Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dahon D8 sizce ne kadar iyi?

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında oguz.samet tarafından paylaşıldı.

1. oguz.samet

oguz.samet Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Mrb arkadaşlar;

Arkadaşım Mete ve ben uzun araştırmalar, bir sürü blog forum yazıları okumamızın ardından birçok yerde sözü gecen ve sözlü olarak da söylenen sözde dahonun iyi modellerinden olan Dahon D8 aldık. Kendi ilimizdeki dahon satıcısından pek hoşnut olmadığımız için başka bir ilden yaptık alışverişi. Katlanır bisiklet almamıza sebep öncelikle Katlagel Bisiklet festivali ve sonrasında da bisikletli otobus seferlerimizde yaşadığımız sorunlardan katlanır bisikletle kurtulmak. En azından bu ikisini de deneme şansımız oldu ve çook güzeldi.. :rolleyes:

Asıl konuya gelecek olursak; :eek:

Mete'nin ikinci bir bisiklete daha sahip olmasından dolayı Dahonu pek fazla kullanmadı ondan sebep şuan bir sorunu olmayabilir belki ama onca para verilen bir bisikletin kullanım süresi bu kadar kısa olmamalı. Benim bisiklet ise şu günlerde tam anlamıyla dökülüyor. (4 aydır kullanıyorum)

Nasıl mı?

1. Bisikletin en önemli özelliklerinden biri olarak gösterilen sele borusu içine gizlenmiş olan pompa daha ilk kullanımda kullanılamaz hale geldi, ee servise göndermedin mi diyeceksiniz evet servise gitti servisten geldi canı sadece gezmek istemişçesine servis dönüşü sadece ön tekerleğin havasının biraz inik olduğunu düşündüm şişirmek istedim pompayı takdığım anda tüm lastik fıssss indi :O Allah'tan ki yanımda ufak pompam da vardı hallettim. Sonrasında yeniden servise gitti akıbeti halen belli değil. :eek:

2. Bisikletin katlanmasını sağlayan orta kısımdaki menteşe diyeceğim tam olarak adı ne bilmiyorum bronz bir renk aldı. Aynı bisikletten bi tane daha elimizde olduğundan karşılaştırma yapmak çok da zor olmuyor. Tamam belki bu bisikletin katlanmasına yada açılmasına veyahut güvenliğine bir problem oluşturmuyor belki ama neden olsun ki? :cool:

[​IMG][/url][/IMG]

3. Vites gösterge kutucuğunun üstünde bulunan dahon logolu kapak çıkmış gitmiş nasıl uyduruk yapıştırılmışsa artık. :agla:

[​IMG][/url][/IMG]

4. İyi bir marka olarak bilinen wellgo pedallar da bilye dağıttı geçen hafta ve gönderdim onları da direk, pedalsız bisiklete binemeyeceğimden sebep Mete sağolsun kendinde fazladan bulunan pedallarını verdi bana yenileri gelene dek. Bugün yenileri geldi fakat yeni gelenler de problemli gibi kendi hallerinde dönmekten acizler sanırım onların da bilyelerinde sorun var. :(

5. Katlanırken gidonun kırılmasını sağlayan mekanizma da da sürekli bir yumuşama ve akabinde gidonda boşluk söz konusu belli aralıklarla onu sıkıştırmakla da meşgul oluyorum. Sıkıştırmayı ihmal ettiğimi düşünsenize yolda yavaş bir hızla bile giderken aniden kapansa gidon... :mad::mad:

6. Vitesler de de sürekli bir düzensizlik söz konusu ama diğerlerinin yanında vitesdeki problem yok gibi bişiy. :eek:ha:

Katlagel Bisiklet Festivalinde tanışma fırsatı yakaladığım Aslı Bisiklet yetkilerinden birisi (görevi tam olarak ne bilemiyorum) ile sürekli irtibat halindeyim sürekli sorunları halletmeye çalıştığını söylese de henüz bir arpa boyu dahi ol alabilmiş değiliz. Artık aramaya mesaj atmaya utanır oldum yine mi sen yahu ne uyuz ne cins bir müşterisin tepkileri aldığımın farkındayım çünkü ama bende hiç memnun değilim bu durumdan. Ve tüm bunların sonucu olarak acaba yine biryerlerinde bir sorun daha çıkar mı acaba diye bisiklete binmeye korkar oldum ve yavaş yavaş da soğuyorum çook severek vede isteyerek aldığım bisikletimden. :( :utn:
    Alırken kaliteli bir ürün uzun yıllar kullanırım diye bi hevesle hatta borca dahi girerek aldığım henüz taksiti bile bitmemiş bir ürün helak oldu gidiyor.
    İyi değil iyice araştırın ona göre karar verin alacağınız bisiklete derim. :in:

