Decathlon'da bir garip uygulama!

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
10 kuruşa 9 sayfa yazılmış. 1 TL için darbe (gündeme yönelik bir benzetme olsun) yapılırdı büyük ihtimalle.

• Beğen
Tepkiler: Bicycle_Dream
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@furkantrojka
Oda dogru, 30 kurus olsun :D anlastik mi :D amaaan bosver yav Kim ne yapiyorsa yapsin :)

Tepki
89
İsim
selim
Bisiklet
Scott
Poşet kullanımını azaltmak için (aynı zamanda bağış yapmak için) poşeti parayla satıyorlar ama pet şişedeki soğuk suları da satıyorlar. Aslında uygulama güzel ama bağış yaptıklarını düşünmüyorum.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Aynı durumu yaşayanlara ben de şahit oldum, garibim adamcağızın tek istediği 1 poşet. Adamı 5 kuruş için rezil ettiler kasada, boş yere uğraştırdılar.
O an yanımda çanta vardı ve sağlam alışveriş yapmıştım, çantam almayıp da poşet isteyecek olsam yanımda 5 kuruş yoksa ve kasa 95 kuruş para üstü veremeyecek durumdaysa katiyen tüm ürünleri kasada bırakır giderdim.

İyi, güzel ama insanları zorla strese sokmanın mantıklı hiçbir yanı yok. Adam neresiyle taşısın o kadar eşyayı.

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
Poşetten önce kargo paketlerini küçültsünler ufacık bir zincir sökme anahtarı için kocaman koli gönderiyorlar.. Uygulama güzel ama yaptığın her işte tutarlı olmak lazım.

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
Bugün poşete para isteyen;yarın markette gezinme parası,markette nefes alma parası,market önüne park etme parası,marketin güzel bayan elemanlarına bakma parası,ürünleri elleme parası,ürünleri test etme parası ..vb da ister:ssrtcbya:

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bu başlıkta herhalde daha önce de sordum ancak yinelemek istiyorum. Sizden poşet parası istemeyen işletmelerin, poşetlerin ücretini kendi karlarından mı karşıladığını düşünüyorsunuz?

MalatyalıND

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Bianchi
Türkiye için garip ve kötü bir uygulama ama yurtdışında garip olmayan olağan ve pek çok firmanının uyguladığı bir yöntem poşeti parayla satma. Sonuçta Decathlon da bir yabancı firma ama sektörüne girdiğin ülkeye uyum sağlamalısın.

Yoksa sıkıntılar doğar.

• Beğen
Tepkiler: jazzpub

jontymcleod

Aktif Üye
Tepki
147
İsim
YB
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mükemmel ötesi bir uygulama. Poşet kaç yılda çözülüyor biliyorlar demek ki. Ben iki haftada bir temizlik yapıyorum;
1- Bina bahçemiz
2- Sokağımız
3- Parklar
Buralarda en çok çıkan şey plastik poşet. İçinde ölü kuşlar, gelengiler vs. ne isterseniz var. Toprağı geçtim hayvanlar bile ölüyor içine girip.

Tepki
35
Bisiklet
Carraro
Bir şey almayınca poşete de gerek olmuyor.
Decathlonda poşet olayını bende protesto etmiştim. Kasada eşyaları bırakıp gitmiştim. O kadar plastik bazlı ürün satıp poşete gelince çevreci kesilmenin mantığı bana da ters geliyor. Geri dönüşümlü poşetler, yada organik poşetler yaygınlaştırılmalı.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril
Tepki
41
İsim
Tayfun y
Bisiklet
KTM
@MalatyalıND O dediğiniz şeyin olması için ''süper güç olacaksın''masaya vurdunmu ses çıkacak yoksa bizim gibi geri kalmış toplumlarda sen ona uyarsın o sana uymaz.

Rocketman

Aktif Üye
Tepki
434
İsim
Ata A.
Bisiklet
Giant
Bence Decathlon'un bize uymasini istemek yerine kendimiz Decathlon'a uymaliyiz. Odak noktamız, "kim yapıyor" değil "ne yapıyor" olmalı. Poşet tüketimini azaltmak doğrudur, basit ve net.

