Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Daha iyi nasıl fotoğraf çekebilirim

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında DOKTORBEY tarafından paylaşıldı.

1. DOKTORBEY

DOKTORBEY Bianchi TDL 1100

Adı:
    Samet
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    merhaba abilerim kardeşlerim benim sony dsc w800 kameram var f-sony-dsc-w800.jpg

biliyorum iyi değil bütçeme göre bunu almıştım tabi o zamanlar anlamıyordum fotoğraflardan gerçi yine anlamıyorum orası farklı :) neyse bu alet 20 mp çözünürlük ve 5x zoomu var çeşitli efekt özellikleri falan filan var ben bu makinayla daha iyi nasıl fotoğraf çekebilirim ?

Örümböcük bunu beğendi.
  2. samet akkaya

samet akkaya Aktif Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer eldeki makina buysa ve imkanlar doğrultusunda haraket edersek ışığı en iyi şekilde kullanıp güzel fotoğraflar alabilirsiniz .Sonuçta compact bir makina büyük şeyler beklememek gerek ama görülebilir güzel fotoğraflar için ışık diyorum ben . Bence fotoğrafın eş anlamlısı ışık , şimdiden başarılar çekimlerinizde.

aynakol, soneryen ve DOKTORBEY bunu beğendi.
  3. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Makinende enstantaneyi gorebiliyorsan yada kontrol edebiliyorsan , enstantanenin ne oldugunu ogren ona gore fotograflarini cek , en azindan flu fotograflardan kurtulursun. Birde pozometre nedir ne ise yarar buna bak. Onu kontrol etmeyi ogren . bu makine icin bu kdr :) beyaz ayari falan nedir bakarsan belko bazen onuda manuel olarak ayarlarsin

DOKTORBEY bunu beğendi.
  4. T.Erk

T.Erk Yeni Üye

Seviye:
    daha çok fotoğraf çekerek.
    çoğu insan iyi iş çıkarmak için daha üst düzey ekipmana sahip olmak gerek zanneder. işin gerçeği, olay büyük oranda icra edene bağlı. makine sizin yerinize kompozisyon yakalayamaz. iyi fotoğrafı görmek fotoğrafçının işi. makine, sadece bir araç. yanılmıyorsam ara güler'in başından geçen bir olay, ya da öyle olduğu söyleniyor: devamlı fotoğraflarının çok iyi olduğu ve hangi ekipmanları kullandığı sorulunca kızıp "ben singer dikiş makinesiyle de fotoğraf çekerim ulan" diyor.

o yüzden elinizdeki makine kompozisyon öğrenmek için oldukça yeterli. öncelikle iyi bir kompozisyon becerisi geliştirmek gerekiyor. bunun için de bol bol fotoğraf çekin ve iyi fotoğraf çektiğine inandığınız insanlardan yorum ve eleştiri alın. ünlü ressamların resimlerini incelemenizde faydalı olacaktır. film izlerken (boktan holivud filmlerini veya sanatsal bir kaygı gütmeyen filmleri değil tabi ki) kadrajlara dikkat etmeniz ve incelemeniz de büyük fayda sağlayacaktır.
    daha sonra ise işin teknik ve sıkıcı kısımlarına geçebilirsiniz.

heee bir de youtube'dan "pro photographer, cheap camera" diye bir seri video olacak. adamların oyuncak kameralarla, bozuk kameralarla, cep telefonlarıyla, kompakt makinelerle nasıl fotoğraflar çektiğini görmek motivasyon verici.

aynakol, soneryen ve DOKTORBEY bunu beğendi.
  5. Fevzi Orak

Fevzi Orak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    kadraja neleri alıp neleri almayacağını belirle açını belirle , ve photoshop programı öğren :)

DOKTORBEY bunu beğendi.
  6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    efekti megapixeli falan boş ver sen.
    gündüz çekerken ışık arkadan gelsin yeter.

7. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bana gore kaliteli fotograftan once kaliteli bakis gerekli. O cereceveye oyle bir dunya koyacaksiniz ki 2 mp kalite ile topluluklari pesinden surukleyecek.

aynakol ve V3DAT bunu beğendi.
  8. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Anı yakala
    Bi amatorden en fazla bu kadar tavsiye

Örümböcük, DOKTORBEY ve V3DAT bunu beğendi.
  9. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bascek.com makalelerini bi kere okusan okuduklarını ni kere uygulasa tamamdır.

Örümböcük ve Canince bunu beğendi.
  10. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @saphane1234 Merhaba. Fotoğraf çekimi konusunda biraz teknik bilginiz olması gerekiyor. Öncelikle diyafram, enstantane ve ISO nedir? Nasıl kullanılır? Hangisinin ne gibi etkileri vardır bunları öğrenmeniz gerek. Gerçi fotoğraf makinenizde manuel ayar yapabileceğiniz bir mod var mı onu bilmiyorum ama bu hobinizi ileri seviyelere taşıyacaksanız bunları bilmeniz gerekiyor. Zira fotoğrafın temeli budur. Çünkü az önce yazdığım 3 değer sizin ışığı kontrol etmenizi sağlar.

