Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DeoreLX göbek hakkında bilgi arıyorum.

Konu, 'Tekerlekler' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

1. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Deore LX göbek hakkında bilgisi olan varmı. Simdi bu rulman yataklımı değilmi?

2. deniz çelik

deniz çelik Forum Demirbaşı

Seviye:
    rulman yataklı değil;shımano rulman göbeğe geçmedi,ileriki zaman da huni sistem rulman kullanacak;hatta xt ve xtr dahi rulman sisteme geçmedi;göbek teknolojisinde mavic en önde şuan:Shımano fren ve viteste kral.

gokhancan bunu beğendi.
  3. gokhancan

Seviye:
    dostum benim icin 50 ytl dahilinde uzun yolda bana arıza cıkarmayacak bir arka göbek almak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusun?

4. deniz çelik

Seviye:
    ön ve arkamı yoksa tek göbekmi tam bir açıklama yaparsanız ona göre yardımcı oluruz
    Tahminime göre siz ön ve arka göbekten bahssetmiş olabilirsiniz!

gokhancan bunu beğendi.
  5. gokhancan

Seviye:
    Arka göbek olacaktı. Bisikletçim bana DeoreLX iyi olur dedi 30 ytlye takacaktı.

açıkççası 200-250 km mesafeler gitmeyi dusundugum icin uzun yol icin böyle bir göbek sistemine ihtiyac duyuyorum.

saygılar.

6. deniz çelik

Seviye:
    250km neyki lx yanın da;gayet güze bir göbek shımanonun üst düzey teknolojisidir çok dayanıklı göbek,çok bile size nerdeyse ömürlük göbektir;hiç düşünmeden alabilirsiniz

gokhancan bunu beğendi.
  7. gokhancan

Seviye:
    çok teşekkürler dostum sağol yardımın için.

8. deniz çelik

Seviye:
    sende sağol dostum

gokhancan bunu beğendi.
  9. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    dün 1.5 senedir kullandığım yaklaşık 10000 km'deki lx arka göbeğimin içini açtım bakım yapmak için ve açıkcası çok şaşırdım..
    Ne yataklarda ne de bilyalarda en ufak bir deformasyon yoktu.. Sadece gres yağı iyice sıvılaşmıştı onu tazeledim ve göbeği geri kapattım.. Tahminimce en az bir bu kadar daha rahat rahat iş görür..

Ayrıca ben o lx göbeği yaz kış(-18 derece dahil)kullandım ve yeri geldi 1.3 metreye varan yerlerden düz zemine atlayışlar yaptım, şimdi de street bisikletimde kullanıyorum düşünün çektiği eziyeti ama maşallah hala taş gibi..

Sizin sadece yolda kullanacağınızı düşünürsek yılda bir veya 1.5 yılda bir bakımını yaptığınız sürece sizi kesinlikle yolda bırakmayacak bir göbektir..

celil.mayaoglu ve kerembasaran bunu beğendi.
  10. gokhancan

Seviye:
    çok teşekkürler.

Arka kaset değişmeside gerekiyormuş açıkçası sistemim zayıf oldugundan sadece bir taiwan malı rulmanlı göbek alıyorum.

ancak ileride çok sağlam bir bisiklet yapıcam o zaman konu hakkında sizlerden fikirler alarak uygun tekerlek-jant-göbek yapısını kuracağım.

saygılar.

11. gokhancan

Seviye:
    Arka kaset değişmeside gerekiyormuş açıkçası sistemim zayıf oldugundan sadece bir taiwan malı rulmanlı göbek alıyorum.

Sonucta zayıf bir componente pahalı parçalar kullanmanın anlamı olmadıgını dusunuorum.

Ancak ileride çok sağlam bir bisiklet yapıcam o zaman konu hakkında sizlerden fikirler alarak uygun tekerlek-jant-göbek yapısını kuracağım.

deniz çelik bunu beğendi.
  12. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gökhan başlığa bakar bakmaz forum anasayfasından açanın sen olduğunu tahmin ettim yani :D

21 vitese olmuyor dediler bana da Gökhan, 21 vitese, yani 7li arka dişlilere de uyumlu olabilen göbek olursa güzel olur. Yoksa arka dişliyi 8liyle değişirsen bu sefer vites kolların da 8lilere geçicek.Dolayısıyla tüm vites değişicek. Buna gerek kalmadan biraz üst seviye 36 delik shimano göbek bulmak mümkün değil mi? ben bunu sormak istiyorum bilen arkadaşlara..

Bunu en iyi bisikletçiler bilir doğrusu, yoksa mecburen en az 24lü vites sistemine geçmek zorunda kalıcaz, tabi doğal olarak jant seti de değişicek, lastiği de beğenmiycek yeni jant, o da değişicek derken dünya masraf çıkar gibime geliyor.

Benim için de neredeyse en önemli parça göbekler, ve bence bisiklet ne olursa olsun bisiklette göbeklerin neredeyse en iyisi olmalı.En çok eskiyen ve bisikletin en çok eskitilmeye dayalı kullanılan parçası.Hatta yanımda alet taşımadan mandalıyla ben de tekeri çıkarabilmek istiyorum arabalara sokabilmek için.

Bu isteklerime cevap verebilen, bisiklet parası kadar pahalı olmayan tavsiye edebileceğiniz marka model var mı önereceğiniz?

