Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Decathlon mağdur edici fiyat politikası

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında drumbanger tarafından paylaşıldı.

1. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Selamlar,

9 Şubat 2016'da Decathlon'dan bir Rafal 720 aldım. 3 Mart'ta fiyatı 500 TL yani %12.5 düşürdüler. Çok önemli değil, aldık artık yapacak bir şey yok dedim kendi kendime. Daha sonra MTB ihtiyacım olmadığını fark edip bisikleti 100 KM kullanmışken 2. el bölümünde de görebileceğiniz gibi 3000 TL'ye ilana koydum. Bugün sitelerine bir baktım ki bisikletin sıfır fiyatını 3000 TL'ye çekmişler.

Merkezlerini arayıp marka müdürleriyle görüştüğümde ürünün seri sonuna girdiğini söyledi. Ocak ayının ortasında gelen ürün 2.5 aylık süreçte seri sonuna girmiş ve fiyatında 1000 TL %25 oranlı şekilde indirim yapılmış. Bugün ilan koyduğum sitelerden mesajlar aldım birkaç tane. "Bu ürünün sıfır fiyatı 3000 TL" diye.

Geçen sene 2600 TL'den sattıkları Alur 700'ü şu an 2970 TL'den satan, 2 ayda bisiklet gibi bir üründe 1000 TL indirim yaparak beni ve kim bilir daha kaç müşteriyi de mağdur eden bu firmaya karşı sizi ürün almamaya davet ediyorum. Almayın arkadaşlar, almayın! Alacaksanız da bekleyin 5 ay, 10 ay. Raflarında çürüsün ürünler. Zaten ayda bir çat diye 500 TL indirim yapıyorlar, o indirim gelene kadar hiç yüz vermeyin böyle firmalara.

Bir de bana %25 oranı söylüyorlar. Ellerindeki fiyat olarak en pahalı olan üründe 1000 TL indirim yapmışlar ama "%25 indirim yaptık, herhangi bir üründe %25 yapılabilir." diyorlar. Eğer o ürünün %25'i 1000 TL oluyorsa ve daha ürünü siz piyasaya süreli 2.5 - 3 ay geçmişse o kadar da indirim yaparken ilk fiyattan alan müşteriler biraz düşünülür. Ayıp, yazıklar olsun diyorum.

Böyle firmalar bu mantıkla 4000 TL'lik ürünü alan müşteri sayısını göz ardı ederek 500 TL'ye de çekebilir ve ardından size aradaki farkı geri vermeyebilirler.

Cem Tunç, hakan64 ve Ömer G bunu beğendi.
  2. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @drumbanger Ben TREK i 2920tl ye aldım şu an kur artışı ve zam ile beraber yenisi 3780tl ye falan geliyor:D:harika::harika:
    Üstelik yenisinin vites donanımı daha düşük

3. BicycleLover

BicycleLover Forum Demirbaşı

Adı:
    lazım değil
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şöyle şeylerde oluyor bazen. Mesela ürün 1000 tl. Ürünü 2000 tl ye çıkarıyorlar 1 günlüğüne. Sonra %50 indirim yapıp 1.000 tlye yine düşürüyorlar. Sanki %50 indirim yapılmış gibi. Millet görsün indirimi hemen atlasın tarzında. O döneme denk gelmiş olabilirsiniz.

Morningstar bunu beğendi.
  4. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ocak ortasında 4000 TL'den girdi, tam olarak 3 Mart'ta 3500 TL oldu ve bugün tarihiyle 3000 TL oldu. Dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil yani. 4000 TL'den alan bizler mağdur olduk, enayi olduk işte. Geçirebildiği kadarına geçirmiş oldu Decathlon da.

5. BicycleLover

Adı:
    lazım değil
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fiyatı düşmesi imkansız. Geçen yaz 560 a aldığım bisiklet şuan 800. Ne olursa olsun fiyat düşmez. Sitenin yaptığı satış taktiği felandır işte.

6. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:

Yalan borcum yok, buyurun alındığı tarih ve alındığı fiyat.

