Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Demİr atlardan Önce ve sonra artvİn

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında sporcu71 tarafından paylaşıldı.

1. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:

Geçtiğimiz yıl.Artvin Şavşat Pınarlı köyü yaylasında yaptığımız at gezisi ve doğal alabalık ile yaptığımız piknik ten görüntüler. Umarım beğenirsiniz[​IMG]

Evet arkadaşlar merhaba demir atlara binmeden önce ben at binmeyi çok severdim. Ama bisiklet alışkanlığı hepsinin üstünde. Artvin Yaylalarında yaptığım at gezilerinden küçük bir kesiti sizlerle paylaşmak istedim. Daha sonra sizleri Hatilanın derinliklerine götüreceğim. Umarım beğenirsiniz. Bu geziyi tek başıma yaptım. Biraz korktum veya hafif ürperdim de denilebilir. İnsan kendini ıssız dağların arasında vadinin dibinde yalnız hissedince farklı duygular yaşıyor. İyi seyirler

Artvin Hatila Vadisi ; il merkezinden 10 km.lik stabilize bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır.Hatilla Vadisi´nin gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı ve gerekse özgün bitki toplulukları yöreye ülkemizde nadir rastlanan bir alan özelliğini vermektedir.

Vadi boyunca değişik kayaç türleri görülmekle birlikte, bu kayaçların hemen hepsi derinlik volkanizmasının ürünüdür. Hatila Vadisi’nin genel karakteri; V tipi, dar tabanlı, genç vadi özelliğindedir. Vadi boyunca litolojik farklılıklardan kaynaklanan eğim kırıkları ortaya çıkmıştır. Bu eğim kırıkları, akarsuda şelalelerin oluşumunu sağlamıştır. Vadi yatağının derine doğru aşınmasının daha kuvvetli olması sebebiyle vadi yamaçlarının eğimi %80, hatta bazı kesimlerde %100’ e ulaşmıştır. Yamaçların gerek fiziksel parçalanma ve kütle hareketleri, gerekse yan dere ve seyelanlarla işlenmesi sonucu vadide çok haşin bir topoğrafya ortaya çıkmıştır. Bu topoğrafya, vadinin orta kesimlerinde kanyon ve boğaz tipi vadi oluşumunu sağlamıştır. Vadinin orta ve yukarı ağzında çok zengin ve yoğun olan vejetatif örtü, bünyesinde çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Bu türler içerisinde dikkati çeken belirgin özellik bitki örtüsünün genel olarak Akdeniz iklim karakterini yansıtmasıdır. Dolayısıyla buradaki bitki örtüsü relikt bir özellik gösterir. Ayrıca bitki türleri içerisinde endemik karakterde olanlar da vardır. Bu türlerin sayısı 500’ ü geçmektedir. Hatila Vadisi zengin bir fauna da içermektedir. Bu fauna içerisinde en çok rastlanan yaban türleri; ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, çakal, atmaca, kartal, dağ horozu, Hopa engereği ile akarsularda alabalıktır. Hatila Vadisi’nin gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı ve gerekse özgün bitki toplulukları yöreye ülkemizde nadir rastlanan bir alan özelliğini vermektedir. Ayrıca bu doğal öğelerin birleşimi sonucu eşsiz peyzaj güzellikleri ortaya çıkmakta ve bu durum da zengin rekreasyonel potansiyel arz etmektedir.

Konumu : Artvin ili, Merkez ilçe sınırları içerisinde, Çoruh Nehri’nin ana kollarından biri üzerinde bulunmaktadır. Vadi yaklaşık 25 km. uzunluğunda olup, birçok yan dereyle beslenmektedir.
    Ulaşım : Artvin il merkezinden 10 km’lik stabilize bir yol ile ulaşılır.

Görünecek Yerler : Milli parka ismini veren Hatila Vadisi ile yan kollarındaki küçük vadiler, zengin bitki çeşitliliği ve yaban hayatı ile ziyaretçileri etkileyecek niteliktedir.

Şimdi ne alaka diyeceksiniz. Ama gerçekten büyük cesaret hiçbir güvenlik önlemi almadan o yükseklikte çalışmak her babayiğidin harcı değil. Tura çıkmadan dikkatimi çekti . Bende birkaç foto çekmek istedim.

Tur hazırlığından kareler

İlk 10 km sonrası kareleri sizlerle paylaşmak istiyorum

Kaçkarlardan bir kesit

Meşhur kesik kaya geçidi. Burası gerçekten korkunç bir geçit. Bir kayayı resmen keserek yol açmışlar. İleride bulunan vadiye ve köylere gitmenin başka çaresi yok.

