Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dağlarda beş günün üçüncüsü: kulat patikaları

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hüseyin Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Önceki günler:
    dağlarda 5 günün birincisi: Trabzon-Sümela-Camiboğazı-Kulat
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=88423

dağlarda 5 günün ikincisi: Kulat-İstavri-İmera
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=88514

Bu günü dinlenme ve geyik günü diye planlamıştım, hava da bozuk sağolsun. Dinlenme günü diye yatacak da değilim, klasik patikaları takip eden bir rota çizdim kendime. Zaten hava da dünkünden farklı değil, kuzey duman altında. Rota sadece araziden ve patikalardan gidiyor, yolları dikine geçtim. Ben bazı noktalarda bisikleti süremeyip taşıdım ama çok usta bir sürücü çok daha az bisikletten inmek zorunda kalır. Alternatif geçişlerle veya biraz çalışarak bu noktalar da geçilebilir hale gelir. Çevrede kesintisiz 50 km patika çok rahat vardır; sadece bugün 17 km filan gittim. Dönüşte Kulat'tan birşeyler alıp Öküzyatağına indim yemek için. Oradan dönüşte yemeğin üstüne bir basasım geldi 3-4 km %10 eğimde yüklendim. Kalp krizinden öleceksem burada öleyim, okmeydanı ssk'da değil diye düşünerek. O yüzden işaretli rotanın son 3-4 km'si patika değil yoldur.

henüz kuzeydeyiz, duman da etkili. evden yeni çıkıp vurdum çimenlere.

karaman. o uçuk iyileşmeyecek anlaşıldı.

bezaz yaylasına inen uydurma yol, paralelinde tırmandım.

bezaz y. bir yayla hikayesi.

bu sefer 60m eksik. hava durumuna göre 100-200 metre saptığı oluyor altimetrenin. yola çıkış yüksekliği gerçekte 2350m, bu nokta da 2610m.
    burada kayaların üzerinde her zaman kuş ve fare kemikleri var. yırtıcı kuşlar burada konuşlanıp vadiyi kontrol altında tutuyorlar.

ileride görünen meşhur dağ yolu. oradan geçen bir sürüşümle sizleri dağ yoluyla tanıştırmıştım. benim için kutsal bir yoldur, çocukluğumda bu yol yaylaya gelirken kullandığımız yegane yoldu. Senede 1 kere gelirdik, 1 kere dönerdik. O iki seyahat ufakken yaptığımız nadir uzun gezilerdendi. Tüm sene yaz gelsede yaylaya götürülsek diye beklerdik. Son gece heyecandan uyuyamazdık. O sabah serininde gün daha yeni açarken dağa doğru kamyon sırtında ilerlemek bizim için kutsaldı çünkü tek uzun yol içeren eğlenceydi. işte o kamyon bu yoldan gelip yaylaya inerdi. Uzun süre bu böyle devam etti. Birgün özgürce gezebilmenin tek yolunun bisiklet olabileceği kafamızda dank etti. Borç harç harala gürele külüstür bisikletler alındı, macera başladı.
    Akşam yatağına yattığında evin önündeki 20m'lik yokuşu tek seferde durmadan çıkabilmeyi hayal ederken buralara geldik. Nasıl derler: what a ride it has been...
    neyse her fotoğrafa bu kadar konuşursam sabahı ederim, linki verip çenemi kapayayım:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=60579

aşağıda İstavri yolu.

Öküzyatağı tam altımızda. Burası bir yayla değilde mevkii daha çok. Koyun ağılı kurulu oluyor genelde.

patikam biraz aşağıda iyice belli olan.

bisiklet özgürlüktür. inanmazsınız İstanbulun gürültüsünden sonra burada başım ağrıdı ara ara. beyin sürekli sanrılar duyuyor, sürekli sesler bekliyor birşey duyamayınca mallaşıyor. Zor alıştım sessizliğe.

karşı sırta da geçeceğim.

gerçek patika keyfi.

zencisiz spor organizasyonu mu olurmuş? Tam sırtta bir noktadayım.

2575m falandır burası. bana normal geliyordu ama düşününce aslında epey yüksek. 3000m'ye kadar bisikletle çıkışta üzerimde herhangi bir irtifa etkisi gözlemlemiyorum. daha yukarısına bisikletle çıkmadım tam nerede yüksek gelir bilmiyorum. çoğu bölgemizde bu irtifada böyle serbest sürüş alanı ya yoktur ya çok azdır. keşke hepinizi buralarda sürüşler yaparken, kamplar atarken görsem. Popüler turizm değilde yüksek nitelikli ve özelleşmiş turizme itirazım yok.

eleman rica etti, çekeyim bi pozunu.

aşağısı ünlü krom(kromni) vadisi.

tam güneşle bulutun buluştuğu noktadayım. Önümde bir mini gökkuşağı oluşuveriyor.

daha irice bir tane de az ilerimde..

