Deore xt arka aktarıcı hakkında

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar arka aktarıcım deore xt fakat üzerinde bulunan mandalın tam olarak ne işe yaradıgını ne gibi Performansımı etkileyecegini nasıl kullanmam gerektigini bilmiyorum konuya hakim arkadaslar bilgilendirirse sevinirim..
Not :ruble 10 dişDSC_7382.JPG DSC_7382.JPG DSC_7383.JPG DSC_7384.JPG

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ercst0rm

Merhaba,

Oradaki bölüme Shadow Plus+ adı verilmektedir, ON konumuna getirdiğinizde aktarıcının bacağını öne doğru itmeye çalıştığınızda bacak hareket etmeyecektir. Amacı ise zincir'i arazi kullanımlarında vs. şartlarda sallanmasını azaltmaktır, hâl böyle olunca zincir sallanması sonucu zincirin dişli atlaması, zincirin dişliden dışarı çıkarak atma durumu gibi hadiselerin önüne geçmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru arazide sallanmaması daha iyi sanırım, genellikle asvaltta turlarda kullanıyorum performans için sallanmasını mi önerirsiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ercst0rm aynen öyle, düz zeminlerde OFF konumunda olması daha iyi, çünkü zincir sürekli gerilmeye maruz kalmamış olur.
Sallanma meselesine gelirsek, zaten engebeli bir zemin olmadığı, düz bir zemin olduğu sürece sallanma söz konusu olmayacağından OFF konumu kalması daha iyidir.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru teşekkür ederim ilginiz alakanız için çok yardımcı oldunuz

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
merhabalar, konuyu hortlatmış gibi olduk ama benim aktarıcı yukarıdakinin aynısı. büyük dişliden küçük dişliye geçince aktarıcının alttaki parçası geri gelmiyor ve zincir çok bolmuş gibi duruyor. nasıl çözerim acaba

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba Bünyamin Bey,

Shadow Plus+ mekanizmasının bir bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. O parça zamanla bakım gerektirdiği için kapağı açılıp sökülüp yağlandıktan sonra küçük bir sıkma ayar vidası var onunla tekrar ayarlanması gerekiyor ama yetkili bir shimano servisine göstermeniz yeterlidir. Onlar bu sorunu çözecektir. Eğer deneyiminiz ve tecrübeniz yoksa o kısmı ellemeyin.

Ek olarak daha önce bu konuya cevap veren BF Okuru benim. Merak edenler için yazmak istedim. :) Forumda eski konularda bu tür teknik sorulara verilen cevaplarda BF Okuru görürseniz bilin ki o benim. :)

@devr-i cihan

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez