Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore Disk Fren Balatası Seçimi: Organik / Metalik ?

Konu, 'Frenler' kısmında Mustafa Mus tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar. Abimin bisikletin frenleri bir önceki sahibi nedeniyle yağdan kullanılmaz duruma gelmişti. Üzerindeki balatalar organikti. Temizleme vs işlemler sorunu çözmedi. Bende baradine marka metalik balata aldım ama henüz takmadım. Metalik balatalar hakkında pek bilgim yok. Madem bilgin yok niye aldın demeyin, her zaman alışveriş yaptığım aslı bisiklete gittim onlar ısrarla önerdi diye almış bulundum fakat emin olamadım. Baradine markasının metalik ve organik olan balatalarını karşılaştırmak gerekirse sizce hangisi daha mantıklı ve avantajlı olur. Ayrıca fiyatları hakkında da yorum yaparsanız sevinirim.

2. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla metal balatalar daha uzun ömürlü olmasına karşın ses yapabiliyorlar sertliklerinden dolayı.Organik balatalar daha sağlam bir duruş sağlayıp ses yapma oranları metale göre daha az.Ama organiklerin ömrü daha kısa oluyor ana maddesinden dolayı.

3. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler teknik ayrım için. Peki fiyat bakımından hangisi daha pahalı? Misal aslı bisiklet bana 20tl den verdi metal olanını. Organikler daha ucuzdur dedi. Doğru bir karşılaştırma mıdır bu?

4. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aşağı yukarı yakındır fiyatlar.Zaten fiyata göre değil daha çok amaca göre seçilir balatalar :)

5. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Deore disklerin üzerinde Resin Pad Only yazıyor, en azından benim modelde öyle, yani organik balata kullanmak gerekiyor diye belirtilmiş. Metalik kullanırsanız ne olur tam bilemiyorum, belki diski normalden fazla aşındırabilir, ama yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla deore ile metalik balata kullananlar var.

Avantajları dezavantajları konusunda Murat arkadaşın dediklerine ek olarak, metalik balatalar yağmurda organik balataya göre daha iyiler deniyor. Bir dezavantajı ise ısıyı organik balataya göre daha çok ilettiği için, oluşan ısı sadece diske doğru değil de kalipere doğru da yayılıyor. Bu da dik inişlerde fren hidroliğini ısıtabilir. Fren hidroliği ısınırsa ve sistemde hava varsa bu hava genleşerek frenleri kitleyebilir.

Yağlı balatayı temizleyebilirsiniz. Ben balata spreyi kullanıyorum. Önce bi bezi ufak parçalara bölüyorum. Sonra balataya balata spreyi sıkıp bez parçasıyla siliyorum. Bez parçası kirlenince onu atıyorum yeni bi parça ile işlemi tekrar ediyorum. Taa ki bezde leke oluşmayana kadar. O durumda balatanın da rengi baya bi açılmış oluyor, farkediyorsunuz. Sonra balatayı kurumaya bırakıyorum 5-10 dk, üzerindeki balata temizleyici kurusun diye. Sonra çakmakla ısıtıyorum. Çok ısıtmamak lazım, çünkü balata metale yapışkanla yapışık, çözülebilir. El değmeyecek kadar ısıtıyorum ben gerçi bişey olmuyor. Son olarak diski de balata spreyi ile temizliyorum, yine beze kir gelmeyene kadar. Bu şekilde iki kez yağlı balataları kurtarabildim.

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  6. Abdulkadir ARSLAN

Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

Seviye:
    baradine kullandım bi daha kesınlıkle almam

7. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu durumda en mantıklısı o balataları takmamak. Fiyata göre seçme konusuna gelince aslında amacım fiyata göre seçmek değil satıcının doğru söyleyip söylemediğini anlamaya çalışmaktı. Her neyse buna takılmıyorum artık.

@Levent teşekkürler tavsiyen için ama bu balatalar sanki yağın içinde beklemişler. Balataları yağ çözücüler ile aynı kaba koyup kaynattım, sonra hafiften kolonya ile yakarak ısıttım (hafiften ama). Sonrasında ele hiç yağ gelmedi ama kalipere takıp fren yapınca sanırım basıncın etkisiyle tekrar gün yüzüne çıktı bu yağ. Bende adam olmaz diyerek bu bahsettiğim metalik balataları aldım. Benim için önemli olan hassasiyet ve sessizlik. Zaten yoğun kullanılmayacak bu bisiklet, metaliğe gerek yok o zaman.

Bir yerden de bulabilirsem de balata temizleyici sprey ile eski balataların üzerinden son bir kez geçerim.

8. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    şimdi kardeş .disklerin shimano ise metalik pad takarsan frene basınca bethofen ın senfonisi gibi ses çıkarırsın.:)shimano ile sadece organik balata kullanır.organik shimano da resin olarak geçer.

9. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Neden ? Ne kötülüğünü gördünüz. Yazarsanız sevinirim. Alma arifesindeyken hatta almış durumundayken diyelim.:D

10. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    Metalik balataları en kısa sürede geri iade edeyim o halde. peki baradine dışında hangi markayı tavsiye edersiniz peki? Orjinal balatalar 39tl pahalı yani

11. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Magura' nin balataları var çok kaliteli diyorlar çifti 20 € du sanırım :)

12. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben ön tarafta Shimano'nun orjinal balatasından sonra organik Alligator takmıştım. 15-20 TL gibi bi fiyatı olması lazım. Bir fark hissetmedim.

13. Mustafa Mus

Mustafa Mus Kıdemli Üye

Seviye:
    tek takım için 40tl vermem mümkün değil:cool: ama alligator'ü duymuştum. Bir incelerim olmazsa onunla değiştiririm baradine'leri. teşekkürler

14. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @Leventİ Hocam bunlar neyden yapılıyor ki böyle ısıtıyorsunuz uğraşıyorsunuz nasıl bir madde bilginiz var mı acaba, otomobillerde kullanılanlarla aynı mı farklı mı?

15. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Otomobilde kullanılanlarla benzerdir. Sürtünme katsayısı yüksek, metalik ve/veya metalik olmayan ufak parçaların bağlayıcı bir maddeyle birlikte sıkıştırılmasıyla elde ediliyor. Dolayısıyla sünger gibi gözenekli bir yapıları var. Bundan dolayı da yağ ile temas ettiklerinde yağı emebiliyorlar. Bu da yağdan temizleme işlemini baya zorlaştırıyor. O yüzden ısıtıyoruz ki içerideki yağ ısınarak buharlaşarak uçsun.