demir..

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
rublenin ve aynakolun alüminyum degilde demirden olması sizce dahamı iyidir?(aşınma olayı açısından)

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
ruble ve aynakol demirden olmaz. paslanmaz çelikten olabilir. o zaman aluminyuma gore daha ağır olur ama eğer kaliteli parçalarsa daha az aşınırlar tabi aşınma olayı bisikletin ne kadarda bir bakıma girdiğine ve parçaların hangi koşullarda kullanıldığına bağlıdır. Aluminyumdan Shimano XT aynakolla araziye girmedenyıllarca ve binlerce kilometre asfaltta şehiriçinde binersiniz ama aynı aynakolla sık sık araziye girerseniz bir sezonda bitebilir. aynı şeyler çelik parçalar için de geçerlidir ama onlar biraz daha az aşınıyorlar o kadar.

• Beğen
Tepkiler: Önder Özdoğan

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
evet demir degil yanlış söyledim.dedigin gibi bendeki 8 li paslanmaz çelik alivio.heralde bir müddet idare eder?..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Eder tabi ki. Ancak aluminyumdan üretilmiş dişlilerle bile zincir rubleyle beraber biterken çelik dişlilerle daha da hızlı aşınırmış gibi bir his var içimde... :(

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
yanılmış olmanı isterim kardeş..çünkü bu durumda çelik rublenin alüminyumdan hiçbir farkı kalmayacak..

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
zaten aluminyum parcalar hemen her zaman daha ust segment urunleridir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aluminyumunda kalitesi var tabi Tayfur'cum :).
Örnek vermek gerekirse ben elimle sıkmak suretiyle Alhonga aluminyum fren kolu kırmıştım. Ama ondan nice ince aluminyum fren kolları kullandım ki bana mısn demiyorlar.
Aynı zamanda Rahman, ben halen çelik kasetin, bildiğimiz zinciri mahvedeceğini düşünüyorum. :(

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Halil'im LX dahil aşağıya kadar bütün kasetler çelik oluyor. Bence o kadar da zararlı olmaz. ;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yahu onların çeliği de çelik mi :D
Deore ruble, XT'den daha önce aşınıyor :) Test ettim bizzat. Bir kaç gr hafiflik için XT ruble almam diyordum ancak fikrim kesinlikle değişti. Yeni değişim zamanı geldiğinde zincir ve ruble komple XT olacak...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
fiyat farkı bence çok. LX zincir gayet yeterli duruyor.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Arkadaşlar yalnış anlaşılmalar oluyor galiba..Kasetler çelik olur. Sadece modele göre kaplaması değişir. Kromajlı gibi görünenler daha uzun ömürlü olur o kadar..
Aluminyum kaset ben duymadım. (Duyan varsa söylesin)Yapılmışsa da "deneysel" olmuştur. O kadar küçük çaplardaki hiç bir alu(alüminyum) alaşım dişli o kuvvetlere dayanamaz.. Dayanır da ancak 100 km.. Sonra atıp yenisini almanız gerekir..

Kasetlerdeki tek istisna XTR dır.Bunun üstten son 4 dişlisi titanyumdur. Diğerleri çeliktir ama titanium/Nikel-fosfor kaplama vardır..(Zaten bunların rengi de ti (titanyum) rengidir.Tümü neden titanyum değil? Çünkü titanium süper sağlam bir metal olmasına rağmen aşınmaya dayanıklı değildir.. Küçük çaplı dişlilere binen yük çok fazla olduğu için çabuk aşınırlar zaten.. Günümüzde bunun için çelikten daha iyi bir çözüm yoktur..(Küçük dişliler için)

Ayna dişli konusuna gelince.. Aynı ayna dişli sette bazı "yapraklar" alu, bazıları çelik olabilir. En büyük (yükü en çok dağıtan ) yaprak alu olabilir. Diğerleri de demir. (benim tercihim budur)Ama Deore ve Deore LX ayna dişlilerin büyük ve ortaları alüminyumdur.. (küçük çelik) XT ve üstü ise tümü alu'dur. Bu bir tercih sorunudur. Hafif olsun sık sık zincir, arada bir de ayna dişli değiştiririm diyorsanız bilemem..

Bu yüzden tek yaprak değiştirme geleneğini yıllar önce ortaya çıkardık ve dışarıdan tek yaprak getirtir olduk..Böylece 20-25-50 dolar (modele göre)verince 100-250 dolarlık ayna dişliniz yeniden doğmuş gibi olur.
Her seferinde tek bir orta yaprak yüzünden atılan canım dişlilere kahrolur dururum.. Basit bir önlemle (tek dişli getirterek) hem kendi bütçemize, hem de ülke bütçesine destek olmuş oluruz.. Bu yüzden son Shimano toplantısında diğer Shimano servisi arkadaşlara da tek dişli sipariş etmelerini önerdim. Yakında bol bol tek dişliler gelir umarım..Komple dişli daha az satılır olabilir ama...neyse işte...

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: tayfur