13. gokhancan

Seviye:
    Celil bakalım rulmanlı bir göbek aldım. Simdi onu almaya gidiyorum. Onun performansının iyi oldugunu söyledi bisikletçi jant setini elimle çevirdiğimde çok bariz bir şekilde o rahat dönmeyi hissediordum :)

Ayrıca rulmanların değiştirilebilmeside ayrı bi güzellik.

Çift katlı jantlarda akort sorunuda fazla olmadıgından celil guzel bi rulmanlı jant seti al kullan. Uzak doğu mallarına pek guvenilmez diyorlar ama babamın kamyonuna aldıgımız lastikler ağar yukler altında bile 3 yıl dan fazla bir süre dayandı. Fiyatıda komik rakkamlardı yalnız bi sorun balans tutmuyodu :):) araba lömbür lömbür cok sallandı yani.

neyse ben simdilik iadreten aldım sonucu sizinle paylşıcam. saygılar.

saygılar.

14. deniz çelik

Seviye:
    hiç fark etmez celil bey benim eski bisikletimde 21 vitesti sonra 24 vitese çevirdim hiç sorun yok gayet güzel çalışıyor

gokhancan ve celil.mayaoglu bunu beğendi.
  15. celil.mayaoglu

Seviye:
    peki shimano marka ne önerirsiniz 21 vitese uyum sağyalan ve vites takımımı değiştirmeye zorlamayan göbek olarak?

Başka marka da olur, bilyeli veya rulmanlı fark etmiyor, elimdeki ASSESS markadan daha üstün ve sağlam olan arıyorum bir tane ben de arkaya..

Sadece göbekler değişecek, başka bir şey istemiyorum şimdi.

deniz çelik ve gokhancan bunu beğendi.
  16. gokhancan

Seviye:
    Celil simdi bisikleti almaya gidiorum. Sorunum cozulup cozulmediğini anlicaz.

Bu arada bisikletçinin el emeği ile beraber akort ayarı vs vs hepsi 25 ytl.

çok iyi bir rakkam sadece markalı bir ürün değil.

17. celil.mayaoglu

Seviye:
    Tamam Gökhan, bu arada sorduğum sorumun cevabını kendim buldum,

Shimano Acera nın modeli Fh-Rm40 olanı dışında 7li arka vites sistemine uyumlu shimano göbek yok. Ben ruble muble değiştirmek istemiyorum açıkçası vites takımımdan memnunum.Yani mandal çevirmek bıktım yıllarca, revoshift model vites kolları daha çok hoşuma gidiyo, bu tipte vites kolları olan üst düzey shimano model olsa düşünmem ama bu vites takımından çıkmak istemiyorum..

Deniz Bey, çok saolun gerçekten, eminim ki asla sorun çıkarmıycaktır ama meselem benim vites takımımın hiç değişmemesi, gerçekten memnunum, tourney mouney diye takıntım yok benim memnunum, sırf vites kolları için yani memnunum, mandal çevirmek yerine revoshift gibi aynı stil motosikletlerdeki gaz sistemi gibi vites atabileceğim başka vites modeli olsa shimanoda hadi neyse de, vazgeçmek istemiyorum ondan.

Keşke deore,deore lx veya biraz daha düşük seviye olan alivionun göbeklerinden bulabilsem keşke bendekine uyan.Arka 7li dişliye uyumlu olan arıyorum yani daha açık bir dilde söylemek gerekirse..

Bu arada geribildirimini bekliyorum Gökhan. Bakalım nasıl sonuç vericek.

Yazdığım yazıyı değiştirip duruyorum kusura bakmayın ama, peki madem diyelim 24 vitese geçicem ve vites kolları, ön ve arka attırıcıları arkadaki ve öndeki dişlileri ve doğal olarak da aynakolu değiştiricem bunun için, vee doğal olarak komple alivio serisi yaptırsam, sizce o masrafa değer mi? Yaklaşık 300milyonluk masraf eder bana, hatta jant seti de değişince kadro hariç değişmeyen parça kalmaz.Bunca masrafın üstüne de asla ucuz jant seti taktırmam, eder bana 400-450lira.

Bir de şunun cevabı lazım baan ASSESS marka göbekten iyi midir Shimanonun Acera model göbeği ? Yani aralarında ne gibi fark vardır? Assess markayı hiç duymadım..

18. gokhancan

Seviye:
    Bu gun rulmanlı göbeği taktım. Göbek gerçekten pahalı bir ürün olmasada stabildir. Taiwan malıdır. Shimano rulmanlı göbekler üretmiyor.

Rulman sistemi tanklarda dahil dönen aksamlarda oldukça iyi sonuçlar veren bir sistemdir.

Bozulan rulmanın ise değişme olasılığı var.

Rulman yataklarının yağlı tutulması gerekiyor

ilk sürüşüm iyiydi :) tekerleğin rahat rahat döndüğünü hissettim.

uzun yolda göreceğiz.

saygılar.

deniz çelik bunu beğendi.
  19. celil.mayaoglu

Seviye:

göbeklerde mutlaka kabartmalı yazı olur, ya da stickerlı yazı da olabilir, ya da logo falan, dümdüz mü dışı?

20. gokhancan

Seviye:
    Celil markasına dikkat etmedim. Jant setini takmadan elime aldım. Birde bilyeli jant setini aldım.

İkisinin arasında oldukça fark var.

Yalnız ürün taiwan malı yani çok uzun zaman dayanmasını beklemiyorum.

ancak yinede 2000 km uzerinde performans vereceği su götürmez bi gerçek.

En az rulman değişmeden bir 6000 bekliyorum.

saygılar.