Decathlon, diğer ürünlerdeki plastik ve zararlı malzeme miktarını da azaltmak için elinden geleni yapıyordur. Bundan eminim çünkü bu bir satış stratejisi. En az zararlı malzemeyi kim kullanırsa rekabette o öne geçer, günümüz ticaretinin kuralıdır bu.

Poşette ise tasarruf etmek mümkün. Poşetlerin ücretli verilmesi, dünyada birçok ülkede kullanılan ve insanların gereksiz poşet tüketimini azalttığı kanıtlanmış bir uygulamadır.

Meseleyi dünya savaşına getirmek yerine, "doğru davranış nedir?" diye kendimize sormalı ve doğru olanı kim yapıyorsa onu örnek almalıyız. Kim olursa olsun. Ve başka alanlarda kusurlari bulunsa bile. Çünkü dünyada hiçbir ülke/toplum/insan kusursuz değil.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence çok yerinde bir uygulama, keşke yaygınlaşsa. El birliği ile kirlettiğimiz doğamıza bu şekilde yararı olan her firmaya desteğimi imkanlarım dahilinde veririm. Böyle ciddi bir organizasyona -yalan parayı cebe indiriyorlar gibi yorumlar yazan arkadaşlar google'a daha kısa olarak turmepa nedir yazsalar -araştırmadan iyi sallamışım derler heralde.
Buyurun 5 kuruşunuz nereye gidiyor..
(link)

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
poseti paraylaa vermek sacma. Sanki posetin dogaya zararli olduguna inanmayan veya farkinda olmayan insanlarin farkina varmasini mi sagliyorlar? Hayir. Veririm parasini alirim poseti diyen bir suru insan var. Bunun yerine gercekten samimi olsalar, "poset ister misiniz?" diye sorarlar ve insani tereddutte birakirlar. Psikolojiik olarak poseti ortalik yere birakmakla poseti izin isteyerek almak arasinda cok fark var. Ve poseti ucretsiz ama ihtiyac kadariyla vermek hem samimi hem de mantikli olurdu. Bu isler cakma cevrecilerin uygulamasi iste.

• Beğen
Tepkiler: avare_gezgin

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
BP'nin yıllar önce bir petrol faciası yaşanmıştı..Hatırlayanlar olacaktır..Türkiye'deki hesler,nükleer santraller filan..
Yahu,Dünya ve Türkiye siyasiler yüzünden mahvolmuş durumda ama sen bir poşet yüzünden çevreci olduğunu mu sanıyorsun?
Nedir bu poşet takıntısı?Doğa mahvoluyor filan..

Azıcık haber izleyin/okuyun..Yapmayın ya..
Marketten/mağazadan alışveriş yapacaksın ve senden bir de poşet parası alacaklar..Niye?Çevreciyiz..Bağışşşş...Hüloğğğğğ..:booo:
Okyanus ağzına kadar petrol dolmuş..Sende beni poşet yüzünden az da olsa soymaya devam edeceksin..Soy bakalım..Soy soğana çevir..Nasılsa köleyiz ya..!

• Beğen
Tepkiler: avare_gezgin

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Biraz mantığınızı kullanmak çok da zor olmasa gerek. Poşetten elde edilen bağış zaten kirletilmiş olan denizlerimizin temizlemesinde kullanılıyor, sizleri poşetten para alalımda uzak tutalım demek için değil. O poşet satışından elde edilen bağışa çakma çevrecilik vs. diyorsanız tekrar ediyorum turmepa nedir yazın ya da bir sitesini ziyaret edin. Turmepa'nın bulaşık deterjanı vs. gibi ürünleri marketlerde var ve onlarda özellikle satın aldıklarımın arasındadır.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar hiçbir gözlem, deney yapmadan yaptığınız çıkarımların aksine poşetlerin parayla satılmasının plastik poşet kullanımı azalttığı kanıtlanmış bir durumdur. Avrupa'da çok yaygın bir uygulamadır hali hazırda da. Poşetten de para kazanıyorlar denmesin diye adamlar bu parayı bağışlıyor ancak garip bir şekilde yine de yaranamıyorlar.

Poşete ayrı para istendiğinde soyulduğunu düşünen arkadaşlar, aman diyeyim ticaretle falan uğraşmasınlar. Yatırdıkları paraya yazık olur.