Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dağlarda 5 günün ikincisi: Kulat-İstavri-İmera

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hüseyin Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ilk gün için:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=88423

İkinci güne bozulmak üzere olan bir havayla uyandım. Ama şimdilik güneş vardı ve bu keyifli bir kahvaltının ardından bir kahve yuvarlayıp süpper bir sürüşe çıkmam için yeterli. Hava kötüyse kötü, güney yamaçlar ne güne duruyor. Bizim yaylanın belkide en güzel özelliği güneşi her zaman görebileceğiniz güney yamaçlara sadece 2 km mesafede olmasıdır. Bu imkan her yerde olmaz, hava bozdu mu mahsur kalırsınız sisin içinde.
    Neyse bugünlük yolumuz Kulat'tan İstavri'ye inmek ama arada Öküzyatağı mevkisinden Ayeser kayalığına çıkan yeni yolu da tırmanıp dönmeyi istiyorum. İstavride karşı tepelerde çok güzel patikalar görmüştüm onları dolaşıp tekrar İstavriye döndükten sonra doğru İmera manastırına. Manastırdan sonra da direk aynı yoldan bu sefer patikaya vb sapmadan doğru Kulat'a geri döneceğim.

Pencereden yeni bir güne bakış.. sisin yere çökmeyip yüksekten gelmesi sert rüzgarın sonucu.

Henüz güneş kapanmamış, bolca bulunan yırtıcı kuşlardan biri av arıyor.

Kulat boğazından güneye geçiş. Bol bol güneş banyosuyla dünün acısı çıkacak.
    İnişe devam etmeden önce bu yolu çıkıp ineceğim. Sisin içinde biraz daha yukarı devam edip dağ yoluna bağlanıyor. Dağ yolu dün geçtiğim son etap gibi bıçak sırtında ilerleyen sert bir rota. Bu havada rüzgar ve sisin etkisi altında tamamen. Bir ziyaret edip döneceğim kendisini. Bu yol yeni açıldığından google earth vb habersiz varlığından.

Tırmanış başladı. Yol harika kıvrımlarla ilerliyor. İleride ana yoldan ayrıldığım köprü girişi görünüyor.

Sisle buluşmaya az kaldı, özlemiştim. Bu bölge çok ıssız, sadece rüzgarın, kuşların ve benim sesim duyuluyor.

Herşey çok ihtişamlı. Kendimi otların arasında çabalayan karınca gibi hissediyorum.

Bu açıdan bulutları izlemek bambaşka. İnsanın içi çekiliyor havaya bakarken.

Sadece benim ve çok önce geçmiş bir jipin izi var.

Buluştuk dağ yoluyla. Rüzgarın çarptığı ince çise suratımı acıtıyor, ziyaretin kısa olanı makbul deyu dönüyorum geri.

Her karaltı taş mı ayı mı diye kontrol ediliyor göz ucuyla. Gerçi ayıysa aramızda ne geçeceğine o karar verir. Rampa aşağı da olsa 60 km basan bir ayıyla başetmem zor. İlk sprintte alır beni.

Yol ayrımına geri dönüp aşağıya devam ettim.

Biraz önce girip çıktığımız kitle. Uzaktaki tepelerde kısa bir süreliğine Zigana geçidine bağlanan dağ yolu sisten sıyrılıyor.

Rakım düşünce bitkiler de büyümeye başladı. Çocukken bizim yaylanın hapsinden kaçıp buralara ağaç görmeye inerdik. Uzun bir aradan sonra çok ilginç gelirdi sıcak ve ağaçlık bir yer.

İşte İstavri. Tam karşıdaki tepeyi gözüme kestirdim.

Dönüşüde buradan yaparsam süper olur. Soldan çıkıp tepelerden ilerleyip sağdan ineceğim.

Köyün içinden geçip tepeye çıkan jip yoluna sardım pedalı.

Yolun bittiği nokta. Sola doğru jip izleri devam ediyor, gidebildiğim kadar gidip geri döner sağ tarafa öyle devam ederim.

Düşündüğümden de güzel bir çıkış oldu. İki tarafta da harika manzara, zemin de iyi.

mükkemmel bir yer. tam mtb organizasyonu yapmalık. paylaşmalı bu zevkleri.

tamamdır yol bitti. Bir çeşme yaptırıp piknik masası atmışlar ben de değerlendirdim. Aşağıda İstavri manzarası.

Çeşmenin künyesi. içten bir teşekkürü hak ediyorlar bu suya karşılık.
    1992.. ben 12 yaşındaydım, ortaokul çağındaydım, bisikletle ilgili birşey bilmiyordum, bilyalım vardı, tepelerden aşağı salardım, frensiz alet her seferinde düşüşle ancak dururdu, yaylanın milleti çimenlere zarar veriyorum diye benim ve bilyalımın peşindeydi, yayla deresinde göl yapardım, camiden kaçardım, yaylada elektrik yoktu, sürekli çatışma haberleri gelirdi, yaylalara baskın olacak diye söylenti vardı, kadınlar gece yaylanın içinde gezen canavarları anlatırlardı, kurtlardan yabani diye bahsedilirdi, her gece evlerin çatısına ayı(!) taş atardı...
    2010..
    hatıralar öyle ağır ki sadece çenemi kapayıp canımı ölesiye yakınca ağırlıkları azalıyor, üstüme yüklenmek yerine peşimden koşuyorlar.. nefeslerini hissediyorum arkamda.

