Köpeksavar cihazları işe yarıyor mu?

cagan0403

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Dazer kullanan arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi alet hakkında bisiklete binerken rahatlıkla kullanılabilir mi acaba?

Scudo

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
bisiklete binerken rahatlıkla kullanabilirsiniz ancak bir garantisi yoktur.
hiç tınlamayan köpekler de var, gelip koklayıp yalayanlar da. yine de
arada işe yarıyor. almaya, taşımaya değer mi derseniz, hiç sanmam.
ama bizde var ve taşıyoruz işte...

• Beğen
Tepkiler: cagan0403

serdar gültekin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.249
@nikanam

Hiç işe yaramadığı zamanlar da oldu, köpeğin 2 km uzağa gitmesini sağladığı da oldu. Ama şu kesin, eğer eşinizle ya da kız arkadaşınızla birlikte biniyorsanız mutlaka işe yarıyor. Onlar üzerinde psikolojik bir rahatlık sağlıyor.:D

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
@sottozero

kesinlikle. işin bu kısmı doğru.
eşim bu cihaz varken köpeklerden daha az korkuyor.
çoğu zaman köpekler bize ilişmiyor ama eşim bunun
dazer sayesinde olduğunu düşünüyor. oysa ben
düğmesine basmıyorum bile. havlayıp hırladıklarında
basıyorum düğmesine. hiç belli olmuyor. yani güvenilir
değil kesinlikle.

serdar gültekin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.249
@nikanam

Aslında bayanlarla geçinmenin altın anahtarını vermişsiniz. Yanınızda hep bir psikolojik "dazzer" olacak:D (yanlış anlaşılmasın dazzer sadece simge)

• Beğen
Tepkiler: cagan0403

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
bu cihazlardan bende de var. İlk denediğim köpekle aramızda tel örgü vardı ve hayvan ben oraya yaklaştığımdan dolayı baya sinirliydi:D köpek kovucumu bi deneyim dedim ama köpek hiç oralı bile olmadı bir ara havlamayı kesti elimdekine baktı (halen düğmesine basılı) tamam galiba işe yarıyacak diyecektim ki, tekrardan saldırganlaştı:D uyuyan bir köpekte denedim sağdece uyandırabildi. Başka bir köpek de arkasına bakmadan kaçtı gitti.
Bu işin nedenini arştırdığımda öğrendim ki tamaman köpeklerin kulaklarıyla ilgiliymiş. Eğer köpek sağırsa hiç tımlamıyor, az duyuyorsa sağdece uyandırıyor:D ,eğer kulakları sağlamsa o zaman işe yarıyor.
iş böyle olunca artık yanımda taşımıyorum, hızla köpekten uazaklaşmaya çalışıyorum

cagan0403

Forum Bağımlısı
Tepki
361
bende aldım sonunda tek başıma uzun yola gidicem ormanlık bi yol köprek çıkarsa karşıma umarım yardımcı olur

A

Adrenaturex

Misafir
valla ironman in kestel gezisindeki video'ya bakarsan gorebilirsin dostum dazer ise yaramıs x)

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Evet arkadaşlar "üff be yine mi bisiklete binemicem" serisinin 3. konusunu sizlere sunuyorum.

1. konu: (link)

Sonrasında kimseyi sallamayıp okula bisikletle gidecekken kendi kendine inmiş bir lastikle karşılaştım ama bu konu başka bir konu ile birleştirildi(983, 983 ve 984 numaralı mesajlara bakın): (link)

Sonunda bugün kafayı kırıp okula bisikletle gittim ama bugün kullandığım Büyükbakkalköy yolu köpek konusunda dedikleri kadar varmış onu öğrenmiş oldum. Sakın sakin yokuşu çıkarken bir anda memeleri sarkmış dişi bir sokak köpeği belirdi, ben yolun en sağ kenarında o ise kaldırımda olacak şekilde benimle yan yana her an manevra yapıp önümü kesmeye hazır bir şeklide koştu ve bol bol havladı. Tabi ben de yokuş yukarı hızımı az bir şey arttırdım ve bu sırada köpek havladıkça ben "Höytt" diye bağırarak köpekle atıştım. 30 metre bu şekilde gittikten sonra köpek peşimi bıraktı ama ben kalbimde sıkışma hissettim, pedal çevirecek güç kalmadı, bisikletten inip narcity girişindeki fuayeye giden yol ayrımına kadar 100 metrelik bir yolda bisikleti elimle ittim. 2 saniye erken tükensem köpek beni parçalayacaktı veya köpek beni 2 metre daha kovalasa kalp krizinden gidecektim herhalde.

