Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağlarda veya arazide güvenlik nasıl sağlanır?

Konu, 'Outdoor' kısmında Hasan Ulu tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Ulu

Hasan Ulu Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar;
    daha geçen gün arkadaşımla tur yaparken bir sivas kangal tarafından kovalandık
    Gerçi tam bayırın altında pusuya yattıklarından dolayı ben kaçmayı başardım o hız ama arkadaşımı baya kovaladılar..
    Sorun tabiki köpekler değil fakat dönüşte yine bayır yukarı çıkarken bizi kovalamasınlar diye dağ yollarına saptık (bunlar da dağ yolu değil elektrik direği açmak için yapılan yollardı)
    köpekten kaçarken yılan ve arı kovanları ile karşılaştık...
    Soruma geçersek acaba böyle dağ yollarında yaban domuzu veyahut ayılarla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
    yollar bozuk olduğunu ve bir ayının yaklaşık 80km maksimum hız ile koşabilecegini düşünürsek doğayı gezerken canından olmamak mümkün değil gibi gözüküyor..
    acaba sizin bu konuda fikriniz nedir?

2. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Doğada korkacağınız en son şey "hayvanlar" olmalı.
    Köpekler dışında diğer hayvanlar saldırmazlar, kaçarlar.

Köpekler için bir Dazer cihazı kullanabilirsiniz.

Hayvanlar hangi durumda saldırganlaşabilir:

* Hayvanlarla iki tarafın da kaçacağı bir yerin olmadığı dar noktalarda karşılaşmayın. (Böyle bir yer coğrafik olarak bisikletin geçemeyeceği bir yerdir, endişe etmenize gerek yok)

* Hayvanlar yavrularına yaklaşma ve saldırı var ise saldırırlar. (Sizin yavrularını görme şansınız çok az, bisikletle dağ başında ayı yavrusu görmek mucizedir)

* Yaralı bir hayvanla karşılaşmak. (Tehlikeli bir durumdur ama bu durumda karşı karşıya kalmadığınız durumda o kaçacaktır)

Bunun dışında tehlikeli olabilecek hayvanlar; arılar ve böceklerdir, arılar saldırır, böcekler ise sürüş sırasında gözünüze, ağzınıza girebilir.

Size doğada en tehlikeli olabilecek canlıyı söyleyeyim: "iki ayaklı insan"

3. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu kısım o kadar da imkansız değil, ya da ben çok bahtsızım.. Boluyu ilçesine bağlayan ana yolda ayıya yavrularıyla beraber denk gelmiştik. Allahtan arabadaydık tehlikeli bir durum oluşmadı, bisikletle görmüş olsaydım benim ve aynın tepkisi ne olurdu bilemiyorum.

Onun haricinde dediklerinize katılıyorum, hayvanlar kendilerini tehlikede ve çaresiz hissetmediği müddetçe zarar vermiyorlar. Arada köpekler kovalıyor ama durunca onlar kaçmaya başlıyor..

4. Hasan Ulu

Hasan Ulu Yeni Üye

Seviye:
    Bilgiler için teşekkür ederim
    Gözlerimizi böceklerden koruyabiliyoruz gözlük sayesinde fakat o bölgeden geçerken kaskı çıkarmak zorunda kaldım haliyle kaskın içine saplanan arıları düşündükçe içim kötü oluyor...
    Zaten yazın yaptığımız her gezide karnımın bir bölümünü uçan kör sineklerle doyurmuş oluyorum..(çete halinde havada uçuşuyor namussuzlar)
    Kendimi böyle yollardan giderken gerçekten de güvensiz hissediyordum ama artık içim biraz daha rahat tabi bir ayı ile göz göze gelince orası ne olur bilemem :))))

