Dahon Mu D8 Schwalbe dış lastik sorunu!

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@M.Cüneyt K. Aslında denenebilir, ama gerçekten jant boyutu farklıysa bu 4.5 cm'ye yakın bir fark ediyor. Bazı jant boyutu kaymalarında böyle takılabildiğini duydum ama 4.5 cm'lik bir fark bu şekilde katedilebilir mi bilmiyorum. Her şekilde maalesef artık İstanbul'da olmadığım için götürmem mümkün olmuyor. İlgilenip sorduğunuz için çok teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı
Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
@salvodaze 4.5 cm'lik fark epey ciddi bir fark. Lastiği bir şekilde janta geçirebilseniz bile lastiğin en zayıf kısmı olan yanak kısmından ufak bir zorlamada zarar görebilir, yarılabilir.

• Beğen
Tepkiler: salvodaze

Mucul

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Evet, bu videoları ben de daha önce izlemiştim. Yeni çıkardıkları bisikletlerde bile 451 kullanıyorlar, ve Shredda kullandıklarını da gördüm:) Birkaç modelde de Durano kullanıyorlar. Çok da ilginç geldi bukadar az lastik seçeneği varken bu jantları kullanmaları.

Benim bir türlü gidip deneme şansım olmadı. Ellerinde varmı bunda da şüpheliyim.

Ben de Yurtdışına ve Dahon Türkiye'ye yazdım henüz bir dönüş alamadım. Benim jant dışında katlama mekanizmasında da sorunum vardı bunu da belirttim. Dönüş nasıl olacak merakla bekliyorum.

Shredda lastikler BMX ama 2017 serisinde görünce çok da kötü gelmedi açıkcası, ama bulunma olasılığı ne kadar, buna da bakmak lazım.

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
Arkadaslar merhaba,

Okuduklarim karsisinda donup kaldim, sok oldum. Bugund kadar boyle bir sorun oldugunun hic farkinda degildim. Eger bu konuyu sans eseri @salvodaze'den ogrenmeseydim muhtemelen de hic bir sekilde haberim olmayacakti bu problemden. Ben de bugun Super Bike'a sordum bu olayi. Sahibi Mehmet abinin bi haberi yok bu durumdan ve kendinden cok emin bir sekilde ben takarim dedi green guardlari.

Sheredda modeli de bisiklet sepetinde mevcut gozkuyor su anda almak isteyenler varsa eger.

(link)

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Burak Tahiroğulları Maalesef o shredda 406 jant için, bizim kullanabildiğimiz söylenen boyut 20x1.1/8 (ve umuyorum ki 20x1.3/8). Maalesef 1.50, 1.35, 1.75, 2.00 gibi boyutları kullanamıyoruz.

@Mucul Kalın shredda'lar bana da fena görünmedi. Eğer jantlara olacaksa denemek istiyorum gelişmelere göre.

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar dahon ya da tern 20" orijinal jantlarini almak ve istediğin marka ve kalinlikta lastiği takmak daha mantikli bence.
Zira ön arka jant seti bir çift schwalbe marathon serisi lastikten daha ucuz.

Marathon serisini özellikle de green guard ve plus modellerini tavsiye ederim diğerleri ile kiyasladigimda gerçekten çok kaliteli, patlama ve aşınmaya karşı çok dayanikli lastikler.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Yusuf'san sizin taktığınız jantlar bizim vites sistemi ve frenler (ve bence kadro şekli) nedeniyle bize uymuyor. Yani biz bisikleti komple yenilemeden jant da değiştiremiyoruz gibi görünüyor.

Arkadaşlar küçük bir güncelleme yapayım:

Dahon Amerika'nın sosyal ağ sorumlusu kendisine mail atmamı istedi. Attım ve istediği bilgileri verdim. Bir daha dönüş olmadı. Güncelleme istedim ama nafile. Yaklaşık 1 hafta oluyor. Bu arada ancak Twitter'dan iletişime geçmemin ardından döndüler, mail da atmıştım ama ona hiç dönmediler.

Dahon Türkiye bana Shredda önermek ve konuyu Dahon merkezine bildireceğini söylemek dışında hiçbir şey yapmadı. En son 1.3/8 boyutunu sorduğum mesaja cevap da vermediler. Yine ancak Facebook'tan yazdığım zaman dönmüşlerdi.

