Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dalgınlık sonucunda yaşanan elektrik çarpması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Erdem Musab tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Musab

Erdem Musab Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bazen dalgınlık olmasa da olabiliyor. şurda ayda yılda bir tost yapalım dedik. ne, nasıl oldu anlamadım. sağ elimin karıncalanması ve akabinde böyle içimin bir tuhaf olmasıyla çektim elimi off ne biçim bir şeydir bu :) ellerim titredi, daha önce bilgisayardan dolayı 6-7 kez çarpıldım ama tost makinesi daha ciddiydi sanki. peki aranızda var mı elektriğin azizliğine uğrayan, voltlarla arası iyi olmayan :)

tekkir bunu beğendi.
  2. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bi keresinde beni mobiletimin manyetosundan çıkan statik elektrik çarpmıştı, voltaj olarak düşük olsa da toprağa dokunmadıkça üzerinizden atılmıyor diye duymuştum. O gün kıpır kıpırdım, acı yoktu ama hiperaktiflik hatsafadaydı. :)

Geçmiş olsun, dikkat edin kendinize...

tekkir bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    8-10 sene önce, yeniyıl zamanı.
    Evdeki fazla çam ağacı ışıklarından birini odama koydum. Odamda buram buram yeniyıl (biraz da pavyon) havası var :D

O lambaları da bilirsiniz. Birbirine seri bağlılar. Biri patlayınca o lambadan sonraki yanmıyor. O lambayı kısadevre yaptırmanız gerekiyor.
    Işık da eski olduğu için 3-5 tane vardı öyle. Hepsini kesip birbirine lehimledim.
    Yattım sonra, bi lamba daha patladı. Üşendim ben de alet çantasını açmaya falan, ısırdım lambayı dişimle :D

Dişimden yedim voltajı o gün :D

Ufak bi sızlama dışında bi sorun olmadı ama, kendimi çok salak hissetmiştim.

2. olay da;
    9V pilleri dilime değdirirdim ben. Boş mu dolu mu anlamak için. Verdiği histen de anlardım bunu.
    O zamanlar da böyle kumandalı arabalara falan meraklıyım.
    Bir gün evde 9V adaptörle bi motor çalıştırmayı denedim. Çalışmadı motor. Anlamadım neden olmadığını. Adaptör sağlam mı diye denemek için telleri dilime değdirdim.
    Naısl olsa pilde bişey olmuyor ya, adaptör de aynı voltajda çalışıyor zaten. Bilmem öyle amper falan.

1 metre geriye zıplamıştım :D
    Neyse öldürecek kadar yüksek değildi amperi :D

ProfessionaL ve tekkir bunu beğendi.
  4. Sezer İmamoğlu

Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En son teyzemlerdeyken lamba anahtarı titretti :eek: ama arada bir yapmak lazım insanın içi titriyor:D (ama küçük voltajlarla)

5. Caner Kartalgöz

Caner Kartalgöz Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Toplamda saydıgım kadarıyla 5-6 kere ciddi bir şekilde çarpıldım ufak çarpılmaları saymıyorum ama bu 5-6 çarpılmayı kalbime kadar hissetmiştim.

Bu arada bu çarpılmalar 220v ve genelde kaçabileceğim şekildeydi..

tekkir bunu beğendi.
  6. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Küçüktüm annem fön makinasını takmamı istedi takdığımda elimde patlayıp beni elektrik çarpmıştı elimin sonraki hali sipsiyahtı :D

7. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ufak tefek sürekli çarpılıyoruz onları istisna sayarsak, bundan 15-16 sene evvel odamdaki akvaryumu temizlerken çarpılmıştım. O zamanki sivri aklımla uzatma kablosunun fişinin metal uçlarına ikinci bir uzatma kablosunun çıplak bakır tellerini sarmak suretiyle pratik(!) bir çözüm bulmuştum. Bunun yanlış ve tehlikeli olduğunun farkındaydım üstelik. Nesye bir gün akvaryumu temizliyorum, suyunu boşaltmıştım, tabii ellerim ıslak. Sıra geldi fişteki cihazları ayırmayaa. Ben önce kabloyu ek yerinden bir ayırayım dedim. Ucu prizde sabitti çünkü. Aynı anda dikkat edeyim de çarpılmayayım diye düşünüyorum kafaya bak, madem düşünüyor o zaman elleme işte orayı ıslak ellerle. Buna istinaden ek yerini biraz mesafeli tuttum bir anda çekip ayıracağım aklım sıra. Elde kablo, ayakta anlık bunları düşünürken kendimi 1,5 - 2 m.ötedeki ranzamın önünde yerde debelenirken buldum. Allah'tan yerler tahta kaplıydı (rabıta). Tam ayırırken enerjili kablolar elime yapışmış. Belden üstüm, kollarım, ellerim kitlenmiş. Kulaklarım nasıl uğulduyor, müthiş bir gürültü. Beynimin sürekli şiştiğini hissediyorum. Acı, korku, şok hepsi bir arada. Bir yandan umutsuzca çırpınırken iki kere anneme seslendiğimi hatırlıyorum. Sesim elektriğin etkisinden titrek çıkıyor. Bu şekilde 8-10 sn.civarı debelendikten sonra kablolar elimden kurtuldu ama nasıl oldu o kısım muamma. Nasıl kurtulduğumu ben de bilmiyorum. Sol elimin baş ve işaret parmakları baya bi delinmiş (faz - nötr). Diğer elimin işaret parmağında da 2 tane minik delik. Deliklerden beyaz bir sıvı akıyor hafiften kan felan. Ben zaten tek kelimeyle şok yaşıyorum. Mutfağa annemin yanına gittim delirdi :) sesimi suymuş ancak dalga geçtiğimi sanmış, 50 Hz.frekanstan ses titrek çıkıyor ya :D O delikler uzun bir süre aktı. Hala net bir şekilde izleri mevcut. Bu da böyle bir anımdır. Aman siz siz olun, dikkatli olun...

ProfessionaL ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  8. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir de 5 sene önceki bir vakayı anlatayım:

Sıcak bir yaz günü bir arkadaşın çamaşır makinasına bakmaya gitmiştim. Eski bir makina, banyo kapısının arkasında. O yüzden kapı hafif aralık ben arkada çalışıyorum, arkadaş kapının önünde muhabbet ediyoruz. Ayağımda terlik var. Yoksa şu an bunları yazamazdım herhalde. Neyse üst tablayı açtım, fiş prizde, makineyi izliyorum. Program veriyorum kapı kilitlemiyor. Dur dedim şu kapı kilidini bir kontrol edeyim sokette sıkıntı olabilir dedim. Sol elimi makinanın üstünden aşağı doğru dar alana soktum. Diğer elim metal gövdede. Bir yandan da eski anılar tecrübeler aklımda havada uçuşuyor :D dikkatlice boşlukta ilerlerkeeen yapıştım yine bilekten akıma. Yapıştığım an sağ elimi makinanın metal gövdesinden ayırdım ani bir refleksle. Ama sol elim çıkmıyor, sıkıştı. Yapıştığım an Allah diye nara atacam :) ağzımda kaldı. Allll diye bi ses çıkarıyorum. Sağ elimle sol kolumu tuttum yukarı asılıyorum. Güç bela yukarı çektim elimi ama bilek meftah. Yine akıyor, aynı zamanda iyi kanıyor. Bayağı da açılmış. Sağ olsun önceden bakan tamirci arkadaşlar termostatın kapağını takmamışlar, terminaller çıplakmış. dar alanda bilek buraya yapışıyor. Yukarı çekerken de terminaller bileğe batıyor. Gayet bilinçli, idrakli bir şekilde çatır çatır çarpıldık yine. Takımı taklavatı olduğu gibi bıraktım, dooğru hastaneye acile gittim. 1 saat kadar kardiografi v.s. tetkikten sonra bir şey çıkmayınca eve döndüm. Yine ucuz atlatmıştık...

