Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deore ayna kola geçiş

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Deniz Baklacı tarafından paylaşıldı.

1. Deniz Baklacı

Deniz Baklacı Sadece Bisiklet

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, mevcut aynakolum Alivio 9 lu. Ancak 40 km yi aşan yolculuklarımda (biraz da yağmur olduğunda) aynakoldan garip sesler gelmeye başlıyor o yüzden deore ayna kola geçmeye karar verdim. (az önceki sorun için önerisi olan varsa ona da açığım). Mevcut zincirim kmc 9. Aynakolu değiştirdiğimde zinciri de değiştirmem gerekir mi? Teşekkürler.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Deniz bey,
    Aynakol'dan gelen ses konusunda yardımcı olamıyorum ama, alacağınız 9 vites uyumlu DEORE aynakol FC-M590 modeli hollowtech göbekli, dişli kombinasyonuda 22-32-44D, 26-36-48D şeklinde. Şu anki aynakol dişli kombinasyonunuz nasılsa, yeni alacağınız aynakol'u da bu kombinasyon ile seçmelisiniz. Aynakol'u değiştirdiğinizde zinciri değiştirmenize gerek yok.

Deniz Baklacı bunu beğendi.
  3. Deniz Baklacı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teşekkür ederim.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Rica ederim :)

5. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Garip garip sesler gelmesi aynakolunuzun seviyesiyle alakası değil. Eğer bunun için almayı düşünüyosanız masraf yapmayın, sorunu bisikletçiye anlatın. Basit bir çözümü olsa gerek.

6. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Öncelikle sesler konusunda bir bisikletçiye danışmanız aynalkol değişimi gibi masraflı bir işlemden sizi koruyabilir.
    Buna rağmen değişim yapmak istiyorsanız alacağınız aynakol aynı diş sayısına sahip olsun olmasın;

* Eski aynakol, ruble ve zincirinizi ne kadar süre ve km kullanıyordunuz?
    * Zincirde uzama, dişlilerde yıpranma var mı?

Zincir değişimi gibi düşük maliyetli değişimler için aynakol gibi yüksek maliyetli değişimlere yol açmasın ileride.

Deniz Baklacı ve Serden Us bunu beğendi.
  7. Deniz Baklacı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Deneyim paylaşımı ve öneriler için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Bir süre daha mevcut aynakol ile devam edip sıkıntıyı tam tespit etmeye çalışacağım. Mevcut çekiş sistemini 4500 km dir kullanıyorum. Dışarıdan iyi görünüyorlar ama yine de iyi bir bisikletçiye göstermek gerek.

8. Uğur Sabuncu

Uğur Sabuncu Forum Demirbaşı

Adı:
    Uğur Sabuncu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hocam alivio 9'lu set benim bisikletimdede mevcut aynı problemden artık gına geldi daha 1 sene oldu kullanmaya başlayalı ama 2. aydan itibaren hep o orta göbekten gelen o çıtır çutur ses beni illet etti bende en sonunda 10'lu slx set topladım şükürler olsun gereksiz seslerden arınmış bir sürüşe kavuştum eğer bütçen uygun değilse orta göbeği değiştir yada orta göbeğini bir göstertsen iyi olur =)

9. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    4500km kullanılan bir zincir uzamaya başlamış olmalı. Aynakol değişiminde mutlaka ölçümünü yaptırın ve değiştirin.

10. Gurkan Ortamevzi

Gurkan Ortamevzi Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    4500 km kullanilmis ayna koda olusabilecek problem, en kucuk dislide olusan chainsuck problemidir. Eger boyle bir problem yok ise orta gobek degisimi ile sorun gecici olarak cozulebilinir. Ama ben buna artik masraf yapmayacagim diyorsan, deore aynakol hollowtech gobek, zincir ve ruble butun sistem degismelidir. Yeni aynakol eski zincir ve eski ruble duzgun calismayacaktir Veya o gelen sesler daha da artacaktir.
    Birde aynakolu zinciri iyice yikayip, kumlardan arindirip, vites degistiricinin makaralarini cikartip fircayla yikayip yagladiktan sonra tekrar denermisin? Bana bisikletini iyi yikamiyorsun gibi geldi. Yagmurlu havadan sikayet etmissin.
    Not: vites degistiricinin makaralarindaki vidalar birbirnden farklidir ait oldugu makarada uygundur. Karistirma birbiriyle.