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  7. BicycleLover

Adı:
    lazım değil
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Size yalancısınız dediğimi nereden çıkardınız? Anlamadınız beni. Diyorum ki gerçek fiyatı bir bisikletin şu dönemde dolar euro yükselirken hayatta düşmez. Site kendisi oynamıştır fiyatlarla. İlla indirime sokmasına gerek yok. İstediği zaman yükseltir , istediği zaman indirir , istediği zaman yükseltip indirim yapar. Bunu demek istiyorum. Niye üstünüze alındınız ki

8. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merkezle görüşmeleri yaptım. Fiyatları kendileri değiştirdiklerini söylediler.

9. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    yukarıda bir arkadaş yazmış.decathlonda trek satılmıyor değilmi benmi öyle anladım :)

10. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Decathlon'da Trek yok merak etmeyin :D arkadaşın örneği pek yerinde değil zaten :bsmagryr: ben bisikletimi 2500 tl olarak ikinci el aldım.Benden 2-3 ay önce alanlar sıfır olarak 2300'e alabiliyordu.Şimdi yeni modeli ise 4000 civarı yani fiyatlar elbet değişir.Ayrıca decathlon zaten adam gibi mal yapmıyor afedersiniz de.Aerofit 900 askılı şort almıştım 1 yıl olmadı daha paramparça resmen bu haliyle giyiyorum mecburen.Fiyat politikaları ayrı bir rezillik zaten.İnsanı dumur ediyorlar.Ayrıca konuyu 72 misafir izliyormuş :eek::okyrm:

11. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İnsanlar ne olduklarını görsün. Bana belki de ulaşıp bu mağduriyetimi gidermeyi teklif edebilirler, kabul etmeyeceğimi açık bir şekilde belirteyim. Bu şekilde bir politika izlendikten sonra olay onlarca kişiyi mağdur edip birinin mağduriyetini gidermek değil. Hiç kimseyi en başta böyle mağdur etmemek lazım.

12. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Geçmiş olsun, üzüntünüzü anlıyorum ama Decathlon zam yapsa da, indirim yapsa da sorun oluyor. Aynı saçma fiyat politikası giyim firmalarında da var.
    Neyse ne, 4 ayda bisikletin sezonu nasıl geçer ki zaten. Hadi sadece bir boydan bisiklet kalsa anlarım ama hala her boydan var. 1000 tl az para değil. Decathlonu severim ve bolca alışveriş yaparım ama burada hoş olmayan bir durum var ve bu konuda size bir şekikde yardımcı olmaları gerekiyor.

(Özellikle yurtdışında,çok uygun fiyatlara ortalama kalitede ürünlerini memnuniyetle kullanıyorum. Tanıdıklarıma aldiklarimla beraber 100'den fazla ürünü deneme/gözlemleme fırsatım oldu. Fiyat kalite dengesi genelde yüksek ama bazı ürünlerde bu denge tutturulamıyor. 2 tane ürün kullanıp da decathlon rezil bir firma diyen arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. Evet kötü ürünler de var ama boşuna dememisler; ne kadar ekmek, o kadar köfte.
    Unutmadam; decathlon bisiklet ürünlerinden ibaret değil. Bir firmayı toptan kötülemek için diger onlarca farklı konseptine de hakim olmak gerekiyor diye düşünüyorum )

I am the Uptown R. ve ozansefer bunu beğendi.
  13. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Decathlon bisiklet konusunda ben hiç ısınamadım.bence bir kaç ısrarlı mail atıp ne yapmak istediklerini sorgula,müşterinin elindeki ürünü 2 ayda nasıl hiç edebildiklerini sert bir dille dillendirin.Ceolar bu işi beceremiyor.

