Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore XT RD 760 mı ? Shimano SLX mi ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında nuri oran tarafından paylaşıldı.

1. nuri oran

nuri oran Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar , Bisikletimi 8'li sistemden 9'lu sisteme çeviriyorum , arka attırıcımın ne olacağına karar veremedim .

Shimano Deore XT 760 mı

Shimano SLX mi

tercih etmeliyim .

ikisini de aynı rakama ve sıfır olarak alma imkanım var .

Ön attırıcım Shimano Deore LX

Vites Kolum LX

Bu akşam üzeri değiştireceğim .

Karar veremedim henüz daha :(

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. nuri oran

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu işin sonu yok :) daha yeni başladım , xt arka attırıcı takınca bu sefer herşeyi xt yapmak isteyeceğim kısa süre sonra ... :(

ikisi arasında bi seçim yapsanız ?

3. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bence slx almalısın üstelik shadow var slx te hem üretilirken kullanılan teknoloji ve kalite eminim eski seri xt ye göre artmıştır.

4. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bencede slx teknoloji olarak daha yenidir.ama ikisinide kullanmadığım için daha net bi yorum yapamıycam.

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    O XT arka attiricinin aynisini 3 yil kullandim. Bana misin demedi ve cok memnundum. SLX nasildir bilmiyorum, fakat o XT attiricinin makaralari seramik katkili bir materyalden üretiliyor, üzerinde de yazar zaten. Diger donaniminizla uygun olmasi icin (LX serisi) ben olsam XT alirdim, görüntü olarak da rahatsiz edici olmazdi. Bu yani Shadow arka attiricilar biraz "kopuk" göründükleri icin bütünlügü olusturmak zor diger parcalarla.

bisikletcanavari bunu beğendi.
  6. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Bende o xt arka attırıcının kısa bacak, ters yay olanını yaklaşık 3 sene kullandım. Polonezköy yarışında rublenin gevşemesi ile vites ayarsızlığı gerçekleşti. Sorunun üzerinine gidince alt bacağın iç kısımdaki bacağı ortadan kırıldı. Sonra tamir edip bir süre daha kullanıp srama geçtim. Şimdi bu tamirli attırıcıyı başka bir arkadaş kullanıyor ve oldukça memnun :)

Attırıcı kırıldığında tamir etmek için sökünce, pimlerinde ve alt bacak bağlantı bölümünde en ufak bir boşluk oluşmadığını görünce hayret etmiştim. Normalde bu kadar uzun süre kullanımdan sonra olması gereken doğal deformasyonlardı.Hatta sizler için bir kriter oluşturacaksa 3 sene içerisinde 4 yarışa girdi. Fakat emin olun yarıştan fazla gezilerde daha çok yıpratıcı kullanmışımdır o attırıcıyı. Fakat 3 sene boyunca o olası deformasyonlardan eser bile yoktu :) Rehber makaraların içine kadar sökmüştüm, oldukça basit ve iyi bir seramik yatak sistemi vardı. Oldukça akıcı dönüyorlardı.

Gel gelelim tercih meselesine. Yukarıdaki yazdıklarımın amacı xt'nin eski model diye şuanki teknolojiden geri kalmadığını göstermek içindi. Sadece görünüm ve biraz hafiflik farkı var yeni versiyonuna göre. Onun dışında vites performansında sanmıyorumki hissedilir bir performans farkı olsun.

Arasında tercih yapmanız gerekirse şöyle özetliyeyim. Eğer vitesinizin oldukça yumuşak ve seri bir şekilde gerçmesini istiyorsanız Xt alın. (Ters yay kısa bacak tavsiyemdir ;) ). Yok ben vites geçişlerinin biraz daha sert geçmesini istiyorum diyorsanız, arka vitesin sarsıntılarda daha az oynamasını istiyorsanız ve bisikletinizi kullandığınız yollarda yola yakın arka vitese zarar verebilecek kaya v.b objeler varsa SLX alın derim ;)

Şahsi görüşüm ise XT den yanadır. Ha model yüksekliğinden değil, cidden performanslı çalıştığından ;)

HaliliOzturk bunu beğendi.
  7. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eski XT 760 serilerinde vites geçişleri yumuşaktı.
    Arkadaşın bisikletinde yeni XT kollarla shadow attırıcıyı deneme şansım oldu,
    Bu yeni XT 770 serilerinde hem vites kollarına uygulanan kuvvet,
    hem de vites geçişleri eskisine göre daha sert olmuş.
    Bu shadow attırıcıdan dolayı mı, klasik tasarım modellerde aynı şekilde mi,
    merak etmiyor değilim. Şahsen bende eski XT arka viteslerden almayı
    düşünüyorum.

8. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Bildiğim kadarıyla bu sert geçişin sebebi arka attırıcının kadroya olan bağlantı vidasındaki yayın iptali. Bu yay iptalinin iki sonucu oluyor. Birincisi arka vites bu bahsi geçen yaylı modellere göre sarsıntılarda daha az oynuyor ve zincirin kadroya çarpması bir nebze azalmış oluyor. İkincisi ise vites geçişleri bir miktar daha sert ve net geçişlere neden oluyor.

Bu bahsettiklerim daha bi kaç sene öncesinden sram arka attırıcıların belirli bir kesim tarafından tercih sebebi olmuşlardı.(Tabii bu geçiş sertliği tamamen kişisel zevk olarak değerlendiriyorum) Şimdi shimano bu atağıyla sram arka attırıcıların bu farkını kendi bünyelerine katıp daha da ileri bir noktaya taşıdılar.

Şimdi shimano mtb arka attırıcılarında iki çeşit mevcut.Birincisi klasik sistem.Yani yumuşak geçiş sağlayan. İkincisi shadow teknolojisi bulunan modeller. Bunlarda daha sert geçişlere sahip olan modeller.

mevzun ve cruphasulie bunu beğendi.
  9. nuri oran

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Değerli bilgiler için herkese teşekkür ederim.

Saat 7 gibi çıkmış olduğum için , Shadow Slx taktırmış oldum ( Mesajlarınızı okuma şansım olmadı) . Ama Slx taktırarak , mesajlarınızdan herhangi birşey kaybetmemiş olduğumu anladım . Acera sistemden sonra baya konforlu geleceğini düşünüyorum slx in hernekadar geçişleri ağır olsada :)

cruphasulie bunu beğendi.
  10. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Klasik deore,LX,XT'lere göre geçişler serttir ama ağır değildir,
    vites koluna daha fazla kuvvet uyguladığınızdan biraz daha yavaş
    değiştirirsiniz, fakat bastıktan sonra geçmesini beklemezsiniz,
    çat diye geçer :D.

11. mevzun

mevzun Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim gördüğüm kadarıyla (arka aktarıcıyı görmedim) slx ile eski xt malzeme kalitesi aşağı yukarı aynı. Çok bir fark olacağını sanmıyorum. Yeni aktarıcılar daha sert evet tıpkı sramler gibi. Ama sarsıntısı yok ve sert çalışması kanaatimce iyi birşey. Fakat hala sramler kadar sert değil. Bence de 2008 xt :) sonuçta ömür boyu gidecek diyebiliriz.

12. sercan_pa

sercan_pa Aktif Üye

Seviye:
    "guıde" slxin hayırlı olsun. Slx hakkında düşüncelerini belirtirmisin