Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Delirdik...

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Dominator tarafından paylaşıldı.

1. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar tanışma bölümünede yazdığım gibi Biz üç arkadaş...Planlarımıza göre 1.5-2 ay sürecek olan

İzmir-Uşak-Afyon-Konya-Niğde-Nevşehir-Kayseri-Sivas-Adana-İçel-Antalya-Muğla-Aydın-tekrar izmir olmak üzere azman bir tur düşünüyoruz....

Şimdiden hepimiz çalışmaya para biriktirmeye başladık...

Benim bisikletim Castello dominator, arkadaşınki Bianchi (çift amartisör) birde Jaguar var....

Bizim için tavsiyeleriniz ne olur?

Biz kafaya koyduk bu işi..Planları ve neler alınacağını, neler tasarlanacağını da hallettik..Sadece nereden,nasıl, en iyi, en ucuz gibi konularda :D tavsiyeler....

Teşekkürler

2. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    Halletmişsiniz ama yine de söyleyeim belki kaçırdığınız bir iki şey vardır diye :) forumda aratırsanız uzun yol malzeme listesi başlıklı bir konu var oraya göz atın derim.

3. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Hevesinizi kırmış gibi olmayı istemem ama elinizdeki bisikletlerle bu yolu yapmayı bence bir kere daha düşünün.

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    İmkansız diye birşey yoktur.
    O bisikletlerle dahi bahsettiğiniz turu tamamlayabilirsiniz.
    Unutmayın, Türkiye turu, Bisan ART 920 ile yapılmıştır.
    Tura çıkmadan önce bisikletlerinizin;
    Fren tellerini, Vites tellerini değiştirin.
    Jantlarınızın akordunu yapın veya yaptırın.
    Lastiklerinizi, dişsiz lastiklerle değiştirin ve yüksek hava ile şişirin; 55-60psi arasında.
    Yanınıza uzun yol malzeme listesinde yazanları alın.
    Tura çıkmadan bir hafta önce günlük sürüş mesafenizi artırın.
    Geçeceğiniz şehirlerdeki arkadaş veya akrabaların telefonlarını bir yere kaydedin.
    Zorlandığınız yerlerde, o muhitin polis karakolu, jandarması veya imamıyla irtibata geçin :)
    Haberlerinizi bekliyoruz ;)

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  5. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Athletic çok sağol vallaha cesaret verdin bana....PEki yanımıza almamız gereken yada bisiklete modifiye etmemiz gereken noktalar ve bunların bedelleri aşağı yukarı nedir

6. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben de birşeyler eklemek isterim.

Herşeyden önce o bisikletlerle çıkacaksanız mekanik bilginizi de bir şekilde geliştirin. Yolda karşılaşacağınız problemlere en azından en yakın tamirci vs. gidene kadar kendiniz çözüm üretebilecek hale gelmelisiniz.

Bir şey daha;

Çif amortisorlu Bianchi'nin arkadaki amortisorunun yerine bir parca yapip (kendiniz yapamıyorsanız bir demirci yapabilir) arka salıncağı sabit hale getirin ve amortisörü sökün.

Bisiklet üstündeki ekstra aksesuarları (gereksiz olanları) da sökün.

Bir de vites sistemlerinde yolda problemlerle karşılaşabilirsiniz. Haliyle yola devam edebilmek adına bisikleti vitessiz bir duruma getirmeniz gerekebilir. Zincir sökme aletini takım çantanızdan eksik etmeyin.

7. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Temmuzun 5-6 sı gibi çıkacağız o zamana kadar kendimi bisiklet konusunda ve para olarak geliştirmeye adadım ...
    Zaten bilgi için bu güzel forumdayım.....Teşekkürler....
    Yola çıkacağımız arkadaşlardan bir demirci zaten...Bisiklet modifiyesi ona ait :D
    Peki ben tüm bu bahsettiğiniz Alet-edavatları nerede(izmirde özellikle) en ucuza nasıl bulurum ?

8. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Fren vites telleri + dış kabloları ile birlikte = ~10ytl
    Dişsiz kabak lastikler (ön + arka) = 15-30ytl
    Yama takımı = 2ytl
    Yedek iç lastik = 4-5ytl (bir adet)
    Jant akordu = 8-10ytl (ön + arka)
    Hazne (teker göbeği) bakımı = ~10ytl (ön + arka)
    Zincir = 7-10ytl
    Dikiş makinesi yağı = 0.5-1ytl
    Arko krem = 0.55 - 1ytl :)

Yukarıdaki rakamlar bir bisiklet içindir.Tabi dikiş makinesi yağı ile krem 3ünüze de yeter.Yukarıdaki liste artırılabilir.Ne kadar fazla donanım, o kadar sorunsuz ve keyifli bir tur demektir.Fakat bütçe ön planda olan bir tur yapacağınızı anladığım için listeyi sınırlandırıp en elzem olanları yazdım.

Çift amortisörlü olan modeller için de, Aydın'ın da dediği gibi ya o amortisörü oradan komple söktürüp sabitleştirecek metal (aluminyum veya çelik) bir parça kaynattırabilirsiniz veya bununla uğraşacak durumunuz yoksa arkadaki yayı en sert konuma getirip yola öyle çıkın.

Kaskınız yoksa yukarıdaki listenin en üstüne kaskı ekleyin. (20-100ytl)

9. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler..Aklınıza gelen her türlü tavsiye( modifiye,parça,kamp,şehirler,yol,tur) için bu konuya mesaj atabilir yada Özel mesaj yollayabilirsiniz...Gerçekten çok teşekkürler....

O çift amartisörlü olayını bende arkadaşıma ilettim...Ama sanırım sökmeyip en sert ayara getirmeyi düşünüyor....

Birde ben Dominator mın ön maşasını bir Amartisörlü y maşa ile değiştirmek istiyorum..Ama bütçe olarak çok da açılamayacağım için ne önerirsiniz.... Dominator için görüşleriniz....Abisi Terminator kadar popüler olmasada Dominator da özel bir yeri vardır..Yol bisikletleri aleminde... :D
    (Tabi; Scott,Trek,Kron,Look gibi bir şeyin yoksa :D)

10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Kalma işi için ücretsiz yolları söyledim; o muhitin Jandarması, Polis karakolu, Camisi, Halkevi vb. yerler size yardımcı olacaklardır.
    Bir başka yol ise Kipa'dan alacağınız uyku tulumları ve bir adet çadır olur.
    Hem fiyat olarak ekonomik hem de hafiflerdir.
    Rotayı siz belirleyeceksiniz.Detaylı haritalar üzerinden en geniş yolları seçerek bu yolları ve mola noktalarını bir kağıda yazın.
    Geçeceğiniz şehirlerden Afyon'da soğuğu, Antalya, Adana ve Mersin'de ise sıcağı bol miktarda hissedeceksiniz.Bunlara dikkat edin :)

Bisikletleri komple de modifiye etmek mümkün ama dediğim gibi hem bütçeye uygun hem de en gerekli, şart olanları yazdım.

Maşayı illa değiştireceksen sabit (amortisörsüz) maşa almanı tavsiye ederim.Çünkü 1" (eski tip) şaft borusu kullanan bisikletine kaliteli bir amortisör bulman zor.Onun yerine yollarda yokuşları hızla çıkmanı sağlayacak ve bisikletini de hafifleştirecek sabit maşa almanı öneririm.

11. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Sabit olduktan sonra benim, eğilimli y maşam kalsın daha iyi öyle mi? Yani ben amötisörlü daha iyi olur diye düşünmüştüm?
    Evet dediğiniz gibi klasik bir maşa olduğu için uygun süspansiyon bulamadım..Bulsamda tüm gidon ve ön aksam değişmeli diyorlar off :)

Söylediğim şehirleri( Adana hariç) az çok biliyorum ve Adana, Konya, Nevşehir hariç her gittiğimiz ilde bir tanıdığımız var... Sanırım avantaj...

Peki olur mu bu iş sence :D

Ya biz bu yavan şehir hayattından ve monoton düzenden sıyrılmak isteyen üç öğrenciyiz....Bunu yapmak çok istiyoruz..Hatta 1 haftadır bunu düşünmekten beynime kramplar girdi... :D

12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Sabit her halükarda sizin için en iyi seçim olacaktır.
    Bu iş olur.
    En iyisini yapıyor olacaksınız.Krampa gerek yok, biz buradayız ;)

13. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dominator, öncelikle bir dur bir nefes al, sakinleş :)

Herşey yapılabilir, yeterli azim olduktan sonra. Ancak ve ancak donanımsız bir yere varılamaz. Öncelikli olarak önünüze somut hedefler koyun. Bisikletlerinizde yapılacak değişiklikleri iyi planlayın.

