Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore hbm510 ön göbekte dönüş zorluğu ve bilyalar arasındaki garip boşluk

Konu, 'Tekerlekler' kısmında tunckuyel tarafından paylaşıldı.

1. tunckuyel

tunckuyel Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, göbek uzun zamandır duruyor olduğundan bilelim dedik içini açtık.

10ar tane bilyası var ama bilyaları dizince arada neredeyse bir bilya daha sığacak yer kalıyor.

Acaba eksik mi dedik. Googledan araştırdık 10 bilya imiş. Fakat orada bir boşluk var...

Sonra kapattık kontrasını da düzgün ayarladık fakat dönüş sırasında belirli bir yerde zorlanma oluyor. kontrayı daha gevşek sıkıştırınca da göbekte çok fazla boşluk oluyor frenler bile ayarlanmıyor...

Aynı şeyleri tekrar tekrar yapmamıza rağmen sorunu çözemedik.

Şimdi bizim bilmediğimiz bir durum mu var? Ne bileyim belki bilyalar küçüktür ondan boşluk kalıyordur vsvs.. Yardım edebilecek birileri varsa buyursun...

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Shimano teker göbeklerinde akıcılık için yarım bilya civarı bir boşluk bırakır sizin göbek bilya yuvaları bakımsızlıktan olabilir (yağsızlıktan) ani zorlamadan olabilir zaman aşımından olabilir genişlemiş.Bu aşamada yapabilecek en ucuz yöntem aynı çapta (muhakkak aynı çapta olsun) bir bilya o boşluğa giriyor ve tüm bilyaların dönmesine engel olmuyorsa bu boşluğu bilya ile kapatmaktır.Uzun yıllar önce yapmıştım hiçbir sıkıntı olmadan kilometrelerce bindim akıcılığında da fazla bir değişiklik olmadı.Yada göbeği değiştireceksin başka yolu yok.(bilya yatakları değişmiyor uğraşılırsa değiştirilir ama randıman vermiyor)

Tüm bu yazdıklarım göbekteki bilya yatağı ve kontra somunu üzerindeki bilya yatağının temiz ve pürüzsüz olması durumu için geçerli.eğer ki bu yataklarda aşınma karıncalanma olmuş ise çok uğraşma göbeği değiştir derim eninde sonunda bu bozulmalar başına iç açacaktır.

tunckuyel bunu beğendi.
  3. tunckuyel

tunckuyel Kıdemli Üye

Seviye:
    Ferhat şöyle ki; o araya bir bilya neredeyse girecek gibi duruyor ama girmiyor. Benim merak ettiğim acaba içindeki bilyalar yatağa göre küçük olabilir mi? ölçemediğim için böyle birşeyin olma olasılığını soruyorum. aslında 3/16 bilya alıp eski bilyaları çıkartıp bir denemek lazım.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İçerisindeki bilyaların çapı teknik kitapta veriyor bakmadım ama 3/16 ise basit bir kumpas ile ölçebilirsin çok inceleceğini zannetmiyorum bilyalar sert alaşımdan yapılıyor ve şekil itibariyle yüksek basınca çok dayanıklılar ama bilya yatakları aynı sertlikte ve dayanıklıkta değil.Şekil itibariyle de açılmaya müsaitler .Yani senin bilyalar küçük değil jant göbeğindeki bilya yatağın genişlemiş durumda eğer 1 bilya fazladan girmiyorsa çok büyük bir boşluk değil önceki mesajda yazdığım gibi sıfır shimano göbekte bile yarım bilyalık boşluk olur zaten o boşluk olmasa o akıcılık olmaz.Son bir aklıma gelen yatakları hem kontradakini hemde göbektekini iyice bir temizleyip takılma yapacak veya bilyaların dönmesini engelleyecek bir bozulma aşınma var mı onu kontrol etmek lazım.

tunckuyel bunu beğendi.