Dönme zamanı, istikamet karşı tepeler marş marş.

Aşk ağılı. Bize birşey anlatmak istiyorlar.

uzaktan İstavri.

Bu ince patika iş görür.

salsam bi aşağı. ayağımı pedaldan zamanında çıkaramazsam bunu test edeceğim.
    aşağıda dönüş patikası görünüyor.

hedef göründü, patika genişlemeden devam ediyor. Azami denge istiyor, eğim de çok fazla.

geliş rotam.

geldik.. rüzgarın şiddeti bayrağı duman etmiş.

ilk hedef geride kaldı, bir sonrakine doğru iniyorum.

ve o da ileride göründü. bıçak sırtında ilerleme, en sevdiğim.

Pamuk dede elini İstavriye uzatıyor.
    Bu bayrakta diğeri gibi yıpranmış, dağdan aşan rüzgar direk patlıyor burda.

İstavrinin aşağısındaki köy. Görünen taş köprünün altında sağanaktan kaçıp beklemişliğim çoktur.

Dönüş yolu..

İkinci bayrak epey uzakta kaldı.

İstavriye yaklaştım, patika da genişledi.

İstavriye geri dönüp inişe geçtim. Yol ayrımından yukarı İmeraya devam. Burası rotadaki en düşük rakım: 1410m. Buradan imera yolunda 1850m'ye çıkıp geri dönecek ve Kulat'a yani 2450m'ye geri döneceğim.

Vadide bolca bulunan eski binalardan biri. Burası önemli bir merkez, bu bina da market diye biliyorum. Köyün adı Olucak.

Heryerdeki tarihi binalardan biri daha. Vadinin tarihine girmek istemiyorum Krom,Korom,Grom,Gorom gibi isimlerle anılan vadi gerçek bir tarih hazinesi. Kalabalıklaşıp düşünmenize izin vermeyen mekanların aksine burası insanı çok yalnız bırakıyor. Orada yaşayan insanları, hayatlarını, hayallerini, yüzlerini, korkularını, kavgalarını, aşklarını düşünebiliyorum. Kimse yok şimdi, hepsi gitmiş o insanların. Hayatlarının geçtiği topraklarda usulca ilerliyorum.

İmera tepenin arkasında bir yerlerde olmalı, ne kadar kaldığını bilmiyorum. saat çok geç oldu. Daha 15 km çıkışım var 1000 m net irtifa kazanımlı ve geceye kalmak iyi bir fikir değil. Biraz daha gidelim bakalım.

Yol inatla ilerlemeye devam ediyor. İleriki virajda artık pes edip geri döndüm. Çok nadiren yaptığım birşeydir ama yaylada akşama doğru ortalıkta olmak çok riskli. Hesabıma göre eve ancak yetişirim, üstelik hiçbir aksilikte olmaması lazım.

İşte geri dönmemin sebeplerinden biri. Bütün bölge yaban hayatı koruma alanı olduğundan ayıcıklar için güzel bir yer. Orman olmadığından gündüz pek gezemiyorlar, geceler ise onların.

Bu adam yorulmuş, gerçekten yorulmuş. Durup güneşi bol bol çekiyor tepeye ulaşmadan önce.

gölgelerin gücü adına.
    Akşam üstü hava soğuk ama parlamış gibi görünüyor. yarın güneye geçmeye niyetim yok, mümkünse çakırgöl tarafına gitmek istiyorum.

Ve yokuş bitti, Kulattayım. bakmayın altimetreye 100m eksik gösteriyor. Derece doğru ama, brr.

Kullandığım hac5'i nasıl ayarladıysam tek seferde max 6 saat kayıt yapıyor, mecburen 2 parça kaydettim. Kayıt sıklığını düşürmem lazım ama veriler silindiğinden dönmeden yapamam, böyle parça parça gideceğiz artık.
    Profilde sırasıyla yayladan kulata çıkış, öküzyatağına iniş, ayesere sisin içine çıkış, geri öküzyatağına iniş, istavri yolundaki küçük çıkış ve iniş, 1850m deki istavriden çeşmenin yanına çıkış, bayrakları ziyaretten İstavriye geri iniş oradan da yol ayrımına yani en alçak noktaya iniş, İmera yoluna çıkış ve aynen geri dönüş, yol ayrımından sonra tırmanmaya geçmişken kayıt duruyor. İmera çıkışındaki küçük iniş tam Olucak köyünde.
    Bonus olarak nabız grafiği de var.

