Dechatlon btwin tilt modellerini geri çağırıyor

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Bence bu bir skandal. Nasıl oluyor da koskoca firma, bu bisikletleri üretirken test aşamasinda bu durumu gözden kaçırıyor Yani mesela bir arabada belki arac cok komplike oldugu icin hadi diyelim bir parca veya bolum vs gozden kacmis olabilir diyelim (olmamasi lazim ama hadi neyse diyelim) ama bu bir bisiklet ve en onemli olan yeri, katlanma mekanizmasinda hata var diye geri cagriyorlar. Nerde kaldi firmanin buyuklugu anlasilabilir degil. Gerekirse Bin kez test edeceksin, ondan sonra sureceksin piyasaya.

Scudo

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Aslında vaziyete pekte şasırmamak lazım.

Yurtdışında bu tür imalat hatalarından dolayı , üretici ağır tazminatlar içeren mahkeme kararları ve yaptırımlarla karşı karşıya kalır. Ayrıca markanın imajınada büyük güvensizlik oluşur. bunun olmaması ,için gerekirse tüm satılan ürünler geri çağrılıp , tüketicinin isteiğine göre ya para iadesi yapılır ya da ek üceret ödemeden en yakın üst model ile değiştirilir. Decathlon'nun fransa , ingiltere gibi ülkelerdede şubeleri olduğundan böyle bir geri çağırma uygulaması yapması oldukça normaldir.

Tüketici mahkemeleri veya tüketici hakem heyetleri kararı bu yönde olursa aslında bu durum Türkiyede de olabilir.
Hatta şöyle söyleyebilirim. Tüketici hakem heyetlerinin aslında öyle çılgın yetkileri varki ,mahkemenin bile veremeyeceği kararlar alabilir. Gerekirse firmanın gümrükteki tüm mallarına el koyulabilinir , ithalatı dondurulabilir veya üretimi durdurulabilinir. Ama ne yazık ki bu yetkilerden hakem heyetlerinin bile haberleri yoktur.

Şöyle sağlam bir karar çıkarsa yerli üreticilerde kendilerine çeki düzen verir. Eğer böyle bir şey olursa yerli üreticilerden veya montajcılardan dünya standartlarının bile üstünde bisikletler görürseniz şaşırmayın.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

B. Arkan

Üye
Tepki
0
Forumdaki yazıları okuyunca kayıt olup bende birkaç şey paylaşmak istedim.

Öncelikle yazacaklarımdan sonra dechatlon için aynı şeyi düşünecekmisiniz bilmiyorum. 3 Ay önce biri internet biride Ankara mağazası olmak üzere 2 tane Tilt 9 aldım, sorunla ilgili geri çağırma maili geldi. Bunun üzerine internet sitesini arayarak bilgi aldım.

Konuşduğum bayan "müşteri memnuniyeti gereği ister tamir ettireceğimi istersemde koşulsuz iade edeceğimi söyledi" Bende Ankara mağazasına ürünü götürdüğümde geri alma diye bir uygulama yok, sadece tamir ediyoruz dendi ve geri alınmadı.

Tekrar istanbul'u aradığımda konuştuğum farklı bir bayan, sadece internetten aldığım ürün için sorunları (kendi bildikleri sorunları) yazan bir mail göndermemi ardından bisikleti isteyeceklerini ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra bana döneceklerini söyledi. Mağazadan aldığım ürün içinde mağazayla muhattap olmam gerekiyormuş.

Şimdi soruyorum dechatlon kurumsal bir firmamıdır ve müşteri memnuniyetine önem vermektemidir?

30 günlük iade koşulunu nerdeyse birçok firma zaten uyguluyor önemli olan sattığın ürünün arkasında durup herzaman müşteri memnuniyeti sağlamak.

Ürünle yaşadığım başka sorunlardan ve internette yazan diğer sorunlardan dolayı ürüne hiçbir şekilde güvenim kalmadığı için ürünü geri iade etmek istemiştim. Hatta telefon konuşmamda yeni gelen ürünlerde böyle bir sorun yoksa onlarla da değiştirebilirim dedim ama yeni ürünlerin stoklarda olmadığını söylediler.

