Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Denizli'de Pedallayanlar 07.07.2007 Aphrodisias Keşif Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Daywalker tarafından paylaşıldı.

1. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba, Nihat'ın Eskişehir'e gitmesiyle bu hafta meydan bize kaldı. Ben de boş durmayayım dedim ve çok merak ettiğim Aphrodisias'a çıkmaya karar verdim. Yanıma çok istekli olan Mustafa'yı da alarak saat 06:30'da yola koyulduk.

Yol boyunca Aydın'a doğru 3 benzin istasyonundan su doldurup, ihtiyaç gidererek olaysız bir şekilde 65 km yaparak Kuyucak'a kadar geldik. Bu noktada ana yoldan ayrılıp Karacasu'ya giden asfalt köy yoluna girdik.

O yol ayrımına girdikten sonra tabelada Aphrodisias'a 38 km kaldığı gözüküyordu.

Yol üzerinde bir leylek yuvası.

Yol üzerindeki çeşmelerden suyumuzu doldurarak gittik. Ancak sular çok sıcak akıyor burada, pek tadına varılmıyor yani. Fotoda Mustafa'yı görüyorsunuz. Arkadaki eski tarz taştan evlere de bayılıyorum. İleride benim de öyle bir evim olur inşallah.

Yol üzerinde Başaran'da durarak pide yedik. Bir anlamda ikinci kahvaltımızı etmiş olduk. Yemek konusunda bu bölgede karşılaştığımız en düşük fiyat Başaran Köyü'ndeki Yılmazlar pide salonunda. Aphrodisias'a giderseniz buraya uğramadan geçmeyin. Diğer yerlerde yemekler genel olarak pahalı çünkü. Fotoğrafını çekemedim, ama yolda o sizi buluyor merak etmeyin. Buraya vardığımızda saatler 11:00'i gösteriyordu.

Sonrasında tekrar uzun ince bir yoldayız ve tırmanışlar başlıyor.

Aphrodisias'a kamplı gidecekler için Başaran Köyü'nden sonra yolda karşılacağınız Doyurum Restaurant (adı böyle bir şeydi, tam hatırlayamadım, yolda tabelasını görüyorsunuz zaten) içinde kamp yapmak bedava. İsterseniz yemekleri de burada yiyebilirsiniz ama fiyatlar turistik bir tesis olduğundan biraz tuzlu olacaktır. Ayrıca restoran 19:30'da kapanıyor. Elbetteki WC gibi kısımları 24 saat kullanabiliyorsunuz. Ağaçlar altında rahat bir yer, fakat çok fazla ağustos böceği var, müthiş bir ses yapıyorlar:rolleyes: İşte kamp bölgesinden bir foto...

Kamp yerinin restoranından bir görünüm...

Uzun tırmanışların ardından en sonunda Karacasu'ya varıyoruz.

Karacasu'dan sonra önce uzun bir iniş ve ardından tekrar tırmanıştan sonra nihayet Aphrodisias'a varıyoruz. Fotodaki ağaç gerçekten çok büyük ve gölgesi yaklaşık 10 mt çapında! Haliyle biz de bu gölge altında biraz serinledik. Burası gerçekten çok sıcak ve olağanüstü kurak bir yer.

Sonunda Aphrodisias antik kentine girdik. Buraya bisikletleri almıyorlar. Biz de girişteki bekçiye bırakıp içeriyi biraz dolaştık. Fazla oyalanmak istemediğimiz için burada pek durmayıp hemen geri döndük. Anti kentte çektiğim fotoğraflarını aşağıya koydum.

Daha sonra tekrar Kuyucak'a geri döndük ve bu sefer karnımızı doyurmak için Kuyucak ilçe merkezine girerek yine pide yedik (evet pideyi çok seviyorum). Dönüşte tam kuyucak çıkışındaki otlarda yemyeşil çayırlarda otlayan atlar çok hoşuma gitti. Her zaman görebileceğiniz bir manzara değil.

Bu atlardan bir tanesi yola kadar çıkmış ve hemen yanımızda bulunan refüjde gözüne kestirdiği bir ot parçasını kemiriyordu. Onun da fotoğrafını çektim hemen.

Bundan sonra güneş yavaş yavaş inmeye başlarken biz de dönüş yoluna koyulduk. Gezide yanımda Gül olmadığı için çok fazla fotoğraf yok elimde, gezinin tadını tam olarak alabildiğim söylenemez. Aphrodisias beklediğim gibi bir yer çıkmadı. Yani 100 km yol gittikten sonra "sonuç bu mudur?" diye sorabilirsiniz kendinize. Ama vakit darlığının da bunda büyük etkisi vardı. Bu faaliyet kamplı olarak yapılırsa elbette daha farklı bir tat verecektir. Benim esas amacım uzunca bir yol yapabilmekti. Bu bakımdan bence çok zevkli bir yol faaliyetti. Sonucta gidiş geliş toplam 220 km yol oldu. Bu konunun, gitmek isteyen arkadaşlara da bir rehber niteliğinde olmasını temenni ederim.

