Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

deore hollowtech aynakol cıt cıt lar

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında sonEr´´ tarafından paylaşıldı.

1. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar aynakol bolgesınden suruşe baslayınca cıt cıt sesler gelıyor...

Zıncır on aktarıcıya değmiyor .

Sistem daha 100 km yı gecmemıstır full deore'dır .

Pedalı elıme alıp cevırdıgımde herhangibir ses yok ancak bısıklete bındıgımde cıt cıt seslerı gelıyor..

Sizce sorun nedir ??? , iyi forumlar

2. serdarthenever

serdarthenever Aktif Üye

Seviye:
    Sesin pedaldan veya sele borusundan gelme ihtimali yüksek.

sonEr´´ bunu beğendi.
  3. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Pedallarınız ne durumda bilmiyorum ama bence pedallardandır. Sağlamlığından emin olduğunuz pedalları takıp deneyin, sese dikkat edin. Ses hala devam ediyorsa diğer yerleri de kontrol edersiniz. Ama genelde pedaldan dolayı oluyor bu sesler, benim çok başıma geldi. :)

sonEr´´ bunu beğendi.
  4. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    aynakol bakıma ihtiyaç duyar.sökülüp,greslenmesi gerekir zamanla.söküldükten sonra gresleyip iyice sıkma işlemi ardından sesin kesildiğini konularda okudum.sorunun birçok nedeni var. :) iyi incelemek lazım.

sonEr´´ bunu beğendi.
  5. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet daha 100 km yapmadı 0 aldım :D Pedallar wellgo platform ama sole bır olay var...Bisikleti aldıgım gun ufaktan bır off road yaptım ınıs vs.den sonra eve cekıldım ertesı gun bu cıt cıt olayı basladı...Pedallara odaklanmam lazım sanırım sonucta elımle cevırdıgımde en ufak bır ses yok bb yada aynakolda ... İlgilenen herkese teşekkür ederim.İyi forumlar.

6. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    wellgo'ların ortak sorunu pedallardan çıt sesi gelmesi.pedalları değiştir bakalım ne olucak.aslında spd pedal alıp denesen daha iyi olur.normal pedallar bir süre sonra acımasız son olarak çıt sesi yapıyor :D

Deniz ve sonEr´´ bunu beğendi.
  7. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Spd takmayı cok ıstıyorum ama bısıkletı alana kadar 10 takla attım :D Spd'yi sımdılık erteledım forma vs. eksıklerımı tamamlıyorum :) Pedalları sokup yivlerine teflon bant sarıp tekrar montajlıcam bakalım bu sesi durdurabılcekmıyız !! :D yada normal bir pedal takıp denicem en mantıklısı ...... ohh be rahatladım :D , teşekkürler arkadaşlar :)

8. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tam bunu yazacaktım. :in: Aynen öyle, Wellgo pedallar bu konuda sabıkalı. Özellikle de belli bir kilonun üzerindeyseniz bu durum çok normal. Üst seviye olanları var mıdır, onlarda durum daha farklı mıdır, bilemiyorum. Fakat kullandığım birkaç model Wellgo'da bu sorunu yaşadım. Sorun pedalın göbek kısmından kaynaklanıyor. Başka sağlam bir pedalla denemek en iyisi. O kadar yeni bir aynakolun ses yapacağını sanmıyorum. Kolay gelsin... :)

sonEr´´ bunu beğendi.
  9. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet tüm teorilerin doğru olduğu kanısına bende varmış durumdayım:D...Kendım 75 kg'ım...ve birazcık sert kullanıyorum...Bunny hop yapmayı kolaylastırıcak bmx tarzı bir pedal takmayı dusunuyorum :D (Matkap , mengene , torpu vs.vs. butun aletler bende mevcut hafıfletme olayını yapıp foruma koymayı dusunuyorum :D Ozellıkle deore arka aktarıcının asagıda kalan makarıyı tutan bacaklarına 1-2 delık acıcam :D:D:D) , iyi forumlar...

10. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    bak dostum pedalları kontrol et egerki pedaldan gelmiyosa, aynakolun rulmanı yatak sarmıstır ve orta gobegi degistirmen gerekecek cıt cıt sesinden sonra orta gobek fazla gitmiyo...

sonEr´´ bunu beğendi.
  11. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Şöyle bir olay var;
    Aynakol göbeğinden mi ses geliyor? Pedallara karşılıkı olarak el ile baskı uygula biri leri iterken diğeri geri çeksin. Bunu 360 derceye kadar her santimde dene, ses pedaldanmı göbektenmi çok rahat anlaşılacaktır. Eğer ses yoksa seleye otur ve bisikleti sür ses varsa sele borusundan ses geliyordur.

sonEr´´ bunu beğendi.
  12. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Aynakoldan ise kum girmiş olabilir rulman bölgesine.Benim LX aynakolumdan da aynı ses geliyor,pedaldan gemediğine eminim.Aynakolu söküp güzel bi temizlik ve bakım yaparsanız sorun çözülür diye düşünüyorum.;)

sonEr´´ bunu beğendi.
  13. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    pedallarını sık.
    Olmadı Aynakol'u Söküp Göbeği Gres Yağı ile Yağla.
    Geçmezse , Daha Detaylı İncele.
    Ama Büyük İhtimal Yağ Olmadıgından.
    Bende de 2 Kere Oldu Aynı Sorun.

sonEr´´ bunu beğendi.
  14. Cavit Ziya

Cavit Ziya Misafir

abi sele borunu biraz daha indirip tekrar bi denersen belki geçer

sonEr´´ bunu beğendi.
  15. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    en iyi ihtimalden başlayalım, sele borusunu çıkartın,kadronun seat tube kısmını temizleyebildiğiniz kadar temizleyin aynı şekilde sele ve sele borusununda bütün bağlantılarını ve görünen heryerini temizleyin.

ses geçmediyse pedalları sökün, aynakolun pedal takılan kısımlarını ve pedalın yivlerini yağ sökücü ile güzelce temizleyin takarken çok az miktar gres ile takın, dışarı taşan gresi mutlaka hemen temizleyin.

ses bütün sinir bozuculuğuyla devammı ediyor. sizde inatla devam edin. aynakolu sökün, göbeği çıkartın, göbeği ve aynakoldaki tüm vidaları tek tek temizleyin ve özenle geri monte edin. göbek yağdan ve kirden arınmış bi şekilde takılmadan önce kadronun yivleri ile göbeğin yivleri birbirine kaynamaması için bi miktar gresle yerleştirin göbeği yerine. eğer göbeği kadroya takarken çıtırtı geliyorsa tam temizlenmemiş demektir, hiç takmadan tekrar temizleyin bi daha deneyin. sorunsuz ve sessizce takılırsa göbek tamamdır. aynakoluda temizledikten sonra doğru şekilde takın.

zinciri aynakola geçirmeden önce ruble ile birlikte yine yağ sökücüyle temizleyin. herşey bitip aynakol ve diğer aksamlar pırıl pırıl parlamaya başladıktan sonra, sprey zincir yağı ile aşırıya kaçmadan zincir ve diğer aksamları yağlayın.

eğer bunların hiç biri yine işe yaramadıysa büyük ihtimalle orta göbek rulmanlarınız ölmüş demektir. bunu temizlik sırasında kontrol edebilirsiniz. rulmanları parmağınızla çevirin. rulmanlar ne çok rahat nede çok sert dönmeli, ve dönerken takılma olmamalı, eğer böyle bi durum varsa yeni orta göbek almanız gereklidir.

bu arada en önemlisi bisikletini max. düzeyde temiz tut. bazı arkadaşlarım mtb bu çamur bunun doğasında var diyor onlara sadece gülüp geçiyorum :D bisikletini asla asla ve asla suyla temizleme, bir bezi güzelce ıslatıp öyle temizle bisikletini. bisikletine ne kadar ilgi gösterirsen o da sana o kadar ilgi gösterir. bende bu sorunları yaşadıktan sonra bisikletimi çok temiz tutmaya başladım, hatta bi kaç arkadaşım bisikleti temizlemekten boyasının söküleceğini söylemeye başlamıştı, :D

yazılanların hepsi tecrübe ile sabittir :)

sonEr´´ ve İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  16. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    :vroam: sağ pedal biraz sert donuyor .. sol ise son derece akıcı.... şimdi pedalları değiştirip denicem sele borusunu biraz daha ındırıp denıcem..bakalım zaman gosterıcek , teşekkürler