Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Demirtaş-Ağaköy-Turanköy güzergah tanımıtı/Bursa 5.4.2009

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Saat 12'ye geliyordu. Bu günkü gezi planımı uygulamak için evden çıktım. Ağaköy'ü geçince Dışkaya'ya giden yolun başlangıcını görmek istiyordum. Ayrıca gogılört'ten güzergah belirlemek gitmediğin yol olunca pek bir belirsiz oluyor. Yolları gerçeğe dönüştürmek lazım.
    Tur haritası ve yükseklik eğrisi de şu şekilde oluştu.

İsmetiye köyünden geçerek yola başlıyorum.
    Dereden karşıya geçip köyün içine yol gidiyor
    Köydeki eski bir kısmı da metruk evlerden birkaçını görüntülemek istedim.
    Dere boyu devam ediyorum. Su barajda tutulduğu için dereye az geliyor. Görüntü olarak mahalle içinde bir derenin bulunması hoş tabii ki. Fakat eve dönüşte bu dereyle ilgili ilginç bir detay karşıma çıktı. Şu dere yatağındaki yeşillik bölge ile ilgili. Fotoğraflamadım ama şaşıracaksınız ve sizde bir tereddütle birlikte bilinç artışı meydana gelecek.
    Mezarlığın yanından gidiyoruz.
    Köprünün yıkık olduğu uyarısı eşliğinde yol gidiyor.
    Çevre yolu hemen üst tarafta
    Ağaçların ve meyve bahçelerinin içinden geçiyor yol. Yoğun bir trafik yok bu kesimde.
    Köprü hafif göçmüş vaziyette. Uyarı levhaları mevcut ama kamyona varana kadar her araç geçiyor. Aylardır herhangi bir çalışma yapılmıyor. O civarda alternatif yol da olmadığından mecburen geçiyorum.
    Tek tük evler ve ağaçlar. Bu kısımda bir de çiftlik mevcut. 1933 yılında kurulmuş.
    Sola dönüp Ağaköy istikametine gidiyorum.
    Çiçek açmış şeftali ağaçları
    Yol ileride ikiye ayrılıyor. Kanal boyunca devam ediyorum.
    Hafta içi trafiği nasıl bilmiyorum ama hafta sonu fazla hareketli değil.
    Görüldüğü üzere kanal yağmur suyu taşımıyor. Sadece evsel atık da değil, sanayi atıkları suyu bordoyla siyah arası renklere boyamış.
    Kanal boyu dümdüz uzanıyor yol. Asfalt mtb için uygun ama hızlı gitmek için iyi değil.
    Bu manzara şöyle olsa ne güzel olurdu: Derenin kıyısında sevimli bir ev ve küçük köprünün üstünde oltalarla balık tutan çocuklar. Yazın lağım kokusundan ne yapar bu çevrede yaşayanlar bilmiyorum. Uzaktan hoş manzara.
    Sol taraftaki tepeleri kemiren taş ocağına geliş gidiş yapan kamyonlar.
    Köprünün yanında büyük bir çam ağacı var. Sola giren yol Dışkaya köyüne doğru çıkıyor. Bu yol alttaki tabeladan da görüleceği gibi yamaç paraşütü pistine de gidiyor.
    Soldaki tabela geldiğim yolu gösteriyor.
    Adaköy istikametine devam ediyorum.
    Biraz gittikten sonra günümün en güzel sürpriziyle karşılaştım.
    Dışkaya'ya çıkan yoldan antrenmandan dönen Çetin adındaki Gürsulu bisiklet sever arkadaş beni görerek tanışmak için peşimden gelmiş. Bir kilometre kadar konuşup ilerledik. Uzun turlar yaptığını, hatta 5 defa Uludağ'a çıktığını söyledi. Kısmetse birlikte de turlayacağız.
    .../

2. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yolun nereye nasıl çıktığını bilmiyordum. Daha önce geçmediğim bir güzergah olduğu için keşif yolculuğu oldu.
    Soldan temiz bir dere geliyor. Nihayet.
    Ankara yolundayım.
    Düz tertemiz bir yol Gölbaşı'na kadar devam ediyor. Geniş emniyet şeridi. Her yerde bulamazsınız.
    Çürümeye terk edilmiş bir alışveriş mağazası. Yanlış yere yanlış tesis kurarsan olacağı bu.
    Gölet sol çapraza kalıyor. Biraz durup Yenişehir'deki eski müdürüme telefon ediyorum. Açmıyor.
    Tırmanma şeridi.
    Biraz çıkınca yemek molası verdim yol kıyısında
    Bu yokuşta yolun iki tarafında da çeşme ve dinlenmek için park yeri mevcut. Sol tarafta az aşağıda daha güzel bir yer mevcut.
    Yenişehir yolu
    Polisler kontrol başında
    Bu noktada karar vermem gerekiyordu. Kavaklı köyüne gitmek ya da geri dönmek arasındaydım. Hüseyin hocayı aradım. Terminalde olduğunu ve kızını yolcu edeceğini söyledi. Saat de 2'yi geçmişti. Köye daha bir saatlik yolum kalmıştı. Gitsem toplam yol 100km'ye çıkacaktı. Geç dönmek zorunda kalacağım için ve arkadaşı da görme durumu olmadığından geri döndüm.
    İnişe başlamadan önce Turanköy tabelası
    Buradayım
    Bursa merkez için 25 km
    Hız limitine uyuyor araçları sollamıyorum.
    Buraya kadar çıktıktan sonra göl manzarasını size aktarmadan edemedim. Yolun en keyifli tarafı olan inişe biraz ara verip bisikletimi manzaraya ekledim.
    Az aşağıdan bir resim daha
    4-5 km'lik inişten sonra düzdeyiz
    En sağda köylerin kaç km uzakta olduğu yazıyor ve güzel köy isimleri
    Aynı yoldan geri dönüyorum. Gerçi Bursa'ya kadar yol aynı düzlükte devam ediyor ama trafikte bisiklet kullanmak keyif vermiyor bana.
    Karşıda yenmiş bir tepe. Yanından yol Dışkaya'ya çıkıyor. O da ayrı bir güzergah konusu. İzlemeye devam edin.
    Ağaköy yolu. Hanım arayıp gelmiyorsan çay demleyip içeceğim, dedi. Çay ve yemek için geziyi daha fazla uzatmadım.
    İsmetiye-Demirtaş
    Bu it her geçişimde havlıyordu bana. Hayvana bir de yol boyu gidip gelmesi için tel çekmişler. Bu kez keyfini bozmadı benim için hayret ettim.
    Çökük köprüden geçip son kilometreleri tüketiyorum. Ha gayret çaya az kaldı.
    İsmetiye'ye gelince köyün içine girmeyip dere boyu çıktım. Derenin her iki tarafında yol ve bağlantı kuran köprüler mevcut. Yukarıda dikkatinizi çektiğim ayrıntıyla karşılaştım. Mahalle (köy) sakinleri dere içine semizotu ekmişler veya yabani semizotları derede yetişmiş. Onları söküp bağ yapıyorlardı. Tabii bunda ilginç olan detay ne diyeceksiniz. Dere barajın oradaki gibi temiz değil. Büyük bir ihtimal kanalizasyon da buraya akıyor ya da karışıyordur. Semizotu satın alırken menşeini nereden araştıracağız artık bilmiyorum.
    Saat 4 civarı eve ulaştım. Acıkmayı eve saklamıştım.

3. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    Coşkun hoca, tur hikayesi mi yazmışsın, roman mı yazmışsın anlayamadım? :) Zahmetin ve zanaatkarlığın için sağol. :)

4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    özellikle zirveden gölün görünüşü
    vurdu beni
    sağolasın çok teşekkürler

5. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    serhad k
    Azizim, sağolasın. Turu resimlemek, (boyna dur resim çek vs.) yazısını yazmak gezmekten daha zahmetli oluyor bazen.

kudu
    Teşekkürler. O manzarayı ilk kez 1985'te minibüsle Yenişehir'e giderken görmüştüm. Tabii yıllar sonra öğretmenliğe Yenişehir'de başlayınca da hemen her gün gidip gelindiği için sıkıcı geçen o bir saatlik yolculuğun belki hazla bakılan tek karesi oluyordu.
    Tepeyi inip çıkarken ağaçların aralığından iki yerden gölü görmek mümkün oluyor. Hava puslu olduğu için net bir resim olmadı ama çıkıp görmeye değdi doğrusu.

6. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Anlatım da fotoğraflar da çok güzel, elinize ayağınıza sağlık... Paylaştığınız için teşekkürler...

jamesjoice bunu beğendi.
  7. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    jamesjoice hocam izmitten sonra bursayıda fethetmişsin ayaklarına sağlık her gezin,resim ve anlatımların birbirinden güzel teşekkürler!

8. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    cedrick41
    Sağolasın. Fetih işi o kadar kolay değil. Şu sıra çevreyi muhasara altına almakla meşgulüm. Bir ara sur içi ve sur dışı mahallelerle ilgileneceğim. Şehir merkeziyle ilgili bir yol rehberi düşünüyorum. Sonrasında Keşiş dağının fethi (nam-ı diğer: Uludağ) çok çok uğraştıracak bizi.