Muhtemelen yarın yine bisikletle gitmeyeceğim. Kuzen ve veletlerden sonra şimdi de serseri köpekler çıktı. Şu sıralar bunun gibi bir cihaz alıp:
(link)
bisikletçimden de bedavaya bir adet bozuk bir zilden veya ön fardan çıkma gidona tutturma kelepçesi alıp bu ikisini japon ve karbonatla birleştirip gidonuma takmayı düşünüyorum. Sizce saldırgan köpeklerde işe yarar mı? Saldırgan köpeklerden korunma amaçlı her türlü cihaz veya yöntem önerisine açığım.

Francis

Üye
Tepki
29
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
Benim tecrübeme göre sakin duran köpeği rahatsız ediyor biraz ama havlayan köpeğe pek etkilemiyor bunlar.

İstanbul'da en sevdiğim rotalardan biri Hasdal üzerinden Kemerburgaz-Belgrad Ormanı ve deniz kenarından Eminönü. Ama Kemerburgaz taraflarındaki köpekler yüzünden gönül rahatlığı ile süremiyorum bu rotada. Bir iki köpek olunca havlasın, önemsemiyor insan, geçip gidiyorsun. Ama Kemerburgaz'ın orada bir rampada 40-50 köpeklik sürü var, bir defa yukarı doğru çıkarken hepsi bir anda saldırdı. Arabalar araya girmese ben birkaçını keserdim, 5-6 tanesi de beni ısırırdı muhtemelen, çok tehlikeliler. Tırmanırken kaçamıyorsun da, yiyecekmiş gibi saldırıyorlar bir anda.

Bence köpeklerin saldırgan olduğu yerlerde sürüyorsanız teleskopik joplardan taşıyın yanınızda. Ben açıkcası tek köpeğin ısırmasından o kadar korkmuyorum, dişleyip bırakıyorlar zaten. Ama ormanın içinde yaşayan, 30-40 köpek halinde sürü olarak dolaşan köpekler cidden tehlikeli. En son sabah 5 de çıktığım bir turda üstte anlattığım saldırıyı yapmışlardı, ondan beri girmiyorum o taraflara.

Bunun dışında şehir içinde yaşayan köpeklerden çok korkmayın. Mesela Gülhane parkının alt girişinde var, stravada köpekten kaçış yazıyor hatta, kovalıyorlar ama durunca yiyecekmiş gibi gelmiyorlar insanın üstüne. Onların tekerleğin dönmesi ile bir problemleri var. Durunca geri dönüp gidiyorlar, pedala bastığın an geri koştura koştura geliyorlar. En büyük tehlike hızla giderken köpekten kaçacağım diye arabaların önüne atlamak, panik yapmamaya çalışın. Geçen senelerde Kuruçeşme'nin orada köpekten kaçacağım diye düşüp kolunu kırmıştı bir arkadaş mesela, şehir içinde bu tarz kazalar köpeğin ısırmasından daha tehlikeli. Yine tecrübeme göre, eğer hızım 40 üzeri ise, hiç çizgimi bozmadan geçip gidiyorum. Ama daha yavaşsan kaçamıyorsun, durup bisikleti arana alıp biraz bağırırsan sakinleşiyorlar. Havlamaya devam ediyorsa suluktan biraz su dök üzerine, bisiklet aranızda olduğu sürece çok yaklaşmıyorlar. Saldırmaya devam edip ısırmaya çalışırsa suluğu kafasına geçirirsin.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
852
Kopeksavarin malesef ise yarama garantisi yok. bazi kopekleri kaciriyor, bazilari ise tinmiyor bile. Ozellikle havlayarak ustunuze kosan bir kopekte ise yarayacagini sanmiyorum. Elktrosok aletinin cikardigi sesten cok korktuklari soyleniyor ama onda da o panikle kendini carpma tehlikesi var. Aslinda su cocuklugumzda oynadigimiz catapat mantar tabancalari ise yaramaz mi diye merak ediyorum :D

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
elektroşok sesini denemiştim ve köpekleri kaçırmıştı.