''Prag'da yapılan Dahon distribütörler toplantısında ASLI BİSİKLET yılın en iyi yeni distribütörü seçildi.''
    Bu yazıyı direk Aslı bisikletin ana sayfasından kopyaladım. Nasıl yılın en iyi distribütörü bilemedim.

Bu arada teşekkürler Aslı Bisiklet :alkis: :alkis: :alkis:

Saygılar...

2. Ömer D.

Ömer D. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Açıkcası ben Dahon'un abartılmış bir marka olduğunu düşünüyorum, 31 yıl önce kurulmuş bir firmanın üretim ve kalite anlayışı boyle olmamalı. Olay tamamen ucuza mal edip çok para kazanmak ve kazandırmak gibi geliyor bu fotoğraftaki bakışlardan bunu anlıyorum ben.

3. oguz.samet

oguz.samet Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    ama unuttukları bişiy var para kazanmak kazandırmak müşteri memnuniyeti devam ettikçe mümkün.. :( bisikletimi 4 ay önce aldım ilk 3 ay bir problemim yoktu son bir aydır ise problemler yoğun şekilde sürüyor, ilk başlarda normaldir olur diye düşünmekteydim fakat sonu gelmek bilmedi ve çözüm de üretilmiyor. Bisikletimi o kadar çok seviyodum ki sorunlu bir ürün olması ihtimalini hiç düşünmemiştim bile ama özellikle son bir haftadır sorunlu bir ürün olarak görüyorum ve gün geçtikçe bisiklete olan ilgim sevgim azalmakta.. :S :/ umarım bu yazılanlar etkili vede yetkili kişilerce görülür de bi çözüm bulma yoluna giderler... :/

4. Ahmet AKÇA

Ahmet AKÇA Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun oğuz kardeşim,insanın hevesle ve istekle aldığı bir üründen hayal kırıklığına uğraması çok kötü bir şey birde hala borcu var diyorsunuz artık bunun üzerine Allah sabrını artırsın diyorum.
    Neyse benim önerim kendini motive edicek şeyler düşünmen ve kafanda onları tasarlaman gerçekten iyi geliyor bu zamanlarda insana...Sanki 80-90 KM lik ufak bir tura çıksan iyi gelir,bisiklet bunun için de var;insanı yaşadığı sıkıntılardan uzaklaştırmak ve rahatlatmak...Tak sırtına çantayı,seç kendine gidicek bi yer,oraya vardıktan sonra 1-2 gün bir otelde kal ve tekrar bisikletle geri dön.Hadi canını sıkma :) :)

NOT:Son olarak umarım bozulan dahon ikinci bisikletindir yoksa yazdıklarım boşa gidicek :D