Fatih'in dediğine ben de katılıyorum. Uzun yol için amortisör kesinlikle gereksiz. Çünkü öncelikli hedefiniz bisikletlerinizi mümkün olduğunca hafifletmek olmalı. Zaten malzemenizle birlikte yeterince ağır bisikletlere sahip olacaksınız.

1) Önce planınınızı yapın. (Nereye gideceksiniz, nerden gideceksiniz, nasıl yiyecek içecek, nasıl yıkanacak, nasıl yatıp kalkacaksınız vs.)
    2) Bu planı uygularken kullanacağınız donanımları gözden geçirin.
    3) Donanımlarda değişmesi gerekenleri belirleyin ve değiştirin. Görsel değişikliklerin hiçbir önemi yok, yok yere parça değiştirmeyin. Değiştireceğiniz parçalar amaca yönelik olsun, görüntüye değil.
    4) Sıfırdan temin etmeniz gereken malzemelerin listesini yapın.
    5) Günlük harcırahınızı belirleyin ve bu parayı bir şekilde biriktirin, bulun, borç alın, birşey yapın işte :) (örneğin tüm giderlerimiz için günde 10 ytl yetecektir bize derseniz, aylık ortalama 300 ytl'ye ihtiyacınız var misal)
    6) Acil durumlar için ekstra parayı hesaplayın. Yanınızda bir miktar acil durum için para bulunması iyi olur.
    7) Aşılarınızı (tetanoz ve kuduz) yaptırarak yola çıkın.

Daha liste uzayabilir, ama şimdilik aklıma gelen elzem şeyler bunlar.

14. hornetyasin

hornetyasin Bisikletkolik

Seviye:
    Yol planınız hazır hale geldikten sonra ortaya çıkan günlük mesafeleri test edin. Hem kendinizi hem bisikletleri :)

15. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    meraba bisiklete yeni mi başladınız öncelikle onu sormak istedim.yeni mi başladınız derken mahallede tur atıyoduk geçen sene bu senede uzun yollara(50-100km gibi) başladık anlamında diyorum.yani uzun yol tecrübeniz yoksa öncelikle bi hafta menderes yapın düz yol sonra bi hafta homeros yapın sonra bi hafta radar diğer hafta çeşme gibi bi düz ve uzunbi yol yapın en azından 2 ay gibi bi sıkı eğitim süreci yaşayın buralara gittikten sonra öyle uzun bi yola belki hazır bi hale gelebilirsiniz.birde yaşınız kaç.bu dediğim yerlere gittiğinizde sırf bisikletlerinize bakım için+gideceğiniz yol için size bi bisiklet parası gerekiyo tabi yeni bi bisiklet almayıp mevcut bisikletlerinize modifiye yapmayı düşünüyosanız.zaten ister istemez yapıcaksınız.çalışıcaz dediniz, öğrencisiniz sanıyorum bende sizin gibi geçen sene böyle bi uzun tur düşünmüştüm fakat düşünüldüğü gibi olmuyo, hevesiniz kırılmasın amacım bu diil çapım yettiğince bilinçlendirmek.+ böyle bir turu en azından şöyle bi 3-5 yıldır bisikletle uzun yol tecrübesi olan biri diilseniz ki sanırım diilsiniz o zaman böyle bir tura çıkmak için mart ile mayıs ayı başları arasında çıkıp dönmelisiniz yoksa dönüşünüz otobüsle olur.tecrübe ve maddiatın yanısıra yola çıkacağınız mevsim daha önemli.neyse çok uzattım aklıma gelenleri yaziyim dedim de görüşmek üzere bu dediklerimi yabana atmayın derim az çok böyle bişi başıma geldi ondan diyorum:D

16. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    öğrenciymişsiniz şimdi gördüm:D

17. Dominator

Dominator Yeni Üye

Seviye:
    Vallaha 3 dük 4 olduk....%75-80 yapıyoruz bu işi....Destek veren de bulduk..Ha köstekde çok ama zsanırım ikna ettik kendimizi....

18. kasablanca

kasablanca Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar bende izmir-antalya - ısparta eğridir turu yapmayı planlıyorum yaz için yolda karşılaşırız artık:Dşaka bi yana eğer gidecek arkadaş bulamazsam size takılabilirmiyim :D
    yanımda 2 kişilik çadırımda mevcut yaşım 19:D

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SHYO UÇAK GÖVDE MOTOR BÖLÜMÜ

SAYGILAR