Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ ve Asfalt??

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında ilgincelikdemir tarafından paylaşıldı.

1. ilgincelikdemir

ilgincelikdemir Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, size izmirde çıkabilicek dağları (karşıyakada oturduğum için karşıyakada çıkabileceğim yerlerde olursa sevinirim), asfaltta rahat rahat yüksek hızlara çıkabiliceğim yerleri ve ulaşımını sormak istiyorum. Benimle paylaşırsanız sevinirim. Böylece benim gibi bilmiyen arkadşlaırmızda yararlanmış olur. saygılarımla...

2. Cemowski

Cemowski Kıdemli Üye

Seviye:
    yamanlar olabilir ben bir aralar oraya gidip bisiklet sürüyordum

3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    İzmir - Asfalt - Dağlar

Sabuncubeli geçidi (580mt rakım) İzmir-Manisa yolunda, Bornova'dan sonra

Belkahve (290mt rakım) İzmir-Ankara yolunda, Kemalpaşa'ya giderken

Yamanlar-Karagöl (810mt rakım) Karşıyaka'ya 27km, Emiralem'e 13km uzaklıktadır.

4. ilgincelikdemir

ilgincelikdemir Yeni Üye

Seviye:
    ilgilerinizden dolayı teşekkürler

5. ati1955

ati1955 Üye

Seviye:
    Arkadaşlar biraz araştırırsanız, İzmir'de uzun yıllardır bisiklete binen arkadaşlarımız bizler için çok güzel güzergahlar bulup, bunları döküman haline getirmişler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

İzmir'de mtb güzergahları

Yazar: Aybars Öge Sürücü
    [​IMG] aybarssurucu@hotmail.com

İzmir çevresi genellikle dağ bisikleti açısından Trans geçişlerle zengindir. Yani bir dağ kütlesinin bir tarafından girip diğer tarafından çıkarsınız. En zengin patika bağlantıları Balçova tarafında olmakla beraber Yamanlar Dağı uzun orman ve toprak etaplarının uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca Evka3'te xc antrenman yarışlarının düzenlendiği ve Balçova'da yeni çıkartılan xc parkuru da zevkli parkurlardır.

