Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dahon Hon Solo

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında nikto tarafından paylaşıldı.

1. nikto

nikto Aktif Üye

Seviye:
    Dahon’u geç keşfettim. 2006 yılında ikinci el olarak Dahon IV almıştım. Bir yatta duruyordu. Ve az kullanılmıştı. 16 inch lastikleri ile inanılmaz ilgi çeken katlanınca küçücük olan kırmızı şeytanımdı

Onunla Kıbrısı gezdim, Sahillerde tur attım, bisiklet eylemlerine katıldım ve hatta Dahon sayesinde uluslararası bir arkadaşım da oldu. En sıkı bisikletçi dostlarımdan birinin kanına girdim ve ona iki tane birden aldırmayı başardım. (Değil mi Erim Bikkul )

Ancak günün birinde triatlon bisikleti almak için ondan vazgeçtim ve Ankara’da yeni sahibine gönderdim İçimde kalan ukte ile bir Dahon arayışım hep devam etti. Taa ki Londraya gelene kadar…

Bisiklet cenneti şehir Londra; single speed, fixed gear gibi eski klasik bisikletlerin ve ona aşık olanların şehri. Sürekli çok tarz giyinen ve çok basit bisikletleri ile işe giden insanları görüyorsunuz. Hep istediğim vitessiz ve basit bir bisikletin olması ve trene binebilmesi için katlanabilmesi idi.

Ebay’de şansıma bir Dahon Hon Solo buldum. Dahon ; Dr. David Hon isimli katlanır bisikletlerden en önemlisi kabul edilen ve ad soyadının baş harflerinden oluşan Dahon’u yaratıyor 80′li yıllarda. Yatlar ve motorkaravanlarda kullanılan bu bisikletler California’nın neredeyse sembolü. Hon Solo ise David’in soyadı ve tek vites olmasından dolayı solo takısını alan dnyada sadece 500 adet üretilmiş limited edition bir model.

Hon Solo sabit vitesli, Deri elcikli, bıyık şeklinde gidonu ile tamamen 1900′lülerin başındaki bisikletlere benzetilmiş. Bal köpüğü renkli selesi aslında orjinalinde Brooks B17 ancak benimkinde değiştirilmiş ve en kısa zamanda Brooks’a geçecek

Çamurlukları Bambu’dan üretilmiş. Orta göbeğindeki eksik olan bambu parça için ise temaslarım devam ediyor. Bambu hem hafif hemde yağmura ve çamura cilası nedeniyle dayanıklı.

Tekerlekleri 20 inch ve Schwalbe Marathon Racer marka patlamaya dayanıklı. Aluminyum Sele borusu uzun kişiler için kolaylıkla ayarlanıyor.

Tek vitesli ve arka tekerleği çıkarıp ters şekilde taktığınızda ise Fixed gear yani frensiz kullanım için geriye dönebilir hale geliyor.

Bisikletin toplam ağırlığı 9.5 Kg.

Katlayıp rahatlıkla trene alabilir ya da ofise benim gibi gelip masanızın altına koyabilirsiniz.

Dahon hep hayran olduğum bir marka. Ancak özellikle istediğim fiyata bu Dahon Hon Soloyu alabileceğimi zannetmiyordum. Eski sahibi de zaten buluşmamızda çok ucuza aldın içim cız etti der gibi laflar etti Ama kendisi çok iyi bisikleti saklamış en azından ona teşekkür ediyorum. Dahon ya da katlanır bisikletiniz var ise bana mesaj atabilir ve yorum bırakabilirsiniz. Bu bisikleti yolda sürerken en keyifli şey ise etraftan ” Aman allahım bir Hon Solo” şeklinde yorumlara maruz kalması Nazar değmesin…

Sevgiler
    EMRE TOK
    www.geziyorum.net
    Dahon Hon Solo Limited edition
    Scott Mountain Bike...

2. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    güle güle kazasız belasız kullanın.Dahon tip olarak hiç test etmediğim bir bisiklet ama görünüşüne bakarak rahat ve zevkli bir bisiklet olduğunu tahmin ediyorum..:) istediğiniz bisiklete kavuşmakta ayrı bir zevk olsa gerek..:)

nikto bunu beğendi.
  3. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Güzel ilginç ve farklı bir bisiklet.İsteğinize göre bulmanız da ayrı bir mutluluk vermiş size.Hayırlı olsun.Güle güle kullanın...

nikto bunu beğendi.
  4. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok şeker :)
    Benim bir arkadaşım da dahonun bir modelini kullanıyor çok hoş :)

nikto bunu beğendi.
  5. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir gün mutlaka benim de Dahon'um olacak.:D Çok güzel bir model.Güle güle kullanın.

6. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dahon Jack D7 ve Dahon Cadenza Solo olmak üzere,
    2 adet Dahon'um var. Dahon'la tanışmadan önce "alt tarafı katlanır bisiklet, ne kadar iyi olabilir ki?" şeklinde bir önyargım vardı. Ama Dahon resmen beni mahcup etti. Gerçektende Dahon kullanan birdaha başka bisiklete binmek istemiyor.

Kamil BULUT bunu beğendi.
  7. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Resimdeki bisiklet aracımın bagajının ayrılmaz bir parçası oldu. eski olmasına rağmen son derece memnunum

Kamil BULUT bunu beğendi.