dahon - jant telleri sorunu

Tepki
0
Merhaba ,
yillar sonra bisikletle tekrar ciddi olarak ilgilenmek için bir tane dahon marka bisiklet aldim.
Hem katlanabilir, hem kaliteli hem de sorunsuz olduðunu dusundugum bir marka.
Bisikleti subat ayinda aldim. Ancak dun 3 tane jant telinin koptugunu tespit ettim. (jant yamulunca ) Bisikletcim bunun olabilecegini, cukura girdiysem kopabilecegini soyluyor.
Ancak kesinlikle bir cukura girmedim (bindigim guzergah bostanci fenerbahce sahil yolu , bozuk yollarda elimle suruyorum)
Benim merak ettigim su: bir bisikletin jant telleri kolay kopar mi? Deneyimleriniz nelerdir?
eger kopmazsa bir imalat hatasi mi var?
Garanti kapsamina girer mi?
Ne onerirsiniz?
tavsiyleriniz icin simdiden tesekkurler.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Eğer jant telleriniz gergin örülmüş ise; jantın yamulmasına sebep olacak bir darbe sonucu jant tellerinin kopması mümkün olabilir...

Zaten düz yolda biniyor iseniz kolay kolay kopmaz. Zaten jantınız yamuk ise bu lastik söküldükten sonra yamulma şekline bakılarak nasıl meydana geldiği anlaşılabilir...

Dahonların garanti durumunu bilmiyorum ama 3 tane tel in maliyeti en fazla 10Tl dir işçilik için aldığınız bayi ile görüşmelisiniz...

Tepki
0
yanıtınız için teşekkürler.
işin maliyet kısmında değilim. Bundan sonra kopmazsa yine sorun yapmayacağım. Ancak henüz yeni aldığım, ve iyi bilinen bir marka bisiklette, 3 telin birden kopması moralimi bozdu.
Benim merak ettiğim tel kopması olağan bir şey mi?
Bisikletçim olabilir diyor ama eskiden biz adı sanı bilinmeyen bisikletlerle ne çukurlara girerdik, teli kopmazdı.
Böyle markalı bir bisiklette olması moral bozucu.
Benim merak ettiğim bu sık rastlanan bir durum mu?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Hayır sık rastlanan bir durum değil... Şahsen benim de koptu zamandında hemde arazide 8 tane birden :)

Dediğim gibi teller çok gergin örülmüş ise oldukça hassaslaşabiliyor teller... Oran düşükte olsa mümkün bir durum... DÜzgünce yeniden örülünce sorun kalmayacaktır.

Tepki
0
Anlıyorum. Demekki tel kopması fazla gergin olmasından olabilir. Belki ilk fabrika ayarları iyi yapılmamıştı.
Bisikletçi ayarlamaları yaptı... Umarım bundan sonra sorun çıkmaz.

Yanıtınız için teşekkürler.