Aslı Bisiklet yukarıdakiyle aynı mı bilmiyorum ama hiçbir mail'ıma dönmedi. Bike&Outdoor kendilerine paslayarak mail'ımı forward etti. Ona da dönmediler.

Bisikleti aldığım Bike&Outdoor'a defalarca mail attım, Facebook üzerinden paylaşımlarına yorum yaptım, aradım. Mail'ımı Aslı Bisiklet'e yönlendirmek dışında hiçbir şey yapmadılar. Bizzat benim satışımla ilgilenen Ozan Bey (o zamanlar ilgiliydi gerçekten) bu sorunla ilgili yazdığım hiçbir mail'a yanıt vermedi. Yine sadece Facebook'ta yorum yazmamın ardından bir kez Facebook mesajıyla bilgi istediler. Yine hiçbir dönüş almadım. Şikayetvar'da şikayet yayınladım ve yine cevap alamadım.

Bu arada aynı sorunu yaşayan bir yabancı kişiyle karşılaştım. Hangi ülkeden aldığını henüz öğrenmedim ama sordum.

Gelişmeler bu şekilde. Bilgilendirilmek için bir hafta daha bekleyeceğim ve sonra tüketici şikayeti açacağım. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlar da aynısı e-devlet üzerinden yapabilirler. Belli ki bu olay iş etiği ve müşteri sadakati/güveni temelinde çözülmeyecek. Bizim gibi pazarlarda bunlar hala bir anlam ifade etmiyor olsa gerek. Güncellemeleri yine buradan yapacağım.

Bir daha Dahon mu? Bike&Outdoor mu? ASLA!

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
@salvodaze e-devlet üzerinden oluşturacağınız şikayet kaydına, ürün faturasını ve firma yetkilileriyle yaptığınız eposta görüşmelerinin dökümünü de PDF dosya olarak ekleyin. Böyle bir seçenek var sistemde. Ayrıca işlemin son aşamasında sistem bir form oluşturacak ve bu formu imzalayarak bağlı bulunduğunuz ilçendeki tüketici hakem heyetine elden teslim etmeniz gerekiyor. Formda gerekli adres bilgileri vs. mevcut. Islak imzalı belge teslim edilmeden şikayetiniz işleme alınmıyor. Yurtdışında olduğunuzu yazmıştınız, bu durum sıkıntıya yol açabilir.

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Mehmet Altuğ Henüz değilim Mehmet Bey. Öneriler için çok teşekkür ederim, aynen bu şekilde yapacağım.

Tepki
16
İsim
Ömer
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Bir dahon kullanıcısı olarak çok sinirlendim. Avukatım ve isterseniz dilekçenizde yardımcı olabilirim. Tüketici hakem heyetine gitmek için beklemeyin bence. En az 3 ay sürüyor tüketici hakem heyetinden karar almak. Son olarak 406 yazıp farklı boyutta jant satılması sebebiyle değişim ya da ücret iadesi hakkınız var ve bu yönde karar çıkacağına eminim.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@ömer solak Ömer Bey, sizden yardım almak isterim tabii. Ben de dün gece artık bayağı sıkıldım ve şikayet açıp daha fazla uğraşmamaya karar verdim. Sizinle iletişime geçeceğim. Teşekkürler.

Bu arada bir Schwalbe Citizen 1.60 sipariş ettim (en ucuz model olması nedeniyle), bizzat görmüş de olayım nasıl geçmediğini :) Bir de Kojak taktırmayı başarmış Malezyalı biriyle konuştum. Onunki 406 herhalde.

Güncelleme:

Sorunumla ilgili olarak Dahon Türkiye, Dahon Amerika ve Bike&Outdoor'dan hiçbir şekilde destek alamadım. Bana çözüm önermeyi bırakın, dönmediler bile. Bu sanıyorum Dahon'un üzerini kapatmaya çalıştığı bir durum, Bike&Outdoor da "bize ne abi, Dahon satmıyoruz artık" diyerek tüm sorumluluğu üzerinden atmaya çalışıyor. Bu garantisi devam eden bir bisiklet. Tüketici heyetine gidip iade ve değişim isteme hakkım var, ancak bana söylendiğine göre fatura tutarını talep etmek durumundayım. 1 yılda Euro kuru 1,5 katına çıktığı için 600-700 tl değer kaybetti param. 1760 tl'ye aldığım bisikleyin muadilleri şu an 2300-2500 tl aralığında. Değişim istesem bana en düşük modelleri teklif edecekler. Bu nedenle bisikleti ikinci el olarak satmak veya elimde tutmak daha mantıklı maalesef.

