Deore Hidrolik disk fren yağ değişimi, bakımı, ayarı, balata değişimi?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@tuna1903 sağ fren kolunu sola göre daha fazla sıkmanız gerekiyor değil mi? Hava yapmış olma ihtimali var. Şuraya bakabilirsiniz (link) eğer öyleyse gerekli ekipmanlar varsa 10 dakikalık iş. Yoksa bisikletçiye yaptırmak gerekir, ücretini bilmiyorum.

Scudo

Furkan124

Üye
Tepki
8
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
@tuna1903Kesinlikle o kadar gelmemesi yani dediğiniz gibiyse gidona değecek kadar geliyorsa hava almıştır

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tuna1903

Üye
Tepki
9
Hd frende arkayı sıktığımızda ses gelmesi normal mi arkadaşlar

Tepki
68
İsim
Alperen
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tuna1903 hocam balatalara sıvı teması omuşsa ses cikabilir. Benimkine su geldiginde boyle oluyor

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
Bisikletimi kış sonunda çıkarttığımda arka frenin süngerimsi bir his verdiğini ve son kısımda az bir miktar tuttuğunu farkettim. Bisikletçi hidrolik yağının ve balataların değişmesi gerektiğini söyledi. (Bisiklet 1600km yol yaptı ve 1,5 sene oldu)

1) Yağın bisikletçinin dediği gibi komple değişmesi mi gerekir yoksa ekleme mi yapılmalı?
2) Balataların zamana bağlı olarak belli aralıkta değişmesi gerekir mi? (Durumu iyi gözüküyor)

Shimano M355 frenler.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@musaataseven Öyle 1 şey olması söz konusu değil sürtmesinin sebebi sadece alyanla ayarlanmasıyla düzeltilir. Hidrolik yağı değişimi ise motorunun yağını mı değiştiriyorsun sanki Adamın amacı senden paralar kopartmak başka 1 şey olamaz. Şayet Şu durumda söz konusu olabilir balataların yağlandıysa frenler iyi tutmaz onun için bile pense ve zımpara kağıdı 2siyle çözüme ulaşabilirsin... Hidrolik yağı sızdırıyorsa onu doldurmak gerek yoksa değiştirilmesine gerek olmaz. Değiştirilseydi ben kendiminkini değiştirirdim...

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
Cevap için teşekkür. Sürtme yok zaten. Süngerimsi etki var. Balatalar diske yeterince basınç uygulamıyor. Fren kolu sona gelince anca tutmaya başlıyor
@JusTiMe

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@musaataseven Hidrolik yağı vida yerlerinden akıyorsa onları açıp doldurmak şart. Daha sıkı olması için açıp doldurmak en iyisi olacak gerçi ama balatalara pek dokunmaya gerek yok. Ama bisikletin ön ve arkasını havaya kaldırıp frenleri sık sürekli vida yerlerinden bu durumda yağ geliyorsa o kolları değiştirmen şart yoksa hafif basmayla fren oluyorsa sıkıntı olmaz

Fark11

Üye
Tepki
30
İsim
Faruk
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Balata değiştirdim. Sökmedenki halini hatırlayamadığım için; Kaliper adaptörünün kalın- yüksek tarafını aşağı takınca fren çok sıktı. Yüksek-kalın tarafı yukarı getirerek taktım fren normal işlevini görüyor. Mantıken adaptörün yüksek tarafını aşağı gelecek şekilde takmak gerekmiyormuydu.

Dosyalar