Yamanlar Dağı
    Yamanlar Dağı'na değişik yollardan çıkıp inebilirsiniz. Genelde kullanılan yol Örnekköy'den başlayan ve Karagöl'e kadar devam eden asfalt yoldur. Örnekköy'den itibaren 21 km sonra Karagöl Milli Parkına girersiniz. Ancak yol boyunca birçok orman içine veya toprağa giren yollar mevcuttur. Geçen yıl bu yolda kaza sonucu antrenman arkadaşım Ethem'i kaybettiğimiz için 3. km'de yapılan Jandarma karakolu bittiği zaman kasksız çıkışa hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceğini belirtmek isterim. Bu yazdan sonra sanırım Haziran 15'ten itibaren de çıkışa yasaklanacak.
    Asfaltı tırmanmaya başladığınızda karşınızda Örnekköy mezarlığını göreceksiniz. Buradan dolaşıp biraz daha yukarı devam edince karşınıza bir ağaçlandırma sahası çıkacak; burası ilk parkur sayılabilir. Eğer soldaki patikayı tercih ederseniz,8 km 'lik bir toprak etapla Esin Sitesi/Cumhuriyet Mahallesine çıkacaksınız. Ama sağa düz devam edip ilk toprak yokuşu çı kmaya başlarsanız daha kısa ama gerçekten yorucu bir etapla karşılaşacaksınız. Burası da 5. 5 km civarı toprak bir etap.
    Siz bunları tercih etmez asfalttan devam ederseniz Jandarma Karakolunu geçtikten sonra sağda yüksek gerilim hatlarına inen toprak bir yol var. Gerçekten çok kırıcı ve sert. Burayı bisikletle tırmanan hiç kimse tanımıyorum. O kadar dik ve zemin o kadar oynak ki pedal çevirmek imkansız. Oraya da girmediniz.
    Asfalttan tırmanmaya devam,yaklaşık 7. km'de sağa doğru uzanan bir düzlükten aşağı bakınca upuzun bir vadi inişi göreceksiniz. Buranının inişi güzel ve dere yatağına kadar oldukça uzun bir yol. Bir de geri çıkışı olmasa,eğer kendinize güveniyorsanız dere yatağından devam edebilirsiniz. Ama çok yürüyeceksiniz; kuru kalacağınızı da garanti etmem.
    Yine asfalttayız,yukarı devam ediyoruz. Yaklaşık 9. km'de köy mezarlığını göreceksiniz. Buradan soldaki patikalardan sonuncusuna girerseniz Gökkaya'nın alt kısmına çıkarsınız. Oldukça teknik ve zor geçişleri var. Yine köy mezarlığını geçtikten sonraki varyantı geçince sola giren ilk patika Gökkaya'nın yakınına çıkar. Müthiş teknik ve zor bir single - trail.
    Burayı da beğenmediniz. O zaman yukarı devam. 11 km 'de bizim Dilek Çeşmesi dediğimiz ve eskiden ağaçlardan şehri göremediğiniz,şimdi ise kel bir tepe olan bölgeye geleceksiniz. Burayı yakan deli çobanı bir bulsak kıymadan köfteye köpeklere ziyafet vereceğiz!!!Çeşmeyi geçip 150mt. İlerde soldan içeri çıkan patikaya girerseniz bizim favori parkurumuza girmiş olursunuz. Bu yol Gökkaya mevkiine çıkar ve Emraleme iner. Toprak yol 5 km sonra 2'ye ayrılır:sağdan yukarı çıkan yol TRT vericilerinin yoluna kadar çıkar. Soldan dik inen yol ise Emraleme iner. Bu yol da ileride başka patikalarla ayrılır. Kısa,orta ve uzun olmak üzere 3 iniş te aynı sona bağlanıp eski Manisa yolunun girişi olan Değirmendere'ye çıkar. Oldukça teknik ve hızlı bir parkurdur.
    Derseniz ki "ben bu kadar inişe meraklı değilim". O zaman asfalttan yukarı devam. İleride 13. km civarı Verem Savaş Derneği tesislerini göreceksiniz. Buradan yukarı ve aşağı inen patikalara girerseniz bir yere çı kmaz aynen geri dönersiniz. Ama evlerin arasından soldan yukarı tırmanan patika eski radar yansıtıcılarının bölgesine çıkar.
    Buradan sonra asfalttan devam ederseniz 15. km'de TRT vericilerinin yol ayrımına gelirsiniz. Eğer toprak yola girerseniz yasak bölgeye doğru ilerlersiniz. Başınıza bir şey gelebilir. Zaten dev gibi çoban köpekleri fazla ilerlemenize izin vermeyecektir. Burayı geçmeyi göze alırsanız kapı ve çitlerden atlayarak Evka5'e inen Çamiçi köyünden geçen yola girmiş olursunuz.
    Ve asfaltın en son vardığı yer Karagöl Milli Parkı'dır. Kapıda bisikletçilerden para alınmaz. Normalde yaya bile girseniz para ödemek zorundasınız. Milli Park Alanı ve gölün çevresi gerçekten güzeldir. Ama Milli Parkın kapısı önünden geçip toprak yoldan devam ederseniz dağın Manisa yüzüne geçmiş olursunuz. Burada irtifa 950mt. Civarıdır. Toprak yol ileride 2'ye ayrılır; sola dönen yol Emralem'e iner ve bölgenin en güzel parkurlarından biridir. Çok uzun olmasına rağmen orman içinden ve eski kalıntılar içinden geçmesi güzeldir. Eğer yol ayrımında düz gitmeyi tercih etseydiniz Sarnıçköy'e,oradan da Manisa yoluna; Sabuncubeli Geçidine inecektiniz. Bu yol ters olarak Bornova'dan da tımanılıp Karşıyaka ya da Emralem'e inilebilir.

Gaziemir Üzerinden Gidilebilecek Yerler
    Gaziemir'den Menderes'e ama Ürkmez yönünden yani Menderes'in dışından devam edin. Sonra Gölcükler yoluna girin. Orada yol ayrımı ve tabelalar göreceksiniz. Eğer Efemçukuru yazısını okuduysanız doğru yoldasınız. Tırmanmaya başlayın. Bu yol her yıl uluslar arası Ege Rallisine ev sahipliği yaptığı için oldukça düzgün bir

asfalta sahiptir. Saatlerce orman içinden tırmanarak hiç insan ve araç görmeden gideceksiniz. Burada dikkat edeceğiniz şey Efemçukuru Köyüne girmeden dışından devam edip inmeye başlamanız. Uzun ve hızlı bir inişten sonra yine köylerden geçeceksiniz. En son çıkacağınız yol ise Yelki tarafından Seferihisar yoludur. Buradan Güzelbahçe istikametine devam ederek İzmir'e varabilirsiniz.
    Eğer Gölcükler yolundan devam ederseniz. Cennet Vadisi tabelasından Balaban Göletine ulaşabilirsiniz. Gölet etrafındaki toprak yollar oldukça zevklidir.
    Eğer Menderes çıkışından Ür kmez asfaltına devam ederseniz Bulgurca - Tekeli - Develi - Oğlananası - Ayrancılar - Torbalı istikametlerine çok güzel köy yollarından gidebilirsiniz. Buradan İzmir - Aydın yoluna çıkarsınız. Sarnıç üzerinden çok rahat Gaziemir'e dönersiniz.