• Beğen
Tepkiler: DayKnight

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de elektro şok cihazını kullanıyorum. Şu ana kadar, köpek sürüleri karşısında etkili oldu. Tabi sadece sesini kullanıyorum. Sesinden korkmayıp saldıran bir köpek olursa da akımı yer.

• Beğen
Tepkiler: DayKnight

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Dazer'ın model 2 si işe yarıyor ancak kulağı kesik, işitme kaybı olan ve daha önce bu sesle sık sık uzaklaştırılmış köpeklerde işlevsiz kalabilir. Bu tür cihazları kesinlikle sadistçe eğlence vb. amaçla kullanmayınız ve köpek sadece geçerken veya alakasızca bir şeye hırlarken kullanmayınız, hayvana eziyet edersiniz. Kaçan hayvana da arkasından tutmayın kaçtı işte yolunuza bakın. Aynı zamanda başvuracağınız çareler arasında şiddetten hemen önce gelsin daha önce değil ama ne olur ne olmaz diye köpek saldırılarında uygulanacak en etkili savunma yöntemlerini öğreniniz. Son olarak saldııya geçeceğini düşündüğünüz köpeğin yanında yavru varsa o tuşa basmadan iki kez düşünün muhtemelen koruma içgudüsüyle harekete geçiyordur ani hareketlerden kaçınarak geldiğiniz yöne ilerleyin ve tuşa basarsanız çok kısa sürsün ki yavrularda kalıcı işitme kaybına sebep olmayın, iyi akşamlar.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
"İşitme kaybı olan köpeklerde işe yaramaz" diye sık sık belirtildiğini bu tür cihazlar hakkında forum sitelerinde açılmış tüm konularda görüyorum. Sokak köpekleri arasında işitme kaybı olan köpeklerin oranı gerçekten de hatırı sayılır derecede yüksek mıdır peki?

Bir de elektroşok cihazları çok meth ediliyor (çıkardığı ses bakımından). Çakmak, telefon şeklindeki ucuz modeller ses çıkarma konusunda iyi midir? Köpek beni ısıracak duruma gelmeden elektroşokla köpeğin canını yakma gibi bir düşüncem yok, sesi etkili olsun yeter.

Şu videoda da bayağı işe yarıyor. Ama yine de videoyu çekenler deneyi tadında bırakmayıp gereksiz uzatarak köpekleri gereksiz yere rahatsız ettiği için de kızdım tabi ki.

Son düzenleme:

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
@turbotx150 elektroşok un çıkarttığı ses bi işe yaramıyor onu söyleyeyim, oldukça yüksek ve tiz bir ses çıkartıyor ama sanırım hayvan ne olduğu anlamıyor. Köpek kovar içinse sadece işitme kaybı olan köpeklerde değil kulağı küçük olan köpeklerde de işe yaramıyor, pitbull doberman vs. ama sokak köpeklerinde çoğunlukla iş görüyor, çok kırsal yerlerde turlar yapıyorsanız birde sapan taşıyın yanında üç beş ufak taşla beraber.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@thieft3000

Cihaza göre değişir.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Kendi deneyimlerime göre 4 kere elektroşok cihazını kullandım,
3 ünde hiçbir işe yaramadı, ama köpekler uzaktaydı. Havlamaya ve koşmaya devam ettiler.
1 inde ise nispeten yakıdı. Biraz afallar gibi oldu.

Son düzenleme:

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Kimisi elektroşok daha iyi diyor kimisi de ultrasonik kovucu daha iyi diyor. Acaba hangisinin işe yarayacağı köpekten köpeğe değişen bir durum müdür ki? Paraya kıyıp ikisinden de birer tane almak lazım herhalde.