drumbanger bunu beğendi.
  14. kutlucan

kutlucan Kıdemli Üye

Adı:
    kutlucan akünal
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Decathlondan bişey aldığımda o şey cok değerli oluyor, Sebebi basit malzemeden yapılmış bir ürünün, onlardan başka yerde bulunmaması, bulunsada daha da kazık fiyatları olması. Durum böyle olunca küfürler kesilmiyor decathlona ben şehir bisikleti aldım 600 tlye adamlar 500 tlden triban 3 satmışlar şaka gibi şimdi ne oldu ? Gidon bul, boğazını uydur(dropbar), fren ve vitesi nasıl yapıcagını düşün,(fiksıd giır fren kolu alıp vitesleri dropbara mı yerleştirsem, 300 liraya dual kontrol mu alsam), decathlonu sevmiyorum, mecbur kalmadıkca gitmiyorum."NET"

15. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Decathlondan 199 TL lik bisiklet üst formayı 19,99 TL ye aldım. 1 hafta sonra gittiğimde üzerine 99,00 TL fiyat koyup indirim yazmışlardı :):)

NewStyle, tameryc, Türka¥ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    şaka olmalı, daha bugün baktığımda 3500 idi. 4000 tl olarak satışa çıktığından beri bekliyorum bu indirimi, 3.5 olduğunda da daha da ineceğini düşünüyordum. şu durumda kesinlikle alırım.

ayrıca serbest piyasa denen bir şey var arkadaşım, indirim yaptı diye bir firmayı niye boykot edeyim?

ayrıca eklemek isterim, beni yanlış anlama, fiyat konusunda bir mağduriyet yaşadığının farkındayım, 2 yıl önce rockrider 8.3'te de aynı indirim söz konusu olduğunda önceden birkaç tane alan arkadaş da mağdur olduğunu söylemişti. senin aldığın fiyat normal, yapılan indirim biraz anormal kaçıyor.

sierra.yankee, hsynavcu ve emreselseyler bunu beğendi.
  17. drumbanger

drumbanger Kıdemli Üye

Adı:
    Ata
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sen 3000 TL'den tabii ucuza al, hayırlı olsun da 4000 TL'den alanlara yapılan ayıp ortada. Aynı ürüne 2 ay geçtiği için senden 1000 TL daha fazla vermiş olan birileri olacak ve belki sen 3000'e aldığında 2000'e de düşer bunun fiyatı. Sen de mağdur olursan eğer "niye boykot edeyim?" dersin.

İndirim bir kişiye yarıyor diye kendinden öncekileri düşünmeyi göz ardı etmemek lazım. Tüketim topluluğunda farklar bireysel olarak değil, grupsal ve toplumsal olarak yaratılır.

18. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Serbest piyasanın getirileri olduğu kadar malesef götürüleri de oluyor. Kapitalizm böyle menem bir şey işte :)))) Fakat bisiklet sezonunun gelmesi ile birlikte firmalar bazı kampanyalar,indirim ya da $ ve euro'nun durumuna göre artış yapabilir bu doğal bir satış politikasıdır. Bu durumda firmayı suçlamak açıkcası çok da mantıklı olmaz. Sizin üzüntünüzü anlıyorum,sıfır satış fiyatının inmesi ile sizin bisikletinizin değeri düşmüş fakat aceleniz yoksa hemen elden çıkarmayın bekleyin sizde. Ekonominin ne getirip-götüreceği belli olmuyor.

19. osmanfeza

osmanfeza Yeni Üye

Seviye:
    38 yaşında, en az 25 yıldır bisiklet kullanıyorum. Son 10 yılda bisiklet alım satımından senede en az 1000 tl kaybetmişimdir. 12000/13000 bin lirayı bile bulabilir toplam da. Alıp da döviz kuru yükseldiğinden karlı sattığım tek bisiklet yok. Şimdi bfold5 ve mosso 735 tiagra kullanıyorum. Mossoyu 3000 tl liste fiyatından aldım, 2400tlye veren de varmış.

20. hashus1099

hashus1099 Deprem Dede

Adı:
    hashus1099
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @drumbanger kesinlikle 4000 tl'ye almayacaktım o bisikleti zaten, en kötü almanya'dan tax free ile 3000 tl'ye mal edip getirtmeyi planlıyordum. az çok decathlon'un fiyat politikasını anlıyorum zaten.
    ayrıca adamları indirim yaptı diye boykot edecek değilim.