Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Decathlon'daki ZAMLAR ve FİYATLAR hakkında! / Sezon açıldı ürünler zamlandı.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar sezon açılıyor diye Decathlon başta tüm firmalar zamlaştırdı ürünleri. Özellikle dikkatimi çeken mavi renk su çantası 60 lira civarı iken 99 TL olmuş. Merter mağazasında durum bu idi. Bayrampaşa mağazasında aynı çanta 60 TL civarındaydı.. Heybe deseniz orada da fiyat aynı idi 100 TL olmuştu. Gerçekten uçmuş bunlar yahu.. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Sadece Decathlon değil fakat büyük, kurumsal bir mağaza bile bunu yapıyorsa yerel, küçük firmaları düşünemiyorum bile.

Kadir Altuntaş bunu beğendi.
  2. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    yeri gelmişken delta daki indirimide konuşalım o halde yapılan bu indirim eldeki ürünlerin zararına mı sattırıyor yoksa sıfır kar ile mi satılıyor,zannetmiyorumki zararına satılsın, o halde bu karda nedir, decathlonda satıldığını görünce kendince zammını yapmış yıllarca alıştık artık, farketmiyor gibi

3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Geçen babam bir zabıtayla konuşmuş. Demiş "bisiklet yolu zaten yok gibi, ona da park ediyorlar". Onlar da "ceza yazıyoruz" demişler. "Affediliyor herhalde bu cezalar, millet rahat" diyen babama "kabahatler kanunu kapsamına alındı, af yok artık" demiş zabıtalar. Fakat kimse cezayı ödemediği için, aynı tas aynı hamam şeklinde noktalanmış sohbet. Anlayacağınız, bisiklet kültürü YOK bu ülkede. Olmayacak da. Her zaman söylüyorum, söyleyeceğim. Motorsikleti bile adamdan saymayan bir güruh var kaşımızda. Bisiklet hak getire...

Konuyu bağladığımı düşünüyorum. Bisiklet sektöründe, bisiklete gönül veren adamlar değil, tamamen para odaklı düşünen adamlar boru öttürüyorlar. Bu böyle oldukça, insanlar yurtdışına yöneliyorlar. Yurtiçi pazar daha da kazıklamaya yönelik bir hal oluyor. Kısır döngü gibi, devam ediyor. Bakın "şaka yapmıyoruz, Nisan ayında coşuyoruz" diyen firma bile, 2-3 işe yarar ürün dışında bir indirime gitmiş değil. Ne yapabilirsiniz ki? :) İpler onlarda.

Buradaki olay da ufak bir örneği. Bu ülkede hiçbir zaman CRC, Evans, Wiggle gibi firmalar göremeyeceğiz. Belki bu siteler de Türkiye'ye gönderim yapmayı kesecekler. Geçen bir başlıkta gördüm, utanmazın biri ürün sipariş etmiş, gelmedi diye şikayet etmiş. Adamlar da yenisini göndermişler. Bakmış ki gelmedi dediği ürün Türkiye'deymiş. Yani iki ürün birden eline geçecek. Nasıl bir yüzsüzlüktür ki "öbürünü satacağım" demiş. Yönetim gerekeni yapmış ama yani nereye kadar? Tüketici bilinçsiz, özensiz, hatta yer yer ahlaksız olduktan sonra, kralı olsa iş yapamaz. Bu da işin diğer bir vahim boyutu. Olan yine bize oluyor.

4. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar kesinlikle ikiniz de haklısınız..

Kâr marjları çok yüksek diye tahmin ediyorum.. Gözümün önünde dandik gidon çantası diye satılan şeyi 35'e birine sattı adam. Şu kuru kafa ışıkları bilirsiniz. Decathlon'da 10-15 tl civarı bir şeydi. Sirkeci Delta bisiklete gittim, zincir temizleme aparatı indirimde iken ondan aldım arkadaşıma da ön far alacaktım, adam bana şu kuru kafa flaşörü tavsiye etti. Dedim ne kadar.. 35 TL ama sana indirim yaparız diyince bastım kahkahayı.. :) Decathlon'da 10 TL kaldı ki internette de o civardadır diye düşünüyorum. Serbest (kazık) piyasa deniyor sanırım buna.

5. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konuda açılan başlıklara bakıldığında, mevsime yaklaşırken yada o sürenin hemen başında açıldığını görmek mümkün. Demek ki bu durum yıllardır değişmiyor değişmeyecekte.

İsim vermeye gerek yok. Hemen hepsi satılan ürünün kısmen maliyetini yapıp ortaya bir rakam çıkarsa da nedir ne değildir hep muamma hatta çok ince çizgi!!

Velhasıl kelam bu ticaret işi bambaşkadır... Hani derler ya adamı ya vezir ya rezil eder.....

Ticaret ferdin iç dünyâsını dışarıya yansıtır. Yâni ferdin iç âlemi nasılsa ticareti de öyledir. Bizler hemen herşeyi inanılmaz şekilde meşrulaştırıp aksi bir durum sunabiliyoruz. Ama bilinmelidir ki Allah dini vecibelerden ziyade para münasevetlerine de bakar.

