Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dalgınlıkla freni sıktım

Konu, 'Frenler' kısmında Serdar Sarı tarafından paylaşıldı.

1. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle iyi günler arkadaşlar. Ön lastiğimi yamalarken bi an dalgınlığıma geldi ve teker takılı değilken bisikletin frenlerini sıktım, haliyle balatalar birbirine yapıştı tabi.. Daha önce de böyle bir sorunla karşılaşmıştım ve kendim halletmiştim ancak bu sefer durum biraz farklı.

Öncelikle bir tornavida yardımıyla dikatlice balataları birbirinden ayırdım daha sonra tekeri tekrar takmayı başardım ve teker herhangi bi sürtünme olmadan dönüyordu. Ancak frene tekrar basıp çektiğimde balatalarla diskin arasindaki mesafe gözle göremediğim kadar kısaldı sonuç olarak balatalar diske boylu boyunca sürtüyordu..

Kaliper ayarından olabilceği aklıma geldi. Kaliper'i maşaya bağlayan vidalari gevşetip freni basılı tutarken vidaları tekrar sıktım.. Ama şuan sürtünme ciddi anlamda devam ediyor. Sizce bunun çözümü ne olabilir bu civarlarda servis v.b. olmadığı için kendim yapmak zorundayim, şimdiden teşekürler

2. Orkun Terzioğlu

Orkun Terzioğlu Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Verilecek cevapları bende merakla beklemeye başladım. Aynı şey benim de başıma gelse ne yaparım diye düşünüyorum.

3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar geçmiş olsun. V frenin gözünü seveyim derim, ne diyeyim :)

Umarım geçerli bir çözüm bulursunuz sorununuza.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    teknik serviste bunu konuşuyorduk başımıza gelmedi fakat sanırım tek çözüm yağının boşaltılıp bida konması.

Serdar Sarı bunu beğendi.
  5. Rehavet

Rehavet Kıdemli Üye

Seviye:
    tornavida ile müdahale ederken balata üzerinde oluşan çapakların sürtme sesi olmalı. sorun değil zamanla gider onlar

Serdar Sarı bunu beğendi.
  6. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    valla sormayın hocam en çok kullandığım cümlelerden biri oldu bu aralar. Hidrolik disk frenler iyi güzel de otu püsürüğü çok :confused:

avid kit'im olmadığı için bu işlemi kendi başıma yapamıyorum ayrıca yakınlarda servis imkanı da bildiğim kadarıyla yok umarım başka bir yolu vardır :confused:

öncelikle cevabınız için teşekkürler ancak sürtünme sesinden ziyade ön tekerde devir kaybı da var. Belki de dediğiniz gibidir fakat bisikleti bu şekilde kullanmayı pek istemiyorum açıkcası balatalara zarar vermekten korktuğum için. Başka bir nedenden olma ihtimali var mıdır acaba ?

7. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şuan en çok Rehavet beyin tahmini üzerinde duruyorum. Bugun biraz yol yapıcam akşam sonuçları buraya yazarım

8. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2 gündür yol yapıyorum herhangi bir iyileşme hissetmedim, ayrıca sürtünme tekerin devirini de etkiliyor sanki sürekli hafif frenle bisikleti sürüyormuşum gibi, yokuşlar resmen eziyet olmaya başladı.

9. nasuhcimeli

nasuhcimeli Kıdemli Üye

Seviye:
    Pistonu torna vida ile ittiginizde sağ ve sol iki piston da geri gitti mi yoksa tek piston mu geri gitti

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. nasuhcimeli

nasuhcimeli Kıdemli Üye

Seviye:
    Rotorsuz frene bastığınızda pistinin teki kasintiya gelerek sıkışmış olabilme ihtimali yüksek ve siz farkında olmadan sadece tek pistonu itekleyerek rotor girecek kadar aralarını açmış olabilirsiniz ikisini de tekrar itekleyerek iki pistonunda serbest olduğunu teyit eden ilk başta eğer biri sikisiksa kitiniz olmadığı için bir tamirciye gitmeniz gerekecek

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Tornavida ile iki balatayı da sonuna kadar geri ittiniz mi?
    Benim de başıma gelmişti ilk önce az bir şey tornavida&bıçak sayesinde açıp içine iki tane 1TL koyup öyle sık boşalt yapmıştım 15-20 kez yapınca sorunsuz bir şekilde düzelmişti.

12. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hiç dikkat etmedim ona ancak balatalar eşit seviyede dışarıda duruyor gibi geldi bana. Ben her halukarda bisikleti otobüsle gezmeye çıkaracağım gibi duruyor bu gidişle :confused:

Valla hocam balataların arasını güzelce açıp tekeri yerine yerleştirdim. Zaten ilk yerleştirdiğimde pek bi sürtünme yoktu. Sonra dediğiniz gibi freni pompaladım 5-10 kere asıl sürtmeye o zaman başladı. İki kere de kaliper ayarı yaptım ama gene de sürtüyor

13. ersin cem emci

ersin cem emci Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    "Kaliper'i maşaya bağlayan vidalari gevşetip freni basılı tutarken vidaları tekrar sıktım." demişsiniz. Kaliper ile diskin arasına kredi kartı koyarak bu işlemi yaparsanız sorun kalmayacaktır. Yalnız diskin heriki tarafına da koymanız gerekli. Ben böyle düzeltmiştim.

14. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
  15. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim m395(shimano)te aynısı başıma geldiğinde kol dolum yeri açıktı(tesadüfen). Pistonu ittiğim gibi üstten yağ damladı kafama:)
    Yani koldaki yağ dolum yapılan kısmı açıp alttan pistonu ittirmeyi deneyin.
    Bu zamana kadar düzelmiştir belki ama aklınızda olsun işe yarayabilir.

BFOkuru bunu beğendi.
  16. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Lastiği çıkarttıktan sonra İki balata arasına 5-6mm lik bir tahta / metal (10 numara somun anantarı genişliği 5mm dir) plaka koyup üstten hava alma somununu açıp yavaş yavaş freni pompalarsanız bir süre sonra sistemdeki havayı almış olursunuz.
    Bunu yaparken fren kolu yere paralel olmalıdır

Eksilme varsa üst kapağı açarak veya kitiniz varsa alttan şırınga ile tamamlayarak yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Alper Gencan bunu beğendi.
  17. Umut Y.

Umut Y. Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Ben de bugün araç kullanırken triptironik F1 vites kullanıyordum (yani direksiyondan vites artırıp küçültüyordum) dalgınlıkla radyonun sesini kısıyım derken 100 km ile giden aracımın vitesini 2'nci vitese kadar küçültmüşüm :))))

18. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kardeş rotorları da kontrol etmeyi unutmayın. kaliper ayarını rotor ile balata arasındaki mesafeye bakarak yaparım vidaları da teker hızlı dönerken sıkarım dengeli olarak.freni sıkıp ayar yapmak her zaman işe yaramıyor

19. GencerGümüşay

GencerGümüşay Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Lastik sökme gibi durumlarda yanınızda çamaşır mandalı bulundurabilirsiniz.Pistonların arasına tam geliyor.Sistemdeki havayı aldığınızda sorun çözülecektir.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  20. Oğuz han T

Oğuz han T Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bune arkadaş ya v frenden hidroliğe geçicektim korktum iyice. v ye devammi etsek napsak bilemedim ki :)