Narlıdere Üzerinden Gidilebilecek Yerler
    Narlıdere Tansaş'ın solundan yeni yapılan katlı Pazar yerine doğru gidin. Oradan mezarlığın yanından yukarı çıkan yokuşu tırmanıp sağdaki toprak yola girin. Burası çok karışık olmasına rağmen yön duygunuz sağlamsa kaybolmazsınız; ben ilk kez tek başıma ve tarif almadan gitmiştim kaybolmadım. Toprakta sağ tarafta YANGIN tabelasından yukarı çıkan patika sizi Yangın Kulesine çıkaracaktır. Bu yolda sürekli tırmanırken "ben niye bisikletçi oldum ki?" sorusunu kendinize çok soracaksınız. Su problemi var. Eğer bu yola girmeden yukarı devam ederseniz Çatalkaya'ya çı kmaya başlarsınız. 13 km 'lik bir tırmanışla asfalta varacaksınız. Oradan sola devam edip Kavacık - Ulamış - Payamlı tabelasından içeri devam edin biraz sonra inmeye başlayan asfalt sizi çok güzel köylerin içinden Güzelbahçe Köyüne indirecektir. Kavacık'ta köye inip çay içip yemek yemek için kahveye oturduğunuzda sizi kimse rahatsız etmeyecektir. Artık bisikletçilere o kadar alıştılar ki. . .
    İzmir çevresine yeralan düzyol etaplarını yazmaya gerek duymuyorum. Çünkü bunlarda kaybolma probleminiz olmaz. Ama çıkış ve varış noktaları ve tarzlarıyla tüm parkurları sıralarsak;
    1. Karşıyaka - Karagöl - Sarnıçköy - Sabuncubeli - Bornova - Karşıayaka 80 km TransAlp
    2. Karşıyaka - Narlıdere - Çatalkaya - Kavacık - Ulamış - Güzelbahçe - Narlıdere - Karşıyaka 120 km TransAlp
    3. Karşıuyaka - Gaziemir - Menderes - Efemçukuru - Yelki - Güzelbahçe - Narlıdere - Karşıyaka 142 km MTB Marathon
    4. Karşıyaka - Bornova - Evka5 - İkizgöl - Çamiçi 65 km Transalp
    5. Karşıyaka - Bornova - Evka3 - Çiçekliköy CrossCountry 58 km
    6. Karşıyaka - Bornova - Kemalpaşa - Nif; Balıkçiftliği 135 km Transalp
    7. Karşıyaka - Menemen - Emralem - Gökkaya - Dilekçeşmesi - Karşıyaka 65 km TransAlp
    8. Karşıyaka - Karagöl 42 km Hill Climb
    9. Karşıyaka - Karagöl - Ormaniçi - Emralem - Menemen - Karşıyaka 82 km TransAlp
    10. Karşıyaka - Menemen - Foça DüzYol 138 km
    11. Karşıyaka - Urla - Çeşmealtı DüzYol 104 km
    12. Karşıyaka - İnciraltı - Güzelbahçe - Bademler DüzYol 103 km
    13. Karşıyaka - Bornova - Sabuncubeli - Çiçekliköy - Kavaklıbel - Belkhave - Bornova - Karşıyaka MTB Marathon 118 km
    14. Karşıyaka - Menemen - Emralem - Muradiye - Manisa DüzYol 118 km
    15. Karşıyaka - Menemen - Emralem - Ormaniçi - Sarnıçköy - Sabuncubeli - Çiçekliköy - Kavaklıbel - Belkahve - Bornova - Karşıyaka MTB X Marathon 155 km
    16. Karşıyaka - Örnekköy - Ağaçlandırma Sahası CrossCountry 11 km
    17. Karşıyaka - Üçyol - Yeşilyurt - Tırazlı - Kavacık - Ulamış - Yelki - Güzelbahçe - Narlıdere - Karşıyaka Marathon 128 km
    18. Karşıyaka - Gaziemir - Otoban - Değirmendere - Kaynaklar - Ormaniçi - Balıkçiftliği - Kemalpaşa - Bornova MTB X Marathon
    19. Karşıyaka - Menemen - Karakaya - Çukurköy 105 km Marathon
    20. Karşıyaka - Menemen - Bağarası - Pınarcık - Yeni Foça - Aliağa - Menemen - Karşıyaka DüzYol 142 km
    21. Karşıyaka - Örnekköy - Mezarlık - 1. Çeşme - Gerilim Hattı Trail 18 km
    22. Karşıyaka - Örnekköy - Yamanlar Köyü - Köy Mezarlığı - Gökkaya - Emralem XC 21 km
    23. Karşıyaka - Örnekköy - 2. Çeşme - Vadi SingleTrack 16 km
    24. Karşıyaka - Narlıdere - Yangın Yolu - Yangın Kulesi XC Hill Climb
    25. Karşıyaka - Çiğli - Sasalı - Kuşcenneti Düz Yol 52 km
    Dikkat Edilecek Noktalar
    • Her zaman kask kullanın.
    • Her zaman pompa ve yedek lastik; hatta yama takımı ve alyan çakısı taşıyın.
    • Her zaman fazlalık suyunuz ve gofret türü abur cuburunuz olsun.
    • Uzun,tehlikeli,bilmediğiniz ve karışık rotalara tek başınıza gitmeyin.
    • Parkurlar hakkında duyduğunuz şehir efsanelerine; 4saat çeken bir parkuru 2 saatte bitirdim diyenlere,15 km hızla dönülemeyen virajları 30 km ile döndüm diyenlere, inanıp; kendinizi yıpratmayın,tehlikeye atmayın.
    • Kabullenilebilir risklere hazır,maksimum risklere ise uzak olun. Kendi teknik beceri ve yeteneklerinizin sınırını bilin ve her zaman kendinizi geliştirmeye çalışın.
    • Bisikletinize güvenemediğiniz kırıcı parkurlara girmeyin. Bu hem sizi,hem hevesinizi,hem de bisikletinizi yıpratacaktır.
    Herkese keyfli sürüşler diliyorum.