taşlıkların altından ileri buruna dğru gideceğim. Bir ayıya rastlama korkum var bir süredir. böyle durumlarda içinizde çok ilkel bir tegirginlik oluyor, inanılmaz dinamik hissedip tetikte oluyorsunuz. Duyularınız çok açık ve keskin oluyor. Sürüşüm çok tempolu ve hassas, aynı kaliteli sürücülüğü normalde gösteremem.

vadideki yaylalardan biri. koyunları sürekli ayı ve kurt tehditi altında. güney yamaçta daha çok yaban hayat var. yakın göründüğüne bakmayın 5x zoom ile öyle görünüyor.

vadiye gerçek ölçekte bakış.

ilerideki kayalığın üstünden bu yöne döndüm.

dumana doğru ileri.

Olucak köyüne bağlı sarıoğlu yaylası ve hemen yanıbaşında vadiye hakim bir noktaya yapılan tarihi bina. Bu binalar (genellikle kilise veya kale) birbirini görecek hakim noktalarda yapılmışlar. Ateş veya dumanla birbiriyle haberleşmek mümkünmüş (ya da bağırarak). Yüzüklerin efendisi filminde gördüğümüz tepelerdeki ateşlerin birbiri ardına yakılmasıyla bir haberi iletmesine benzer sahneler yaşanmış olmalı.
    Önceki gün geri döndüğüm İmera yolu köyün başına çıkan yol. O arkadaki tepenin orada bir yerden döndüm.

düzlüce yaylası ve aynı şekilde tarihi bina yanıbaşında. Binaların kullanım amaçlarını bilmiyorum tabii ama boyutuna ve yerine bakınca önemli bir bina olduğunu ve muhtemelen haberleşme için kullanılanlardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Çoğu yıkılıp malzemeleri kullanılmış, hala ayakta olanlar ev, depo veya ahır olarak kullanılıyor. Sonuçta bugün bu vadide yaşayan insanların da ihtiyaçları var ve bunları çözmek zorundalar.

tatlı bir çizgi daha.

baraj yıkıldı kaçın..

haydii gideelum haydii..

geldiğim yön, güneş çok parlak olunca etkiliyor fotoğrafları.

yok ayı değil. köylerin otlaklarını ayıran sınır işaretlerinden biri.

eskiden çok kullanılan bir katır geçidindeyim. ileride eski binaların kalıntıları görünüyor. ne hayallerle yapılmıştı kim bilir. yapan insanı bu güne ışınlasak ve bu sahneyi gösterip geri yollasak hayatının geri kalanını nasıl yaşardı acaba?
    Bunu çok düşünmüşümdür, gerçekleştirmek için çok uğraştığım bir düşüncenin 100 sene sonraki halini görsem ne hissederdim ne yapardım diye. Ne görürsem göreyim yine de gerçekleştireceğime inandığım fikirler gerçekten değerlidir diye düşünürüm hep.

pamuk dedenin sakalı rüzgara bırakmış kendini.
    hani redkit maceralarında olur böyle boyu kadar sakalı olan sevimli dedeler. Tam onlarınki gibi. ama o dedelerin hep tüfeği vardır ve fazla düşünmeden patlatırlar mermiyi.

nepalde tam böyle bir yerde havaalanı var. uçuruma doğru yokuş aşağı gazlıyorsunuz. kalktınız kalktınız, yoksa dere aşağı kafa üstü gidiyor uçak. Tam orası gibi bir pist yapılır buraya.

geldiğim yön. çayın buharı gibi kayboluyor bulutlar.

şaşkın bir parça bulut vadiden yukarı geliyor. bazen derin vadilerdeki hava hareketlerinden dolayı bu olur. ters yöne giren ufak bulut karşıdan gelenleri görünce ardına bakmadan kaçar.

katır yolu geçidi. Buradan katırlarla odun ve erzak taşınırmış.

bakmayın zeminin sarı olmasına. Eylül ayında artık işi biter dağdaki otun. çiçek ve yeşillik haziranda olur.

arkamda ayı olmasında..

aşağıdaki yol C.boğazını vadiye bağlayan yol. Orayı da epey geçmişliğim vardır.

yavaş yavaş pamuk dedenin kucağına yanaşıyorum.

bulut yoğun olunca erimesi uzun sürüyor taa vadinin diplerine kadar uzuyorlar bazen. Bu da bulutların çok yoğun olduklarına işaret.

hop girdik içeri. birden geceyle gündüz gibi değişiyor şartlar.

buradan doğru aşağı, Kulata giden bir patika bulana kadar iniş, oradan da doğru Kulat.

