Daha temiz bir gelecek için dinamolu lamba kullanimi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle merhaba arkadaslar;

Birçogumuz evde, ofiste, kampta, gece yolda aydinlatma için sarjli, pilli lambalar kullaniyoruz.

Ne oluyor; ya pili bitiyor ya da sarji...

Hal böyle olunca yeni pil almak-cihazi yeniden sarj etmek durumunda kaliyoruz.

Yeni pil alirsaniz hem cebinizden gidiyor hemde doganin cebinden gidiyor.

E sarja takarsanizda bu sefer kullandiginiz elektrik karsiligi kömür vb hammaddeler kullaniliyor.

Oldumu kardesim sana gönlünü açan dogaya yaptigin?

-Olmadi tabiki, hemde hiç olmadi.

Bu yüzden ufak islerimizi halledrrken dinamolu lamba kullanalim.

5-6 dakika lambanin kolunu çeviriyorsunuz size 45-60 dakika kesintisiz isik veriyor.

E daha ne istiyorsunuz o zaman :)

Scudo

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Evlerde de yapılabilir aslında. Gündüz televizyon vs. yasak olsa. Bu arada da güneş enerjisiyle sağlanan enerji aksam icin birikse. Herkesin bir bisikleti olur. Biri tvyi çalıştırır diğeri lambayı yakar. Hem enerji tasarrufu hem de obeziteden kurtulmuş, sağlık masrafları çok az olan bir toplum. Çevre kirliliği de azalır.:D:D

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Bisiklet kullanırken hala "doğaya nasıl katkımız olur"a kafa yoran bizlerin yanında dışarıda deli gibi mazot, benzin harcayan, denizlere döktükleri atıklarla, attıkları çöplerle denizlerin içine eden, kontrolsüz sanayileşme sonucu dünyanın doğal dengesini değiştiren, iki ev daha yapsam cebe ne kadar girer ki deyip 1000lerce hektar ormanı yok eden insanların/zihniyetin olması ne acı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
ben imkan ve toprak bulunca ağaç dikiyorum. suluyorum vs. adam tarlayı yakıyor anız diye, benim diktiğim ağaçlarla absorbe ettirebildiğim emisyonun 1000000 katı atmosfere salınıyor. Yani, dinamo fikri ancak pil bulamadığımız zaman faydalı malesef.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ilk resimde normalde lambanin kolu var fakat benim lambanin kolu çikti maalesef, bisikletimin diger lambalarina bu lambamdan ufak bir hat çekeyim diyorum :D

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@Godzilla

(link)

daha temiz bir doğa için yapıştırıcı solüsyon kullanmıyoruz.havaya kötu gaz karışmasına engel oluyoruz.dolma teker kullanıyoruz ömürlük oluyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Jandero

Üye
Tepki
78
Bisiklet
Diğer
Uzgunum ama "daha temiz bir gelecek" ne yazik ki artik bir hayal. 400 ppm Co2 sinirini astiktan sonra artik geri donulmez bir iklim degisikligine girdik ve bu hizla yukselmeye devam edecek. Gelecek elektrikte ve alternatif enerjilerde. Bir cok ulke fosil yakit tuketen araclari yasaklama asamasinda.. Hatta yanilmiyorsam Norvec 2020 yilinda tum fosil yakit tuketen araclari yasaklayacak. Yerine elektrikli araclar vs. kullanilacak. Hani derler ya zararin neresinden donersek kar. Fakat bunu gezegenin yuz olcumune vurdugumuzda bize kar olarak donusu cok kritik bir noktada.. Yani cok uzatmadan, dert edecegimiz seylerin basinda pil tuketimi gelmiyor :) Ha konu faydali midir? Evet. Yine de eline saglik hocam guzel bir noktaya parmak basmissin.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Kerem Özbayrak

+ olarak bisiklet kullanımının motorlu araç kullanımı yanında binde bir gibi az olması...

bir de havalar soğuyunca yaz ayları haricinde neredeyse sıfırlara düşüyor.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@Godzilla evvela duvar saatlerine bir çözüm bulunmalı.çünkü en yoğun onlar kullanılıyor.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
yada şuan kullandıgımız pc ler dimi?yada telefonlar.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
Bizim millet o kolu 5-6 dk boyunca cevirmeye üşenir mi? Açık konuşmak gerekirse malesef üşenir. Net!! :)

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi güzel çevreci düşünmüşsünüz ama fazla hayal perest bir yaklaşım olmuş.

