Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deli miyim neyim??

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Sadık Dedeoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Sadık Dedeoğlu

Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Havanın soğuduğu şu günlerde, aklıma yazın yaptığım 1 günlük tur geldi ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Çoğunuzun 1 günlük tur mu olur, dediğini duyar gibiyim. Ancak benim zor ve meşakkatli bir gündü. Daha önce ki senelerde turlara çıkmıştım. Ancak hiç bu kadar zorlanmamıştım.

Memleketim olan Isparta Şarkikaraağaç tan Ankara ya bisikletle gitmek için aniden karar verdim. gideceğim mesafe 300 km. ve yolu 1 günde geçmek istiyordum. Bu mesafe yol bisikleti ile çok daha rahat geçilebilirdim. Ancak mecburi konaklama risklerine karşı tam teçhizatlı yola çıkmak en doğrusuydu. Bisikletimin toplam ağırlığı 30 kg olmuştu. İşte zorluk buradaydı, 30 kg lık bisiklet ve 300 km yol !!!!!!!!!!

Ortalama 20 km yi tutturabilirsen 15 saat bisiklet kullanmam gerekiyordu. Saat 6:00 da hava aydınlanıyor ve 20:45 civarı da kararıyordu. Planlı bir tur olmadığından yanıma ön ve arka aydınlatma almamıştım.14 saatim vardı. Öyle olunca da saat 5:00 da çıkmaya karar verdim.Bir taraftan da haberlerde, Ankara da aşırı sıcakların olacağı ve dışarıya çıkılmaması yönünde tavsiyeler de bulunuyordu . Biraz tedirgin oldum,ancak bir kere karar vermiştim. Dönmek olmaz.

Saat 5:00 da yola çıktım. Hava karanlıktı,şehrin ışıklarını kullanıyordum. Daha 5-6 km gitmemiştim ki köpek sürüsü ile karşılaştım. Bisiklet den indim elime taş aldım ve yanlarından yürüyerek yavaşça geçtim. İlk badireyi atlatmıştım. İlk konaklama noktam Beyşehir di. Şarkikaraağaç ve Beyşehir arası 50 km civarıydı,ancak yolun en yorucu kısmı da buydu. Neredeyse yolun yarısından çoğunu ayakta pedal çevirerek gitmiştim. Uzun ve dik çıkışlar vardı ve çok yavaştım.Beyşehir e 8:30 da ulaşabildim ve programın gerisine düştüm.Kahvaltı için simit ve ayran aldım,alelacele yedim ve yola tekrar koyuldum.

Bundan sonra yolumun üzerinde çok ciddi çıkışlar yoktu. Genelde yol düzdü. 2 saat olmadan selenin üzerinde bir şeyler atıştırıyor ve 15 dakikada bir su ve soda karışımı içiyordum. Öğlen sıcağı bastırdığın da tam bir işkence olmaya başlamıştı. 200 km ye geldiğim de zorlanmaya başlamıştım. Kafein yüklemesi yaptım.Bir süre sonra tekrar kendime geldim. Polatlıya saat 17:30 vardım. Ankara ya ulaşmama75 km kalmıştı ve ana yola da çıkmıştım. Moralim yerine geldi ve temelliye kadar rüzgarında yardımıyla çok güzel tempo yaptım. Temelliye geldiğimde ayaklarımdaki güç birden kesildi. Artık gidebilmek için aşırı güç harcıyordum.Ankara ya 30-40 km yolum kalmıştı, hava da kararmaya başlamıştı. Çok zorlandım ancak evime eve 20:45 de ulaşabildim, bitmiştim. 1 kaç kere titreme krizine tutuldum ve vücudum da kırmızı lekeler çıktı. Galiba aşırı zorladım. Ama başarmıştım.

Yazın en sıcak zamanında 16 saate yakın pedal çevirdim, çok az mola verdim ve 20 mataradan fazla sıvı tükettim,diyet yapar gibi yediklerime dikkat ettim, vücuduma işkence yaptım, ama zevk aldım. Deli miyim neyim ben. Siz karar verin.

2. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Deli değilsiniz:) Hazırlıklı ve planlı turlarda kolay kolay tedirginlik olmaz:) Keşke fotoğraflar da olasydı:)

3. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Helal Olsun...

4. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence biraz daha temkinli olmak lazım. Sınırları yavaş yavaş artırmak lazım. Çok sıcak havada insan beyin kanaması geçirebilir. Anladığım kadarıyla sizin sınırınız o yol için 250 km civarındaymış. O sınırda kalsanız hem daha tedbirli hareket etmiş olurdunuz, hem de eziyete dönüşmezdi. Sonuçta bu işi zevk için yapıyoruz.

5. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Keşke birazda resim olsaydı ama yapacak birşey yok. Bence kendinizi zorlamışsınız, anlattığınıza göre son km'ler eziyet olmuş. Ne olursa olsun kendi kararınız saygı duyarım. Zorda olsa ayaklarınıza sağlık, fakat ne olursa olsun sağlık daha önemli.

6. chari

chari Üye

Seviye:
    Bu işler biraz gönül ve heves işi ama bazen tatlı bir heves ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Düşüp kalmadığınız için şanslısınız bence. Ama bu nasıl bir sevgidir bisiklete karşı diye insan bir düşünüyor:)

7. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Katılıyorum arkadaşlara keşke fotoğraflarda olsaydı ama fotagraf olmasada güzel bir tur olduğu belli :)

8. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence hafif bir delilik söz konusu :)) Ama böyle bir cesaret ve işin sonunda hala zevk aldığınızı söylemeniz; anca delice bisiklet sevdası olur.

9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Anlatırken kolayda,bir de yaşayana sorun.Arkadaşlarında dediği gibi sağlık her konudan üstündür.Ama buradaki hevesinizi de taktir ettim tabii de.

10. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi valla helall olsun... 300 km biraz fazla olmuş çok zorlamamak lazim bünyeyi...

11. Sadık Dedeoğlu

Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Haklısınız,birkaç kare fotoğraf olsaydı iyi olacaktı. Ancak yanıma makine almamıştım. Açıkçası aklıma da gelmemişti. Yalnızca hedefe ve yola odaklanmıştım.

Yola çıkarken, zorlayacağımı biliyordum.Sınırlarım dahilinde olduğunu düşünmediğim hiçbir şeye kalkışmam. Hedefe ulaştığımda yaşadığım sıkıntının,aşırı sıcaktan olduğunu düşünüyorum.

Bisiklet sevgisi farklı bir şey. Bağımlılığın başka bir türü olduğunu düşünüyorum. Fanatiklige gelmediği sürece bence sorun yok.

12. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam tebrikler...

13. mehmet kendir

mehmet kendir Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence delisin ...aydınlatma yok, yapılacak km. fazla, düşüp kalsan kim yardım edecek.. hepimiz seviyoruz bisiklete binmeyi ama herzaman binmek en güzeli kendini zorlamak istesen bile yanında mutlaka badin olmalı ...

Serhan Çeki bunu beğendi.
  14. Sadık Dedeoğlu

Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Mehmet bey, hayatımın hiç delilik yapmadan akıp gitmesine razı olmam.

mehmet kendir bunu beğendi.
  15. mehmet kendir

mehmet kendir Forum Bağımlısı

Seviye:
    eyvallah..

bakmak istersen bizim deli halimize'' AYPG kıyı köydeydi ''başliklı gezi .. bizde böylesini seviyoruz ..yeni akıp gitmelere diyelimm...

16. mesut emin yarıcı

mesut emin yarıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hey maşallah bir günde 300 km :) benimde hayalim aslında ankaraya gitmek ama uygun techizat yok altımda :)

17. Kemal Caner

Kemal Caner Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle deli değilsin hatta performansını denemişsin. Aynı işi bende yapmak istiyorum. Tabi benim rotam farklı.

18. Yücel Kara

Yücel Kara Yeni Üye

Seviye:
    Aslında bence mantıklı olan bu tür yolculuklara en az 2 kişi çıkmak. Ama onun da bazı dezavantajları olabilir. ikinci kişi sizin kadar azimli değilse tur yarıda kalabilir.:D

19. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    30 kilo yükle helal olsun. Kondisyonunuz gerçekten iyiymiş. Süreye baktım da baya baya yükle iyi sayılır. Başka turlar da yaparsanız foto isteriz. Selamlar

20. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Sanırım Akşehir-Yunak-Avdan-Polatlı-Ankara güzergahından gelerek yaptınız bu turu.

Eğer yolu doğru tahmin ediyorsam size bir sorum olacak.
    Geldiğiniz yolun tersi istikametine giderken Polatlı'dan güneye doğru anayoldan ayrıldıktan sonraki yol kalitesi malum. Yol bisikleti ile (konfor açısından soruyorum) çok yorar mı acaba?
    Çok ıssız, yol boyu kilometrelerce hiç bir tesisin ve hiç düz eğimin olmadığı bir yol!
    Ekstra sıvı ve gıda nasıl taşırım düşüncesindeyim.
    Uzun zamandır aynı yoldan yol bisikleti ile 250-300 km civarı yol yapma düşüncem var.
    Tecrubenizden faydalanmak istiyorum.

Gökhan