ProfessionaL ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  9. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Beni en çok bilgisayarın kasası çarpmıştır. :D Sayamayacağım kadar hem de...

10. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Alışkanlık olunca bile bile yaptığım zamanlarda oldu.

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Titreme bir şey mi. Müzik seti tamir ederken hangi akla hizmetse metal uçlu metal gövdeli bir tornavida ile cihaz çalışırken müdahalede bulundum. İlk kez kasların bu denli istemsiz ve yoğun şekilde kasıldığına tanık olmuştum. Kolum kasılırken bir yandan da aletin içine yaklaşıyordum kasların kapanmaya çalışması nedeniyle. Komple gövdemi geri çekerek tornavidayı temas ettiği yerden ayırabildim, elimi açamadım. Müdahale ettiğim yerdeki voltajı ve akımı tam hatırlamıyorum ama hatrı sayılır değerlerde olduğunu hatırlıyorum. Yani cihazın normalde çalıştığı 30 Voltluk kısımda değildi.

tekkir bunu beğendi.
  12. Tyler

Tyler Kıdemli Üye

Adı:
    Eray I
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    avizeyi saatçi tornivadası ile değiştirirken yediğiniz 220V'un etkisini hiçbirşey veremez. Sandalyeden uçuyorsunuz resmen :)
    eğer sol ile değiştiriyor olsaydım muhtemelen bu postu atamıyordum

tekkir bunu beğendi.
  13. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Anahtarlı çoklayıcıları bilirsiniz, genelde bilgisayarları bağlarız.
    Ablamın evinde bilgisayarın olduğu odayı taşıyorduk. Bilgisayar dolabına asılı olan çoklayıcıyı söktüm, iş bitince bağlamak için avuçladığımda var gücümle "Allah" diye bağırdım. Arka kapağı açık olan aletin ucu prize takılıymış. :)

tekkir bunu beğendi.
  14. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kafadan çarpılan var mı hiç :D

2000 yılında serviste çalışıyorum, yer: İzmir, Mavişehir. Yine yaz günü, Cumartesi sabahı, saat daha 9 buçuk civarı. Dükkana yakın bir sitede makina kurulumu varmış. Aldım bir tane ingiliz anahtarı elime, lay lay lom yürüye yürüye müşteriye gittim. Genç neşeli bir çiftti. Abiyle abla diğer odaya gittiler, kendi aralarında şakalaşıyorlar seslerini duyuyorum. Neyse mutfaktaki makinenin kurulumunu hallettim. Servis fişini dolduracağım. Bu arada makineyi de fişe takıp ateşledim, bir su aldırıp tahliye edeceğim ki çalıştığına emin olalım. Makineyi sol köşeden az öne çekip emekler pozisyonda arkadaki seri numarasına bakacaktım. Derken bir anda gözümün önünde bir ışık parladı. Bir şok ve irkilme. Sabah sabah noluyoruz anlamadım. Resmen şoka girdim o an. Elektrik olabileceği aklıma gelmiyor. Metafizik sebepler düşünüyorum. O emekler pozisyondan kalkıp duvara yaslanmışım istemsizce. Müşteri eşiyle konuşarak geldi, önümden geçtiler mutfağın diğer tarafına. Ben karaltı şeklinde görüyorum dünyayı o esnada. Bir yandan da düşünüyorum noldu len bana böyle diye? Sonra bendeki garipliği fark ettiler :) iyi misin falan diye sorarlarken ben gidiyom abi dedim:) ama geri geleceğim, az bekleyin... Sonra dooğru dükkana, ama resmen salak oldum. Patron bir kontrol kalemi al prizi kontrol et dedi, geri döndüm eve bir de ne göreyim. Makinanın takılı olduğu prizdeki toprak hattında cayır cayır faz var. Makinenin seri numarasına bakmak için debelenirken başım makineye temas ediyor ve olanlar oluyor. Kafadan çarpılmak gerçekten çok ilginç bir deneyim :) Düşünüyorum da elektrik bağımlısı olmuşum yahu. Çarpıla çarpıla iyice ödlek oldum ama. Şimdi en ufak bir akımda bile aşırı tepki veriyor, tırsıyorum.

15. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benim eniştem var, tersanede elektrikçi. Adam artık ufak tefek elektrik çarpmalarından etkilenmiyor. Bağışıklık kazanmış bünyesi elektriğe karşı :D
    Tekkir, sende de tersi bir durum oluşmuş anlaşılan :)

16. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    heyecanlandığımda demire dokunursam çarpıyor

17. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    İyi yönden bakın ; insana elektrik çarpınca beyin %20 daha hızlı çalışıyormuş :D :D

18. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

1. inci olayın birebir aynısını bende yaşamıştım yıllar geçti üzerinden nasıl bir aptallık olduğunu hala anlayamıyorum :) Bir zamanlar elektroniğe çok meraklıydım. Evde baya bi elektronik eşya bozmuştum :) Bir süre elektronikçi de çalıştım o zaman bir şey öğrendim. en azında prize takılı kablonun ucunu ağzınla kesmemeyi kontrol kalemini metal kısmından tutmamayı falan. Hatta 2 ustam bir kaç hatamı gördükten sonra 1 2 saat kadar ders vermişlerdi resmen. Parmak uçlarıma izolabant sardırdıklarını bile hatırlarım yani :) :)

19. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynen kardeşim. Hani dirseğin eklem yeri masanın köşesine filan denk gelirde anlık sinir sıkışır bilirsiniz. O tarz durumlarda bile nasıl hopluyorum biliyor musun elektrik çarptı diye. Deli heyecan basıyor. :) Özellikle anlattığım ilk 2 olay kalıcı travma yaşatmış herhalde bünyeye. Geçen set üstünün küçük ocağını temizliyordum, yanlışlıkla çakmağı ateşledim parmağıma. Amanın bi heyecan, bi çarpıntı :D Bildiğin manyeto elektriği işte o kadar büyütecek bir şey yok ama kalbim pır pır ediyor hemen :)

20. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Buzdolabı başta olmak üzere, bilgisayar kasası, üçlü priz ve aklınıza gelebilecek her türlü elektrikli aletle birlikte, musluk, evet evet musluk tarafından bile çarpılmışlığım var. Elektrik kablolarını döşeyen meslek ahlakından yoksun adam sayesinde musluktan bile çarpıldım. Etki olarak en kötü çarpılmam buzdolabındandı. 1.5 metre geriye fırladığımı hatırlıyor gerisini hatırlamıyorum, bayılmışım.Sayı olarak beni en fazla çarpan koltuk ve araba kapısıdır. Yok canım demeyin anlatıyorum. Arabadan inerken çarpılmayan var mı bilmiyorum ama çok fazla etkilendiğim için formülü bulana kadar hatırı sayılır çarpılmalarım oldu. Çözüm şu; arabadan inmeden önce eliniz kaportanın bir yerine değdiriyor ve arabadan inip de ayaklarınızı yere koyana kadar elinizi çekmiyorsunuz ve böylece araba çarpılmalarından kurtuluyorsunuz. Gelelim evdeki koltuk çarpmalarına. Hanım biraz fazla üşüdüğü için evdeki tüm koltuklar polar örtülerle kaplı. Ne menem bir şeydir bilemiyorum ama koltuktan kalkarken elim o polara değdiyse yemin ederim kıvılcım çıkıyor. Vesselam elektrikle aram hiç iyi olmadı.