Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Datça 2015 turlarım

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında emrahozkan tarafından paylaşıldı.

1. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba, bu sene yine datçada uzun süre kaldım, bol bol yüzme ve bisiklete binme fırsatım oldu, sizleri video ve resimlerle başbaşa bırakıyorum :)

2. Ahmet Özcan

Ahmet Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Emrah kardeşim bende ağustos başında yaklaşık 10 gün kadar Datça yakınlarındaydım ve bisikletle hatırı sayılır bir şekilde tek başıma tur yaptım ve etrafı keşfetmeye çalıştım.Tümünde de yalnızdım ve hep aklımdan bir bisiklet sevdalısıyla karşılaşıp oraları gezmeyi hayal ettim ama kısmet olmadı. Şimdi bana oraları hatırlattığın için teşekkür ederim.

Haluk Eke, emrahozkan ve volkan a bunu beğendi.
  3. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben de ağustos ayı boyunca datça'daydım, 12 tur yaptım. günlerce denize giremediğim oldu fakat bisikleti hiç aksatmadım.
    datça yolları mıcırlı yapısından dolayı yol bisikletçisi için zulüm demek, fakat her tura büyük bir heyecanla çıktım. tadına doyulmaz eşsiz manzaralar, tertemiz bir hava, az otomobil, börtü böcek, bitmek bilmeyen, kilometrelerce uzanan sert yokuşlar... 40-50 km lik bir turda 1500 metre irtifa yapmak mümkün. ve düzgün asfaltta yapılan aynı mesafe ve irtifada bir tura göre belki iki kat yorucu oluyor.

@emrahozkan "radar tırmanış" videosundaki yokuş knidos ayrımından başlayıp 7 km kadar ortalama %7 gibi bir eğimle devam ediyor. sert, yorucu bir yokuş. yer yer %13 leri buluyor. inişi de aynı şekilde keyifli ve dönüşte aynı eğimi tekrar çıkmak da cabası. izlerken düşündüm de, şu an o yolda bir tur yapmak için neler vermezdim. tadı damağımda kaldı, bir sonraki gidişimi iple çekiyorum.

fotoğrafları görünce de özlemim ikiye katlandı. kışın da gidip hasret gidermem gerekiyor galiba...:)

imza kısmındaki strava linkinde bu turlarım var, görmek isteyen tıklayabilir.

Ahmet Özcan, Haluk Eke ve emrahozkan bunu beğendi.
  4. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Ahmet Özcan Umarım seneye orada buluşma düzenleriz...

Datça'da benim gibi turlayıp aynı hisleri paylaşanlar olması ne güzel. Gerçekten de dediğin gibi hem yorucu hem çok keyifli. Amansız yokuşlar, bozuk asfalt, sert inişler, temiz hava, karşıdan esen rüzgar. Yol bisikletine pek uygun gelmiyor bana ben mtb kullanıyorum orada, cyclocross olabilir belki. Buralarda bisiklete bindikten sonra geldiğim Ankara'da pek bisiklete binesim gelmiyor.

Umarım sizlerle seneye beraber turlarız.

Ahmet Özcan, volkan a ve Haluk Eke bunu beğendi.
  5. deathsidestory

deathsidestory memnuniyetsiz.

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @emrahozkan Bu sene ben de oradaydım ama bu sene gidiş amacım biraz farklı olduğu için bisikletimi götürme şansım olmadı. Yeşil bisikletinizle sizi gezerken gördüğüme eminim :) O sırada minibüste olduğum için selam veremedim. Yanılmıyorsam Karaköy yolundaydı. Seneye cyclocross ile oralarda olacağım. Kısmet, denk geliriz belki.

@volkan a abi, o mıcırlı yollardan döndükten sonra iyi bir akor yapmak gerekmiştir :)

volkan a, Haluk Eke ve emrahozkan bunu beğendi.
  6. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @emrahozkan @volkan a @deathsidestory ve bütün bisikletforum arkadaşlarıma Datça'dan selamlar,

Dediğiniz gibi Datça bisiklet sporu için çok şeyler sunan bir ilçe. Yirmi yıldır Datça'da evim var ve 2 yıldır sürekli burada yaşıyorum. Benim gibi sürekli Datça'da yaşayan veya mevsimlik olarak (genellikle Nisan-Kasım arasıdır) burada kalan arkadaşlarımızla oluşturduğumuz bir bisiklet grubumuz var. Bu grubu facebook ta da "Datça Bisiklet Grubu" olarak tanımladık ve çoğunlukla oradan haberleşiyoruz.

Ancak grubumuza katılmak için mutlaka Datça'da evi olmak gerekmiyor. Siz dostlarım da pekala kendinizi kaydettirebilirsiniz ve bundan zevk duyarım. Zaten grubun kurucusu da benim. Grubumuzda zaman buradaki arkadaşlarımın da gönderilerini paylaştığım olabiliyor.

