Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ ve Tur bisikleti arasındaki hız farkı ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında muratt35 tarafından paylaşıldı.

1. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili arkadaşlarım abilerim.
    Dağ bisikletinde kesin karar kıldım.Kron xc500 alıcam. http://www.eforbisiklet.com.tr/urunlerimiz.php?marka=4&kategori=5&id=286
    Fakat okullar kapanınca 60-70 km uzaklıktaki yazlığımıza haftada 1 gidip gelmeyi düşünüyorum.Kron xc500 dağ bisikleti ve 13,3 kg.Genelde araziye hiç çıkmıcam İzmir'de zaten full asfalt var arazi yeride var fakat ben araziyi gerçekten sevmiyorum.Genel amacım turlar ve gezip görmek olucak.Dağ bisikleti beni çok yorarmı.Merakımın esas nedeni şu ki şehir bisikleti/tur bisikleti ile dağ bisikletinin arasında ciddi bir hız farkı varmı ? Kron xc500'ü 600 tl'ye alıcağım.Üzerine slick ince lastik taksam tur şehir veya tur bisikletindeki gibi bir verim elde edebilirmiyim.
    Lütfen abilerim bana yardım edin kafam çok karışık normalde önümüzdeki hafta Kron xc500 alıcaktım fakat son kez düşünürken büyük bi şekilde aklıma takıldı.
    Şimdiden yardımlanırınız ve yorumlarınız için sağolun varolun....

2. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Dün akşam işe abimin alivio setli mtb si ile gittim ve az önce döndüm.Kesinlikle benim acera setli kron tourer 'ım(28'') daha az yoruyor,daha doğrusu her pedalda daha çok yol katediyor.Alivio set pedallar daha seri dönüyor ama yol gitmiyor birader :D

3. Kaan Yılmaz

Kaan Yılmaz Yeni Üye

adı uzerınde bırısı dag bısıkletı mtb tarz dedıgımız dıgerıde yol yada sehır/tur bısıkletı
    soyledıgınız gıbı dag yada arazıye cıkmayacaksanız bence mtb tarzına hıc gerek yok. sehır tur bısıkletı cok daha uygun ve rahat olur
    ınce lastık bıle taksanız kadro yapısı farklı oldugu ıcın hıcbırzaman tur bısıkletının yerını tutmayacaktır.

muratt35 bunu beğendi.
  4. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Bütçem 600tl bu fiyata şehir/tur bisikletleri hemen hemen yok gibi mtb'de karar kılsam iyi olur.

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bütçen mtb de karar kılmanı sağlıyorsa kadro boyunu biraz büyük alıp sıfır aldıgın yerden 48 li aynakol tercih edersen ve ince yol lastiği taktırırsan tur bisikleti kadar olmasa da işini görecektir.Ekstra bilgi o fiyat aralığındaki bisikletler genelde 21 vites yani arka rubledeki en küçük dişli 13 lü buda güçlendiğin zaman sana yetmeyecektir.tercihini yaparken kesinlikle 24 vitesten aşağı olmamasına dikkat etmen gerekiyor.Rubledeki 11 ve 13 diş arasındaki 2 dişlik fark çok şey ifade ediyor küçümsememek lazım.üstüne ileride birde sabit maşa takarsan Mtb seni söylediğin biniş tarzında uzunca bir süre idare edecektir ama bu söylediklerimi yaptıktan sonra o bisiklet artık Mtb olmayacaktır :) ben mtb ile günde 200-250 km lik turlara gittim çok sıkıntı yaşamadım.tabiki yol bisikleti kadar hızlı olmadı ama yinede aynı yolları kat ettim.Olay tamamen sende bitiyor bisiklet seçimi senin rahatlığın ve hızın ile ilgili.

6. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    600 lira bisiklet + slick lastik = 700 lira desek,
    bu fiyata örneğin Salcano Citysport alabilirsiniz.

7. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Tavsiyeleriniz çok güzel,çok işime yarıyacak.Çok teşekkür ediyorum.

8. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Forumda Salcano city sport'u tavsiye eden yok.En iyisi dediklerinizi yapıp Dağ bisikletine slick lastik takmak olucak.

9. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bence hemen taktırma murat, aldığın gibi bir kullan önce, baktın olmuyor çok uzun kilometreler yapıyorsun ve kalın lastikler seni yoruyor o zaman değiştirirsin. İnce ve dişsiz lastiklerin hız ve yorulma konusunda avatajları olsa bile, MTB lastiklerine göre daha az yol tutuş ve daha çabuk patlama gibi dezavantajları da var. Yaşın genç bence MTB lastikleri yormaz kolay kolay seni..

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  10. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Oğuzhan ağabeycim çok saolasın yardımın için.Benimde en fazla aklıma yatan fikir bu oldu ağabeycim.Önce denicem zaten en son iki sene önce kullanıyodum bisikleti 20kg den fazla 21 vites karne hediyesi işte :D O bisikleti 3 sene kullanmıştım.O bisiklet bile bana neredeyse kuş gibi geliyodu. :D Kron xc500 bana inşallah Mercedes gibi gelir ağabeycim.Yormaz inşallah gücüm kuvvetim de şükürler olsun gayet iyi yerinde :D Senin dediğin gibi yapıcağım ağabeycim.

11. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Biraz daha yardımcı olurmusunuz kafam biraz karışıkta.

12. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Almak istediğin bisikleti deneme şansın olursa muhakkak deneyerek al. MTB 'lerin kaslı ve güzel yapısı asfalt yolda seni biraz yorar. Kron marka MTB alıp hiç toprağa girmediğim için gittim maxis detonator aldım, o şekilde bisiklete bindiğimde makina resmen yağ gibi akıyordu yolda ama baktımki buseferde ağırlık var bisiklette. Sattım ve şimdi citybike bakıyorum kendime. İyi düşün, doğru karar ver.

13. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    600 tl civarında salcano city sport var

http://www.dogabisiklet.com/MARATHON-LUX,PR-508.html böyle bir şey daha var. drag fiyat performansı oldukça iyi bir marka...

araziye girmeyeceksen ben hiç önermiyorum dağ bisikleti ( dağ - yol - hybrid kullanmış birisi olarak )

14. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Emrah abi önerin için saol ama ben o tarz bisikletleri sevmiyorum.Kron xc500 ile Salcano city sport arasında gidip geliyordum.Salcano city sport hakkında yorumları okudum ve Kron xc500'den daha ağır ve donanım olarak biraz alt seviyede.Bu nedenle kararım artık Mtb.Zaten görünüş olarak hep Mtb istiyordum.Belki yorar dedim ama yaşım daha genç pek yormaz diye düşündüm.Bakalım hayırlısı ne ise o olsun.Zaten 100tl'ye ince bir lastikte alıcağım ilerleyen zamanlarda para biriktirip.

15. SEFA YALÇIN

SEFA YALÇIN Aktif Üye

Seviye:
    City sport çok ince, mtb ler daha kalıplı ve de görüntülerine göre hafif oluyolar tabi bazıları :)

16. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Görünüş olarak zaten beni tatmin etmiyor city bikeler.Güzel olanları 1000tl civarında benim bütçem o kadar değil :D En iyisi slick lastik alıp takmak.Acaba dükkanda direk Bisiklet sıfırken lastiklerini çıkartıp Slicklerlemi değiştirsem ?

17. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bende 28"li city yol bisiklete geçmeyi düşünüyorum. Yerli üretim olan bianchi nero var ama onunda vites sistemi en azından deore olmalıydı ve ön frenin disk olması gereksiz ve de ağırlık yapar...