Depremde bisikletin önemi

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Arkadaşlar az önce İZ TV' de dehşet verici bir İstanbul depremi senaryosu sunan bir belgesel seyrettim ve aklıma bisikletin depremde ne kadar hayati bir öneme sahip olacağını anladım.

Allah hiç bir zaman göstermesin ama İstanbul depremi yaşandığında pek çok yol kapanacak. Araba ile 20 dakikada ulaşılan yerlere saatler sonra ulaşılabilecek. Mesela babam ve arkadaşı Gölcük depreminde İzmit' ten Gölcük' e (17 km.) 8 saatte ulaşmışlar. Tabi bisiklet her türlü deliğe girebildiği için İstanbulluların deprem sonrası kaosta şehir içinin yanısıra çevre illerle olan ulaşım sorununu çözecektir.

Belki bisikletle sedye taşınmasına yönelik yeni bisiklet modelleri tasarlanıp yüzlercesi üretilebilir ve bizim gibi bisikletçi gönüllüler yaralıları ve şoktan yürüyemeyecek olanları gitmesi gereken yerlere taşıyabilir. Çünkü yolların pek çoğu yıkılan bina ve viyadükler, çöken yollar yüzünden dört tekerlekli motorlu taşıtlar tarafından kullanılamayacak hale gelecek. Bisiklet ise bulabildiği her delikten geçerek yaralıların hastanelere naklini kolaylaştıracaktır.

Bu konuda sizlerinde fikirlerini bekliyorum.

Scudo

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
çok güzel bir öneri olabilir. tam anlamıyla yorum yapabilmek için olumsuz bir taraflarını düşünmeye çalışıyorum ama aklıma gelmiyor.
bence çok güzel ve yerinde bir öneri.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel fikir ama o depremde kendim enkazdan kurtulabilirsem ve daha sonra enkaz altında kalan bisikletimi çıkartabilirsem ulaşımda çok iyi olur. Yada kendimiz göçük altında kalmadığımızı düşünürsek depreme dışarıda yakalanıp hiçbir yara almadan kurtulursak o zaman çok iyi olur. Sedyede insan taşıyamasak bile, erzak, ilaç, su , elektrik olmadığı için posta, haberleşme bile sağlayabiliriz. Neyse Allah göstermesin düşünmesi bile çok zor.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Bu işte önemli olan Soneryen' in dediği gibi bizim ve bisikletlerimizin depremi sağ atlatmamız. Yakıt sıkıntısı olacağı için yollar sağlam olsa bile ulaşımda sıkıntı olacaktır. Bu durumda ibre yine bisiklete dönüyor.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@soneryen

Bisikletinizi sağlam bir kolon-kiriş noktasına yerleştiriseniz, hasar görmesini önlersiniz.

Ve kendinizde sağlam kalırsanız, hasarsız bisikletinize ulaşıp, olduğu yerden çıkartabilirsiniz.

Ancak bizim memlekette itfaiye araçları ve ambulanslar bile dayanıksız ve kapalı mekanlarda tutulduğu için onlar bile sağlam kalmıyor...

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nuhcan

Sağlam bir kolan altına demek evin içine demek oluyor. Benim hanım balkona zor sokuyor sağlam bir kolon altına hayatta sokmaz. :D

sadeceA

Aktif Üye
Tepki
84
Arkadaşlar,

Depremde bisikletin önemi ,17 ağustos depreminden sonra aklıma takılan bir konu ve şöyle bir çözüm düşündüm ,belediyeler deprem için acil yardım konteynerleri hazırladı,bu konteynerlere bisikletler de ilave edilebilir bisiklet kullananlar önceden belediyeye müracat edip gönüllü olarak deprem sonrası bisiklet kullanmak için adlarını yazdırırlar,kargaşayı önlemek ve bisikletleri sağlam bi şekilde muhafaza sorunu yaşanmamış olur diye düşünüyorum.ayrıca bisikleti ve kendileri sağlam kalanlar da zaten yardımlaşma için katılırlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Depremde yaklaşık 100 bin kişi ölecek, belki yağmalar olacak, içecek su, yiyecek yemek de bulunamayabilir. Yardımlaşma ve bisiklete binme 2. planda kalır gibime geliyor. Kısaca ufak bir savaş senaryosu bekliyorum. Şehrin varoşları bu senaryoya daha yatkın...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@hammurabi

ağabey ne yaptın! Kafadan kopardın resmen...

Senaryolar üretilir de biz de bunlara inanarak çanak tutmasak diyorum...

Tabii ki kendimizi kötüye hazır tutalım da kötü olacak diye de duaya çıkmaya gerek yok...

Pozitif düşünürsek bu pozitif enerji pozitif yönde tezahür eder...

Veya inananlar için; iyi niyet edersek, Allah da ona göre ahval gönderir inşaallah...

Tekrar ediyorum: Tedbir şart, ancak pozitif düşünmeye de ihtiyacımız çok...

