Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dahon I California

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında Ahsen Okyay tarafından paylaşıldı.

1. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Dahon I
    :cool::cool:

Ne zamandır bir katlanır bisiklet alma niyetindeydim. Hep bir control, hep bir araştırma, arayış içerisindeyim. Bunun yanında klasik bisikletlere de çok ilgim var. Bir yandan da klasik şehir bisikleti, klasik yol bisikleti de bakıyorum. Katlanırlardan Kalite bakımından tercih ettiğim dahonları araştırırken karşıma dahon I, dahon III ve dahon 5 modelleri çıktı. Resmen aşık oldum bisiklete. Benim istediğim klasik bisiklet tarsi vardı ve katlanırdı. Aradığım iki şeyde bu bisiklette toplanmıştı bir kerede bir turda arkadaşın birinde vardı aynısından deneme şansım oldu. Tamam dedim  internette araştırmalar yaptım ve alışveriş sitelerini sürekli Takip ettim. Ara ara birkaç tane gördüm fakat ya içime sinmedi, yada orjinallikten uzaktı tercih etmedim. Taki birgün malum alışveriş sitesinde işte bu bisikletin ilanını görene kadar. Velhasıl benim gibi bisikletini seven arkadaştan orjinal şekilde aldım. Beni en çok düşündüren vitesi olmamasıydı. Kendi kendime kadıköy kartal arası süreceğim icin sıkıntı olmaz diye düşündüm. Gerçekten olmadıda. Ne yokuşlar ne yollar gidiyorum bende şaşırıyorum. Çeşitli grupların etkinliklerine gittim aldığımdan beri. Çıkamam dediğim yokuşları yolları çıktım. Hala da çıkıyorum. Bu yüzden içim şuan o kdr rahatki. Çok ferahladım evde mtb yi koydum rafına duruyor öyle hiç binmiyorum aylardır gerekte kalmıyor çünki. Hem ilgi çekmesi, hem eğlenceli olması, hem bisikletimi sevmem dolayısıyla isteiğimide çoğaltıyor. Zamanla birkaç değişiklik yapma planım var gerçi yavaş yavaş başladım da ama daha da güzel olacak. Iç lastikler dış lastikler elçikler ve sele değişecek. Bazı aksamlarında paslanma oluşmuş. Onları temizleyeceğim. Özellikle jantlardaki oksitlenmeleri o kdr çabama ragmen geçiremedim. Pas sökücü yağ sökücü koruma zımpara vs herşeyi denedim. Hiç bir sonuç alamadım. Jantları parıldatsam gerisi güzel zaten bu konuda önerebileceğiniz bişey varsa görüşlerinizi bekliyorum.
    Hoşçakalın.

2. okan.gur

okan.gur Yeni Üye

Seviye:
    Bende de kron fd1000 var. Acaba dahonun krondan artı bir yanı var mı?

3. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Kıyaslamanızı bu resimdeki bisiklet ile yapacaksak tek fark sanırım bi 35 sene olur. :D Marka olarak yapacaksak katlanır bisikletde dahon kendini ispat etmiş marka değeri daha yüksek bir firmadır (Katlanırda).Tabi bunlar kişisel görüşüm. Ama fiziksel anlamda kıyaslarsanız modellerine göre değişir tabi.

4. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Dahon katlanır bisiklet diyince akla ilk gelen markalardan biri. Kalitesi, sağlamlığı vs onu diğerlerinden ayırıyor. Açıkçası dahonu Kron ile kıyaslamam katlanır bisiklet modellerinde. Kronun 2 adet modeli var iken dahonun onlarca modeli bulunuyor. Aynı kategoride fakat farklı segmentlerdeler bence. ;)

5. okan.gur

okan.gur Yeni Üye

Seviye:
    Ben Beylikdüzü nden kronla yola çıkiyorum. Metroyla Zincirlikuyu yapıyoruz.. oradan krona binip yıldız yokuşundan asağı salınarak besiktas ortaköy bebek emirgan tarabyadan geçerek Sarıyer e gidiyor böreģimizi yedikten sonra konforlu bir şekilde eminònüyolu ile geei dönüyor tranvay sonra metro ile Beylikdüzü ne geri dönüyoruz. Dahon ile daha fazlasını yapan varsa paylaşsın lütfen.

6. okan.gur

okan.gur Yeni Üye

Seviye:
    Bir başka gezimizde Büyükada ya olmuştu. Faytonların büyük tur yolundan en tepedeki kiliseye kadar sadece pedal çevirerek çıkıyoruz. Tabii biraz yoruluyoruz ama i manzaraya deyiyor. Benim diyen bisikletlide o yokuşu kolay çıkamıyor. Çıkanları kutlarım.

7. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bisikletle alakalı bişey değil ki o. Bisikletle ne alakası var. senin kendi gücünle performansınla alakalı o söylediklerin. güçlüysen bacakların güçlüyse çıkarsın. ama güçsüzse altındaki bisiklet iki kiloda olsa tıkanır kalırsın.
    hem ben krona bişey söylemedimki. dahonla kıyaslamam dedim. hemen atar yapmışsın. hala da kıyaslamam. kronun sahibide gelse karşıma kıyaslamam;)

Dethagorf bunu beğendi.
  8. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Selamlar. Ben Dahon ile dediğiniz güzergah olmasa da yarısını (Eminönü-Beylikdüzü) her gün yapıyorum. İşe gidip gelerek. Kron yada Dahon farketmez. Amaç aynı. Kıyaslamaya gerek yok bence.

9. okan.gur

okan.gur Yeni Üye

Seviye:
    Şu an krona sahip olduğum için kronla ilgili görüşlerimi bildirdim. Bu hon veya baska "x" bir bisikletim olsa idi onu anlatırdım. Ben şu an o bisikletle yapabildiģim şeyleri belirttim ve memnuniyetimi bildirdim. Birinin fiyatı 750 TL. Diģerinin 2.000 TL.ye yakın. Tabiiki arada biraz kalite farkı olsun. Niye hemen bozuluyorsun. Sen de dahonunun varsa güzel özelliklerinden bahsedebilirsin. Hem daha kolayı var. Ara sıra Fenerbahçe sahilden Caddebostan a doğru tur yapıyorum. Bisikletinle gel hem onları tanıştırırız hem biz bisikletlerin özelliklerini karşılaştırırız :) Kızmak yok OK. :))

10. okan.gur

okan.gur Yeni Üye

Seviye:
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

11. Yusufclp

Yusufclp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Rengi güzel gerçekten. Siyahını biliyordum ama bu rengi daha güzel. Ben selesi dışında genel olarak memnunum. 15 km sonrası rahatsızlık vermeye başlıyor. Geçenlerde Esenyurt devlet hast- Esenkent-Hoşdere- Hadımköy-Alkent-Tüyap-Beylikdüzü-Esenyurt yapmıştım. Dik rampalarda zorlandım biraz. Menteşeden gıcırdama sesleri geliyor. Sizde varmı bu tür ses acaba?

12. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Selam, California'nız çok güzelmiş. Bir gün yolum düşerse ben de Californiam ile ufak bir ziyarete gelebilirim. Buarada jant çemberlerinin nikelajında paslar mı var? Ben mi yanlış görüyorum?

13. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Teşekkürler. Selesinden yana sadece gıcırtı yapma problemim var. Seleyi pas sökücüyle bir güzel temizledim fakat ilk gün hiç ses gelmedi. İkinci gün gıcırdamaya başladı. Bende orijinal seleyi çıkardım normal jelli bir sele taktım. Kısa süre içinde brooks sele alacağım. Bunun dısışında başka biryerinden gıcırdama gelmiyor sessiz sesszi gidiyor. Rampalarda da çok uzun olmadığı takdirde çıkmakta problem oluşturmuyor ama sonuçta bir mtb veya 24 vites bisiklet değil :)

teşekkür ederim .Tabi umarım görüşürüz. Bende sevinirim sizle görüşmekten :) Evet jant çemberlerinde oksitlenme var. Pas sökücü zımpara vs hiç işe yaramadı. Bizim burda bir çelik tencere parlatan dükkana gittim yapamıyoruz dedi. Nasıl çözüm bulacağım bende onu düşünüyorum kara kara. Uzaktan olmasada yakından belli oluyor.

14. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:

15. Murat Semiz

Murat Semiz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Valla ben de katlanır almaya çıplak gözle bir Dahon Vitesse gördükten sonra karar verdim ama bütçe durumları anca Kron FD1000'e izin verdi. Tamam mütevaziyiz, birşey demiyoruz, haddimizi biliyoruz, ama bizimki de bizi bir yerlerden bir yerlere götürüyor be abiler. Haa Dahon, Brompton vs bunlar ayrı makineler, ayrı dünyalar, kabul. Ama ben de benim alete bir günde 76 km yaptırmış (düz asfalt değil Karamürsel, Karapınar, Yalakdere rampaları) adamım. Rica ederim.

Dethagorf bunu beğendi.