Ama bu demek değil ki tüketici şikayetlerimi her yerde yapmayacağım ve mümkün olan her yerde bu durumu diğer tüketicilere bildirmeyeceğim. Artık bu işe enerji harcamak istemesem de ne Dahon'un ne Bike&Outdoor'un garantili ürünle ilgili şikayete dönüş bile yapmamasının yanına kalmasını istemiyorum. O nedenle tanıdığım bildiğim tüm bisiklet gruplarında bu olayın özetini yayınlayacağım.

Söylemiştim ama bir daha söyleyeyim: Bir daha Dahon mu? Bike&Outdoor mu? ASLA!

PS: Bu durumdan sonra Tern'e yönelmeyi düşünen varsa son 3-4 yılda toplatılan Tern bisiklet haberlerini ve müşteri hizmetlerinin bu duruma karşı verdiği hizmetle ilgili yorumları incelemelerini öneririm.

Bir güncelleme daha:

Facebook'taki paylaşımlarım sonucunda Bike&Outdoor Aslı Bisiklet'e yönlendirdi. Aslı Bisiklet ellerindeki bir mu d8'in jantını ölçerek boyutunun 28 x 451 olduğunu onayladı. Maalesef 20 x 1.3/8 lastikler de olmuyormuş, yani 20x1.1/8 lastik kullanmaya mahkum d8 sahipleri. Aslı Bisiklet'ten değişim veya Euro üzerinden iade istiyorum, Dahon Global'e danıştıklarını ve bunun teklif edilemeyeceğini söylediler. Ben de ürünün üzerinde gelen lastiklerin fotoğrafını gönderdim, ne de olsa lastikte 406 yazıyor ve bu tüketiciyi yanlış bilgilendirmektir. Kenda fabrikasında "baskı hatası" olabileceği söylendi. Bana ısrarla Durano veya Shredda öneriyorlar, ben de ısrarla iade veya değişim talebimi bildiriyorum. Çünkü bu benim satın aldığım bisiklet değil.

Gelişmeleri iki konudan da yazacağım. Bu esnada bu sorundan muzdarip arkadaşlar da Aslı Bisiklet'i arayabilir, en azından konudan haberdar oldukları kesin. Herkes beni aynı kişiye yönlendirdi çünkü, bu konuyla Özgür Bey ilgileniyor anladığım kadarıyla.

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
Ben de dün tekrar super bike'a gittim lastikleri değiştirmek için. İddialı konuşan Mehmet abi takamadı doğal olarak, zorlamadı da :)
Daha sonra Sedona Concept mağazasını aradım ve durumu anlattım. Size gelsem çözebilir miyiz dedim bu durumu, ordaki arkadaşta çözmeye çalışırım cevabını verdi. Bunun üzerinde Etiler'den Yeniköy'e gittim Sedona Concept mağazasına. Oraya gittiğimde, ilgilenen arkadaşa da tekrar durumu anlattım ve bana hangi bisikletçinin lastikleri takamadığını sordu, sonra da kendinden çok emin bir şekilde, son lastik takıcıymış gibi "demek ki artık herkes bisikletçi oluyomuş" dedi. Fakat sonuç olarak takamadı tabiki de lastiği. Vazgeçti takmaktan lastiği. Sonra bana zorlarsam takarım ama çıkartamazsın sonra lastiği dedi kendisi.
- Ama olur mu öyle dedim.
* Yani dedi.
- Değiştiremiyorum lastikleri, peki ben napıcam lastik patlarsa diye sordum.
* İç lastiği değiştirceksin dedi.
- Ama dış lastik eriyip gidicek (halihazırda zaten kötü durumdalar), napıcam o zaman dedim.
* .....

