Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dağ çantası ve bisiklet...

Konu, 'Outdoor' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ağzına kadar dolu 55/65 litrelik bir dağ çantasıyla bisiklete binmek akıl karı mıdır, yoksa bu aktiviteyi yaya mı yapmak lazımdır. Yani böyle çantalarla arazide bisiklete binilebilir mi?

2. fangornents

fangornents Aktif Üye

Seviye:
    sırtında dolu bir çanta ile bisiklete binmeni hiç tavsiye etmem

3. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Mecbur kalirsan yapabilirsin. Fakat dolu çantanın sağa sola hareketi ağırlık merkezinde oynamalara neden olacak. Çanta ağırlaştıka sorun büyüyecek. Arazide gidiş tehlikeli ve eziyetli bir hal alacak...

4. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu fkirleriniz dolu bir çanta ile ilgili idi,peki tam dolu olmasa mesela yarıya kadar olsa yine durum nasıl olurdu?

atteleia bunu beğendi.
  5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben dağ faaliyetleri yapmaya gittiğimde yaz kış 60 lt çanta kullanıyorum. kışın daha fazla agırlık oluyor ama yaz için düşünürsen yaklaşık ağırlığı 10-13 kilo olur. boyle bir ağırlıkla bisiklete binmek dengeni inanılmaz bozar ve sırtın emin ol çok agrır.

yarı dolu çanta dersen de oda çantanın duruşu eğri bügrü olacagından agırlık azalmasına ragmen omuz askılarındaki denge bozuk olacagından ergonomisi kötü olur. en fazla 20 lt çanta öneririm. o da en fazla 50-75 km arası asfalt yolda gideceksen. benim fikrim bu diğerleri ne der bilemem.

kolay gelsin

6. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    70 litrelik cantam hava alaninda 16 kilo geldi...Sirtimdayken yurumem bile farkli oluyor...Tavsiye etmem:)

7. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    60 litrelik dolu bir çanta sırtındayken kask takamassın. Takarsan önünü göremezsin çünkü kaskın arkası çantanın üst kısmına çarpar ve sürekli boynunu eğmen gerekir. Ayrıca bir viraja hızlı girmeye kalkarsan muhtemelen düşersin. Yavaş yavaş 60 litrelik bir çantayla gidilebilir. Ben modadan bostancıya dvd player taşımak için 60 litrelik çantamı kullanmıştım ve ağırlığı 5-6 kg olmasına rağmen çok rahatsız edici bir durumdu tavsiye etmem.

8. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Evet...Zaten oturunca, asagidan selenin altinda kaliyor, yukaridanda kafa hizani asiyor...
    Kaskla bindim bende.Pek bir sorun olmadi.
    Ustunu yakinlastirip uzaklasirabiliyorsun genelde, ama dengesizligi hat safhada...:)

Ben bisiklette Timberline Edelweiss kullaniyorum...23 litre...
    Oldukca guzel bir canta...
    Herhangi bir sekilde dengemi bozmuyor ki onunla korulukta uctugumda oluyor:)

9. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sen bildiğim kadarıyla mtb kaskı kullanmıyorsun. Mtb kasklarının arka kısmı üçgen şeklinde çıkıntılı olduğu için çantanın üst kısmına çarpıyor ve kafanı kaldırıp önünü görmene engel oluyor.

Alican bunu beğendi.
  10. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yine iş tabanlara düştü .:(

11. a-simetri

a-simetri Kıdemli Üye

Seviye:
    seneler evvel mersinde uni. yıllarimda bisikletle gezen yabanci bisikletseverlerden biri ile karsilasmistim ama konusmaya firsatim olmamisti. yol bisikleti ile cikmisti uzun yol gezisine. ve sirtinda 50-60 lt.lik bi canta vardi. ama kullandigi zemin arazi degil asfalt yol idi. hizli gitmek dolayisiyla cok yerden gecmek icin bu yonteme basvurmus oldugunu dusundum. rahat kullanip kullanamadigini sormak istesem de hizli idi ve viraja oldukca iyi girdii. dengesiz gorunmuyordu. ama yine de uzun yolda bisiklet cantasi kullanilmasi daha uygun. aksi halde ufak yokuslarda bile oldukca terlemene neden olacaktir. gordugum yabanci sahis kask kullanmadigindan kaskin nasil etkileyecegi konusunda o an fikir sahibi olamadim. ama ben de kaskın buyuk canta ile rahatsizlik yaratacagini dusunuyorum.

12. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :) zirve çantalarıyla ki ortalama 40 lt oluyolar kaya tırmanışı ve inişi yapıldığını düşünürsek, bisikletle de daha zor olmaz kanımca, yalnız denerken yalnız olmamakta fayda var..

13. zazoo

zazoo Kıdemli Üye

Seviye:
    valla uzun yolda 3lt'lik bi çanta bile gülle gibi ağırlaşabiliyo sırtta, 40-50lt. hacimli dağcılık kapmçılık çantalarını düşünmek bile istemiyorum ve kimseye bu şekilde yola çıkmalarını tavsiye etmiyorum, yol boyunca yaşayacakları rahatsızlık ve zorluktan öte bel ve sırt omurlarına zarar bile verebilirler bu şekilde!

