Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Datça yarımadasında bir tur ...

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında burhan ilter tarafından paylaşıldı.

1. burhan ilter

burhan ilter Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Bu forumu 2 hafta kadar misafir olarak ziyaret ettikten sonra şimdi üye oldum.
    Gerçekten çok faydalı güzel paylaşımlar var.

Özellikle Datça yarımadası ile ilgili tur bilgisi aradım fakat bulamadım.
    Biz 5 arkadaş olarak eylül ayında Datça'dan Karacasöğüt'e bisiklet ile bir veya iki günlük bir tur yapmak istiyoruz.

Datça - Hisarönü arasını D400 karayolundan gittikten sonra, 11 km daha devam edip, anayoldan çıkarak kuzeye Yeşilbelde bölgesi istikametini takip ederek Karacasöğüt'e ulaşmak istiyoruz.

Bu forumu paylaşanların çoğu anlayabildiğim kadarı ile tecrübeli bisikletçiler.

Bizim durumumuz biraz zayıf kalıyor maalesef. Ancak hafta sonları sahilde MTB kullanmaktan fazla antrenmanımız yok. Yaşımız da 45 civarı olunca insan biraz tereddüt etmiyor değil. Bisikletlerimiz zaten yol bisiklet değil ve ağırlıkları 15 kg üzeri.

Bu rota hakkında bilgisi olan var mı?, ne tavsiye edersiniz, D400 karayolu pek geniş sayılmaz, riskleri nedir ?

2. pathfinder

pathfinder Yeni Üye

Seviye:
    geçen yaz marmaris-datça arasını bahsettiğiniz yol üzerinden gitmiştim. yol iki şerit ve çok fazla trafik yok. yalnız sağlam yokuşlar var ve mesafe 70 km. ayrıca yanınıza mutlaka yedek iç lastik vb. uzun yol malzemelerini almayı unutmamanızı ve sıcak havadan dolayı sabah mümkün oldukça erken yola çıkmanızı tavsiye ederim .

burhan ilter bunu beğendi.
  3. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Her ne kadar Eylül ayı da olsa yine sıcak etkisini gösterecektir. Mümkün olduğunca erken yola çıkmanızda fayda var.

Datça-Aktur arası (yaklaşık 30 Km) yokuşsuz düz bir yol sizi bekliyor. Aktur-Kurucabük'den sonra eşsiz manzaralar eşliğinde yokuşlar başlayacak.Tabi inişleri de bir o kadar zevkli.

Aktur-Bördübet ayrımı arası:

Ben olsam Karacasöğüt'e Yeşilbelde üzerinden değil de Bencik-Bördübet yol ayrımından orman yolundan gitmayi tercih ederdim.
    Toplam mesafe 80-90 Km. civarı olacağı için bu orman yolundaki muhteşem koylarda kamp konaklamalı bir program yapabilirsiniz.

semra çetindağ ve burhan ilter bunu beğendi.
  4. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Burhan bey
    Datça-Marmaris arasını üç kez geçtim bisikletle bu güne değin. İlki İzmir-Antalya turu sırasında ve yol henüz yapılmamıştı daha.Eski yol zorluydu.
    2007 ve 2008'de de Gökove Pedallarımın Altında isimli organizasyonla ( Gökova turu) yine aynı yolu iki yıl üstüste geçtim. Eskiye oranla çok güzel bir yol ve biraz antremanla hiç bir sorun olmayacak bir yol.
    Zaten datça-Aktur arası yaklaşık 30 km. düz bir yol. Bisikletinizin yol bisikleti olması gerekmez. Mtb'yle geçtim bende üstelik kamp yüküyle birlikte.
    İzmir-Antalya turunda Eylüldü aylardan Çubucak'a doğru çok zevkli bir inişte saatte 75 km.hızla inerken arıların içine girdim ve bir kaç yerden soktu arılar. Yani Eylülde arılara dikkat. Bunun dışında çok keyifli bir yol.Yeni bir yol olduğu için emniyet şeritleri de mevcut. Zaten çok yoğun bir trafiği de yok. Kesinlikle bisiklet için çok uygun. Hisarönünden sonra konaklayacağınız çok güzel koylar da var rota üzerinde. Önerim sabah olabildiğince güneşle birlikte yola düşmeniz ve tam öğle saatlerinde bir kaç saat mola vermeniz.Ayrıca 45 yaş çok güzel bir yaş. Tasalanmayın.Size iyi turlar diliyorum.

5. hypromellose

hypromellose Aktif Üye

Seviye:
    Burhan bey merhaba... Sizlere yardımcı olmak isterim... Bilgilerimi özel mesajla gönderdim.

Selamlar

6. İrfan Aşıroğlu

İrfan Aşıroğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sevgılı kardesım 8-11 ekımde gokova bısıklet turu var ben canakkleden gelecegım.Size orası yakın 8 ekım sabahı akyakada bulusalım.

7. cinosantancero

cinosantancero Üye

Seviye:
    Biraz geç oldu ama genede yazayım.Bu yollları defalarca kez geçtim.Bozburun tarafında oturuyorum.Hisarönünden içeri girip 1-2 gün içinde tadını çıkara çıkara Bozburun yarım adasını gezebilirsin.Özellikle Selimiye muhteşem bir köy.Yeşilbelde yolu çok güzeldir.Sakin,kimse olmaz.Karacasöğüte tepeyi çıktıktan sonra toprak yoldan devam edebilirsin.Datça tarafında ise İnbükü çok güzel bir koydur,gece kalmaya gündüzde gölgelikte durmaya çok uygundur.Ayrıca Aktur içindede kalabilirsin geçtiğin mevsime göre..Datçaya vardıktan sonra ise Palamutbükü tarafına doğru gidersen yol üstünde çok güzel küçük koylar bulursun.Günlerini alır gezmek..

8. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Datça'ya gezmek için gittiğim bir yaz günü, Don Kişot Apart'ın sahibi Fikret Bey ile tanışmıştım. Kendisi de bir bisiklet sevdalısı olan arkadaşımıza mutlaka uğrayın derim. Sıcak ve içten bir sohbet sizi bekliyor olacak.

9. cinosantancero

cinosantancero Üye

Seviye:
    ilk gittiğimde uğrayacağım.Apart 'ın ismi zaten beni gitmeye zorladı bile..

Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
  10. tolga koc

tolga koc Kıdemli Üye

Seviye:
    planladığınız rota cok guzel ve keyıflı bır rota ancak ılkkezz uzun yol yapacaklar ıcın bıraz zorlayıcı olacaktır. oldukca inatcı rampalar ve sert yonu belırsız ruzgarlar hem egeye hem akdenıze kıyısı oldugundan oturu turunuza baslamadan once sık sık rampa antremanları yapmanız buyuk kolaylık saglıycaktır turunuzda size şimdiden kazasız ve keyifli bir tur olmasını temenni ederim.

tabi yolda basınıza gelebilecek aksilikleri dusunerek bir malzeme listeside yapmayı unutmayın.

ama datçayı öylece geçip gitmeyi önermiyorum ben o eşsiz büklerine mutlaka uğramalısınız genelde çoğunluk için datça balıkaşıranla sınırlıdır ama asıl datça merkezden sonrası cennettir. her zaman derim yeryüzünde ki cennet datça :)

11. cinosantancero

cinosantancero Üye

Seviye:
    İnbükü,Balıkaşıran,Hayıtbükü,Mesudiye,Palamutbükü,Knidos..Gez gez bitmez