Son tırmanışın profili, ilk birkaç km önceki profilde. ilk küçük iniş İstavri içine iniyor diğeri öküzyatağı mevkiine.

Profil. Bugün HuseyinCelebi kategori tırmanma yok dedi mapmyride.

Rotanın detayları, Kulattan İstavriyi geçene kadarki kısım.

İstavri, yol ayrımı, İmera yolu ve geri dönüş.

rota linki
    http://www.mapmyride.com/routes/view/44733624/

2. Ekrem Erten

Ekrem Erten Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Muhteşem mekanlar, bu turda olabilmek için çok şey verebilirdim.

Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  3. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tek kelime ile nefis bir tur,başka ne söylenebilirki.yapılan her turun kendiiçerisinde ayrı bir lezzeti illaki var ama sizin gerçekleştirdiğinizi okumak bana gerçekten ayrı bir keyif verdi.ayağınıza emeğinize sağlık...

4. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum, dediğim gibi bunları kitaplaştırmalısın...:cool:

Bunlar güzel hatırlar; özellikle ikinci gün, sanırım ilk günün yorgunluğu ve çilesi üzerine güzel geçmiştir. Bulutlar arasında bisikletle yolculuk belki de benim hiç bir zaman ulaşamayacağım bir durum. İmreniyor insan...;)

Maşallah, hayırlı pedallamalar...

5. sedat seçkiner

sedat seçkiner Aktif Üye

Seviye:
    "Bisiklet Özgürlüktür" ise, tur da budur.
    Emeklerinize sağlık, paylaştığınız için teşekkürler:)

6. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Vaww gördüğüm en iyi turlardan biri kesinlike, daha nice pedallar dilerim :)

7. ibrahim m yaradilmis

ibrahim m yaradilmis Kıdemli Üye

Seviye:
    nefis bi tur düzenlemişsiniz öyle ki biraz daha gezip kitabını yazacak kadar da güzel fotoğraflarınız var. fotolarda ki o derinlik ıssızlık insanı etkiliyor

8. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Merhabalar,turunuza hayran kaldım.Acaba bendemi yapsam diye düşünür oldum.kafama takılan bir soru;Kullandığınız yolların çoğu toprağa gömülü sivri taşlarla dolu.Bu taşlar lastiğinize zarar vermiyormu?

9. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    teşekkürler arkadaşlar.
    inanın oradan dönerken yolda bir yerde dağın bitip ovanın başladığı bir nokta var. havanın sertliğinin gittiği ve ısındığı bir kapı gibi. Orayı geçer geçmez özlemeye başlıyorum, durup geri çıkmak istiyorum. Bu duygu yukarı tekrar gidene kadar hiç geçmiyor.
    Ölünce o dağda rüzgara verilmek isterim.

sedat seçkiner bunu beğendi.
  10. Hüseyin Çelebi

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    veriyor elbette ama tek seferde yarılma kesilme vb gibi bir durum olması zor.
    O bölgede dolaşan birinin riskler listesinde çok gerilerde yer alıyor bu.

Bence benzeri sürüşler için tecrübe ve kondüsyon yeterli, bölgeyi öğrenirsiniz bir şekilde. Sonuçta kutuplar ya da gobi çölünden bahsetmiyoruz.

Fatih Toraman ve mete ışık bunu beğendi.
  11. mete ışık

mete ışık Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    tek kelimeyle mükemmel

12. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayağınıza sağlık :) Allah kaza bela vermesin. Bol pedallar :)

13. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hayatımda gördüğüm en efsanevi turlardan biri; orada sizin yanınızda olmak ve içinden geçtiğiniz terk edilmiş tarihi köylerde dolaşan hayaletleri hissedebilmek için neler vermezdim...

14. Serdal Doğan

Serdal Doğan Aktif Üye

Seviye:
    okuduğum en zor turlardan birisi..tebrikler ayrıca yolculuğun çoğu neredeyse keçi yollarında geçmiş helal olsun, ek olarak fotoğraflarda derin bir yalnızlık teması vurgulanmış. çok güzeldi..

15. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    ApacheLaz efsanesi devam ediyor.

16. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    işte olay budur ya..biz istanbul'da ufacık bi orman görsek doğa diyoruz :) işte doğa bu...yırtıcı , vahşi , ıssız ve adrenalin dolu...sizi kutluyorum..bu güzel fotolar için teşekkürler..

17. cagriy

cagriy Yeni Üye

Seviye:
    Mükemmel yerlermiş. Buraları gezmek gerek.

18. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu tabela yanlis: dikkat huseyin çelebi geliyor yazalim.:D
    Ayilar senden korksunlar,Superman gibisin.
    Tebrikler

19. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla abicim bu yazdıklarını okudukça o havanın kokusu aklıma geliyor o ferahlık o hoşluk o ........ o his anlatılmaz yaşanır (kastamonu memleket)