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
İzmir de bisikletli 112 acil hizmeti veren bir ekip kurulduğu haberi okumuştum. Bağlantılı bir çalışma yapılabilir. Ama önemli olan süekliliği, yoksa 1-2 gösteriş için bisikletli tim oluşturup dağıtmak gereksiz masraf olmaktan öteye gitmez

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

TimitY

Üye
Tepki
1
yokuş aşağı inerken enerjiyi hapsedip yokuş yukarı çıkarken kullanan bisikletler yapılsa kolaylık olur .daha önce de başka bi konuda söylemiştim küçük otobüs şeklinde bisikletler yapılsa her binen pedal çevirir ne benzine ihtiyaç olur neçevre kirliliğine sebep diğer otobüslerin benzine verdiği para belki şoför maaşı çıkartır:Ddiğer araçlar tamamen kalksın demiyorum ama bu hem insanrın spor yapmasını da sağlıyo bi yandan.yok artık dedirtebilir ama kullanılırsa iyi bişey olabilir.

neden herkes kendi bisikletiyle gitmesin derseniz park problemi olabilir.birde tabi her insana bisiklet aldıramazsın..

herkese iyi sürüşler..

PhysX

Aktif Üye
Tepki
114
Açıkçası ben sadece ulaşım ve malzeme taşımak için faydası olacağını düşünüyorum. Deprem sonrası sedye bile zor bulunuyor ki siz birde bu sedyeyi bisiklete bağamak istiyorsunuz. Ki Çoğumuzun bisikleti depremden sağ kurtulamyacak yerlerde...

Ancak akut gibi kurtarma ekiplerine bisiklet önerebiliriz, sintonun önerdiği gibi bisiklet ilkyardım ekipleri çok faydalı olur diye düşünüyorum, yada ulaşım olarak bisiklet gerçekten çok iş yapar ;)

Bisiklete yolda bile saygı göstermeyenler kalkıpda bisiklete bu önemli görevi verirler mi ? Bu yatırımlar yerine o zamana kadar binalarımızı sağlamlaştırmamız daha önemli değil mi ? Deprem sonrası yollarda bisikletin lastiğini patlatacak her türlü malzeme bulunmaz mı ? gibi sorular aklımı kurcalıyor şu an.. :rolleyes:

mesaj sayım da 112 olmuş :)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@PhysX

Bisiklete yolda bile saygı göstermeyenler kalkıpda bisiklete bu önemli görevi verirler mi ? Yetkililer para hırsı yüzünden halkın canını düşünmediği için büyük bir olasılık görev verilmez ama yetkililerin kendi ailelerinin canları söz konusu olursa belki sıcak bakabilirler. Bunun dışında arama kurtarma kuruluşları bu işe sıcak bakabilir. Özellikle doğada yaşanan kazalarda, kaybolmalarda, kendi araçları bazı noktalara ulaşmakta güçlük çekebiliyor. Bu yüzden arama kurtarma timleri bu iş için sponsor buldukları takdirde bisikletli acil yardım elemanlarını bünyelerine katabilirler.

Bu yatırımlar yerine o zamana kadar binalarımızı sağlamlaştırmamız daha önemli değil mi ? Bu doğru ama bisikletli ilkyardım timleri kurmak daha çabuk olur. Mevcut binaların iyileştirilmesi konusunda pek bir şey yapılmıyor. Depremden sonra inşa edilen konutların sağlamlığı bile tartışılıyor.

Deprem sonrası yollarda bisikletin lastiğini patlatacak her türlü malzeme bulunmaz mı ? Bu düşünülecek en son şeylerden. Proje hele bir gerçekleşsin lastik patlaması sorunu kusur kalsın:eek: . Kaliteli dış lastikler, slime sıvıları kullanılarak bu dert en aza indirilir.

Özel üretilmiş üzerinde ilkyardım işareti, içinde her türlü ilkyardım malzemesi bulunan tur bagajlarını taşıyan bizim gibi amatör ve gönüllü bisikletçileri hayal ediyorum. Gönüllü bisikletçiler, ilkyardım eğitimi almış, kimisi yarışlara katılmış, zorlu zeminlerde tecrübesi bulunan amatör ve profesyonel sporculardan oluşsa. Yanlarında sürekli çağrı cihazı taşısalar. Çağrı geldiğinde bisikletlerini derhal hazırlayıp, ilkyardım logulu özel kasklarıyla olay yerine hareket etseler.

Her mahallede tek bir acil yardım bisikletçisi bile olsa harika olur.

Bu projeyi en azından AKUTçulara iletmemiz gerekir gibime geliyor.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@PhysX

Hemen bu iki e-posta adresine aşağıdaki mesajı gönderdim:

"Merhaba biz Bisiklet Forum üyeleri olarak aşağıdaki linkte doğal afetlerde, kazalarda görev alınması amacıyla Bisikletli İlk Yardım ekipleri kurulmasını tartışıyoruz. Bu konuda gönüllü olabilecek pek çok gönüllü arkadaşımız aramızdan çıkacaktır. Konu hakkında görüşlerinizi bekliyoruz.

