Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore Hidrolik--Yardım!

Konu, 'Frenler' kısmında velespit1988 tarafından paylaşıldı.

1. velespit1988

velespit1988 Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaslar balataları kurcalarken bisiklet ters cevriliyken fren koluna bastım sanırım hava aldı. Kol su an bos gibi. Elcige degmeye yakınken cok hafif tutuyor ama tutmuyor denebilir. Yag akıtmadı sanırım sadece hava aldı. Ne yapmam lazım kendi basıma içinden cıkabilir miyim? Bu arada model Br-M525 ön fren. Yardmlarınızı bekliyorum arkadaslar.

2. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Yag sirkulasyonu saglamadan olursa anca şöyle olur:

Kaliper yuvasından sökülür, kaliperdeki balatalar sıkışmışssa bunlar geri itilerek açılır, sonra aralarına rotor genişligi boyutunda bir parça sokulur ki frene basınca kapanmasınlar tekrar. Sonra fren kollarındaki hazneler açılır. Bundan sonra yapılacak olan kalipere, fren hortumlarına, hazne civarına hafifçe vurup, havanın hazne tarafından çıkmasını beklemektir. Bu şekilde parçalara vururken bir yandan da freni sıkıp sıkıp bırakın. Hava kabarcıkları haznede beliriyorsa duzelmeye başladı demektir.

Öte yandan bir kere hava girdimi, kaliperdeki yag tahlil vidasını açıp, yukardan yag ekleme yapmadan, sadece benim anlattıgım sekilde havasını almaya calısmak yeterli olmayabilir. Ha belki az hava girmistir, duzelir. Ama düşük ihtimal.

velespit1988 bunu beğendi.
  3. velespit1988

velespit1988 Yeni Üye

Seviye:
    Dediginiz gibi kaliperi söküp balataları itince kısmen düzeldi fakat sanırım frene her basışta balatalar artık iyice bittigi için max. noktasından geri dönmüyor ve sürtme yapıyor onu da artık balatalar degisince cözebilirim herhalde.