25 Mart'ta yapılacak olan mtb yarışında, Yarışmacıları desteklemek için herkesi yarış parkurunda olmaya davet ediyorum.

6. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ YAZI TARAFIMDAN MTBTR'DE YAYINLANMIŞ OLUP,BURADA İSMİM BİLE ZİKREDİLMEDEN YAYINLANMASI HİÇ TE KİBARCA DEĞİL;

BİLGİNİZE...

7. ati1955

ati1955 Üye

Seviye:

Aybars bey, yazıyı biraz daha dikkatli okursanız, isminizin en yukarda olduğunu göreceksiniz.

Oksal Özdöl ve boreas bunu beğendi.
  8. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    ati1955 özür dilemek yerine, msj.ını düzenleyip, aybars beyi dikkatsizlikle suçlaman hoş değil benden sana (-)puan):mad:

9. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    yazının başında yazının izimirde uzun süreler bisiklete binmiş bir arkadaşın uğraşıp bu güzergahları oluşturduğunu belirtmiş altındada yazarın ismi hatta e mail adreside geçiyor. birdaha dikkatli bakın lütfen...:in:

10. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Arkadaslar,

Sagolsunlar gerekli kibarligi gostermisler.Ancak beni tepki olarak yazdigim mesajdaki alintiya bakarsaniz hic oyle bir sey yok.

Selamlar

11. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    oxsy; dikkatli bakarsan aybars bey'in alıntı yapmasından, 4dakika sonra ati'nin msj.ını düzeltiğini göreceksin...

12. ilgincelikdemir

ilgincelikdemir Yeni Üye

Seviye:
    ati1955 ve aybarssurucu ye çok teşekkür ederim aybarssurucu hazırladığı için ati1955 inde bizimle paylaştığı için sanırım benim için yamanlar daha iyi olucak ama oraya ilk giderken bilen biriyle gitmem daha iyi olur sanarım:)

13. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Bu arada mesajlar nasil duzenleniyor?Ben bulamadim.

14. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    gönderdiğiniz mesajdan sonra biri cewap wermediyse düzenleyebiliyorsunuz diye biliyorum aksi takdirde mümkün olamıyor...

15. Turkishflier

Turkishflier Aktif Üye

Seviye:
    Bu tırmanışların dışında bir de Menemenden sonra sağa doğru Çukurköy rampası var.Burası da gerçekten uzun bir tırmanış ve İspanya turunun etaplarına benziyor.Bir ara yol kenarında at iskeletleri falan vardı.Çöl gibi bir yer;zirveye ulaşıncaya kadar tek tük ağaç var yolda gördüğünüz.

Daha da uzağa gidebilenler için Kemalpaşa-Armutludan sonra tek kelimeyle ''muhteşem'' dağ yolları var.Sık ormanın içinden geçiyor yollar ve bazıları ralli etapları olarakta kullanılıyor zaman zaman.Ben yol bisikletiyle gitmiştim,yol kalitesi çok kötü değil.

16. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Cukurkoy rotasinin benim zihnimde ilk yarattigi etki bitmeyen yokuslar ve fonda TRT 1 radyosu. Ne gunlerdi ya.

Kemalpasa tarafini kesfetmedigim icin pismanim.