Alican bunu beğendi.
  14. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Çok doğru..
    Yıllar önce bir arkadaş tüm karşı çıkmalarımıza rağmen sırtında dev bir sırt çantasıyla Saros turuna gelmişti. Daha İstanbul'dan çıkmadan belini incitti.. Hala da acısını çekiyor..
    Sırtta en fazla (uzun süreler için) 5-6 kg taşınabilir. Fazlasını bisiklete yüklemek lazım..Zaten fazla yükünüz varsa uzun yola çıkmışsınız demektir.. Yükleri sırta yüklemenin alemi yok..(Tabi az yük taşınacaksa bisiklet yerine sırtta taşınmasını öneriyoruz. Çünkü sırttaki yükün bisiklete yansıması 3 de 1 oranında)

15. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    düşündüm de, sözlerim yanlış anlaşılabilir....arkadaşlar, çantayla ilgili önerilerim yeterli malzeme bilgisi olanlar içindi ki bu konuda tecrübesi olmayanlar uzak dursunlar...çünkü yürürken bile dağcılık çantalarıyla kendinize zarar verebilirsiniz...

16. fullplate

fullplate Yeni Üye

Seviye:
    her şeyden önce sırtındaki çantanın litresi ve boyutu her ne olursa olsun kask takabilirsin. çünkü dağcılıktaki en temel emniyet aracı bisikletteki gibi kaskdır. 8yıldır dağcılık yapıyorum ve bir defa bile çantam kaskımı engellemedi.
    bununla beraber dağcılık için üretilmiş yüksek litreli çantalarla bisiklete binmen sakıncalı bir durumdur. dağcılık çantalarının 2 temel prensibi vardır. yük ve denge. bunun için her çantada olan omuz kolonları ve bu tip çantalarda olan bel kolonu mevcuttur. bel kolonu vücudun ağırlık merkezine yani bele yakın bir noktaya yerleştirilmiş ve çantanın yükünü leğen kemiğine yığarak ağırlığı daha az kas gücüyle daha çok kemik direnciyle taşımamızı sağlar. bununla beraber omuz kolonları da çantanın öne arkaya ve yanlara doğru dengesiz hareketler yapmasını engelleyerek vücutla bütün olmasını sağlar. iyi takılmış bir çantanın omuz kolonları omuza yük uygulamaz. bu durumda selede otururken bu yükü omuzlardan almanın imkanı yoktur. çünkü kıvrılan vücut bel kolonlarının leğen kemiğine oturmasını engelleyecektir. yaklaşık 10 kiloluk bir yükü omuzlarda taşıyarak, dengeleyerek bisiklete binmek bir süre sonra dayanılmaz bir hal alacaktır. ayrıca bisikleti kullanırken öne eğileceğin için çanta omuzunla beraber sırtına ve dolayısıyla omurlarına ekstra bir yük getirecektir ki bu durumda sürüş keyfin epey kaçacaktır. sen bence ya bisiklet çantası edin ya da daha küçük bir çanta. iyi pedallar.

compaqismail bunu beğendi.
  17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Abi 55 l çantayla bisiklete binmen imkansız bence :( sipile giderken 5 kg çanta vardı sırtımda..bisiklet sürmekten daha fazla yordu inanki.İnsanın beli tutuluyo :(

18. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    sırtta çantayla bisiklet zordur ama zorda kalırsanız gayet uygundur...hem hacimle kütleyi karıştırmamak gerek..çantam 40 lt ama en fazla 20 kg yük taşıdım...isteyen denesin bakalım..ve tavsiyem alpinist tarzı, zirve çantaları almanız...yani küçük hacimli ve daha ergonomik...

19. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Evet dağcıların da en temel güvenlik ekipmanı bisikletteki gibi kasktır bunu ben de biliyorum çünkü ben de dağcı olma yolunda ilerliyorum. Ama bisiklet kaskıyla 60 litre gibi yüksek hacimli çantalar kullanılamıyor denedim ve gördüm. Bisiklet kasklarının arkası üçgen şekilde çıkıntılıdır başı geriye doğru çarpmalara karşı korumak için vardır bu üçgen şeklindeki çıkıntı (ayrıca aerodinamik vs vs için) işte bu çıkıntı bisiklette öne eğildinizde çantanın üst gözüne çarpıyor ve başını yukarı kaldırmana engel oluyor. Bu nedenle bisiklet kaskı ile 60 litrelik çanta birlikte kullanılamıyor.

20. sGonzales

sGonzales Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu Sene Çıktığım Tatilde Taşıdığım Outdoor Çantası 70+10 Litre Kendi Hacmi +20 litre Harici Çanta Taktım G.O.Paşa'dan Sarayburnu'na Gemiye Gidene Kadar Olan 12Km Lik Yolu Çantanın Bel Desteği ve Aliminyum Profiller Sayesinde Düzde Çok Rahat Gittim ama İş Dönüşe Geldiğinde Felaket Çanta Sırta yapıştığı için vücudun bir parçası gibi hareket ediyor ve dönüşlerde felaket anladımki çanta nekadar olursa olsun küçük büyük belli bi km den sonra işgence gibi geliyor.