5. Altaycn

Altaycn Yeni Üye

Seviye:
    Oğuz bey öncelikle geçmiş olsun diyorum.
    Böyle basit, bir çok 2.sınıf bisiklette olan problemlerden dolayı dahonunuzdan soğumanıza çok şaşırdım doğrusu.
    Metehan facebooktan arkadaşım sizin profilinizi de buldum(Denizliliyim).
    Baya bir araştırmışsınız ama canavarın şehir bisikleti olduğunu anlamamışsınız sanırım. Fotolarınıza da baktım maşallah çok güzel eğlenceler yaşamışsınız. Ama baya bir hırpalamışsınız bisikletinizi kanyonlar, yüklemeler vs.
    Bence iyi dayanmış şuan aldığıma daha da memnun oldum.
    Vitesse modellerinin dahonun iyi modelleri arasında sayılacağına ben pek inanmıyorum. Bizim gibi öğrenci veya dar gelirli kesim için dahonun alınabilir modelleri arasında zira şuan TRde satılanlar arasında en ucuz 3.model bu yüzden bisikletten üst düzey bir performans beklemek biraz ütopik kalıyor gibi.
    "Bir sürü blog forum yazıları okumanızın ardından" yaşadığınız problemleri diğer kullanıcıların da yaşadığını biliyorsunuz var sayıyorum ve bu problemlerin bütün popüler markaların her çeşit modellerinde yaşanabileceğini benden daha iyi biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Sonuçta bu bir mekanik araç.
    Bu yaşanan sıkıntılar gerçekten sinir bozucu olsa gerek başlık açıp üzüntünüzü paylaştığınıza göre..
    Pompanın patlaması çok garip gerçekten ben 1 kere denedim çok rahat değil ama gayet kullanışlıydı. İlk defa bu sıkıntıyı duyuyorum. Umarım yenisini yollarlar.
    Gövdenin katlanır bölümünü tutan pimin rengi bence yeşil siyah kahve 3ü birlikte çok cool olmuş maalesef paslanır çelikten yapıldığı için böyle oluyormuş bisikleti uzun süre ıslak bıraktığınız zaman kurtuluş yokmuş. Bence katlanmasına engel değilse bir sorun olarak saymayın.
    Benim yıllar önce bianchi focusum vardı onun da vites gösterge kapağı kaybolmuştu bir anda. Çok üzülmüştüm ama abimin zehir kafası sağolsun aynısından yapıp yapıştırmıştı. Bunda da olabileceğini öğrendiğim iyi oldu kenardan az daha yapıştırayım.
    Maalesef pedallar bütün katlanırlarda sıkıntı. Ağırlığa fazla dayanıklı değillermiş. Çoğu kullanıcı değiştiriyor. Sizde değiştirin bence ucuza bulunuyor.
    Bütün katlanır kısımlar ek bakım istiyormuş. Gidonu bir gösterin sadece servis değil işini bilen bir tamirci büyük ihtimal çözer. İşi şansa bırakıp sıkmakla uğraşmayın gidin gösterin. Çünkü gerçekten hayati bir problem muhakkak çözülmesi gerekli.
    Vitese gelince aynakolun, zincirin ve göbeklerin temizliğini birde akortun ayarını düzenli olarak yapan kullanıcılar hiç sıkıntı yaşamadan sürüş yapıyolar. 4 ayı geçince illaki sorunlar başlar.

Ve gelelim servise bu yılın distrübütörlüğü falan hepsi hikaye nekadar çok satarsan okadar çok sever marka seni. Yani Aslıyı Keremi unutun. Katlanır bisiklet modası Türkiyede yeni sayıldığı için servise fazla baskı yapılamıyor, bunlar zamanla çözülecek. Servisi sürekli yoklamadan iş halledilmiyor. Sıkılmadan utanmadan arayın sonunda sıkılıp yapalım bari diyecekler eminim. Olmazsa başka yerlere de yollayabilirsiniz. Bir çok alternatif var.

Özetleyecek olursak bence üstünden hiç inmeyin bisikletin, turlarda da fazla yüklenmeyin. Bakımlarını düzenli yaptırın. Tekrar seveceksiniz canavarınızı. Başka markaların benzer modellerinde kendinizinkinden iyisini bulamazsınız. (Servis Hariç)
    Hareketli bölgeler her bisikletin ilk bozulan bölümleri olduğu için özen gösterilmeli yoksa altınızda hangi marka, hangi model olursa olsun zamanla hepsi hastalanır.

İyi pedallamalar

6. oguz.samet

oguz.samet Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Ahmet akça bey,
    üzülerek söylüyorum evet ilk aldığımda ikinci bisikletimdi fakat şuan sadece bu var.. ama sunduğunuz öneri için teşekkürler...

7. oguz.samet

oguz.samet Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Altaycn bey yorumlarınız için teşekkürler..

fakat fotoğraflar sizi yanıltmış olmalı. bisikletin taşıma kapasitesi 105 kg sizin yüklü olarak gördüğünüz fotoğraflarda benimle beraber max 80 kg yük vardır ve kısa mesafeler... evden otogara, otogardan kap yerine kadar gibi şehirler arası o yğkle yol almadık. kanyona gelince tanda turdan kısa süre önce rotanın buyük kısmı olan asfalt yol kanyon yolları ile değiştirilmiş, değiştirilen bu yollarda da dağ bisikleti misali paldır küldür kulllanmadık. evet belki büyütülecek problemler değil ama hepsı aynı anda olunca doğal olarak moral bozukluğu olmuyor değil.

