Decathlon'da poşetlerin paralı olması

Poşetlerin paralı olması doğru bir davranış mı?

• Toplam katılım
    46
Tepki
21
Bisiklet
Carraro
Şimdi sanırım olay çoğu kişi tarafından çok yanlış anlaşılmış. Decathlon'un asıl amacı bazı insanların iddaa ettikleri üzere para kazanmak değil, o poşetten müşteriyi vazgeçirmek. Ha eğer alırsan da denizlerin temizlenmesi için çalışan bir derneğe bağışlanacak. Çoğu kişinin evinde gereksiz yere tonla poşet var. Bir kere oturup sordunuz mu "Yahu bu poşetleri ne yapıyoruz biz" diye? Bence çok doğru bir uygulama. Umarım diğer büyük marketler de bu şekilde uygulamalara başlarlar. Yoksa bizim milletin bu poşet sevdası yüzünden gelecekteki insanlar çok acı çekerler benden söylemesi.

Scudo

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Deniz Yılmaz. Poşetlerden kazanılacak paranın yarısını bağışlanacağını biliyormusun? Diğer yarısı ise kar.

Tepki
21
Bisiklet
Carraro
@Furkan TK Ya merak ediyorum. O kadar şey yazdım. İşte çok poşet kullanıyoruz falan filan dedim. Onca şeyden takıldığın konu "Ama yarısı" mı oldu? Ben ne yazdım en başında yazının? "Adamlar zaten poşet almayın diye yapıyor böyle bir şey." E alma madem yarısına takıldıysan.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Deniz Yılmaz. Yazdığını tekrar okumanı tavsiye ediyorum o kadar şey bahsetmemişin yazının en başında duygu durumunu şu ifade ile iletmişin "Decathlon'un asıl amacı bazı insanların iddaa ettikleri üzere para kazanmak değil"

Benim cevabım tamamen bunadır asıl amacı para kazanmak olmayan firma tamamını bağışlar.

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
decathlon böyle yaparak türk tüketicisinin tepkisini çekeceğini biliyordu. decathlon böyle yaparak sokaklarda baskılı poşetini taşıyan müşterileri üzerinden reklam yapma şansından vazgeçmeyi de göze aldı. yani şirket bu hamleyi karını arttırmak için yapmadı bence. türkiye koşullarında radikal sayılabilecek bir karar ama bence kötü bir karar değil. zaten poşete ihtiyacı olan müşterinin ödeyeceği ücret devede kulak ve yarısı maliyet hesaba katılmadan turmepa'ya gidiyor. kalan yarısının da önemli bir kısmını muhtemelen maliyet oluşturuyor. yani poşet satarak insanları kazıklamak gibi bir kaygıları yok, tepki çekeceğini ve belki satışları düşüreceğini bile bile cesur bir karar almışlar.

BF Okuyucusu

Okuyucu
Tepki
65
İsim
Okuyucu
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Amoeba
Olması gerekendir.

Üniversitedeyken (çevre mühendisliği) yerel marketlere poşetlerın kullanımının azaltılması ıcın teklıf goturmustuk kabul edılomıstı bı sure gıttıkten sonra posetsız yapamayan halkımızın ısrarları! uzerıne tekrar eskı duzene donulmustu.

Sadece cevre koruma kırlılık boyutunda değil, bunların üretimleri için harcanan hammaddeler ve enerjıden de tasarruf ıcın de uygulanması gereken sıstemdır.