Dönüş yolunda bize işini gücünü bırakıp, gıkını çıkarmadan yardıma gelen Sarayköy'den arkadaşım Ümit'e de çok teşekkür ederim. Halen karşılık beklemeden, severek, isteyerek yardım eden böyle cana yakın insanların olduğunu görmek çok güzel. Teşekkürler Ümit...

NOT : Aralarda elbetteki unuttuğum detaylar olmuştur. Bunları aklıma geldikçe bu başlık altında yazacağım. Rota hakkında sorusu olan arkadaşlara da yardımcı olmaya hazırım.

NOT 2 : Bizim gittiğimiz yol Babadağ'ın çevresini dolaşan Aydın yolu üzerindeki Kuyucak'tan saparak gidilen uzun ama eğimi daha az olan yoldu. Bir de Çamlık içinde çıkılan dağ yolu varmış diye duydum Nihat'dan. orası gidiş geliş 150 km kadar ama çok daha zorlu tırmanışlar içeren zor bir parkur. İnşallah orayı da yapacağız ve o zaman yine burada okuyacaksınız bir terslik olmazsa. Görüşmek üzere...

2. sniper

sniper Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel yapmışsınız... mustafa ve seni kutluyorum...
    ben afrodisyasa değişik yollardan hep motorlu vasılalarla gittim... yol üzerinde çok güzel yerler var... bisikletle o güzargahları gözüm yemiyo açıkcası helal olsun size... anılarım canlandı fotograflara bakınca.. heyt gidi günler hey bi ara kamplı bi tur düzenleyelim 2 gün boyunca tüm o bölgeyi gezelim... 2 kişiden fazla olalım mesala.. :):):):)
    mustafa son gezide baya ağlanmıştı ellerim ayaklarım tutmuyo diye nasıl olduda o yere kadar gidip geldi... işin için de iş yok dimi....:):):):):)
    not: haber vermişlerdi bana gidelim yiye dedimya yusuf yusuf yol yemedi ....:)
    not 2: bu ercümenti biri durdursun....:)
    not 3: niye ben yazacaklarımı not diyip yazımom ki...... ercüüüüüüüüü......:):):):)

M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU ve Daywalker bunu beğendi.
  3. cado

cado Aktif Üye

Seviye:
    merhaba ercü ve mustafa,
    kamplı olarak hep hayalini kurduğumuz bir parkurdu.elinize sağlık.bu arada kaskın hayırlı olsun ercü sonunda kask takıyor olman beni rahatlattı.senin gibi aksiyon seven biri için birebir önlem.mustafa'cığım sen artık aştın yahuu.seni tutamıyoruz.artık senle pedallamak zorlaşıyor.yorulmak bilmeden pedallıyorsun.yani bize ayak uydurmak da zorlanabilirsin (yani sıkılabilirsin)diyorum.emeğinize sağlık çocuklar.....bu keşiften sonra hep beraber kamplı böyle bir tur organize edebilimiyiz.bi bakın bakalım

Serkan Taşdelen ve Daywalker bunu beğendi.
  4. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Güzel bir gezi yapmışsınız. Bizler sıcak altında olmadığımız için sizin bu gezi resimlerinden müthiş keyif aldık. Tabi siz 220 Km ve sıcak altında olunca umduğunuzu bulamamışsınız. Ama bizler için güzel bir çaba harcamışsınız. Teşekkür ediyorum. :)

Ümit içinde aynen sizin hissettilerinizi hissediyorum, aynen dediğiniz gibi, yardım sever cana yakın, sempatik bir arkadaşımız.
    ;)
    Sevgi ve selamlarımla.

Hoşçakalın.

5. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir tur.Tebrik ederim bu sıcaklara rağmen tur çok iyi gerçekten.Gezip gördüğünüz yerler de güzel.Tarihi yerleri gezmesi çok zevkli olsa gerek.
    Paylaşım için teşekkürler;)

6. duslerinressami

duslerinressami Yeni Üye

Seviye:
    Ercümentcim gercekten bravo..Aphrodisias cok güzel bir yer,ama o uzun parkuru aşıpta oraya bisikletlerle varabilmek Aphrodisias'ı sizler için daha bir güzel görüp heyecan uyandırmıs olmalı..ayağınıza sağlık mustafa ve ercüment..buarada ercüment sözün var bana, ben dnzliye geldiğimde zorlu patika yollar bizi bekliyor:):)
    hoşçakalın...

Daywalker bunu beğendi.
  7. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    ercüment ve mustafa, harikasınız.
    bu yol tek gün için gerçekten çok zor bir yol.
    ama helal olsun diyorum.

8. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Ercü ve Mustafa,çok güzel ve uzun bir gezi olmuş...:)
    Bu gezide yanınızda olmayı çok isterdim...Umarım kısa zamanda yine bereber pedallarız...Aphrodisias'u boşver...Sen hep demezmiydin -önemli olan yola çıkmak- diye...
    Yaptığınız km'den ötürü de (220) tebrik ederim...:in:

Seni yalnız bırakmayan Mustafa kardeşime de çok teşekkrüler....

(220 iyi km...:D)

Selamlar....