Datça'ya gelen ve bisiklet turu yapmak isteyen forum dostlarımı tanımak ve birlikte pedallamak benim için ayrı bir mutluluk olur. Yol veya dağ farketmez, ben ikisini de kullanıyorum, çünkü yarımada her ikisine de imkan sağlıyor. İki yıl önce mıcır dökülen anayol bu yıl da tekrar ziftlendi. Şimdi zift biraz oturunca o vahşi zımpara gibi zemin biraz rahatladı, ama hala kaymak bir asfalt değil tabi. Ben yol bisikletimde çareyi ön lastiği biraz indirmekte buldum.

Bu yaz Datça'da gerçekten de çok rağbet gören bir turizm yeri oldu. Aynı ölçüde çok da fazla bisiklet ile gelen oldu, tur veya yalnız olarak. Bana ulaşan bütün arkadaşlarımın Datça'da da "kendilerinden birisi" nin olduğunu bilmelerini isterim.

Burada yaşayan bizler, çok sıcak geçen, genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında fazla tur yapmıyoruz. Bu yıl hava hem çok sıcak hem de Datça'da hiç olmadığı kadar nemliydi. O yüzden bu yaz pek ortalıkta gözükmedik. Genellikle 20-30 km'lik uzaklıklarla ve görece düz parkurlarla yetindik. Ama bu sezon Mesudiye, Palamutbükü ve Knidos taraflarına daha çok çıkacağız. Öte yandan geçen yıl yaptığımız Marmaris yakınları turlarımıza da ağırlık vereceğiz. Bahar ve kış aylarında burada bisikletli yaşamın keyfine sonuna kadar varabiliyorsunuz.

Buraya gelecek arkadaşlarımızın bisikletlerinde olabilecek teknik problemleri fazla dert etmelerine gerek yok. Fazla sofistike olmadığı sürece burada kahve çay eşliğinde kendimiz çözebiliriz.

Datça'da buluşmak dileğimle...

7. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @emrahozkan ben zorlayıcı, yıpratıcı turları daha çok seviyorum, tur sonrası eve girerken merdivenleri çıkacak gücüm kalmadıysa bu tur güzel oldu diyebiliyorum. bu yüzden yol bisikletine devam, halimden memnunum :) ama temiz asfaltı da çok özlediğimi söyleyebilirim. 2014 yazında arabayla marmaris'e kadar gidip oradan hareketle turluyordum arada bir. bu sene kısmet olmadı.

@deathsidestory uzun inişlerde ben de aynı şeyleri düşündüm fakat jantlarım taş gibi sağlam, hiç bir şey olmadı çok şükür :)

@Haluk Eke buna çok sevindim. ben sıcaktan dolayı akşamüzeri 3-4 gibi çıkıp hava kararana kadar turladım. sabah çok erken çıkmaya da çalıştım ama kısmet olmadı.
    bu arada datça'da yaşıyor olmanıza acayip imrendim. benim de kısmet olursa birkaç sene sonra ailemle oraya göç etme niyetim var. bu kış ara tatilde bir kaçamak yapabiliriz, belki tanışma imkanımız olur. olmazsa da inşallah ağustos ayında tanışır beraber süreriz.

bu arada datça'nın rüzgarını da unutmamak lazım :) çoğu zaman batı-doğu ekseninde esen, hızı 20 km nin altına pek düşmeyen, yer yer 50 km'leri bulan bir rüzgar vardı ağustos ayı boyunca. ben turlara başlarken rüzgarı karşıya alıp, dönüşte onun itici gücünden faydalanmayı seçtiğim için turlarımın çoğu knidos yönüne gitmek şeklinde oldu :) (kiraladığım ev karaincir yakınlarında)
    yazdıkça yazasım geliyor, başlığı zaptettiysem kusura bakmayın.
    selamlar...

8. fatihİ.10

fatihİ.10 Üye

Adı:
    Fatih İ.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    15-18 eylül arasında Datça'daydım. Edremit'ten çıktığım turun son noktasıydı. Tesadüf eseri bisikletçi bir arkadaşla(ozan akçay) da tanıştım. Sağ olsun çok yardımı dokundu. Bisikletimdeki ufak tefek sorunları da Datça'da hallettim. Velhasıl bisikletle gitmek isteyenler hiç düşünmeden gidebilirler. Her türlü imkan mevcut Datça'da. Sadece yol bisikletine çok uygun olmadığını söyleyebilirim. Baya zorluyor yollar. bisikletle ilgilenen çokça insan var ve hepsi çok yardımsever güzel insan.
    @Haluk Eke abi ile tanışmak nasip olmadı. Bir daha gittiğimde inşallah.
    @volkan a aynı zapt etme işine ben de düşebilirim. Suç bizim değil Datça'nın ( :

Haluk Eke ve volkan a bunu beğendi.
  9. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @volkan a ve @fatihİ.10 arkadaşlarım, ben her zaman Datça'dayım, geldiğinizde veya gelmeden önce mutlaka beni haberdar edin çok sevinirim.