8. iogee

iogee Bi Garip Yolcu !!!

Adı:
    Onur GEBEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    1 yıldan fazla Tern Link C7 kullandım 2 defa lastiğim patlamıştı onun dışında ciddi problemle karşılaşmadı ayrıca devamlı kullandım şehir içinde 80 km tura gittiğimde olmuştu ama sana şu konuda kesinlikle katılıyorum KATLANIR BİSİKLETLERİN F/P olarak normal kullanıcıya verdikleri çok düşük 500€ ya bugün sizi üzmeyecek bisiklet alınabilirken katlanırda giriş seviyelerine kalıyorsunuz. Yazık gerçekten verilen paralara insan kolay kazanmıyor sonuçta geçmiş olsun bu arada :(

9. oguz.samet

oguz.samet Yeni Üye

Bisiklet:
    Dahon
    teşekkürler Onur bey,
    4 ayda 800km üzerinde bindim bir kez lastiğim patladı. son 1 ay öncesine kadar herşey yolundaydı ama 1 aydır bu sıkıntılar.. fakat bu yazı sonrasında telefonla arandım ve sıkıntıların bir an önce giderilmesi sözünü aldım inşallah minnoşumla mutlu mesut günlerimize dönebilcez... :)

10. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    800 km. nedir ki? Alışma evresi bile değil. Hani 8.000 km.de laçkalaşan kalitesiz bir bisikleti az çok anlarım da, 800 km.de laçkalaşan bisikletin 250 liralık mevsimlik bisikletlerden ne farkı var? Dahon'a verilen paranın yarısı etikete veriliyor bence de.

11. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:

Hocam hiç Aslı Bisikletle falan uğraşma. Direk Dahon'a Twitter'dan ve Mail'den İngilizce döşen, muhakkak cevap veriyorlar. Bu kadar talihsizliğin bir arada olması bisikletin hatalı üretim olmasını falan gösteriyor sonuçta elinizdeki muadilinde aynı zamanda aynı problemler olmadıysa üretim hatası var gibi duruyor. Hatta mailde Aslı Bisiklet ile yaptığın görüşmeleri de aktar, bi kulaklarını çeksinler.

Ha bu arada, viteslerle ilgili benim de problemim oldu, 6'da durmuyor 5'e atıyordu ya da 4'de durmuyor 3'e atıyordu. Ben bunu zincirlerin kirliliğine bağlıyorum, birkaç sefer ıslak yolda sürünce biraz toz-toprak yapıştı zincirlere. Temizlemeye fırsatım olmadı, geçer diye ümit ediyorum

12. kadir eren sayar

kadir eren sayar Yeni Üye

Merhaba, benim de yaklasik 4 aydir d8 im var .aslinda genel olarak memnunum fakat gidon mekanizmasinda benimde gevseme oldu bende sıktım fakat fazla sıkmısım plastik yeri catladi, catlamasindan kaynakli simdi acilirken zorlama oluyor ve direk acilmiyor.Asli bisiklete gosterdim gorevli arkadas gidon degisebilir dedi, soracagini soyledi bekliyorum.

13. Güney Şar

Güney Şar Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bronz rengi çok güzel buldum Giant Snap'imin maşa da böyle olmuştu çok memnunum. :D

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Her dükkanda deli gibi Dahon satılıyor. Herkes çılgınca Dahon satın alıyor. :) 2 yıl sonra Türkiye Dahon çöplüğüne dönecek.

15. hardal

hardal Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mart ayında çok isteyerek ve heyecan duyarak Dahon D8 almıştım. Türkiye'ye göre yüksek fiyatına rağmen görüntüsü ve dizaynı dışında bekletilerime cevap vermeyen bir bisiklet oldu. Malzeme kalitesi ve mekaniğinin fiyat etiketinin kalitesinde olduğunu düşünmüyorum. Bir süre sonra da sattım.