Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Değişik bir V fren sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Özgür Öztekin tarafından paylaşıldı.

1. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Bisikletin ön frenini V yaparken, V frenleri aldığım yer set olarak sattığından ve bisikletin üzerindeki V frenlerden 1 üst seri olduğundan arkadaki takılı V freni de değiştireyim dedim. Tahminim V frenlerin vidasını fabrikanın fazla sıkışırmasından olsa gerek, V fren söküldüğünde pivotlar da geliyor ama pivotları çıkaramıyorum.Pivotlar çıkmayınca yeni V frenleri de takamıyorum:(

Pivot üzerindeki anahtar yerine de ulaşamıyorum çünkü aralık yetersiz..Forumda aradım ama kimsede bu sorun olmamış galiba
    En kötü ihtimalle arkadaki V frenlerin bacakları eski pabuçları kartuj pabuç olarak kalacak..:(

Pivotları çıkarabilmenin bir yolu var mı?
    Genelde arkada kadrodan yapılma mil olur V frenler ona takılır bende arkadaki miller(pivotlar) de aynı ön maşa gibi vidalı..
    Fotoğrafı aşağıda..Önerileriniz varsa bekliyorum
    http://www.flickr.com/photos/47759949@N03/6250180631/in/photostream

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Pivotla beraber söktüğünde fren ayağının arkası açılmış olur o zamanda pivotun üstündeki anahtar yerine ulaşabilirsin diye düşünüyorum.(başıma gelmediği için ilk aklıma gelen bu) ama baktın yine ulaşamıyorsun yine pivotla beraber söktükten sonra pivot kısmını mengenede çok yüklenmeden sıkıştırarak çıkarabilirsin diye hemen alternatif fikir aklıma gelen :) ama mengenede pivotu sıkıştırırken dişli kısmından değil dibinden tutturman lazım.

Son bir fikir yapabilirsen en temizi :) çok ince iki tane pivota takabileceğin somun ayarlayacaksın.BU iki somunu üst üste pivota vidalayacaksın ve bu iki somunu birbirine sıkıştıracaksın.Sonra pivot tarafından altta kalanı anahtar ile tutup cıkmayan civatayı zorlayacaksın.Pivottaki ikinci somun senin tuttuğunun kontrası olacak bilmem anlatabildim mi :)

Dinçer ÜNSAL ve Özgür Öztekin bunu beğendi.
  3. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Küçük bir mengenem var, pivotun dişlerinin bitim yerine kauçuk ve kaydırmaz kumaş diye yapı marketlerde satılan ürünlerden sarıp denedim ama mengene hemen iz yapıyor,pivot çok narin....Adamlar deli kuvveti ile sıkıştırmış..:boese157: Halbuki pivot aliminyum ,V freni sabitleyen vida çelik..olduğu gibi pivotun iç vidasına geçmiş resmen kaynak olmuş....Bu halini de bozmak istemiyorum aklıma dremelin dikey tezgahına bağlayıp orta vidayı matkap ile çürütmek de geldi..Ama o en son çözüm olacak..

YArın sabah aldığım yere uğrama imkanım var bir çift pivot ayarlamaya çalışacağım. Bu haliyle önde pivotu olmayan bir maşada da kullanılabilir..

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok sıktıklarından değil o civataların üzerinde orjinalinden bir sistem var (tuflok) o yüzden ilk açılmasında zorluk gösterir....
    bknz=http://www.civatakilitleme.com/

Özgür Öztekin bunu beğendi.
  5. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Kontra tekniğini biliyorum yalama civataları sabitlemede kullanırdım..
    Deneyeceğim ..uygun somun bulmam lazım..
    TEşekkürler:)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  6. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Bir iyi ,bir kötü haber..
    Önce kötü...

Kontra somun tekniğini uygulayabilmek için Eskişehir yolundaki iki yapı markete de uğradım ama uygun somun yok..uygunluk derken hem et kalınlığı olarak incelik hem de dişli yuva tipi olan metrik-vitworth olarak uyumlu bulamadım..pivotların üstündeki diş yapısı vitworth türdeymiş..belki birilerine lazım olur diye belirtmek istedim....günlük kullandığımız somunla civatalar ise metrik sistemmiş.. Ancak ulustaki nalbularda olabilir dendi..

İyi haber ise bisikletimi aldığım yere pivot ihtiyacımı belirtim ve bana bir çift pivotu ücretsiz verdi..Allah razı olsun diyorum..

Yani artık acele etmem gerekmeyecek, yeni v fren setimi monte edebileceğim..
    Bir ara zaman ve vithworth somun bulunca da eski v bacaklardan pivotları çıkaracağım..

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sorununu hallettiğine sevindim ama o sana söylenen yapı marketlerin bu işlerden anlamayan çalışanlarının kendi çapında uydurması :) diş yapısı farklı fakat oto sanayilerinde bulunan tüm civatacılarda bulunabilecek bir somun.Ankarada oto sanayisine gitmek pivotlardan pahalı o da ayrı bir konu :) elime denk gelirse nasılsa senin acelen yok gönderirim.

8. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Ulus yıba çarşısı içinde ve ulusta posta caddesi üzerinde bazı nalburlarda somun civata satan özel yerler hatta pasajlar biliyorum haftasonu bakacağım uyan olursa et kalınlığı çok olsa da önemli değil..mengeneye bağlayıp dremelin metal diskleri ile 3 mm lik doğrayıp kendime somun da üretebilirim daha önce yapmıştım yine olabilir yeterki dişler tutsun..Ben o pivotu er geç çıkarırım oradan :rolleyes:

9. Özgür Öztekin

Özgür Öztekin Üye

Seviye:
    Somunu buldum..ama et kalınlığı iki taneyi üst üste takmaya müsade etmiyordu..Bende yatay ikiye doğrama projemi devreye aldım:D 4 tane kesici disk harcadım çünkü somun tümden çelik..Bu tip bir işe girişecek arkadaşın mutlaka mengene ve kesim gözlüğü olması lazım..Somun elle tutulamaz hem alev gibi ısınıyor hem de güvenli olmaz..çeliği keserken kıvılcım ve kesici disk parçaları da sıçrayabiliyor..Koruyucu gözlük şart ve el becerisi/deneyimi olmayan yapmasın..
    Somunu ikiye kestikten sonra düzgün yüzleri bir araya gelecek şekilde sıkıştırıp ilk takılan, içte kalan somunu 17 numara anahtarla tutup , vidayı alyanla diğer tarafa çevirince çözmeyi başardım..

Her ne kadar tekniği bilsem de siz hatırlatmasaydınız pivotları çıkaramazdım..
    Çok çok teşekkür ederim..
    Size minnettarım..İyi ki internet ve bisikletforum var dedim bir kez daha..:)
    Bunlar da fotolar

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben teşekkür ederim yardımcı olduysam ne mutlu bana.resimlerden anladığım kadarıyla hem eliniz yatkın hemde alet edevat yönünden çeşidiniz bol yani isteyip de yapamayacağınız şey yok bisiklet konusunda.Gerisi sadece biraz merak ilgi ve tecrübe.

Not:Bu kadar uğraşacağını bilseydim 2 tane somun yollardım sana :) iş yerinde var o somunlardan hemde incecik :)