Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Datçalı marangozdan ahşap bisiklet

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

1. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde, boş zamanlarını değerlendiren marangoz Atila Öner, ahşap malzemeden bisiklet yaptı. Sadece zincir, tekerlek ve pedallarında metale yer verilen bisiklet, yaklaşık bir ayda tamamlandı.

Datça'da yaşayan 25 yıllık marangoz, 43 yaşındaki Atila Öner'in bisiklet tutkusu, ahşap malzemeyle hayat buldu. Öner, yaklaşık bir aylık bir çalışmanın ardından ahşap bisikleti tamamladı. Bisikletin gövdesinin yapımında Afrika'da yetişen suya ve dış etkenlere dayanıklı İreko ağacı kullandığını belirten Öner, "Diğer ahşap kısımlarda ise su kontrası (ahşap malzeme çeşidi) kullandım. Böylece suya çok daha dayanıklı hale geldi. Sadece zincir, tekerlek ve pedallarında metale yer verdim. Diğer tüm aksamlarını ahşaptan yaptım" dedi.

FİYATI 3 BİN TL OLACAK
    İlk kez yaptığı için bisikleti bitirmesinin uzun sürdüğünü anlatan Öner, "İlk olduğu için biraz uzun zaman aldı. Daha sonra yapacaklarımda daha pratik olacağını zannediyorum. Çünkü bütün kalıplarını çıkardım. Sürekli üzerinde çalışmadım. Boş kaldıkça bir parçasını yaptım. Yaklaşık bir ay gibi bir zamanda bisiklet tamamlandı. Teklif gelmesi durumunda, seri üretim yapmayı düşünüyorum. İşçilik hariç, şu ana kadar malzemesi bin TL'ye mal oldu. 3 bin TL civarında satmayı düşünüyorum" diye konuştu.

AHŞAP DAHA KULLANIŞLI
    Ahşap bisikleti geliştirmeyi düşündüğünü dile getiren Öner, "İlk modelin vitesi yok, yenisine vites ekleyeceğim. Ayrıca kontra pedal koyacağım. Yani, göbekten freni olacak. Ön tarafta bazı değişiklikler yapacağım. Ön ve arka tarafında ışık sistemi olacak. Görenler, bisikletin burada yapıldığına inanmıyorlar. Çoğu hazır geldiğini sanıyor. Çok rahatlıkla kullanılıyor ve demir bisiklete göre daha hafif ve daha az güç sarf ederek yol almak mümkün" dedi.
    Bisikletin yapım aşamasında bir an olsun babasının yanından ayrılmayan, ahşaptan bisiklet yapabileceğine pek ihtimal vermediğini söyleyen ortaokul öğrencisi, 14 yaşındaki Ali Önder, "Aradan bir süre geçince, bisiklet ortaya çıktı. Şimdi binip geziyorum. Görenler çok beğeniyor. Okulda, tekno- tasarım öğretmenim de bisikletimizi beğendi" dedi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi - http://www.hurriyet.com.tr/ege/26178164.asp

2. Furkan B.

Furkan B. Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İlgincmis. Daha önce neden düşünülmedi ki :)

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. erkan er

erkan er Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Son teknoloji titanyum ve karbonu bi kenara bırakalım ''tahta'' teknolojisi :)

4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Süper olmuş vallahi. Hakikaten fabrikasyon gibi duruyor.
    Tabi biraz motor havası yok değil ama bu da ayrı bir güzellik.

5. Mert Ahmet

Mert Ahmet Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ağır olmaz mı ki ya ?

6. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öyle olmaz böyle olur dedirtmiştir

suatgecer bunu beğendi.
  7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bilal bey paylaştığınız modelin sadece kadrosu ahşap. Abimiz neredeyse tekerleği bile ahşap yapacakmış :D

8. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bilal beyin paylaştığı gibi bir bisiklet yapılsa, alıp evde bir köşeye koymayı düşünebilir, çok güzel.