Görüldüğü gibi hata yapmak şıkkı yok. Buralarda beni bu uçurumlar veya düşmesi muhtemel kayalar değil de önüme çıkması muhtemel ayı vb yabaniler biraz ürkütüyor. Araştırdığım kadarıyla ayı ortalama 60 km hız yapabiliyormuş. Bu beni biraz endişelendiriyor. İşin en ürkütücü tarafı buralar koruma altında olduğundan avlanmak yasak dolayısıyla hayvanlar daha avantajlı korkusuzca gezebiliyorlar.

Vadide Taşlıca köyü yol ayrımında bulunan köyler Galiba lazca isimler

Hatila deresi

Hatilanın ilerisindeki yaylalara giden yol

Öyle masum masum aktığına aldanmayın. Kar suları karışmış çok bulanıktı içemedim.

Vadide baharın geldiğinin ispatı

Ben bu şelaleyi de sevmedim buradan su doldurmaya çalıştım o kadar dağınık ve süratli akıyordu ki ayaklarım kollarım ıslandı ama su dolduramadım bu nedenle bu şelaleyi sevmedim.Aklımdayken hemen ekleyim. Yol boyunca benzeri birçok şelale mevcut

Bu kadar su bolluğunda bulduğum sular bulanık olduğu için susuzluğumu kar yiyerek gidermeye çalıştım.[​IMG]

Hoşçakalın bisiklet hayatınızın vazgeçilmezi olsun.

2. Özgür BOZKURT

Özgür BOZKURT Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Müdür süpermiş, hele o kesik kaya geçidine bayıldım :) Hep at binmeyi istemişimdir ama kısmet olmadı, biz demir atlarla devam şimdilik :)

3. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gezileriniz çok güzel ....manzaralarda bir o kadar şahane olmuş....ne güzel tertemiz havada geziyorsunuz.....
    bu arada 35 lik delikanlı gibisiniz...yüzünüze yansımış....:)

sporcu71 bunu beğendi.
  4. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle bu güzel geziniz için tebrik ederim. Verdiğniz bilgilerle sunum da çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.Doğada kaybolmak güzeldir ama yalnız kalınca bizim orada insan biraz ürperiyor.

sporcu71 bunu beğendi.
  5. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok güzel, tebrikler..

sporcu71 bunu beğendi.
  6. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ahmet kardeşim inşallah havalar ısınınca daha güzel geziler yapacağız. Bu alışkanlığı sayende kazandık. Teşekür ediyorum.

Ahmet ERTAN bunu beğendi.
  7. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    Ah be ağbicim oldumu şimdi gelde ofiste çalış :ci:
    çok güzel yerler kısmetse oralarda pedal basmak hayalimde var,sayenizde benim içinde keşif gezisi oluyor,paylaşımınız için teşekkürler

sporcu71 ve Ahmet ERTAN bunu beğendi.
  8. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel... Tebrikler :)

sporcu71 bunu beğendi.
  9. Murat Kırdı

Murat Kırdı Yeni Üye

Adı:
    MURAT
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sayın Müdürüm; Çok güzel bir gezi olmuş; Syglar.

sporcu71 bunu beğendi.
  10. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Guzel bir tur;tebrikler
    daha once telefon kulananlari arabada veya bisiklet uzerinde gormustum.
    Ilk defa at uzerinde goruyorum :)

sporcu71 bunu beğendi.
  11. Bülent ŞİMŞEK

Bülent ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Karadeniz hemen her bisikletcinin hayali ama pek azına nasip olan bir yer olsa gerek.Bende bunlardan biriyim.İnşallah ilerde karadeniz yöresi için iyi planlarım var.Güzel resim ve paylaşımınız için teşekkürler...

sporcu71 bunu beğendi.
  12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İsteyene karasu'dan Sarp'a kadar yaklaşık 1300 km lik bir karadeniz tur planı yollarım.Özel mesaj atıp e posta adresini bırakmak yeterli olur.

13. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili müdürüm senin gezilerinin yanında sönük kalır ama idare edelim

14. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Müdürüm ayaklarınıza sağlık, Artvinin vahşi doğası, harika manzaralar. Tüm paylaşımınız için teşekkürler.

sporcu71 bunu beğendi.
  15. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Cüneyt bey inşallah birlikte pedallarız

16. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:

sporcu71 ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  17. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Harika bir tur yapmışsınız. Bu kareleri gördükçe benim için ileride Doğu Karadeniz'de bir tur yapmak farz olacak gibi.

sporcu71 bunu beğendi.