5. samet_özdemir

samet_özdemir Bisikletkolik

Seviye:
    benide en çok korkutan durum bu geçen gün suadiye sahilde köpeğin biri peşime takıldı havalayarak üstüme üstüme zıpladı durdum tekmeledim 1 metre kaçıyor tekrar atlıyor sonra 100 metre falan koştu tekrar üstüme atladı durdum tekmeledim falan indim bisikeltden tam bisikleti bırakıp kovalicaktım :D adamın biri saolsun bu arada yürü git lan ne bağırıp duruyon dedi köpeğe köpek bıraktı peşimi gitti :D rahatca yoluam devam ettim bende :)

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  6. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Böyle diyorsanız harbi bir köpekle karşılaşmamışsınız henüz.. :rolleyes:

7. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    köpeklere karşı en sağlam çözüm durup yerden taş alıp atmak ve son gücte bağırmak :) en hırçın köpek bile geri kaçıyor.ben 15tane hırçın köpekten böyle kurtulmuştum :D :D tabi idman berbat geçmişti o gün :)

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  8. Hasan Ulu

Hasan Ulu Yeni Üye

Seviye:
    Köpek büyük bir sorun maalesef bisiklet binerken
    böyle bir köpek herkesin problemi olabilir herhalde?

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  9. İsa Mutlu

İsa Mutlu Aktif Üye

Seviye:
    Bu bir köpek mi? Mutasyona uğramış farklı bir tür olmasın sakın.
    O ne öyle yahu. Bu köpek peşinize takılırsa korkudan ruhunuzu teslim edersiniz herhalde.

Orhan Kılıç ve Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  10. dilek karadeniz

dilek karadeniz Yeni Üye

Seviye:
    önce kendinden korkmalı insan

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  11. dilek karadeniz

dilek karadeniz Yeni Üye

Seviye:
    sanal ortamda gördüğüm 2.güzel köpek reelde benim yanımda bisikletimle dolaşmasını çok isterdim o köpeğin böylece kimse bayan olduğum için sıkıştıramazdı

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  12. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Resimde görülen köpek sizi o hızla takip edemez, 30-40 metre sonra yavaşlayacaktır.. Ancak durmanız halinde size zarar verebilir. Ayrıca doğada dikkat etmeniz gereken daha çok şey vardır..

Örneğin, zehirli örümcekler, akrepler de size aynı şekilde zarar verebilir. Aynı zamanda ısırgan otları, sütü zehirli sarmaşıklar, ve hatta karıncalar bile can sıkıcı olabilir...

Doğaya aşıksanız, ondan size zarar gelmez diyorum...

emre ersoy bunu beğendi.
  13. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Köpekler için köpek kovucu.Yılanlar için dikkat.Kene için kene kovucu var sprey.DAha büyükler için bıçak veya silah.Ben kamplı turlara ruhsatlı tabancısız çıkmam.Köpekler möpekler en son korkulucaklar bence.2 ayaklı psikopatlar çok ülkemizde.Her nekadar tepki ögörücemi bilsemde bence silah şarttır.İnsanın hayatını koruması lazım her koşulda.Humanistlik 60 larda kaldı :) devir tehlikeli valla.

İslam Gölge bunu beğendi.
  14. uğur kocaağa

uğur kocaağa Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılıyorum,...

15. Birol AKTÜRK

Birol AKTÜRK Üye

Seviye:
    Ben köpekle karşılaşıldığında sorunun o anda soğuk kanlı davranıp sakin olabilmekte olduğunu düşünüyorum.:D
    zor olanda bu olsa gerek.

16. uğur kocaağa

uğur kocaağa Kıdemli Üye

Seviye:
    Söyledikleriniz bir nebze doğru ama şuda unutulmamalı ki öyle köpekler varki buzdan adam dikseniz karşısına onu bile parçalarlar. Yani soğukanlılık belli köpeklere sökmüyor...

ali selman bunu beğendi.
  17. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    arkadaşlar olayları biraz abartıyorsunuz? bahsettiğiniz canlılar evrim geçirerek evcilleşmiş hayvanlar,vahşi yırtıcı değil!! evet onlarında iç güdülerinde vahşilik var ama o kadar ,hele altınızda kendinizi kolluyacağınız bir bisiklet varken biraz komik oluyor köpek korkusu,keşke dünyada en korkulan şey köpek olsa.

