Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore Vites Kolu Sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Onur Kahraman tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
  2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Vites teliniz, içerden tel tel ayrışmaya başlamış olabilir. Vites değiştirmeye çalışırken çıtırtı gibi sesler geliyor mu?

Telde sorun yoksa, kolun içine WD-40 gibi bir sprey sıkıp deneyin derim.

Bence içini açmaya ilk etapta kalkmayın, son çare olsun o.

Onur Kahraman bunu beğendi.
  3. Onur Kahraman

Seviye:
    bu cumartesi bisiklet mağzasına göstermem iyi olur.sorunun ne olduğunu geldikten sonra burada anlatırım. :)

BULUT ÇELİK ve Deniz bunu beğendi.
  4. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Deorede bu tip kronik bir arıza da olabilirmi acaba ?.Aynısı vites yükseltirken benim başıma geliyordu, şu an kesildi.

5. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    vites tellerini değiştirip sprey yağla yağla ve vites kolunun deliklerndende sprey yağla yağlarsan sorun kalmaz diye düşünüyorum ama işe yaramazsaa vites kolundaki yaylar mefta olmuş demektir tabi tamir edilemezse :)

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    İçinde ufak bir parça kırıldıysa araya sıkışıyor olabilir. Sonra sarsıntıdan başka yere kaydıysa düzelmiştir. Ya da içine çamur kaçmıştır diyeceğim ama çamur içeri nerden girsin..? Sanmıyorum.

Telden de olabilir. Pek akla gelmez ama daha önce başka model bir vites kolunda başıma geldi. Kalitesiz ve eski (kullanılmış) bir vites teli takmıştım ve zamanla telleri tek tek kopmaya başlamış. Zamanla vites geçişlerinde zorlanmaya başladıktan sonra bir gün en küçük dişlide kaldı vites. Tel komple koptu çünkü.

İlk olarak vites telini kontrol etmenizi ısrarla öneririm. Sorun teldeyse, kolun içini boşuna açmış olacaksınız. Bir de toplayamamak var... (Tabi bisikletçiye götürmekte kararlıysanız o ayrı).

7. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    gecenlerde benimde oyle bi sorunum vardı vitesi söktum duzeldigi yok daha sonra kadroda teli takip ettim kablo tutamaklarının orda telin uzerindeki kablonun kadro uzerindeki tutamaga sıkıstıgını farkettim kabloyu degistirince duzeldi,ayrıca vites teli vites kolunun icinde bukulmus olabilir icini acıp incelemenizde fayda var

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    eğer her seferinde oluyorsa tellerde filan değildir diye düşünüyorum gösterdiğin taraf teli geren taraf teli gerdikten sonra içinde bir tırnak var ve telin üstünde dolandığı yuvanın etrafındaki dişlileri tutan tırnak bu teli gerdiğin zaman o tırnak bir dişten öbürüne geçince araya giriyor ve tutuyor eger her bastıgında vıtes degısıyor sadece kol orada kalıyorsa kolun gerı gelmesını saglayan ufak bır yay var o yerınden cıkmıstır.yok her bastıgında parmagınla tutarsan vıtes degısıyor bıraktıgın an vıtes eskı halını alıyorsa o bahsettıgım tırnak yerınden cıkmıs yada kırılmıstır dıye dusunuyorum .

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
  10. Onur Kahraman

Seviye:
    viteslerin geçişinde sorun olmuyor.sadece olduğu yerde kalıyor :D sanırım yay çıkmış.

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    verdiğim linkten içini incele yay yerinden çıkmş ise takması kolay takarsın yok yayın takıldığı yer kırıldı ise o tarafta müsait bir yere iğneyi ısıtıp delik açacaksın yayın bir ucunu o delikten girecek şekilde ayarlayıp o şekilde idare edeceksin artık gerisi sana kalmış içini görmeden birşey söylenemez.Sana kolay gelsin :)

12. Baran Özkan

Baran Özkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar bendede aynı vites seti var.. bende böyle bir sorun olmadı ama bende arkada 1,2,3. viteslerde sorun çıkıyor
    onu yapınca 7,8,9. viteslerde sorun çıkıyor bi türlü halledemedim bakıma götürdüm daha kötü oldu.. bu konu hakkında yardım edebilecek varmı acaba?

13. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu söylediğin önde hangi viteste oluyor?

14. Baran Özkan

Seviye:
    1,2,3 te önde 1. vites.. burası normal çalışırken diğerleri düzgün çalışıyor normal kullanıma göre kullanıyorum 4,5,6 önde 2. vites 7,8,9 önde 3. vites

1,2,3. (önde1. vites) vitesi yaptıktan sonra 7,8,9 bozuluyor yine önde 3. vitesteyken..

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    dostum seninki ayar sorunu böyle 1-2-3 fılan derdını tam anlatamazsın anlayan birinin görmesi lazım yada bir bisikletçide 3-5 lıraya yaptırabılecegın 10 dakıkalık bır olay

16. Baran Özkan

Seviye:

abi bisikletçiye gittim oda yapamadı sorun orda bakımdan çıktıktan sonra böyle oldu yeniden götürcem bakım yaptırdığım yere ama biraz uzak olduğu için zor oluyor.. yinede teşekkür ederim

17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben senın anlattıklarından kesınlıkle kolda bırsey yok ön ve arka aktarıcılarından muhtemeln arka aktarıcı ayarlarından dıye dusunuyorum yapamayan bısıkletcını degıstır daha ıyı bır yere gıt bence

18. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Arkadaşında detaylı bir şekilde belirttiği gibi yüksek ihtimalle yayda bir problem var.
    2 senedir ben de deore kullanıyorum. Hem de gayet sert biçimde her hangi bir kronik arıza yaşamadım yaşayanı da duymadım. Başınıza gelen cidden talihsizlik.
    Eliniz biraz tornavida pense tutuyorsa ve kırık dökük yoksa yayı halledebilirsiniz. Zaten içinde kırılan bir parça varsa tamirciniz de size değiştirmenizi önerecektir.

19. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    sanırım yay yerinden çıkmış kolun geri gelmesini sağlayan yay bir yere takılıyor olabilir

20. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    O sorun bendede vardı takla attığım zaman kapak çatlamıştı , musaözü gezisinde su girmiş yağmurdan dolayı , benimkide takılıyodu iki gün sonra düzeldi