Buranın kuzeybatıdan esen sert rüzgarı Temmuz ve Ağustos aylarında daha da şiddetlenir. O yüzden Marmaris yönünden Datça'ya dönerken rüzgar sayesinde düz yolda biraz tırmanış antrenmanı yapıyoruz diyebilirim. Marmaris yönüne giderseniz, Karaincir ile Aktur arasında kuzeydeki tepeler önlediği için rüzgar sürüşünüzü daha az etkiler, ayrıca zor olmayan rampalı bir kesimdir orası.

Kış ayları ise çok daha keyifli oluyor Datça'da bisiklet sürmek. Rüzgar azaldığında (örn. şu sıralar) çıktığınız turun bitmesini istemiyorsunuz. Aslında Datça'yı bir yarımadadan çok bir ada olarak görmek daha doğru olur, karadan ulaşılan bir ada...

@fatihİ.10 Ozan arkadaşımızı recumbent bisikletiyle herkes tanır ve sever, ayrıca teknik olarak da çok ilgilidir.

fatihİ.10 ve volkan a bunu beğendi.
  10. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kısa süreli Datça'ya gelecek arkadaşlarıma, benim de yer aldığım bir tura katılmaları halinde bisikletlerimden birini verebilirim.
    Tam bakımlı durumda şu anda 2 yol, 2 de dağ bisikletim var.

Sadece kendi kasklarınızı getirmeniz yeterli. :)

volkan a, suat akman ve cagdascaneroglu bunu beğendi.
  11. cagdascaneroglu

cagdascaneroglu Kıdemli Üye

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu yaz Datça'yı gezip, oralara aşık olmuş biri olarak; yaptığınız tura imrenerek baktım. Tebrik ederim. Muhtemelen Datça'dan Knidos'a gitmişsinizdir ama ben o aradaki yol ve manzaralara hayran kalmıştım.

Haluk Eke bunu beğendi.
  12. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @cagdascaneroglu arkadaşım,

Knidos'a gittim tabi, ama bisikletle değil. Datça'dan Knidos'a kadar 38 km'lik yol çok fazla inişli-çıkışlı olduğu için, yaşımı düşünüp yapmaktan vazgeçiyorum. Çünkü bir gün içinde gidiş geliş yakl. 80 km olacak ve toplam yükseklik kazancı herhalde 2000 metreye yaklaşacak. Performansı yeterli arkadaşlarıma böyle bir turu öneririm yine de, yoldaki doğa güzelliklerini yaşamaları için.

Datça-Knidos arasındaki bölge burada Betçe olarak anılıyor ve Mesudiye, Hayıt Bükü, Palamut Bükü, Knidos gibi kıyılar dışında Gökova tarafında bulunan Mersincik, Değirmen Bükü, Murdala gibi koyları da var. Betçe turlarını Datça çıkışlı olarak değil, örneğin Mesudiye, Yazıköy, Kayaköy veya Palamutbükü çıkışlı olarak yapmayı planlıyorum. Çıkış noktalarına ulaşım tabi otomobil ile olacak. Bu dediğim her yer Betçe içinde bisikletle günlük olarak gidip gelinebilecek hedefler. Tabi nefis doğa ve orman ve yine dağ tepe olmak üzere.

Selamlar...

cagdascaneroglu bunu beğendi.
  13. cagdascaneroglu

cagdascaneroglu Kıdemli Üye

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Harikasınız tebrik ederim tekrardan. Yaşınıza bakınca ekstra bir taktirle karşıladım. Umarım sizlerin yaşlarında bizde aynı efor ve performansı istediğimiz ölçüde yapabiliriz.

Saygılar, sevgiler...

Haluk Eke bunu beğendi.
  14. ülgenyurt

ülgenyurt ...

Adı:
    ülgen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yazları datçadayım gelen olursa mutlaka haberleşelim

15. Recep-Şahin

Recep-Şahin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yaz-kış Datça'dayım gelenlerle haberleşelim.

volkan a ve Örümböcük bunu beğendi.
  16. Örümböcük

Örümböcük Üyeliği iptal edildi.

Seviye:
  17. ülgenyurt

ülgenyurt ...

Adı:
    ülgen
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    gitar adasının uzaktan guzel bir görünümü var :)@???

Örümböcük bunu beğendi.
  18. ayhandeniz71

ayhandeniz71 Aktif Üye

Adı:
    Ayhan Deniz
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
  19. Guney1907

Guney1907 Triban 500

Adı:
    Nadir Güney Kunt
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Her yaz tur amaçlı değil yerlisi olarak datçada bisiklet sürüyorum gerçekten çok güzel bir yer