Dalgıç kıyafetiyle bisiklet kullanmak

Su geçirmez tayt mı? Dalgıç giysisi mi?

• Tayt

• Dalgıç elbisesi

• Toplam katılım
    42

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Aşağıda linkini verdiğim uzun taytı iki yıldır kullanıyorum. Termal özellikli. Bugüne kadar 5 derecenin altında bile bacaklarımda soğuğu hissetmedim. Ayrıca Atilla takımı Ocak'ta Sarıkamış'a giderken de bunu kullanmıştı. Kipeo'nun ve kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Kipeo'da bunun üzerinde yazısız olanı varsa tavsiye ederim.

(link)

Ancak bu tayt arka lastikten gelen sular için çözüm değil, bunun yolu sele borusuna ass saver takmak.

Zamanında yağmur ve rüzgar geçirmeyen neopren bir ayakkabı kılıfı almıştım. Hava sıfırın altında değilse hiç giymek istemiyorum; hem çok fazla terletiyor hem de ayak bileklerimi yoruyor.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.
Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
onu giymek çıkartmak zor ya... hiç gerek yok bence. ben sörf yaparken bile wet suit kullanmıyorum... diil ki bisiklete binerken kullanıcam...

su geçirmeyen pantolonlar var, esas kıyafetin üstüne giyiyosun... bi de aynı şekilde beli uzun bi yağmurluk sorunu çözer bence...

bir de bugün ilk defa denedim... reflektörlü yelek... ince olmasına rağmen sırtımı aciyip korumuş... montumun arkası hem kuru (yani az ıslak : )) ) hem çamursuz (yani az çamurlu :D ) kalmış...
hatta şimdi kontrol ettim de... kurumuş bile akşama rahat rahat giyicem : ))

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
@Murat B.
gönderdiğiniz fotoğraftaki gibi bir çamurluğu hiç kullanmadım ama gelen yorumlara bakılırsa
benim dalgıç kıyafeti işi baya yattı :D

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Dalgıç kıyafeti hareket eden parçalarımız için uygun değildir :) Yani bacaklar sürekli hareket halinde ve eklemlerimizi neopren kumaş (ister çıplak neopren olsun- smooth skin, ister jarse kaplamalı) tahriş eder. Bunu engellemek için vazelin vs süren var ama çare değil. Üst kısım için ise çok soğuklarda 2- 3 mm neopren (ancak mutlaka içi ve dışı jarse kaplama) olabilir. Vücuda uygun ölçülerde ise ısının korunmasının yanında rüzgar direncine karşı da olumlu etkileri olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
@ikan yüzgeçgölü

Arkadaşım, ben acizane amatör dalış yapıyorum. 5 mm dediğin kışlık elbisedir. 7 mm ise yine kışlıktır ama ona özellikle suyu soğuk olduğu için karadeniz elbisesi derler. 5 ve 7 ile bisiklete binmen mümkün değildir, kasılır kalırsın. Hiç hareket etmesen bile seni yorarlar. 3 mm yazlık elbisedir, bunda hareket şansın biraz daha fazla ama yine de kasıyor. 1-2 beden genişini giysen nasıl olur bilemem.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Tam çamurluk takın bisiklete. Bu durumda tekerlekten sadece ayaklarınıza ve bacaklarınızın diz kapağının altındaki kısmına su veya çamur gelir. Vücudun geri kalan kısmı gökten yağan ya da arabaların sıçrattıkları dışında suya maruz kalmaz. Decathlondaki bisiklet yağmurlukları ve yağmur pantolonları hem ucuzdur hem de iyi iş görür. Terlemeden mütevvellit bir miktar iç ıslanma olacaktır ama dışarıdan rüzgar girişi olmadığından bu ıslanma üşütmez. Yağmurluğun şapkasını başınıza geçirmeden önce uygun bir bere veya termal maske kafadaki terlemeyi emerek konfor sağlar. Kaskı da yağmurluk şapkasının üzerine takarsınız. Ayaklar için de üç yıllık türlü çeşit denemeden sonra bulduğum en iyi çözüm lastik çizme oldu. Gram su geçirmez ve yıkandığında kolaylıkla temizlenir. Tabi lastik çizmeyi kalpiye pedalla kullanmakta fayda var. Kayganlığı nedeniyle pedallara hakim olmak biraz zorlaşıyor. Onun dışında benim denediğim her türlü ayakkabı su geçirdi. Özellikle sağanak altında kaldıysanız tekerlekten adeta musluk gibi sular ayaklarınızın üzerine akar. Hele bir de o halde işe gittiyseniz rezillik diz boyuna çıkar. Bu arada İstanbul'un yağmurları iyi ıslatır :) Öyle kısa sürüyor filan diye düşünmeyin kıyafetiniz uygun değilse tek çareniz inip sırılsıklam yürümek olabilir :)

• Beğen
Tepkiler: CandanC

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://www.sportdiver.co.uk/assets/uploads/articles/2011/4/91ffb343-8332-4f54-8818-6238b17d3d22.jpg

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
bugün demek istediğini çok iyi anladım. tuzla'dan otobüsle bostancı oradan da caddebostan'a kadar gittim. dönüşte de caddebostan-pendik arasına kadar bisikletteydim. lastik patlayınca bu sefer ben bisikleti taşıdım :D yama takımı falan çanakkale'de kaldı. kaskım bile çamur oldu gerisini düşün artık :D

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Bahadır Gürel

Fotoğraf sözden daha etkili olur sanırım; dalgıç kıyafetlerine hiç gerek yok.

Sarıkamış, Ocak 2014
Capture.JPG

Aspirin

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Eyüp BOZKURT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
4 mm 2 parça dalış elbisem var değil bisiklet sürmek 30 m yürümek bile işkence olur,o elbiseyi soğuk su dışında giymek istemezsin emin ol

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Neden yağmurluk değil de dalgıç kıyafeti:)

Bende motosiklet için kışlık tulum ve yazlık ve kışlık olmak üzere alt-üst iki parça yağmurluk var. Motor kullandığım zamanlar her zaman bir takım çantamda durur. Bu yağmurlukların bisiklet kullanmaya engel olacağını da sanmıyorum.

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
ilginç bir fikir, dalgıç kıyafetiyle bisiklet kullanmak çok rahat olmayacaktır ama amaç ulaşım değil de sadece spor ise soğuk havalar için güzel bir çözüm

• Beğen
Tepkiler: Can_517

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Bende yagmur camur demeden bisikletimle aşk yaşiyorum gotumde islaniyo hatta bazen kuru yerim bile kalmiyo ama gene cok guzel bisiklet surmek sen bence butun vucuduna sitrec sar hic islanmazsin ozaman :)

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
hocam dalış kıyafeti ile suda bile rahat edemiyorsun nasıl bisiklet kullanmayı düşünüyorsun ? :) ayrıca yağmur yağmadığı anlarda pişik olmayı ya da sıcaktan havale geçirmeyi göze alman gerek :) ayrıca su geçiriyor onlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
popo kısmına gelen yere ek naylon yaptınız mı tatamdır.

http://i57.tinypic.com/2cn77l5.jpg

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
dalgıç kıyafeti tahriş eder.
suda o kadar aktif olmuyoruz, ben kendim de 11-12 metreye zıpkınla dalarım balık&ahtapot avlamak için.
bisiklet üzerinde sürekli pedal cevirdiğimizden tahriş problemi olacaktır.

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Zannediyorum hava geçirmez o yüzden terleme çok olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
50 liraya alacağınız bir pançoyu bisiklet için modifiye ederek büyük ölçüde ıslanmanızın önüne geçebilirsiniz.