn ciddiyet ve hassasiyet gösterilir.Yorumun ve katılımlar için ayrıca bende tşk ederim.Sağlıklı bir yaşam diliyorum..

S. YILDIRIM bunu beğendi.
  11. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler...