Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dahon Jack 26 jant katlanır bisiklet hakkında

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında M.A.Y. tarafından paylaşıldı.

1. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba. Umarım paylaşmak istediğim bilgilerle faydalı olabilirim.

Son 1 aydır türünün sayılı örneklerinden Dahon Jack 26 jant katlanır bisiklet kullanıyorum. Uzun zamandır ilgilendiğim bir modeldi fakat aklımda soru işaretleri vardı. Ön tek dişlinin dezavantajını çok hissedermiyim, katlama mekanizması sorun çıkarırmı, üzerindeki donanım kalitelimi, sürüş keyfi nasıldır, beni taşırmı :) (1.85 boy 95 kg) v.s. v.s.

Şu ana kadar 200 km yol yaptım ve çok pişmanım, keşke daha önce alsaydım..

Bisiklet U.S.A. malı (tabii ki kadronun altındaki küçük etikette Made in Taiwan yazıyor:))

Ağırlık 12.9 kg

Üzerinde gelen lastikleri (Schwalbe Big Apple 26x2.00) patlamaya dirençli, yol tutuşu çok iyi ve ciddi manada konfor sağlıyor.
    Ön dişli tek, arka 7 dişli. Arka değiştirici Sram x4. Bir önceki bisikletimdeki (Trek fx 7.2) Shimano Alivio'ya kıyasla kalite olarak eşit diyebilirim. Birbirlerinden farkı; Sram geçişlerde daha hızlı ama biraz sarsıntılı, Alivio Sram'a göre biraz yavaş ama daha sessiz ve geçişler yumuşak.
    Fren sistemi ProMax (bu markayı daha önce duymamıştım) müthiş! Frenler zımba gibi. İlk sürüşümde dakka bir gol bir kaza tehlikesi atlattım, frenlere asıldım ve abartmıyorum bisiklet 95 kg kiloma rağmen neredeyse beni üzerinden atıyordu.

Sonuç olarak vites ve fren donanımı beklediğimin ötesinde kaliteli.

Ayarlı gidon boğazı sayesinde gidon yüksekliği ayarlanabiliyor. Bu özellik eski modellerde yok.
    Sürüş kalitesi çok çok iyi. Harika bir akıcılığı var.
    Ön dişli oranı o kadar iyi ayarlanmış ki (38T), ne yokuş çıkarken ne de hız yapmak istediğimde eksiklik hissetmedim.
    Amortisörsüz olması ve hafifliği yokuş çıkarken avantaj sağlıyor.
    Düz yolda 40 km/h üstü hızlara biraz zorlanarakta olsa çıkabildim.
    Ulaştığım max hız 54 km/h. (yokuş aşağı)
    Yokuş çıkarken ve bozuk zeminlerde hafif "çıt çıt" şeklinde sesler duyabiliyorsunuz. Sonuçta katlanır bisiklet mucizeler beklememek gerek.

Katlanması oldukça kolay. Emniyet kilidini kaldırıp maşayı çekince ikiye bölünüyor. Sol tarafta ön ve arka jant göbeğine yakın kısımdaki mıknatıslar, katlayınca birleşiyor ve katlı halde durmasını sağlıyor.

En sıradışı özelliği sele borusunun aynı zamanda pompa oluşu.

Küçük bagajlı hatchback model arabaya katlandıktan sonra dış taraftaki 1 pedalı sökmek suretiyle sığıyor.

En güzel tarafı nereye gidersem gideyim arabanın bagajına koyup götürebiliyorum. Ayrıca evde az yer kapladığından eşimle papaz olmaktanda kurtuldum. :D

Bu bisikleti almadan önce uzun yıllar Kadıköy'de bisiklet mağazası olan güvendiğim bir abiye Dahon'u sordum; "bakım yaptırmak için 30 yıllık bir Dahon getirdiler, sadece zincirini yağladık ve gönderdik" diyince Dahon'un kalitesinden emin oldum.

Ben bu bisikleti çok sevdim. Çok kaliteli keyifli bir sürüşü var. Henüz toplu taşıma araçlarında "denemeye" fırsatım olmadı ama sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Aşırı yüksek performans beklentiniz yoksa ve ağır arazi koşullarında kullanmayacaksanız bu bisiklet 7 / 24 / 365 / ömür boyu :) keyifle kullanılacak kalitede.

Dahon Jack ile ilgili sormak istediğiniz birşey olursa seve seve yardımcı olmak isterim.

Umarım DAHON TUR GRUBU'nu kurarız. :in:

Bol pedallı günler.
    Saygılarımla

gok, hsnbky, Kamil BULUT ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Kenan Ören

Kenan Ören Yeni Üye

Ben de 2010 yazından beri bu bisikleti her gün işe gidip gelmek için kullanıyorum..Günde yaklaşık 20 km yol yapıyorum..Sabahları bisikletle otobüse biniyorum..Ara sıra otobüs şoförleri sorun çıkarsa da vazgeçmeyi düşünmüyorum..

Bu bilgileri paylaşmanız iyi olmuş..Ben de çok memnunum bisikletimden..Fazla karmaşık olmaması en büyük artısı..Özellikle vites sayısı bence çok yerinde bir tercih olmuş..Katlanır bir bisiklet ne kadar basit olursa o kadar iyi olur bence..
    Dahon'un 20'' lastikli diğer modelleri de bu bisiklet kadar ağır..Taşıma açısından fazla bir avantaj sağlamıyorlar..Katlanmış boyutları da bundan en fazla 10cm kısa..O yüzden bu tam boy bisikleti almak bana daha doğru gelmişti..Pişman da olmadım..

Ben de 52km/s hız yapmıştım.. :)

Kamil BULUT, Okan Can ve M.A.Y. bunu beğendi.
  3. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Kenan Bey bende işe gidip gelirken kullanıyorum. Ramazan-ı Şerif'ten sonra inşallah devam edeceğim.

Benim Jack şu an 600 km nin üzerinde ve en küçük problem yok. Tek sorunum uygun çamurluk bulamıyorum. Sele borusundan bağlantılı mtb tipi olanlar işime yaramıyor. İnşallah Ramazan'dan sonra Sirkeci'yi bi ziyaret edeceğim...

Bu arada şu ana kadar yaptığım max hız 61.4 km/h :in:

Saygılar

Kamil BULUT ve Okan Can bunu beğendi.
  4. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Elinize sağlık güzel anlatım olmuş. Açıkçası 26 jantı olduğunu bilmiyordum, çok iyimiş! Acaba fotoğraf paylaşır mısınız?

M.A.Y. bunu beğendi.
  5. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ayrıntılı fotoğrafları eklemeye çalışacağım. Özellikle katlanmış haliyle toplu taşıma araçlarında fotoğraflamaya çalışacağım. 500T'ye bindim, sorun yaşamadım. Sadece insanların meraklı bakışlarına maruz kaldım :)

Salih Dinçer bunu beğendi.
  6. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    resimleri bekliyoruz

M.A.Y. bunu beğendi.
  7. nihat çeliker

nihat çeliker Yeni Üye

500T he süpersin hocam. Bende geçen sahibinden.com da gördüm izmirde biri satıyordu istanbulda satsaydı kesinlikle ilgilenirdim . Fotoları bekliyoruz inş.

M.A.Y. bunu beğendi.
  8. derya deniz

derya deniz Yeni Üye

SELAM,
    BEN DE KATLANIR BİSİKLET ALACAĞIM.2 MARKA ARASINDA KARAR VERMEK İÇİN ARAŞTIRIYORUM.
    DAHON GİDON KADRONUNUN SCHWİN'E GÖRE ÇOK DİK OLMASI BENİ DÜŞÜNDÜRÜYOR. BU KONUDA FİKRİNİZİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM.

Kamil BULUT bunu beğendi.
  9. Kenan Ören

Kenan Ören Yeni Üye

Ne demek istediğini anlayamadım? Herhalde 20 inç lastikli modellerden birini düşünüyorsun..Onlarda da yetişkin birine uygun boyuta gelmesi için gidonu dik yapmışlardır diye düşünüyorum..Bendeki Jack D7 modeli zaten normal boy bir 26 inç bisiklet, gidonla ilgili herhangi bir değişikliği yok..

10. ayhan met

ayhan met Üye

Seviye:
    dahon roo satıyorum sıfır ayarında bir kaç aylık arkadaşlar

11. BarışCan

BarışCan Yeni Üye

Seviye:
    olur da bu guzel dahon jack lerden birini satmayi dusunen olursa benle iletisime gecerse sevnirim:)

12. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba, Dahon Jack ile ilgili mesaj atan arkadaşlar oluyor fakat misafir kullanıcı olduklarından sorularına cevap yazamıyorum, sorusu olan arkadaşlar mail adresi verirlerse yardımcı olmak isterim.

Saygılarımla.

13. Sinan GENÇ

Sinan GENÇ Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    merhaba,
    bende pininfarina dizayn 26" katlanır bisiklet aldım bir hafta önce.
    İşlerden ve spordan dolayı bir türlü fırsat bulamadım. LAstiklerini bile şişiremedim. İçin yanıyor.
    Siz toplu taşıma da kullanırken nasıl bir yol izliyorsunuz?

14. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Sn. Yalınkılıç,

Ben de uzun bir süre dahon tasarımı ve yapımı sizinkinin aynısı "pininfarina" marka; önde 3 yapraklı, kenda lastikli katlanır bisiklet kullandım. Kendim kurdum ve ayarlarını kendim yaptım. Hiçbir surette sürerken "çat, çut" herhangi bir ses gelmedi.
    Bisikletinizde ses nereden geliyorsa bir baktırmanızda fayda var. Ufak bir boşluk sıkılmazsa büyük sorun yapabilir.

abugarandi ve M.A.Y. bunu beğendi.
  15. Caner Aydın

Caner Aydın Üye

Seviye:
    Merhaba. Hala kulalnıyor musunuz? Sorun çıkartıyor mu?

26 jant, 20 janta göre daha hızlı mı sürüş sağlamakta? Yokuşlarda durum ne acaba? Toplu taşımada sorun oldu mu?

Bemn 20 jant almak istiyorum fakat 26 jant daha verim sağlıyorsa, ona geçmek istiyorum.

16. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:

heryerde sürdüm, bende vardı ve baya bir müddet kullandım.

sorun çıkaracak kadar karmaşık değil, hatta uzun tura bile çıkarsınız. elcikten vites olduğu için bozulması imkansız gibi

26 kesinlikle yokuşlarda vs daha iyi, ortalama hızı da daha iyi
    ayrıca 26 jantın hakimiyet ve yol tutuşu da çok daha iyi

toplu taşımada bisiklet taşımadım hiç ama sorun olacağını düşünmüyorum

almayı düşünüyorsanız bir arkadaşım benden sonra sıfır almıştı eşine, eşi kullanmadı hiç, en fazla 50km (elli) kullanmıştır. isterseniz görüştürürüm

Caner Aydın bunu beğendi.