Saygılarımla..

(link)

Konuyla ilgili linkte bulunan bir mesajımdaki soru cevap kısmını kopyalamak istiyorum.

Bisiklete yolda bile saygı göstermeyenler kalkıpda bisiklete bu önemli görevi verirler mi ? Yetkililer para hırsı yüzünden halkın canını düşünmediği için büyük bir olasılık görev verilmez ama yetkililerin kendi ailelerinin canları söz konusu olursa belki sıcak bakabilirler. Bunun dışında arama kurtarma kuruluşları bu işe sıcak bakabilir. Özellikle doğada yaşanan kazalarda, kaybolmalarda, kendi araçları bazı noktalara ulaşmakta güçlük çekebiliyor. Bu yüzden arama kurtarma timleri bu iş için sponsor buldukları takdirde bisikletli acil yardım elemanlarını bünyelerine katabilirler.

Bu yatırımlar yerine o zamana kadar binalarımızı sağlamlaştırmamız daha önemli değil mi ? Bu doğru ama bisikletli ilkyardım timleri kurmak daha çabuk olur. Mevcut binaların iyileştirilmesi konusunda pek bir şey yapılmıyor. Depremden sonra inşa edilen konutların sağlamlığı bile tartışılıyor.

Deprem sonrası yollarda bisikletin lastiğini patlatacak her türlü malzeme bulunmaz mı ? Bu düşünülecek en son şeylerden. Proje hele bir gerçekleşsin lastik patlaması sorunu kusur kalsın. Kaliteli dış lastikler, slime sıvıları kullanılarak bu dert en aza indirilir.

Özel üretilmiş üzerinde ilkyardım işareti, içinde her türlü ilkyardım malzemesi bulunan tur bagajlarını taşıyan bizim gibi amatör ve gönüllü bisikletçileri hayal ediyorum. Gönüllü bisikletçiler, ilkyardım eğitimi almış, kimisi yarışlara katılmış, zorlu zeminlerde tecrübesi bulunan amatör ve profesyonel sporculardan oluşsa. Yanlarında sürekli çağrı cihazı taşısalar. Çağrı geldiğinde bisikletlerini derhal hazırlayıp, ilkyardım logulu özel kasklarıyla olay yerine hareket etseler.

Her mahallede tek bir acil yardım bisikletçisi bile olsa harika olur."

PhysX

Aktif Üye
Tepki
114
Bende yolladım bir tane

Merhabalar

Bende bisiklet forum üyesi biri olarak aramızda tartıştığımız depremde bisikletin önemi konusunu destekliyorum. Olası bir İstanbul depreminde ulaşımın bisiklet ile sağlanması inanılmaz faydalar getirecektir 10 saat süren bir yere 1 saatte gitme olanağını bir düşünmeliyiz..

En azından bu düşünlecelerimizi size yollamaya karar verdim. Lojistik olarak gerek malzeme gerek ilk yardım eşyasını gönüllü ekiplerin taşımasını istiyoruz bu sizede kolaylık sağlayacaktır eminim.

Deprem olduktan sonra her yerden yardım isteyen olacaktır. eğer bilinçli ekip 10 kişi ise bu 10 kişi istanbula dağılabilir ve birçok kurtarma operasyonunu organize edebilir. Bisikletsiz ise araç sorun olacaktır sözkonusu 10 kişiye de dar sokaklardan geçecek bir araç bulunamaz herhalde.

Ayrıca bisiklet bizim aklımıza gelmeyen ama sizlerin iyi bildiği daha birçok deprem alanında da kullanılabilir ucuz, kullanışlı ve pratik bir araç

Bu öneriye gereken değeri vereceğinize inanıyor iyi çalışmalar diliyorum..

qeqeqe

Daimi Üye
Tepki
35
bunu biz yapamayız bence ..sinto nun gonderdigi gibi ekipler kurulursa yapabilir..biz enkazdan kurtulursak ki Allah Korusun..Bisiklet parçalanır diye düşnüyüorum.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Evlerinin sağlam olduğuna emin olanlar varsa onlar hazırlık yapmalı bence. Kötü durumdaki insan bedenleri, can çekişen insanlar görmeye allerjim var, fena etkileniyorum. Benden ilk yardımcı olmaz. Yinede felaket anında cesaret hormonlarım tamamen salgılanırsa yaşam kurtarma içgüdümle birlikte bu işe en azından İzmit çevresindeki bisikletli arkadaşlarımı hemen organize etmek suretiyle katılabilirim.

İlkyardım malzemelerini büyük felaket ardından temin etmek çok zor olabilir. Çünkü çok talep olacağı için İzmit gibi görece az etkilenecek yerlerdeki eczane rafları bile boşalacaktır. Bu yüzden şimdiden 35-40 litrelik bir tur bagajını dolduracak kadar ilkyardım ekipmanı toparlamakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: H.Çelik