Ayrıca kaç kişi sorunlu olduğunu düşünüğü bir bisiklete güvenle binip pedal çevirebilir çok merak ediyorum. Herhangi kaza sonrasında tabiki yüklü tazminatlı davalar açabilirsiniz ama yaşacağınız sorunları hangi tazminat telafi eder.

ali sezgin

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
@B. Arkan

Selam arkadaşım,
(link)
Bu verdiğim linkte bana gelen iade mektubun fotoğrafı var. Hangi telefon numarasını aradığını bilmiyoum ama mektupların birinde irtibat telefonu vardı. Bu mektup bana yaklaşık 2,5 ay sonra geldi. Sanırım sana da bu zamanlarda gelmesi lazım. Gelmediyse mektupdaki adrese yada firmanın Fransa'daki fabrikasına mail atmalısın. Zarar yok translate den çevirsende bence içinde bulunduğun durumu anlayabilirler. Mağduriyetini gidermek için mutlaka dönüş olacaktır.

B. Arkan

Üye
Tepki
0
Selam,

Hem email geldi, hemde fransadan mektub geldi, mektupda da, herhangi bir mağazaya götürüp teslim edebileceğimi ve tamir ediltikten sonra alabileceğim yazıyordu, Mail içeriğinde de sadece kullanmayın geri dönüş yapılacak bilgisi mevcuttu. Yukarıda da belirtiğim gibi amacım tamir edilmesi değil.

Tepki
16
İsim
emre caglayan
Bisiklet
Geotech
bu problemden de geri çağırılırsa benden kaynaklanıyor :D https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/1908016_1435223930119024_9029689566712430741_n.jpg?oh=808f1f237da028bef9b06ddd8935e908&oe=56086315

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Ben de tilt 720 aldım geçtiğimiz cumartesi, ancak 2015 serisi yani göbekten vites ama üç vites ve otomatik değil aradım müşteri hizmetlerini ve öğrendim, dediler ki önceki serilerde bu durum söz konusuymuş ama yeni serilerde yok içiniz rahat olsun bilgi aldım. Fakat bendeki bisikletin göbeğinde hani bazı bisikletlerde pedalı geri çevirirken çıtçıtçıtçıt diye bir ses gelir ya, veya yolda giderken pedal çevirmezken bile bu ses gelir ya kimileri çok sever bu sesi kimileri ise sessizlikten yanadır işte ben sessizlikten yanayım :) işte bu ses bendeki bisikletin arka göbeğinde birinci viteste giderken çok fazla çıkmamakla birlikte ikinci ve üçüncü viteste daha yüksek çıkıyor dolayısıyla bu da kimilerinin hoşuna gitse de benim gitmiyor. Bu göbekten viteslilerin hepsinde var mı acaba kullanan arkadaşların fikrini almak isterim. Şimdiden teşekkürler.

Tepki
16
İsim
emre caglayan
Bisiklet
Geotech
Bisikletin seleyi sıkan parçası alüminyum mu bakabilir misin ? Tilt bisikletleri gidon için geri çağarmıştı.Benim başıma gelen bu olaydan sonra 1 kere aradılar daha dönüş yok. İnşallah Seninde başına böyle birşey gelmez @Salih Eroğlu sırf o olay için geri vermeme üzüldüm bende , Ayrıyetten ne kadar ödedin ?

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Teşekkür ederim. Resim çektim ama ben aluminyum mu değil mi anlayamadım parçayı söküp ağırlığı ile anlaşılır mı ve nasıl sökülür bilemedim metal fakat ne olduğunu tam olarak anlamadım. Fiyat karttan tek çekim aldım netteki fiyat üzerinden yani 1650 TL
http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/08/c8467226a2c6256757f08949b3ea3162.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/08/880ec488f6216b92e4dcb8e27c5fffcc.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/08/d4266a8bef05b154535d46dfeef3d5c4.jpg

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Herkese Merhaba,

Ben skandal oldugunu dusunmuyorum, yerli bir firmanin bayisine gidip bisikletinizde problem oldugunda kim degistirir? Ya da problemli bir parca kesfetme cabalari var midir? Gelen sikayeti dinlerler mi? Deneyimi olan varsa bu konuda paylasirsa cok sevinirim.
Sahibi oldugum tilt 720 den cok memnunum 300 km gibi bir km yaptim su ana kadar. 120 kilo olmama ragmen gayet iyi tasidi beni. 3 arkadas bu bisikletten satin aldik hic bir problem yasamadik. 2 gunde bir 15-20 km arasi da biniyoruz.
Bence decathlonun problemi bisikletleri denetmeleri ve bu bisikletleri satisa sunmalari.