Ne diyelim pazarlık sünnettir, kurtarın kurtarabildiğinizi:cool:

6. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    sezon açıldı artık firmalar z'amlı ürünlerini piyasaya sürücek kaldı ki decathlon adeta kazık yumagı 2-3 bisikleti uygun fiyata verirken diğer yandan bazı ürünlere bindirdikçe bindiriyorlar yani güven olmaz kanımca

7. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu durum sadece bisiklette değil bütün ürünlerde geçerli. Bir ürünü sezonunda alırsan yüksek bedelde alırsın. Neden? Talep çok, en ideal kullanılacak zaman dilimi vs..
    Arz talep meselesi bir bakıma.
    Hiç kızılacak bir durum değil bence. Ticari işletmeler kar amaçlıdır. Kar etmezse batar kapanır gider.
    İnternet geniş bir alem, tüm Dünyaya ulaşabilirsiniz, neresi karlıysa sizin için oradan alabilirsiniz.
    Ayrıca yurt dışında sezon sonu indirimleri ülkemize göre çok daha cazip oluyor. Bisiklette bile %50 indirim yapılabiliyor.
    Global Dünya düzeni bu yönde. Bu sisteme alışıp avantajlarını da sömürmek tüketiciye kalıyor.

8. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Satılan ürünlerin Euro cinsinden satılmasıda etkiliyor. Euro arttıkça girende artıyor. Vergileri söylemiyorum bile. İndirim yapıldığı zaman tam anlamıyla bile yapıldığını şu ana kadar göremedim. Örneğin yeni sezonda bizim 2500 TL'ye aldığımız ürünü Amerikada adamlar 900 dolara alıyor. Adaletsizlik.

9. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İyi hoş da, sezon dışına ne diyeceksiniz Eser Bey? Hadi sezonda kazık serbest (en azından yazdığınızdan tam olarak bu çıkıyor) fakat sezon dışında da Avrupa'daki vatandaşın kargo ücreti ödemeden 4-5 Euro'ya sahip olduğu Michelin marka iç lastiği bizim kargo hariç 20 liranın altında bulabilmek için takla atmamızın neyi ticaret, neyi avantaj, neyi adalet, neyi sistem? :)

Biz neyi sömüreceğiz? Sezon ürünlerini sömürmemiz yasak. Sezon dışı da kazık. Bi' yol gösterin, tüyo verin hele. :) Yurtdışı farklı bir şey. Alan var, alamayan var. Kartı olan var, olmayan var. Bilen var, bilmeyen var. Onu boşverin, genele yazıyoruz diyelim.

10. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Eser' e katılırdım ama bu derece dövize bağlı olmasaydık ve piyasadaki firma sayısı rekabeti sağlayacak kadar çok olsaydı...

11. Mahsus Mahal

Mahsus Mahal Kıdemli Üye

Adı:
    Aydın Bez
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçen hafta Decathlon'da kışlık uzun kollu forma 62 lira idi, bugün olmuş 39 lira, yine Shimano MT43 MTB SPD ayakkabı 139 lirayken bugün 100-110, iki hafta önce Sram Hg970 9 vites zincir 69 TL, bugün 39 lira... Kısaca ürünlerde özellikle yazlık formalarda fiyatlar uçuk

12. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Sezonluk yapılan aktivitelerde , bu tür aktivitelere ekipman sağlayan firmaların sezon dışında fiyatlarını giderlerini karşılayabilmek için düşük tutması hatta maliyetine satması , firmanın ölü sezonu atlatıp ayakta kalabilmesi yapılan gayet normal bir uygulamadır

Sezon yavaş yavaş açıldığı için de kış fiyatlarının veya sezon dışı fiyatlarının yavaş yavaş sezon fiyatlarına çekilmesinide firmanın kuruluş amacı olan para kazanması açısından normal karşılamak lazım.

Gerçi, dekatlon sırf bisiklet üzerine kurulu olsaydı çok daha farklı şeyler yazabilirdim ancak mağazalarını bizzat dolaşınca kışlık avcılık giyim haricinde nerdeyse sattığı tüm ekipman ve giyim , iyi havalarda yapılan aktivitelerle alakalı olduğu için ,diğer firmaların yaptığını yapıp , fiyatlarını yeni sezona adapte ediyorlar. Ayrıca bizdeki gümrük oranlarının Maşallahı var. İthalatçı firmalar üründen daha fazla gümrük vergisi ödemekle karşı karşıyalar. İthal ikamesi diye özetlenebilecek bu durumda devlet yerli üreticiyi koruyabilmek için bazı kalemlerden hakikaten yüksek vergi alıyor. Ancak işin trajikomik yanı bu uygulama o kadar yaygınlaştı ki , yerli üretimi olmayan kalemlerden bile anormal vergiler alınıyor , Bu durumda ebayde gördüğünüz ürünün türkiyede 2- 2.5 katına satılmasına aslında çokta şasırmamak lazım. Türkiyede ne yazık ki işler böyle yürüyor.

Anlaşılması için şöyle bir örnek vereyim. 100 liralık bir ürün ithal ettiğinizde karşınıza 117 lira gibi gümrük vergisi + gümrük masrafları+ kdv çıkabiliyor. İthalatçı , genel dağıtıcı , toptancı , perakendeci ve son kullanıcıya kadar her el değişiminde aynı ürüne , kdv ve aracı kar payı binince , son kullanıcıya yansılıtlan maliyet hakikaten fazla olabiliyor.

Bu durumda yapılacak en avantajlı alış veriş, küçük veya orta ölçekli esnaftan, nakit para ile pazarlık şansını denemek.