Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore disk fren sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Ali Gülümser tarafından paylaşıldı.

1. Ali Gülümser

Ali Gülümser Yeni Üye

Seviye:
    iyi günler. deore hidrolik frenimde arkada ve önde aynı problem var. rotorlar bir balataya daha yakın. yani rotor balataların tam ortasında durması gerekirken birine daha yakın duruyor. yardımlarınızı bekliorum.

2. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tekeri tam orturtmamışsınız yada teker yanlarındaki vidalar var QR mandalının onlarla ayarlanıyor.

3. Ali Gülümser

Ali Gülümser Yeni Üye

Seviye:
    teker tam oturduda o vidayıda gördüm o vida tam olarak ne tarafa çevirmem gerekiyor

4. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    V frenlerde de var bu sorun :) Tekerin tam oturduğuna yada tam ortalı oturup oturmadığına dikkat et.

5. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Denemelisin boşluğun hangi tarafta olduğuyla alakalı.

6. Ali Gülümser

Ali Gülümser Yeni Üye

Seviye:
    o vida balataları anladğıma göre sağa ve sola kaydırıyor deneyim şimdi teşekkürler

7. Ali Gülümser

Ali Gülümser Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben vidayı bulamadım ya hangisi olduğunu anlamadım bi yardım edebilecek varmı neresinde oluyor bu vida ?

8. Ali Gülümser

Ali Gülümser Yeni Üye

Seviye:
    iki vidayı gevşettim sonra freni sıkarken vidaları tekrar sıktım fakat hala rotor bir balataya daha yakın duruyor ne yapmalıyım

9. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Lastigini söker gibi lastiklerin kadroya baglı oldugu orta mili gevseteceksin.

Sonra el ve göz yardımı ile balatalara bakarak lastigini ortalıcaksın. Sen ortada sabit tutarken bir arkadasında sökmüş odlugun vidaları tekrar sıkıcak.

Böylelikle ortalanmıs olacak.

Umarım acıklayıcı olmustur.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Abicim, öyle tekeri balataya göre takmak gibi bir "salaklık" yapma, canınla bile ödeyebilirsin bunu.

Tekeri ilk olarak, normal bir biçimde tak. Yerine tam otursun. Öyle sağa değiyor sola değiyor'a bakma.
    Sonra balatanın üzerindeki 2 vidayı (biri altta biri üstte) gevşet. İster elinle tam ortalayarak tak, istersen de frene sıkıca bas ve vidaları sık.

Erhan Erdoğan bunu beğendi.
  11. mert türkmen

mert türkmen Aktif Üye

Seviye:
    ya bunda anlamıyacaçk nevar alh için biraz mantık göbek milini gevşet ayarla sık tmm oldu biiti taktığın gibi sıkarsan tabi yamuk olur önce biskleti takla atır öyle daha basit :D

12. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gökhan beyin dediği gibi önce lastiği tam düzgünce oturt. Bende o frenlerle baya uğraşmıştım. Aynı bisiklet kullanıyoruz sanırım :)
    Ben çözümü balataların arasını açmakta buldum. İnce olan ve bir ucu hafif bükük olan bir pim var.(Frenin üzerinde) O pimin bükük ucunu düzeltin ve çekip çıkarın. Daha sonra rotorun frenin içine girdiği yerden elinizdeki minik bir vida yardımıyla balataları itin. (Aman dikkatli yapın ve sadece balataları ittirin.) İçinden nasıl çıktığına dikkat edin. Aynı şekilde takacaksınız çünkü. İçinden 3 adet parça çıkacak. 2 balata ve bu balataları karşılıklı tutan sert bir metal. Bu metali hafifçe açtırın. Kolay açılmaz bir maddedir. Gücünüzü iyi ayarlayın açtırıyım derken tamamen ayırmayın birbirinden. Daha sonra balataları ve metali geri yerine koyup freni toplayın. O pimin ucunu tekrar bükmeyi unutmayın. En son olarak ta sizin bildiğiniz fren ayarlama yolunu yapın. (Fren sıkılı halde yaptığınız) Büyük ihtimalle olacaktır. Frenin içi boşken sakın freni sıkmayın. O kadar anlattım ama gözünüz basmıyorsa da bunu yapmayın :) Neticede fren sistemini tamamen bozmakta var...
    Kolay gelsin..

13. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gökhan'ın dediğini tamamen uygula.. doğrudur. Boş ikende freni sakın sıkma boşluk yaratıyor.düzeltilir fakat uğraştırır..