Bisikletleri ordaki arkadaslar ayarlayamiyorlar. Mesela kayisinsa bosluk vardi gerince duz yolda sprint atarak 35 km gbi bir surate ulastim. Normalde 22 de zorlaniyordum
Decathlon ve btwinin bir cok sikayet edilebilecek durumu var kabul. Dahon veya ternde yasadiginiz problemde nasil karsiliyorlar?

Karisik yazdim kusura bakmayin. Ama ben urunden cok memnunum.

Saygilarimla,

oğuz çetinkaya

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Dahon
1 senelik konu hortlamış yanlış bilgilendirme olmasın. 1 sene önce böyle bir durum vardı. Ben yaklaşık 6 ay önce tilt 7 otomatik sram vitesli olan Kayışlı modelinden aldım. Decalthlon yeni gelen ürünlerde bu problemin ortadan kalktığını söyledi. Diyeceğim o ki, şu an ve yaklaşık 1 yıldır sorun yok. Sorun göbekteki katlama mekanizmasındaydı.

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@Salih Eroğlu Göbek sesi normal. Göbekten viteslerde o ses içindeki dişlilerden gelen sestir herhangi bir sıkıntı durumu söz konusu değildir. Yaklaşık 4 aydır tilt700 kullanıyorum gayet memnunum.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@F.Yıldırım
Bu cevaplar içimi ferahlatıyor teşekkür ediyorum. İlk defa kullandığım için kaygılandım biraz. Bir de zincir yerine kayış kullanılmış ya acaba bu kayış ne kadar dayanıklı mesela zincir kopması gibi kayış kopması olur mu başınıza geldi mi yedek parçası mevcut mu? Lastik patlamasında mandalsız göbel milleri kullanılmış lastiği daha pratik nasıl çıkarabiliriz sizce?

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@Salih Eroğlu Kullanılan kayış triger kayışıdır. 1.5 tondan fazla yük çekebilir ki zaten arabalarda kullanılan ile aynı. Şöyle bir kopma meydana gelebilir uzun süre (en az 6 ay sabit şekilde) güneş ışığında kalırsa kauçuğu bozulabilir veya kesici bir şey ile zarar görürse kopabilir onun dışında normal kullanımda en az 40.000 km ömrü vardır.

Lastik patlamasında ise ne yazık ki mandal olmadığı için 15 anahtar gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu
Tepki
16
İsim
emre caglayan
Bisiklet
Geotech
arkadaşlar sorun yaşarsanız eğer size örnek olmak istedim.O aradaki parça çok sağlam değil çift taraflı alyanlı olan kısım. Sıkarken dikkatli olun ayrılıyor.

Tepki
31
Bisiklet
b'Twin
Ucuz modelleri için de aynı titizliği gösteriyorlar mıdır? Şu anda piyasada Tilt serisinden bisiklet bulmak mümkün değil, fakat ucuz modelleri de ilgimi çekti şimdi.

muradvisor

Üye
Tepki
0
İsim
murat yeşilyurt
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, Tilt 700 kullanıcısıyım. Bisiklet katlıyken gidon klipsten çok kolay kurtuluyor. Bu sorunu çözebilen oldu mu aranızda.

YASİN07

Aktif Üye
Tepki
147
İsim
yasin bayar
Bisiklet
b'Twin
Helal olsun insanlardan uçuk rakamlar alıp ilgilenmeyen şirketlerden böyle düşünceli şirketlere iyiki Btwin kullanıcıyım tşk btwin

Dosyalar

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@muradvisor Benim de yaklaşık 2 sene oldu alalı. O dediğin sıkıntı bende de var. Plastik bir süre sonra gevşiyor.

muradvisor

Üye
Tepki
0
İsim
murat yeşilyurt
Bisiklet
b'Twin
@F.Yıldırım ben kemer takıyorum , bir arkadaş terziye kot kumaşından çıt çıtlı bir kuşak yaptırmış, işte böyle