18. karadatemiz

karadatemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    konudan genel olarak kaçmak, taş atmak yada bir yere sığınmak gibi önlemler üzerinde yoğunlaşılmışa benziyor.
    benim de bir önerim var ve bu öneriyi sürekli kendimde uygularım. yani tecrübe ile sabittir.
    genelde köpeklerin saldırması bisiklet üzerinde hızla giderken olur. tabi bizde o korkuyla pedallara asılırız ki hiç bir şey ifade etmez. çünkü köpek yanımızda gayet rahat koşmaktadır biz ise ter kan içerisindeyizdir. ama kan ter içerisinde olmamıza rağmen köpeğin ağzından akan salyalara ve hırlamalara aldanarak durmayı belki bir çoğumuz akıl etmemiştir o korkuyla.
    ben artık bu koşuşturmaların birinde illallah etmiş biri olarak. pedal çevirmeye son verdim. köpek bir yerlerden aniden çıktığı zaman hemen bisikletten iniyorum ve olduğum yerde bekliyorum, haraket etmeden. bu davranışımı gören her köpek şimdiye kadar sakinleşti ve önce yanıma gelip bir kaç tur attıktan sora uzaklaştı.
    şimdiye kadar hep böylede oldu. geçenlerde bir köpek eğitmenine de sordum ve yaptığım şeyin en mantıklı davranış olduğunu bana söyledi.
    sizi bilmem ama ben böyle yapmaya devam edeceğim. çünkü bisikletin üzerindeyken zaten yorulmuş ve elinizde hiç bir şey olmamış oluyor. buda hayvana karşı koyamıyacağınız anlamına geliyor. tabi benim anlattıkları yaşadığım coğrafya gereği küçük süs köpekleri değil, yukarda görülen devasa şeylere benziyor.
    ama ne olur olmaz diye bundan sonra alacağım ve baldırıma bağlayacağım bir kasatura ile dolaşmayı seçeceğim ki bir ihtimal olurda işler kötüye giderse...

19. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Bırakın arkadaşlar bu köpeklerden nefret ediyorum. Ben neredeyse sürekli gece sürdüğüm için üzerimdeki fosforlu yelek , yanıp sönen stop lambası vs yüzünden sanırım deliriyorlar beni görünce. Durmakta her zaman çözüm değil. Bazen bisikleti elime alıp üzerine yürüyorum lastikleri dişlemeye çalışıyorlar. Bizim orda tam geçiş güzergahımda bir tane gecekonduda adam besliyor bugün gene kovaladı. Allah tan ısırmadı bacağımda yüzünün kılını tüyünü herşeyini hissettim. Adama bağlayın şunu diyorum birşey yapmaz diyor sertleşsem kavga çıkacak , ee zehirli bi köfte şart oldu ama.

ali selman bunu beğendi.
  20. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle köpekler nasıl saldırır bunu bilmeliyiz.Köpekler haraketli bir hedefe füze gibi değilde yani direk üzerine koşmazlar daha çok belli bir kesişme noktası bulurlar ve siz tam o noktadan geçtiğinizde itlerde o noktada sizi kapar :).Aynı zamanda köpekler çok iyi matematikçi değildir bu ne demek o noktayı geçerseniz bir daha hesaplama yapamaz.Ve bunun yanında köpekler iyi manevrada yapamaz bisikleti direk onun üstüne doğru sürerseniz sağ sola kaçar sonrada aklı iyice şaşırıp dönüp saldıramaz öyle bagırır hav hav diye.Ama dazer kullanmak bence en iyi taktik çogunda işe yarıyor 50 lira birşey alın gitsin.

42FY bunu beğendi.