Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

deore , acera , alivio ???

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Hakan güngör tarafından paylaşıldı.

1. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Bir süredir forumu takip ediyorum ve bu modellerin hangisinin hangisinden daha üstün olduğunu az çok anladım. Fakat merak ettiğim şu: aradaki fark pratikte nedir? Mesela bir deore ile acera ya da alivio arasında ne fark var. Teknolojisi mi farklı, materyeli mi farklı? kullanırken aradaki farkı ne şekilde hissediyoruz? Bunları öğrenmek istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kıvanc Arısoy ve aertan bunu beğendi.
  2. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Deore 9 lu sistemin zinciri ince oluşundan dolayı vites geçişleri daha kolay ve bayır çıkarken güç altında daha rahat geçiş imkanı sağlıyor. Yeni 2012 aliviolarda 9 lu sistem bildiğim kadarıyla.

3. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    tourney - altus - acera - alivio - deore şeklinde yükseliyor. bazılarının eski versiyonu alt modelin yeni versiyonu ile üst modelin altı olarak kalabiliyor. fiyatlarından anlamak mümkün. ben 8 li sistem alivio kullanıyordum 8 li sistemde kalıp 9 lu deore aktarıcı takdım hiç bi fark görmedim desem yeri var. model yükseldikçe hafiflik dayanıklılık ve serilik artıyor.

4. kemal.bahadır

kemal.bahadır Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bunlara karşılık olarak sram ın hangı modellerı var acaba?

5. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    giriş seviyesi
    sis - tourney
    altus
    acera

ikinci seviye
    alivo
    deore

üçüncü seviye
    deore lx

dördüncü seviye
    deore xt

beşinci seviye
    deore xtr

6. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Bunların sıralamasını öğrendim az çok, aralarındaki fark nedir? hissedilir derecede midir? Mesela hiç bilmeden biri aceralı diğeri deore setli iki bisiklete binseniz hangisinde ne olduğunu kullanarak anlar mısınız? Yoksa bunların sırrı işlevinde değil de , hafiflik ve uzun ömürlülüğünde mi? Foksiyon olarak acera şunu yapamıyor ama dore yapabiliyor denecek bir yön var mı? Bu soruları aslında şu yüzden arka arkaya sıralıyorum: Başka alanlarda örneğin kayak sporunda , sırf segment oluşsun diye 8-10 çeşit kayak üretirler aslında hiç birinin birbirinden çok da farkı yoktur. Ama alınca en pahalısını alma hastalığı olanları bu şekilde avlarlar. Bu işte de böyle mi onu anlamaya çalışıyorum. aradaki yüksek rakam farklarını vermeye değer mi?

7. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Amator veya orta duzeyde bır kullanıcı ısenız aslında saydıgınız butun modeller kullanıslıdır,gereklı bakım ve temızlıklerı yapıldıgı surece.Ama acera setten deore sete gecmıs bırısı olarak,dayanıklılık,gecıs yumusaklıgı,surus keyfı,yokus performansı vs. Arada oldukca fark var.Insan bu tıp nuansları kullanınca fark edıyor.sıze tavsıyem saydıgınız modellerın ustunde oldugu bırkac bısıkletı surun,farkı gorun.Kazasız belasız bol pedallar.

8. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    sürerken fark ediliyor , kullanıma etkisi var diyorsunuz yani. Anladım sağolun.

9. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    soru güncel. Deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

10. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Herkese selamlar,
    Arkadaş çok güzel bir soru sormuş inanın benim de ne zaman aklıma yakılıyordu bu.
    Bu sistemlerin karşılaştırıldığında farklarını anlatan bir site veya karşılaştırma tablosu var mı?
    Mesela acera 4 milisaniye tepki veriyo ama deore 1 milisaniye gibi?

11. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Ne yazık ki cevap alamıyoruz. 250 kişi okuyor ama kimse yanıt vermiyor.

12. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    selamlar,

ben tourneyden sonra alivio-acera karışımı bir sete geçtiğimde vites geçişleri arasındaki fark gece ile gündüz gibi gelmişti. (kron > merida 100d)
    fakat bu setten sonra arkadaşın deoro-alivio karışım bisikletini sürdüğümde aradaki farkı neredeyse hissedemiştim. (merida > scott)

yerli markalar genelde bir bisikletteki setin tamamını aynı kategoriden seçer(örneğin alivio)
    fakat yabancı markalar genellikle bisikletin seviyesine göre uyumlu komponentleri karışık kullanılar. (alivio, deora, acera gibi)

bence sıradan kullanıcı için deore üstü gereksiz. paranız varsa deora, yoksa alivio kullanılan setler yeterli gelecektir. daha uygun bir şey isteniyorsa acera tercih edilebilir fakat acera altına düşülmesini tavsiye etmem ;)

çok üst düzey setler zaten bisikletin cok hafif olması ve ara viteslerin çok olması için uğraşan kişiler, ve bu kişiler 100lerce doları 200-300 gr hafiflemek için harcayabiliyorlar :)

13. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar bana sorarsanız en önemli fark aktarıcılar arasında ki kararlılıktır,kimi ile engebeli bir yere girdiğiniz de zincir dişli değiştirebiliyor.Rampa çıkarken kırılırcasına yıpranıyor,ayarları daha çabuk kaçıyor,serilik ve yumuşaklık farkı da cabası.

14. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Tiagra bu skalada ( acera , alivio , deore) nereye düşüyor acaba?

15. ysufdran

ysufdran Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben Deore kullanıroyum, diğer sistemleri kullanma fırsatım olmadı ama, düz yolda, tık tık hiç çıtlamadan inip çıkıyor mübarek :)

16. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Shimano'nun bütün aparatları sağlamdır.Hafiflik ne kadar artarsa sağlamlıkta o kadar azalıyor.Bazı yabancı profesyonel sporcuların yorumlarında xt vs xtr kıyaslamasını okumuştum.Xt'nin biraz ağır fakat xtr'den daha sağlam olduğuna dair yorumlar vardı.Xtr donanımlar hafiflikten dolayı sporculara yönelik çıkan donanım.Deore'nin de sağlamlık,işlevsel olarak çok iyi olduğunu söylebilirim.Shimona tourney 7'li sistemdeki fren-vites kollarının plastik olmasına rağmen,ikinci dönüşüm olmayan sağlam uzun ömürlü plastik kolları olduğunu söylebilirim.Kısacası shimano sağlamlıktan ödün vermiyor.Shimanonu'nun bu tutumu diğer rakip firmaların daha iyi donanım çıkartmasına neden oluyor.

17. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Bu konuda hala bilgiye ihtiyacım olduğunu düşünüyor ve konuyu güncelliyorum :)

18. kemal.bahadır

kemal.bahadır Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bencede valla benımde ihtiyacım var:)

19. ferhat bölükbaşı

ferhat bölükbaşı Aktif Üye

Bisiklet:
    Schwinn
    Seviye:
    bunlar ne için kullanıcağınıza bağlı ve ne kadar paranız olduğuna bağlı.
    normal bir bütçe için şehir ve tur bisikleti kullanısına alivio veya deore yeterlidir.Deorenin kendine göre avanajları var ama 8 liden 9 luya geçerken aceradan alivioya ya geçmeye göre daha ciddi rakamlar harcaman gerekir.

20. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Ben istediğim cevabı bir türlü alamıyorum. sormak istediğimi ben soramıyorum diyerek , şöyle daha basite indirgeyip , en ilk okul haliyle sorayım: 'acera kullanırken şunu şunu yaşarsınız, vites şöyle geçer , ama alivio kullanırken bu olmaz , deore olunca alivioda olmayan şu özellikler olur' gibi bir açıklama bekliyorum ben. Yani aradaki fark dayanıklılık değil ise , acera da , deore de örneğin 5000 km. sorunsuz gidecekse , kullanırken sadece vites değişiminde vereceği bilmem kaç ms. tepki süresi için eşek yüküyle fark vermeyeceğim. Okuduklarımdan sanki mutlaka deore olmalı gibi bir duygu yerleşti bende. Bisiklet bakarken artık acera ise direkt geçiyorum o bisikleti , sanki çok anlıyormuşum gibi. :) Bir deore arka aktarıcı bir acera arka aktarıcıya hangi yönüyle fark atıyor. En somut haliyle..