Sonuçta o da şaşırdı ve anlam veremedi tabi.

Sonra arkadaş adımı ve telefon numaramı aldı. Merkezle görüşüp durumu öğrendikten sonra bana döneceğini belirtti. Şimdi merakla bekliyorum aranacak mıyım diye :)

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Burak Tahiroğulları İşin kötü yanı, öyle bir jant yapmışlar ki nasılsa 1.3/8 bile olmuyor. 1.1/8'e mahkumuz resmen. Tekerleğin üzerinde 406 yazıyor ama jant 451. Bu kabul edilemez bir durum.

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Aynen :) yanlış üretip, çakmışlar bize jantları. Bu saatten sonra ikinci el de satamayız zaten bu bisikletleri, mevcut jant sorunuyla. Kaldı ki bisikletten memnunum, üzerine masraf yapmışım, geri vermek de istemiyorum. Bakalım nolucak. Bugün bana geri dönüş olmazsa direk Aslı Bisiklet'i arayarak tacizlere başlıcam artık. Ordan da sonuç çıkmazsa vay halimize. Komik bi durum..

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@Burak Tahiroğulları Aslında direkt tüketici hakem heyetine başvurmak en mantıklısı ama online formu 3 tarayıcıyla bile çalıştıramadım. Devlet formlarının halleri :) Normal yolla dilekçe veririm sanırım Aslı Bisiklet'ten ve Bike&Outdoor'dan sonuç alamazsam. İade yerine muadili veya üstü modelle değişim talep edeceğim gibi görünüyor bu gidişle.

Bana ısrarla durano ve shredda öneriyorlar ama ben bu bisikleti marathon plus, racer veya greenguard ile kullanmak için aldım. Mecbur muyum 2 lastiğe mahkum olmaya.

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
@salvodaze Bana da, olmadı aynı lastiklerden getirtiriz dedi Sedona Conceptteki arkadaş. :)) Yani bununla idare edicen, yapıcak bir şey yoka dönüyo iş iyice. Ben de schwalbe istiyorum, kaldı ki bu bisikletlerin katalogdaki fotoğraflarında schwalbe gözüküyor. Zaten en başta öyle bir kelek attılar bize. Kenda lastiklerle geldi bisikletler. Şimdi de bu sorun.. Devletle çözülcek iş değil bu. Bürokrasi istediği yerde hızlı işlediğinden dolayı, bi kaç kişideki lastik sorunu için çok mesai harcayıp iş çözceklerini düşünmüyorum. Belki çok uzun sürede çözüme ulaşır. :)) Denemekte fayda var tabi.

• Beğen

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Aklıma şöyle birşey geliyor, Amerikada bu adamları şikayet edecek bir yer yok mu? En azından bilinse, "bu makama kadar yazdık bikdirdik" denecek bir yer. Konu hakikaten çok ciddi. Bir katakulli var. Bir bu ülkeye satmadılar ya bu bisikletleri. Bir Dostumun bana söylediği şeye bir kez daha hakverir oldum. "Hangi ürün olursa olsun Türkiyeye en kalitesiz malları gönderiyorlar. Bu yüzden Türkiyeden birşey alınmaz. "

Tepki
52
İsim
Burak Tahiroğulları
Bisiklet
Dahon
@M.Cüneyt K. Benim de aklıma geldi. Şimdi Thorusa.com a bi mail attım bilgi almak için. Daha önce böyle bir şey başınıza geldi mi diye sordum. Oradan gelcek cevaba göre belki başka bir kapı açılır. Bir tane de blog vardı, Dahon modifiye eden. O blogun adını hatırlayamadım. Ona da yazıcam. Bir de bir youtube kanalı var. NYCeWheels adı. Oraya da yazmayı düşünüyorum. En azından belki bir şekilde konuyu gündeme getirirler

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Üzüntüyle takip ediyorum, ulaşabildiğiniz her yere yazın. Video çekin Youtubede paylaşın ingilizce altyazıyla.

• Beğen

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
Harika fikirler, elimizden felen her yere ulaşmakta fayda var. Dahon Global bu konuyu göz ardı etmeye çalışıyor gibi bir izlenim aldım. Yeterince şikayet olursa bunu yapmaları çok zor.

• Beğen