Kulat'tan yiyecek bir şeyler yaptırıp yanıma aldıktan sonra buraya inip yemeğimi yedim. Dere kenarında iyi bir yemekti. Sonuçta protein şart.
    üstüne de şöyle bir basasım geldi buradan yukarı. start noktasında yerimi aldım. tabii babadağ yarışı gibi startın rampa yukarı olduğunu farketmişsinizdir.
    bizim oralarda mahalle maçları iki devre halinde oynanmaz, aşağı ve yukarı diye oynanır. bu da o hesap.

evde akşam misafirimle birlikte.

patika profili. hr bonus yanında.

bu da yemek sonrası antrenman sürüşü. nabız çok daha düzenli artışta. arada bir teklemiş o kadar, o da kirli mazottandır.

mapmyride profili.

bu da ayrıntılı profilin ilk kısmı. yayladan çıkış ve Kulat'ın hizasına gelene kadarki kısım.

bu da devamı.

rota linki
    http://www.mapmyride.com/routes/view/44787960/

Çenemin düşmesinin nedeni bugünün dinlenme olarak planlanmış olması.
    Sonraki 2 gün farklı bir formatta. 4.gün kuzey tarafta geçerken son dönüş günü Taşköprü ve Santa'dan geçiyor. İkisinden de ilk defa bu turda geçtiğim için ayrı bir anlamı var benim için. Uzun süre önce trabzon-uzungöl-trabzon yazımda Santa yoluna gitmeyi istediğimi anlatmıştım. gittim işte.

2. Burhan Özyılmaz

Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok güzel nasıl yerler var yaa...

Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  3. sedat seçkiner

sedat seçkiner Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel, ayrıcalıklı yerler. Bir gün o pamuk dedenin kucağında olmayı bende isterdim.
    Ayaklarınıza sağlık.

4. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    En azından 1000lerce yorum alması gereken bir gezi tekrar tebrikler serkan.

5. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel tur olmuş.Ayaklarınıza sağlık.
    Paylaşımınız için teşekkürler.

6. suleyman gundoğdu

suleyman gundoğdu Üye

Seviye:
    selamlar . oldukça güzel bir tur yapmışınız paylaşım için teşekkurler.

7. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    cesurca helal olsun :)

8. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O kadar yayla gördümki Serkan taşdelenle hüseyin hocam seni karıştırdım :D :D kusuruma bakmaa

Yeniden tebrik ediyorum seni o sisin içinde kaybolmayı o kadar çok istedimki :(

9. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    sorun değil; ha serkan ha hüseyin ikisi de allahın kulu değil mi?

daha uzun yıllar var önünde, yaparsın istediğin kadar. yeterki bu heyecanı yaşama sevincini kaybetme.

10. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Helal olsun Hüseyin. Sayende Trabzon ve Gümüşhane'nin yaylalarında bir geziye çıkmış gibi olduk.

11. Ahmet Gümüş

Ahmet Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi o sersemlemenin sebebi sesizlikten değil.Yükseklik arttıkca oksıjen azalmasından dolayı vücüttaki alyuvar sayısı artıyor.Sürekli su tüketerek vücüdu yüksekliğe alıştırmak gerekiyor.1500 metreden sonra Her 200 metrelik irtifa artışında yarım litre kadar su içmek vücüdunuzu diri tutacaktır..

Turunuz çok güzel olmuş.Bol pedallı günler..

12. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

sersemleme belki yanlış bir ifade oldu. fiziksel birşey değil yoksa hissettiğim. Beynin hep ses araması, duyduğu sesleri yanlış yorumlayıp motor, ıslık, konuşma vb sesi gibi algılaması bunun da kafayı gereksiz yorması yaşanan daha çok. Yoksa 3000m'ye kadar bisikletle çıkışta irtifaya bağlı bir etki hissetmiyorum. Daha yükseğe bisikletle çıkmadım hiç, bir kere 3350m'ye yürümüştüm onda da bir etki gözlemlemedim. Çıkışta fiziksel olarak kafamdan çok bacaklarım yamuluyor onlara da su değil benzin içsem bir fayda olmuyor.

13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mükemmel bir tur gerçekleştirmişsiniz.resimleri hayranlıkla seyredip makalenizi büyük bir keyifle bende içinde yaşıyormuş gibi okudum.ayağınıza emeğinize sağlık...

14. Furkan Demir

Furkan Demir Aktif Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık

15. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel turunuz ve paylaşımınız için teşekkürler

16. faruk ''kücükyalı''

faruk ''kücükyalı'' Aktif Üye

Seviye:
    Tebrikler.buralarda tur yapmak cesaret ister.

17. Uğur KARAKAYA

Uğur KARAKAYA Yeni Üye

Seviye:
    Ne güzel yerler var ah bi gezme imkanım olsa..

18. Özgür BOZKURT

Özgür BOZKURT Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok iyi, yapmayı en çok istediğim gezi türlerinden biri, teşekkürler..

19. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    hüseyin abi bişi sorcam hem foto çekip hem yazı yazmayı nasıl beceriyosun bide yaylada internet varmı

20. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    eyvallah çok güze lfotoloar çok güzel bir tur emeğinize ayaklarınıza sağlık bol pedallar