Dalak şişmesi, Yemekten hemen sonra spor.

ozic

Aktif Üye
Tepki
108
Hemen yemekten sonra Yüksek Kadans ta bisiklet sürmek zararı varmıdır. Varsa ne kadar süre sonra sürmeliyiz.

Dalak şişmesine sebep olur diye yazılarda okudum, bununda sebebimidir ?

Scudo

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
@ozic

selam

ne derdin var ki yemekten hemen sonra bisiklete bincem diyosun????? yemekten önce bin daha rahat edersin.

en iyi spor aç karnına yapılanıdır. (yani örnek vermek gerekirse akşam yemek yediniz karbonhidarat protein aldınız sabah 40-50 km lik mesafeler için kahvaltı yapmadan çıkabilirsiniz tabii yanınıza yine sevdiğiniz çiğnemesi kolay bir meyve almanız şartı ile (ben elma alıyorum)

spordan verim almak istiyorsan yemekten min. 2 saat sonra başlamandır.

Ruvi

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Orbea
Yüksek tempolu antremanlar son yemekten 3 saat sonra yapılmalıdır ayrıca uyku saatinden de 6 saat önce olmalıdır. Elma ve muz tüketmek de bildiğim kadarıyla kaslarda laktik asit birikmesini önlüyor(Laktik asit kaslarda birikerek yorgunluğa sebep olur). Spor öncesinde karbonhidart bakımından zegin besinler spor sonrasında ise proteince zengin besinler özellikle süt ve süt ürünleri tüketmek gerek. son yemekten kısa süre sonra yapılan spor dalak şişmesi diye tabir edilen dalak kasılmasına neden olur çünkü kanın taşıdığı oksijenin byük kısmı besinlerin sindiriminde kullanılır ve siz spor yaparak vücudunuzu zorladıkça dalak da oksijen ihtiyacını karşılamak için kan pompalanmasına yardımcı olur neticede dalak kasılır. (Doktor ya da tıp öğrencisi değilim, bunlar okuduğum yayınlardan edindiğim bilgiler)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
birde dalak şişmesine neden olan en önemli sey salatalıktır. kesınlıkle yememek gerek. bi kere yaptım bile bile bu hatayı . ölüyorum sandım. :D zeytinde aynı sekılde. :D