Sonrasında ise fotoğraf kompozisyonu konusunda biraz bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu bölümle alakalı olarak "Fotoğrafta altın oran" gibi kompozisyonla alakalı konuları araştırmanız gerekebilir. Tabi bol bol da fotoğraf inceleyip insanların neyi nasıl çektiğini görürseniz kafanıza oturacaktır iyice. Fotoğraf çekmek güzel bir iştir. Işığınız bol olsun :)

Edit: Bir de unutmadan ekleyeyim. Fotoğraf sabır işidir. Gördüğünüz bir kareyi şak diye çekip, yolunuza devam etmektense en doğru açıyı bulmaya çalışın.

DOKTORBEY ve V3DAT bunu beğendi.
  11. vebag

vebag Aktif Üye

Adı:
    ethem kardaş
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Güzel bir fotoğraf kursuna gider 3-5 ay emek ve zaman harcarsan, hayatın boyu işe yarayacak harika bilgiler öğrenirsin..

Osmanlı zamanında subaylara fotoğrafçılık eğitimleri mecburdu, durumun ne kadar önemli olduğunu anlamışsındır sanırım :)

DOKTORBEY ve V3DAT bunu beğendi.
  12. srdrmrs

srdrmrs Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sitemden örneklere bakarak :) işin doğrusu "bakmak" önemli. ne fotoğrafı çekmek istediğinizi kimse sormamış.. ne çektiğinizi ne çekmek istediğinizi bilirseniz o konuya yogunlaşıp iyi kareler elde edebilirsiniz.

DOKTORBEY bunu beğendi.
  13. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    tam tersi ışık yandan arkadan vs geldiğinde daha kreatif sonuçlar alınır.

IŞIĞI OKUMAYI VE IŞIĞI KULLANMAYI ÖĞRENİN

View Photo Gallery and Lighting Diagrams on Strobox - Create, Share, Learn

bu sitede değişik ışıkların nasıl kullanıldığını ve sonuçlarını setup ları ile birlikte görebilirsiniz.

1x.com veya 500px.com gibi sitelerden de başkalarının çektiği kaliteli örneklere bakarak vizyonunuzu genişletebilirsiniz.

14. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @halil ibrahim duran fazla detayla uğraşmasın diye dedim di :islik:
    ışık oyunlarını yapabilmesi için baya egsersiz yapması lazım

bide diyafram enstantene ayarı yapabilmesi lazım ışık oyunlarında. ben çok seviyorum ışık oyunlarını :krsn:

BFOkuru ve V3DAT bunu beğendi.
  15. V3DAT

V3DAT GezeLim qöreLim modumda :D

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    güzel konuya değinmişssin kardeşim biraz araştırma ve biraz pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz diğer arkadaşların söylediklerinede tamamen katılıyorum :)

DOKTORBEY bunu beğendi.
  16. DOKTORBEY

DOKTORBEY Bianchi TDL 1100

Adı:
    Samet
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Herkese yorumu için teşekkür ederim bencede makinanın o kadarda önemi yok önemli olan "anı yakalamak"

Örümböcük ve V3DAT bunu beğendi.
  17. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    Önemli olan makina degil elimde siradan kamerasi olan bir telefonlada guzel fotoğraflar cekebiliyorum ani yakala yeter

Ekli Dosyalar:

18. Melih Demir

Melih Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Işığın dik geldiği saatlerde fotoğraf çekme, daha yumuşak olduğu saatleri seç, gün batımına yakın ya da gün doğumunu takip eden ilk saat içinde. Kullandığın makina büyük olmadığı titretmeden çekmen nispeten zor olur, o yüzden küçük bir tripod işini görür. Enstantane, perde hızı, iso, makinaya ait ışık ayaları hakkında bir şeyler öğrenmeye bak öncelikle. Fotoğrafı düzgün bir kadraja sığdırmak adına "altın oranı" da bir araştır derim.

19. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ayakta durduğunda tam göz hizasından, foto makinanla dünyaya bakmayı bıraktığın anda inceden bi kıpraşma olacaktır.. sen de hissedeceksin bunu ;)

20. T.Erk

T.Erk Yeni Üye

Seviye:
    Ah dostlarım, pek çoğunuza katılmıyorum ne yazık ki. Fotoğrafın temeli; enstantane, iso ayarı, beyaz ayarı değil. Işık, yine en yakın cevap; çünkü ışık olmadan görüntü de olmazdı pek tabi, ama bu ışık oyunları anlamında değil. yeni başlayan birine komplike gelecektir ışıkla oynamak.
    öğrenilmesi pek de zaruri değilmiş gibi bahsettiğiniz kadraj ve kompozisyon bilgisi, aslında tüm görsel sanatların en temel taşlarından biri. kompozisyon hissiyatını geliştirmiş bir insan heykel de yapar, grafik de tasarlar, fotoğraf da çeker. o yüzden saydığınız her şey, evet, oldukça önemli; fakat ilk aşamada zikredilmesini çok da doğru bulmuyorum ben.