Birincisi bisiklet üzerine takılan dinamolar çok verimli değil. Hem lastiği aşındırıyor , hem kendisi ısınıyor hem de az elektrik üretip size çok fazla güç harcatıyor. onu geçin.

elle çevrilen dinamolar da çok verimli değil. öyle 5 defa çevirdim 1 saat yandı diye bir olay yok. en azından aldıktan bi süre sonra özellikleri gidiyor.

Bu açıdan düzgün lityum şarjlı piller en çevreci olan çözümler.

Diğer konu ben bulunduğum şehirde bu konulara çok kafayı taktım. Termik santraller çevreyi kirletiyor diye düşünürken bi baktık köylü anız yakıyor çevreyi daha çok kirletiyor. kimsenin çevre umrunda değil. artık dönülmez bir çevre kirliliğne gidiyoruz.

kıyametin kopuş senaryosu bu olacak sanırım. insan kendi kendini yok edecek.

yıl olmuş 2017 ülkemizde elektrikli otomobil kullanım oranı milyonda bir oranlarında.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dinamo çok verimli değil. Onun yerine elektro-magnetik alan işe çalışan ve jant göbeğine entegre üniteler kullanılabilir. Biraz pahalılar fakat işe yarıyorlar. Telefondan, ışığa 5V civarı çalışan herşeyinizi şarj edebilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ilkercom

Hocam zaten içerisinde pili var ama dediginiz gibi mah degeri çok düsük.

3.6-3.7 volt 1000+mah batarya takilirsa ciddi manada kapasitesi artmis olur.

Bu sistemin güzelligi ormanda vb yerlerde kalirsaniz güç kaynagi ihtiyaci hissetmezsiniz.

Devletimizin elektrige yatirim yapmasi lazim, kimsenin dogayi kirletmeye en ufak bir hakki yok.

@muhiddin koçaşoğlu

Hocam bu sekilde mesaj girmeniz bana karsi ön yarginiz oldugu manasina gelir.
Forumda yeni olmam ve kendi halinde biri olmam dolayisiyla bu önyarginin sebebini merak ettim.

Aramizda bir sorunmu oldu forumda hocam? Beni yanlis anlamayin.

Aramizda bir sorun olduysa arkadasça üstesinden gelebiliriz :)

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@Godzilla

hemşehirlim topragım:)aramızda bı sıkıntı yok ama demek ıstedıgım şey şu o dedıgın şeyler sadece bizim ufak bı pille yapacagımız ısler degıl.bu dunya zaten elbet bı gun son bulacak bı bak etrafına neresı yaşanabılır bı sekılde orta dogu kan ağlıyorken..insanlar ölüyorken..peki neden ölüyo bu insanlar petrol için kaynaklar için yada inançları yüzünden yada dunyayı yöneten güçlerin vazgeçilmez doymak bilmez halleri yüzünden zaten dünya kötüye gidiyor.bi pille olacak iş değil yani.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@muhiddin koçaşoğlu

Haklisinizda dogayi kirletmemenin azi çogu olmaz topragim :)

Gerçi tüm forumun ömür boyu toplamda yaptigi çevre koruma faaliyetlerini amerika denen cani ülke 1 günde fabrika açarak mahvediyor.

Yok, adamlarin gözü doymuyor.
Illa heryere fabrika kurup dogayi mahvedecekler.

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@Godzilla

(Her bahar bir çiçekle başlar) demiş Pr.Dr. Necmeddin ERBAKAN
Elbette dikkatli olmak lazım biz ne yapabiliriz demek lazım lakın sen dunyanın seyını yapıyosun cırpınıyosun ama gözü doymamış doymak bilmeyen ve dunyanın gıdışatına karar veren ulkeler burada bunu yapıcaz buradan bu petrolu cıkartıcaz deyıp insanları öldürmeye başladıgında aslında yapılan bırcok şeyin faydasız oldugunu görüyosun...ve üzülüyor insan
Allah sonumuzu hayreylesin.:(:(:(:(:(