Daywalker bunu beğendi.
  9. zazoo

zazoo Kıdemli Üye

Seviye:
    Kutlarım çok güzel bir gezi, Denizli'nin Ironları olsun artık sizin ekip de :)

10. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi bir dahaki sefere seni de alacağım yanıma, azıcık da gaz verecegim uçacaksın, kolayca gideceksin o yolları, merak etme sen. Yorumların için teşekkür ederim. Mustafa'ya gelince iyi dayandı gerçekten, onu da tebrik ediyorum buradan.

Merhaba Cahide abla, desteğiniz için teşekkür ederim. Sonunda kaskıma kavuştum, istediğim gibi bir model alana kadar Gül'ün başının etini yedim adeta.:D Mustafa da gerçekten bir anlamda kendini aştı. Bu keşif sayesinde kamplı bir tur yapmamızın daha kolay olacağına inanıyorum. Sonucta yolun ve konaklama yerlerinin güncel durumları belli oldu. Artık gerisi sizlerin isteğine kalmış durumda. "Haydi gidelim" dediğiniz an olur bu iş. Tekrar teşekkürler...

Merhaba Ender ağabey, size de desteğiniz için teşekkürler. Gerçekten de sıcağın ve biraz da bu geziyi paylaşacağımız arkadaşlarımızın yanımızda olmamasından dolayı pek de güzel olmadı. İnşallah bir dahaki sefere daha iyi koşullar altında olacağını umuyorum. Bu yaptığımız keşif gezisi, birilerine rehber olabilirse ne mutlu bana. Sizlerin de takdiri ve destekleri ile bu tip faaliyetlerimiz sürecek inşallah. Ümit'e gelince, böyle iyi insanlara rastlamak her zaman nasip olmuyor, ona borcumu ödemek için ne yapsam azdır...

Saygılarımı sunarım.

Merhaba Deniz, gezime olan ilgin için teşekkür ederim. Bir İzmir'li olarak ben de sizin yaptığınız faaliyetleri ilgiyle takip ediyorum. Buca Yedigöller gezisi fotoğraflarınız için ben de size teşekkür ederim. Görüşmek üzere...

Teşekkür ederim Erkin, gerçekten onca yolu gittikten sonra Aphrodisias farklı bir anlam kazandı benim için. Elbette sana sözümü de unutmadım, patikalar senin gelmeni bekliyor. Sağlıcakla kal.

Teşekkür ederim İsmail abi, tek gün için sıkı bir faaliyet oldu. Bu yolu bir gün hep birlikte yapacağız inşallah.

Merhaba İsmail, bu yollara aynı zamanda sen gelince beraber gideceğiz diye önceden bir bakıyorum ona göre.;) Dediğin gibi aslında önemli olan yola çıkmak, yolda olmak. Ben yolda olmayı çok seviyorum aslında. Varmasam da olur, yeter ki sevdiğim arkadaşlarla birlikte, sevdiğim yollarda olayım. Hadi sen ne duruyorsun Erzurum'da, al bisikletini gel buraya, çabuk, bekliyorum seni.:) Görüşmek üzere...

Merhaba Konur, Denizli ekibi yavaş yavaş kendini geliştiriyor. iltifatlarınız ve desteğiniz için teşekkürler.:)

11. Nur Çetinkaya

Nur Çetinkaya Üye

Seviye:
    çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz arkadaşlar tebrikler.ne diyeyim harikasınız:in:
    teşekkürler:in:

sniper ve Daywalker bunu beğendi.
  12. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba Nur, desteğin için teşekkür ederim, görüşmek üzere, Nihat'a selam söyle...

13. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Antik alanlara (yanlış anlaşılmasın define avcısı değilim :) ), ve atlara bayılırım. Bu anlamda paylaşımınız için ve güzel geziniz için tekrar tekrar teşekkürler. :)

14. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    İlginiz için teşekkür ederim, Mesut ağabey. Umarım bir gün bearber bisiklete bineriz.

15. umittosun

umittosun Kıdemli Üye

Seviye:
    ercü gerçekten güzel bir gezi olmuş..

16. lacordelio

lacordelio Üye

Seviye:
    tebrikler daywalker...epey bir yol yapmışsınız:)sıcak havada her babayiğidin harcı değil.sizlerle pedallamak isterdim:)

Daywalker bunu beğendi.
  17. ezgi's

ezgi's Yeni Üye

Seviye:
    tebrik ederim ercüment. hızınıza yetişilmiyo maşallah. devamını bekliyoruz

18. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim Ümit, bu gezide benim için yaptıklarını unutmayacagım. Ağabeyine de çok selamlarımı söyle. Görüşmek üzere...

Teşekkürler Kutlu ağabey, inşallah izmir'de de beraber gezeriz geldiğim zaman. Saygılarımla...

Merhaba Ezgi, ilgin için çok teşekkür ederim, kendine iyi bak.

sniper bunu beğendi.
  19. lacordelio

lacordelio Üye

Seviye:
    herzaman bekleriz ercüment izmire...seni ve tüm denizlili dostları:)

20. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Eyvallah, Kutlu abi, teşekkürler, aslen izmir'de oturuyorum zaten. Su an üniversite dolaysıyla Denizli'deyim. Görüsmek üzere...